Aantal keren bekeken: 0 Auteur: Site-editor Publicatietijd: 12-03-2026 Herkomst: Locatie
API 5CT L80 is de basiskwaliteit voor verbuizingen voor zure toepassingen - de eerste stap omhoog ten opzichte van standaard koolstofstaalkwaliteiten (N80, K55) wanneer een put H₂S tegenkomt of strengere opbrengstcontrole vereist voor instorting of verbindingsintegriteit. Het bepalende kenmerk is niet alleen de minimale sterkte, maar ook een gecontroleerde vloeigrens (552–655 MPa) en een verplicht hardheidsplafond van 23 HRC - de eigenschappen die het compatibel maken met NACE MR0175 / ISO 15156 in milde H₂S-omgevingen en betrouwbaar voorspelbaar in behuizingsstringontwerp met hoge instorting.
ZC Steel Pipe produceert en exporteert API 5CT L80-behuizingen en -buizen in alle drie de subklassen – L80-1, L80-9Cr en L80-13Cr – naar PSL1 en PSL2, met volledige MTC-documentatie en inspectie door derden. Met voltooide OCTG-projecten in Afrika, het Midden-Oosten en Zuid-Amerika ondersteunen we ingenieurs vanaf de selectie van de kwaliteit tot aan de eindinspectie. Deze handleiding behandelt alles wat nodig is om de L80 correct te specificeren.
Wat is API 5CT L80?
L80-subklassen: L80-1, L80-9Cr, L80-13Cr
Chemische en mechanische eigenschappen
L80 versus N80 – Belangrijkste verschillen
PSL1 versus PSL2 voor L80
Zure service: L80 en NACE MR0175
Verbindingen en draadsnijden
Toepassingen van Well Environment
Veelgestelde vragen
API 5CT L80 is een behuizings- en buiskwaliteit gedefinieerd in API-specificatie 5CT - de geldende norm voor buisproducten uit olielanden (OCTG). Het voorvoegsel 'L' geeft een gecontroleerd vloeibereik aan (onderscheidend van de 'N'-kwaliteiten die geen vloeigrens hebben), en de '80' geeft de minimale vloeigrens aan van 80.000 psi.
Drie eigenschappen onderscheiden L80 van alle niet-gecontroleerde kwaliteiten en maken het de standaardkeuze voor corrosieve of H₂S-houdende putten:
Gecontroleerde maximale opbrengst (655 MPa): Voorkomt de te harde microstructuren die ontstaan wanneer de vloeigrens de NACE-drempel overschrijdt – cruciaal voor SSC-resistentie in H₂S-omgevingen
Verplichte hardheidslimiet (23 HRC): Het NACE MR0175 / ISO 15156-2 hardheidsplafond voor buizen van koolstof en laaggelegeerd staal in zure toepassingen – L80-1 is speciaal ontworpen om te voldoen
Verplichte Q&T-warmtebehandeling: In tegenstelling tot N80 (die kan worden genormaliseerd of Q&T), vereist L80 quench en tempering om de gecontroleerde microstructuur te bereiken - dit is niet optioneel en er kan niet van worden afgeweken
Zie ook: Wat zijn de kwaliteiten van OCTG-buis? → | Inzicht in staalsoorten voor behuizingen en buizen →
L80 is niet één enkel materiaal; het is een familie van drie metallurgisch verschillende subkwaliteiten die dezelfde vloei- en hardheidseisen delen, maar fundamenteel verschillen wat betreft legeringsgehalte, corrosieweerstand en toepassingsbereik.
| Eigenschap | L80-1 | L80-9Cr | L80-13Cr |
|---|---|---|---|
| Min. vloeigrens | 552 MPa / 80.000 psi | 552 MPa / 80.000 psi | 552 MPa / 80.000 psi |
| Maximale vloeigrens | 655 MPa / 95.000 psi | 655 MPa / 95.000 psi | 655 MPa / 95.000 psi |
| Minimale treksterkte | 655 MPa / 95.000 psi | 655 MPa / 95.000 psi | 655 MPa / 95.000 psi |
| Maximale hardheid | 23 HRC / 255 HBW | 23 HRC / 255 HBW | 23 HRC / 255 HBW |
| Warmtebehandeling | Q&T verplicht | Q&T verplicht | Q&T verplicht |
| Min. verlenging (2' GL) | ≥ 0,5% per formule | ≥ 0,5% per formule | ≥ 0,5% per formule |
| Element | L80-1 (max %) | L80-9Cr (bereik %) | L80-13Cr (bereik %) |
|---|---|---|---|
| Koolstof (C) | 0.43 | Maximaal 0,15 | Maximaal 0,22 |
| Mangaan (Mn) | Maximaal 1,90 | 0,30–0,60 | Maximaal 1,00 |
| Chroom (Cr) | — | 8.00–10.00 uur | 12.00–14.00 uur |
| Molybdeen (Mo) | — | 0,90–1,10 | — |
| Silicium (Si) | Maximaal 0,45 | Maximaal 1,00 | Maximaal 1,00 |
| Fosfor (P) | Maximaal 0,030 | Maximaal 0,020 | Maximaal 0,020 |
| Zwavel (S) | Maximaal 0,030 | Maximaal 0,010 | Maximaal 0,010 |
| Nikkel (Ni) | — | — | Maximaal 0,50 |
| Buitendiameter (inch) | Buitendiameter (mm) | Algemeen gewichtsbereik (lb/ft) | Typische toepassing |
|---|---|---|---|
| 4½' | 114.3 | 9.50 – 15.10 uur | Productiebuizen, behuizing met kleine boring |
| 5' | 127.0 | 11.50 – 18.00 uur | Tussenproductie behuizing |
| 5½' | 139.7 | 14.00 – 23.00 uur | Productiebehuizing, meest voorkomende maat L80 |
| 7' | 177.8 | 17.00 – 35.00 uur | Tussenbehuizing, productiebehuizing |
| 7⅝' | 193.7 | 24.00 – 45.30 uur | Tussenbehuizing |
| 9⅝' | 244.5 | 32.30 – 58.40 | Oppervlakte- en tussenbehuizing |
| 10¾' | 273.1 | 32,75 – 65,70 | Oppervlaktebehuizing, putten met grote boring |
| 13⅜' | 339.7 | 48.00 – 72.00 uur | Oppervlaktebehuizing |
L80 en N80 zijn de twee dominante 80 ksi OCTG-kwaliteiten, en ze worden vaak verward of ten onrechte door elkaar vervangen. Het begrijpen van de verschillen is niet academisch; het bepaalt rechtstreeks of een putafwerking veilig en conform is in H₂S-omgevingen.
| Eigenschap | N80 (Type 1 of Q) | L80-1 |
|---|---|---|
| Min. vloeigrens | 552 MPa (80.000 psi) | 552 MPa (80.000 psi) |
| Maximale vloeigrens | Geen maximum | 655 MPa (95.000 psi) |
| Hardheidslimiet | Geen gespecificeerd | 23 HRC maximaal (255 HBW) |
| Warmtebehandeling | N80-1: genormaliseerd; N80Q: Vraag & T | Q&T verplicht |
| Zure service (H₂S) | Niet geschikt | Geschikt (mild zuur, NACE MR0175) |
| NACE MR0175-compatibel | Nee | Ja (hardheid gecontroleerd) |
| Kosten versus L80 | Lager – doorgaans 5-10% goedkoper | Hogere – gecontroleerde procespremie |
| Uitwisselbaar? | Nee - niet uitwisselbaar in zure service | |
Volledige vergelijking: Inzicht in de behuizing van de N80 versus de L80: API 5CT-kwaliteitvergelijking →
API 5CT definieert twee productspecificatieniveaus voor L80. Het onderscheid is het belangrijkst wanneer de pijp bestemd is voor zure dienst of putten met hoge gevolgen.
| Vereiste | L80 PSL1 | L80 PSL2 |
|---|---|---|
| BDE van pijplichaam | Niet verplicht | Verplicht - volledige UT of EMI |
| BDE van pijpuiteinden | Niet verplicht | Verplicht — UT van eindgebieden |
| Dimensionale toleranties | Standaard | Strakker – buitendiameter, wanddikte, rechtheid |
| Traceerbaarheid | Warmte nummer | Volledige warmte + traceerbaarheid van leidingnummers |
| Documentatiepakket | Standaard MTC | Verbeterd — alle testresultaten per buis |
| Typisch gebruik | Zoete bronnen, niet-kritieke voltooiingen | Zure service, HPHT, IOC-specificaties |
L80-1 is de eerste API 5CT-kwaliteit die speciaal is ontworpen voor gebruik in H₂S-houdende omgevingen. De naleving van NACE MR0175 / ISO 15156 is gebaseerd op de verplichte hardheidslimiet van 23 HRC, maar de relatie tussen L80, NACE en daadwerkelijke kwalificatie voor goedzure service is genuanceerder dan het specificatieblad suggereert.
NACE MR0175 / ISO 15156-2 definieert aanvaardbare materialen voor apparatuur in zure dienst (natte H₂S). Voor buizen van koolstof- en laaggelegeerd staal is de primaire vereiste een maximale hardheid van 22 HRC (250 HV10) in het basismetaal, de lassen en de HAZ. Het maximum van 23 HRC van API 5CT L80-1 ligt iets daarboven, wat een nalevingsvraag creëert die vaak verkeerd wordt begrepen.
Voor putten waar de partiële H₂S-druk hoger is dan 0,05 psi (0,0003 MPa) – de NACE-drempel voor zure service – is L80-1 alleen doorgaans onvoldoende zonder aanvullende kwalificatie. De meest voorkomende aanvullende eisen gespecificeerd naast L80-1 PSL2 voor zure service zijn:
SR16 (HIC-test): waterstof-geïnduceerde scheurtest volgens NACE TM0284 — bevestigt de weerstand van het staal tegen interne waterstofschade in natte H₂S
SR2 (impacttesten): CVN-impacttest bij gespecificeerde temperatuur - bevestigt breuktaaiheid bij zure service bij lage temperaturen
SR13 (hardheidsonderzoek): Extra hardheidstestfrequentie bovenop de standaard API 5CT-vereisten
Bedrijfsspecifieke SR: Veel IOC's voegen hun eigen aanvullende eisen toe voor maximale vloeigrens, CE-limieten of specifieke BDE-dekking
Verwant: L80 Type 1 versus N80Q en T95: de beslissingsmatrix voor zure service → | 13Cr-naleving: navigeren door de API 5CT versus NACE MR0175 hardheidsval →
De L80-behuizing is verkrijgbaar met alle standaard API 5CT-verbindingstypes en premium-verbindingen. Verbindingsselectie voor L80 in zure service vereist extra aandacht: de verbinding is vaak het zwakste punt in een SSC-bestendige voltooiingsreeks.
| Type verbinding | Zure service Geschiktheid | Typische L80- | toepassingsopmerkingen |
|---|---|---|---|
| Korte draad (STC) | Beperkt – lage trekefficiëntie | Oppervlaktebehuizing (niet-kritisch) | Niet aanbevolen voor zure servicestrings |
| Lange draad (LTC) | Gematigd | Tussenbehuizing | Betere afdichting dan STC; nog steeds beperkt in HPHT |
| Steundraad (BTC) | Goed voor de meeste zure toepassingen | Productieomhulsel in zure putten | Hogere trekefficiëntie dan STC/LTC; veel gebruikt met L80 |
| Premium-verbinding | Beste: metaal-op-metaal afdichting | HPHT, diepe zure bronnen, gasdichte eisen | Vereist voor gasdichte integriteit; aanzienlijk hogere kosten |
Voor L80-13Cr in CO₂-toepassingen is de keuze van de verbindingen bijzonder belangrijk; standaard API-schroefdraden kunnen in omgevingen met een hoog CO₂-gehalte aan versnelde corrosie bij de draadwortel lijden, en hoogwaardige metaal-op-metaal afdichtingsverbindingen hebben sterk de voorkeur.
Verwant: Inzicht in steundraadbehuizingen (BTC) → | Verbindingstypen voor behuizing en buizen → | Premiumverbindingen versus standaard BTC: wanneer is de investering de moeite waard? →
| Bronomgeving | Aanbevolen L80-subklasse | Belangrijke | vereistenopmerkingen |
|---|---|---|---|
| Mild zuur gas (H₂S < 0,05 psi pp) | L80-1PSL2 | 23 HRC max, NACE MR0175-conformiteit | Standaard L80-1; verifieer de hardheid op MTR |
| Matig zuur gas (H₂S 0,05–1,5 psi pp) | L80-1 PSL2 + SR16 | HIC-test, voorkeur voor band met lagere opbrengst | SR16 HIC-test verplicht; overweeg T95 voor diepere putten |
| CO₂-rijk zoet gas (geen significante H₂S) | L80-13Cr PSL1 of PSL2 | CO₂ partiële druk, temperatuur | Alleen zoet of heel licht zuur; uitstekende CO₂-bestendigheid |
| CO₂ + lage H₂S (< 0,05 psi pp) | L80-13CrPSL2 | NACE-kwalificatie aanbevolen | Grenslijn — voer de NACE ISO 15156-3-checklist uit; overweeg Super 13Cr |
| Stoominjectie / geothermisch | L80-9Cr | Oxidatieweerstand bij hoge temperaturen | 9Cr-1Mo biedt betere prestaties bij hoge temperaturen dan L80-1 |
| Diepzure HPHT | T95 of C110 | Hogere ineenstorting, strengere opbrengstcontrole | L80 is mogelijk onvoldoende voor instorting – evalueer T95 of C110 |
Voor een breder kader voor de selectie van OCTG-cijfers: Hoe u OCTG-materiaal kiest: een complete gids voor het selecteren van kwaliteiten → | Materiaalkeuze: 13Cr versus Super 13Cr versus geremd koolstofstaal →
API 5CT L80 is een behuizings- en buiskwaliteit met gecontroleerde vloeigrens met een minimale opbrengst van 552 MPa (80.000 psi), een maximale opbrengst van 655 MPa (95.000 psi) en een verplichte hardheidslimiet van 23 HRC. Het wordt geproduceerd in drie subkwaliteiten – L80-1 (koolstofstaal), L80-9Cr (9% chroom) en L80-13Cr (13% chroom) – en is wereldwijd de standaardkeuze voor zure serviceputten en CO₂-rijke gascondensaatputten.
Beide kwaliteiten delen dezelfde minimale vloeigrens van 552 MPa, maar L80 heeft een gecontroleerde maximale opbrengst van 655 MPa en een verplichte hardheidslimiet van 23 HRC. N80 heeft geen vloeigrens en geen hardheidslimiet. Deze verschillen maken L80 geschikt voor milde H₂S-toepassingen (NACE MR0175), terwijl N80 alleen beperkt is tot zoete (niet-zure) bronnen. De twee kwaliteiten zijn niet uitwisselbaar in zure servicetoepassingen.
L80-1 is geschikt voor mildzure toepassingen waarbij partiële H₂S-druk aanwezig is en naleving van NACE MR0175 / ISO 15156 vereist is. Dankzij de hardheidslimiet van 23 HRC valt het binnen de NACE-drempel voor koolstofstalen buizen. Voor matige zuurgraad boven 0,05 psi H₂S partiële druk moeten aanvullende eisen zoals SR16 (HIC-testen) worden toegevoegd aan de L80-1 PSL2-specificatie. L80-13Cr is geen zure servicekwaliteit en mag niet worden gebruikt in putten met aanzienlijke H₂S.
L80-13Cr (13% chroommartensitisch roestvrij staal) is de standaardkwaliteit voor putten met een hoge partiële CO₂-druk en zoete of zeer lichtzure omstandigheden. De passieve chroomoxidefilm biedt uitstekende weerstand tegen zoete (CO₂-aangedreven) corrosie in gascondensaat- en CO₂-injectieputten. Het mag niet worden gebruikt in putten met een H₂S boven ongeveer 0,05 psi partiële druk zonder specifieke NACE ISO 15156-3-kwalificatie; standaard L80-13Cr zal doorgaans niet slagen voor SSC-tests boven deze drempel.
PSL2 voegt verplichte NDE over de volledige lengte van het pijplichaam en de uiteinden toe (UT of EMI), nauwere maattoleranties en verbeterde traceerbaarheidsdocumentatie. PSL1 mist deze verplichte inspectie-eisen. De meeste specificaties van grote oliemaatschappijen vereisen PSL2 voor alle L80, ongeacht de serviceclassificatie. Voor zure serviceputten wordt PSL2 altijd aanbevolen.
Nee. Ze zijn niet uitwisselbaar in zure putten. Door L80 te vervangen door N80 in een H₂S-omgeving vervalt de hardheidscontrole die vereist is voor naleving van NACE MR0175. Het vervangen van L80 door N80 in een zoete put is technisch toegestaan, maar brengt onnodige kosten met zich mee. Geef altijd de juiste kwaliteit op voor de serviceclassificatie van de put en bevestig deze op de inkooporder.
ZC Steel Pipe produceert en exporteert API 5CT L80-behuizingen en -buizen in alle drie de subklassen – L80-1, L80-9Cr en L80-13Cr – naar PSL1 en PSL2. Wij voorzien OCTG-projecten in Afrika, het Midden-Oosten en Zuid-Amerika van volledige MTC-documentatie, inspectie door derden en technische ondersteuning bij de keuze van kwaliteit en verbindingen.
Verkrijgbaar met BTC, LTC, STC en premium aansluitingen inclusief ZC-2 gasdichte premium aansluiting. Aangepaste formaten en aanvullende vereisten (SR16, SR2, SR13) op order-to-make-basis.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813