Vaatamised: 0 Autor: saidi toimetaja Avaldamisaeg: 2026-03-12 Päritolu: Sait
API 5CT L80 on vundamendi hapukasutuskate – esimene samm kõrgemale standardsetest süsinikterasest (N80, K55), kui kaev puutub kokku H₂S-ga või nõuab kokkuvarisemise või ühenduse terviklikkuse jaoks rangemat tootlikkuse kontrolli. Selle määravaks tunnuseks ei ole ainult minimaalne tugevus, vaid kontrollitud voolavuspiir (552–655 MPa) ja kohustuslik kõvaduse ülemmäär 23 HRC – omadused, mis muudavad selle NACE MR0175 / ISO 15156-ga leebetes H₂S-keskkondades ühilduvaks ja usaldusväärselt prognoositavaks suure kokkuvarisemise korral.
ZC Steel Pipe toodab ja ekspordib API 5CT L80 korpust ja torusid kõigis kolmes alamklassis – L80-1, L80-9Cr ja L80-13Cr – PSL1-le ja PSL2-le koos täieliku MTC dokumentatsiooni ja kolmanda osapoole kontrolliga. Aafrikas, Lähis-Idas ja Lõuna-Ameerikas lõpetatud OCTG-projektidega toetame insenere alates palgaastme valikust kuni lõppkontrollini. See juhend hõlmab kõike, mis on vajalik L80 õigeks määramiseks.
Mis on API 5CT L80?
L80 alamklassid: L80-1, L80-9Cr, L80-13Cr
Keemilised ja mehaanilised omadused
L80 vs N80 – peamised erinevused
PSL1 vs PSL2 L80 jaoks
Sour Service: L80 ja NACE MR0175
Ühendused ja keermestamine
Rakendused Well Environmentilt
KKK
API 5CT L80 on korpuse ja torude klass, mis on määratletud API spetsifikatsioonis 5CT — naftamaa torutoodete (OCTG) reguleerivas standardis. Eesliide 'L' tähistab kontrollitud saagikuse vahemikku (eristades seda 'N' klassidest, millel ei ole saagikuse ülempiiri) ja '80' näitab minimaalset voolavuspiiri 80 000 psi.
Kolm omadust eristavad L80 kõigist mittekontrollitavatest klassidest ja muudavad selle standardvalikuks söövitavate või H₂S-i sisaldavate kaevude jaoks:
Kontrollitud maksimaalne saagis (655 MPa): hoiab ära ülekõvad mikrostruktuurid, mis tekivad, kui voolavuspiir ületab NACE läve – kriitiline SSC resistentsuse jaoks H₂S keskkondades
Kohustuslik kõvaduse piirmäär (23 HRC): NACE MR0175 / ISO 15156-2 kõvaduse ülempiir süsiniku- ja madala legeeritud terastorude jaoks hapukas kasutuses – L80-1 on spetsiaalselt loodud vastama.
Kohustuslik Q&T kuumtöötlus: erinevalt N80-st (mida saab normaliseerida või Q&T), vajab L80 kontrollitud mikrostruktuuri saavutamiseks summutamist ja temperamenti – see ei ole valikuline ja sellest ei saa loobuda
Vaata ka: Mis on OCTG-toru klassid? → | Korpuse ja torude teraseklasside mõistmine →
L80 ei ole üks materjal – see on kolme metallurgiliselt erineva alamklassi perekond, millel on samad saagise ja kõvaduse nõuded, kuid mis erinevad põhimõtteliselt sulamisisalduse, korrosioonikindluse ja kasutuse ümbrise poolest.
| Kinnistu | L80-1 | L80-9Cr | L80-13Cr |
|---|---|---|---|
| Minimaalne voolavuspiir | 552 MPa / 80 000 psi | 552 MPa / 80 000 psi | 552 MPa / 80 000 psi |
| Maksimaalne voolavuspiir | 655 MPa / 95 000 psi | 655 MPa / 95 000 psi | 655 MPa / 95 000 psi |
| Minimaalne tõmbetugevus | 655 MPa / 95 000 psi | 655 MPa / 95 000 psi | 655 MPa / 95 000 psi |
| Max kõvadus | 23 HRC / 255 HBW | 23 HRC / 255 HBW | 23 HRC / 255 HBW |
| Kuumtöötlus | Q&T kohustuslik | Q&T kohustuslik | Q&T kohustuslik |
| Minimaalne pikenemine (2' GL) | ≥ 0,5% valemi kohta | ≥ 0,5% valemi kohta | ≥ 0,5% valemi kohta |
| Element | L80-1 (max %) | L80-9Cr (vahemik %) | L80-13Cr (vahemik %) |
|---|---|---|---|
| Süsinik (C) | 0.43 | 0,15 max | 0,22 max |
| Mangaan (Mn) | 1,90 max | 0,30–0,60 | 1.00 max |
| Kroom (Cr) | — | 8.00–10.00 | 12.00–14.00 |
| Molübdeen (Mo) | — | 0,90–1,10 | — |
| Räni (Si) | 0,45 max | 1.00 max | 1.00 max |
| Fosfor (P) | 0,030 max | 0,020 max | 0,020 max |
| Väävel (S) | 0,030 max | 0,010 max | 0,010 max |
| Nikkel (Ni) | — | — | 0,50 max |
| OD (tolli) | OD (mm) | Üldine kaaluvahemik (naelad/jalga) | Tüüpiline rakendus |
|---|---|---|---|
| 4½' | 114.3 | 9.50 – 15.10 | Tootmistorud, väikese avaga korpus |
| 5' | 127.0 | 11.50 – 18.00 | Vahetoodangu korpus |
| 5½' | 139.7 | 14.00 – 23.00 | Tootmiskorpus, levinuim L80 suurus |
| 7' | 177.8 | 17.00 – 35.00 | Vahekest, tootmiskest |
| 7⅝' | 193.7 | 24.00 – 45.30 | Vahekest |
| 9⅝' | 244.5 | 32.30 – 58.40 | Pind- ja vahekest |
| 10¾' | 273.1 | 32,75 – 65,70 | Pinnapealne mantel, suured puurkaevud |
| 13⅜' | 339.7 | 48.00 – 72.00 | Pinnapealne korpus |
L80 ja N80 on kaks domineerivat 80 ksi OCTG klassi ning neid aetakse sageli segamini või asendatakse need valesti. Erinevuste mõistmine ei ole akadeemiline – see määrab otseselt, kas kaevu lõpetamine on H₂S-keskkondades ohutu ja nõuetele vastav.
| Kinnistu | N80 (tüüp 1 või Q) | L80-1 |
|---|---|---|
| Minimaalne voolavuspiir | 552 MPa (80 000 psi) | 552 MPa (80 000 psi) |
| Maksimaalne voolavuspiir | Maksimum puudub | 655 MPa (95 000 psi) |
| Kõvaduse piirang | Pole täpsustatud | 23 HRC max (255 HBW) |
| Kuumtöötlus | N80-1: normaliseeritud; N80Q: küsimused ja vastused | Q&T kohustuslik |
| Hapu teenus (H₂S) | Ei sobi | Sobib (mahe hapukas, NACE MR0175) |
| NACE MR0175 nõuetele vastav | Ei | Jah (kontrollitud kõvadus) |
| Maksumus vs L80 | Madalam – tavaliselt 5–10% odavam | Kõrgem – kontrollitud protsessi lisatasu |
| Vahetatav? | Ei – ei ole hapu teenuses asendatav | |
Täielik võrdlus: N80 vs L80 korpuse mõistmine: API 5CT klasside võrdlus →
API 5CT määrab L80 jaoks kaks toote spetsifikatsiooni taset. Erinevus on kõige olulisem siis, kui toru on ette nähtud haputeenindusse või suure mõjuga kaevudesse.
| Nõue | L80 PSL1 | L80 PSL2 |
|---|---|---|
| Toru korpuse NDE | Ei ole kohustuslik | Kohustuslik — täispikk TÜ või EMI |
| Toruotste NDE | Ei ole kohustuslik | Kohustuslik — lõpualade TÜ |
| Mõõtmete tolerantsid | Standardne | Tihedamad — OD, seina paksus, sirgus |
| Jälgitavus | Kuumuse number | Täielik soojus + toru numbri jälgitavus |
| Dokumentatsioonipakett | Standardne MTC | Täiustatud – kõik katsetulemused toru kohta |
| Tüüpiline kasutus | Magusad kaevud, mittekriitilised lõpetamised | Hapu teenus, HPHT, IOC spetsifikatsioonid |
L80-1 on esimene API 5CT klass, mis on spetsiaalselt loodud kasutamiseks H₂S-i sisaldavates keskkondades. Selle vastavus standardile NACE MR0175 / ISO 15156 põhineb kohustuslikul 23 HRC kõvaduse piiril, kuid seos L80, NACE ja tegeliku hästi hapu teenuse kvalifikatsiooni vahel on nüansirikkam, kui spetsifikatsioonileht viitab.
NACE MR0175 / ISO 15156-2 määratleb seadmete jaoks vastuvõetavad materjalid (märg H₂S). Süsinik- ja vähelegeeritud terastorude puhul on esmane nõue mitteväärismetalli, keevisõmbluste ja HAZ-i maksimaalne kõvadus 22 HRC (250 HV10). API 5CT L80-1 23 HRC maksimum on sellest veidi kõrgem – see tekitab vastavuse küsimuse, millest sageli valesti aru saadakse.
Kaevude puhul, kus H₂S osarõhk ületab 0,05 psi (0,0003 MPa) – hapu teenuse NACE lävi – L80-1 on tavaliselt ilma täiendava kvalifikatsioonita ebapiisav. Kõige tavalisemad lisanõuded, mis on määratletud kõrvuti L80-1 PSL2-ga hapu teenuse jaoks, on järgmised:
SR16 (HIC test): vesinikust põhjustatud pragunemise test vastavalt NACE TM0284 - kinnitab terase vastupidavust sisemistele vesinikkahjustustele märjas H₂S
SR2 (löögikatse): CVN löögikatse kindlaksmääratud temperatuuril – kinnitab purunemiskindlust madalal temperatuuril.
SR13 (kõvadusuuring): kõvaduse testimise täiendav sagedus, mis ületab API 5CT standardnõudeid
Ettevõttespetsiifiline SR: paljud ROK-id lisavad oma täiendavad nõuded maksimaalse voolavuspiiri, CE-piirangute või spetsiifilise NDE-katvuse kohta.
Seotud: L80 tüüp 1 vs. N80Q ja T95: hapu teenuse otsustusmaatriks → | 13Cr vastavus: navigeerimine API 5CT vs NACE MR0175 kõvaduse lõksuga →
L80 korpus on saadaval kõigi standardsete API 5CT ühendustüüpidega ja ka esmaklassiliste ühendustega. Ühenduse valik L80 jaoks hapu teenuses nõuab täiendavat kaalumist – ühendus on sageli SSC-kindla lõpetamisstringi nõrgim koht.
| Ühenduse tüüp | Sour Service Sobivus | Tüüpilised L80 rakenduse | märkused |
|---|---|---|---|
| Lühike niit (STC) | Piiratud – madal tõmbeefektiivsus | Pinnapealne korpus (mittekriitiline) | Ei soovita hapude teenindusstringide jaoks |
| Long Thread (LTC) | Mõõdukas | Vahekest | Parem tihend kui STC; HPHT-s on endiselt piiratud |
| tuginiit (BTC) | Hea enamiku hapude rakenduste jaoks | Tootmiskest hapukaevudes | Kõrgem tõmbetugevus kui STC/LTC; kasutatakse laialdaselt koos L80-ga |
| Premium ühendus | Parim - metall-metalli tihend | HPHT, sügavad hapukaevud, gaasikindlad nõuded | Nõutav gaasitiheduse tagamiseks; oluliselt kõrgemad kulud |
CO₂-teenuse L80-13Cr puhul on ühenduste valik eriti kriitiline – standardsed API keermed võivad kõrge CO₂-sisaldusega keskkondades kannatada kiirenenud korrosiooni all keermejuures ning eelistatud on esmaklassilised metall-metalli tihendid.
Seotud: Toetuskeerme korpuse (BTC) mõistmine → | Korpuse ja torude ühendustüübid → | Premium-ühendused vs standardne BTC: millal on investeering seda väärt? →
| Kaevude keskkond | Soovitatav L80 alamklassi | põhinõuete | märkused |
|---|---|---|---|
| Nõrk hapugaas (H₂S < 0,05 psi pp) | L80-1 PSL2 | 23 HRC max, NACE MR0175 vastavus | Standard L80-1; kontrollige kõvadust MTR-il |
| Mõõdukas hapugaas (H₂S 0,05–1,5 psi pp) | L80-1 PSL2 + SR16 | HIC test, eelistatud madalam saagisvahemik | SR16 HIC test kohustuslik; kaaluge sügavamate kaevude puhul T95 |
| CO₂-rikas magus gaas (oluline H₂S puudub) | L80-13Cr PSL1 või PSL2 | CO₂ osarõhk, temperatuur | Ainult magus või väga kergelt hapu; suurepärane CO₂ vastupidavus |
| CO₂ + madal H₂S (< 0,05 psi pp) | L80-13Cr PSL2 | Soovitatav NACE kvalifikatsioon | Piirjoon — täitke NACE ISO 15156-3 kontrollnimekiri; kaaluge Super 13Cr |
| Auru sissepritse / maasoojus | L80-9Cr | Kõrge temperatuuri oksüdatsioonikindlus | 9Cr-1Mo tagab parema jõudluse kõrgel temperatuuril kui L80-1 |
| Sügavhapu HPHT | T95 või C110 | Suurem kokkuvarisemine, rangem saagikontroll | L80 võib kokkuvarisemiseks olla ebapiisav – hinnake T95 või C110 |
Laiema OCTG-klassi valiku raamistiku jaoks: Kuidas valida OCTG-materjali: täielik klassivaliku juhend → | Materjali valik: 13Cr vs Super 13Cr vs inhibeeritud süsinikteras →
API 5CT L80 on kontrollitud voolavuskindlusega korpuse ja torude klass, mille minimaalne tootlikkus on 552 MPa (80 000 psi), maksimaalne tootlikkus 655 MPa (95 000 psi) ja kohustuslik kõvaduspiirang 23 HRC. Seda toodetakse kolmes alamklassis – L80-1 (süsinikteras), L80-9Cr (9% kroomi) ja L80-13Cr (13% kroomi) – ning see on standardvalik hapukaevude ja CO₂-rikaste gaasikondensaadipuuraukude jaoks kogu maailmas.
Mõlemal klassil on sama minimaalne voolavuspiir 552 MPa, kuid L80 kontrollitud maksimaalne tootlikkus on 655 MPa ja kohustuslik kõvaduse piirmäär 23 HRC. N80-l ei ole saagikuse ülemmäära ja kõvaduspiirangut. Need erinevused muudavad L80 sobivaks nõrga H₂S teenuse jaoks (NACE MR0175), samas kui N80 on piiratud ainult magusate (mittehapude) kaevudega. Need kaks klassi ei ole haputeenuste rakendustes omavahel asendatavad.
L80-1 sobib nõrgalt hapuks kasutamiseks, kus on H₂S osarõhk ja nõutav on NACE MR0175 / ISO 15156 vastavus. Selle kõvaduspiir 23 HRC viib selle süsinikterasest torude NACE läve piiridesse. Mõõduka hapu teenuse puhul, mille H₂S osarõhk on üle 0,05 psi, tuleks L80-1 PSL2 spetsifikatsioonile lisada täiendavad nõuded, nagu SR16 (HIC-testimine). L80-13Cr ei ole hapukas teenindusklass ja seda ei tohi kasutada olulise H₂S-ga kaevudes.
L80-13Cr (13% kroommartensiitsest roostevaba teras) on standardklass kõrge CO₂ osarõhu ja magusa või väga kergelt hapuga kaevude jaoks. Selle passiivne kroomoksiidkile tagab suurepärase vastupidavuse magusale (CO₂-põhisele) korrosioonile gaasikondensaadis ja CO₂ sissepritseaukudes. Seda ei tohi kasutada kaevudes, mille H₂S osarõhk on üle ligikaudu 0,05 psi, ilma spetsiifilise NACE ISO 15156-3 kvalifikatsioonita – standard L80-13Cr ei läbi tavaliselt SSC testimist üle selle läve.
PSL2 lisab toru korpuse ja otste kohustusliku täispika NDE (UT või EMI), rangemad mõõtmete tolerantsid ja täiustatud jälgitavuse dokumentatsiooni. PSL1-l puuduvad need kohustuslikud kontrollinõuded. Enamik suuremaid naftafirmade spetsifikatsioone nõuavad PSL2-d kõigi L80 jaoks, sõltumata teenuse klassifikatsioonist. Hapude teeninduskaevude jaoks on alati soovitatav PSL2.
Ei. Neid ei saa haputeeninduskaevudes omavahel asendada – N80 asendamine L80-ga H₂S keskkonnas eemaldab kõvaduse kontrolli, mida NACE MR0175 vastavus nõuab. L80 asendamine N80-ga magusakaevus on tehniliselt lubatud, kuid sellega kaasnevad tarbetud kulud. Määrake alati kaevu teenindusklassi õige hinne ja kinnitage see ostutellimusel.
ZC Steel Pipe toodab ja ekspordib API 5CT L80 korpust ja torusid kõigis kolmes alamklassis – L80-1, L80-9Cr ja L80-13Cr – PSL1-le ja PSL2-le. Pakume OCTG-projekte kogu Aafrikas, Lähis-Idas ja Lõuna-Ameerikas täieliku MTC-dokumentatsiooni, kolmanda osapoole kontrolli ja tehnilise toega klasside ja ühenduste valikul.
Saadaval BTC, LTC, STC ja esmaklassiliste ühendustega, sealhulgas gaasikindla ZC-2 lisatasu ühendusega. Kohandatud suurused ja lisanõuded (SR16, SR2, SR13) eritellimusel.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813