Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
Plášťová trubka API 5CT L80 – třídy, specifikace a servisní příručka
Nacházíte se zde: Domov » Blogy » Novinky o produktech » Plášťová trubka API 5CT L80 — Třídy, specifikace a servisní průvodce

Plášťová trubka API 5CT L80 – třídy, specifikace a servisní příručka

Zobrazení: 0     Autor: Editor webu Čas publikování: 2026-03-12 Původ: místo

Zeptejte se

tlačítko sdílení na facebooku
tlačítko sdílení na twitteru
tlačítko sdílení linky
tlačítko sdílení wechat
tlačítko sdílení linkedin
tlačítko sdílení na pinterestu
tlačítko sdílení whatsapp
sdílet toto tlačítko sdílení

API 5CT L80 je základní třída pažnic pro kyselé služby – první krok oproti standardním třídám uhlíkové oceli (N80, K55), když vrt narazí na H₂S nebo vyžaduje přísnější kontrolu výtěžnosti pro kolaps nebo integritu spojení. Jeho definující charakteristikou není jen minimální pevnost, ale  kontrolované pásmo průtažnosti  (552–655 MPa) a  povinný strop tvrdosti 23 HRC  – vlastnosti, díky nimž je kompatibilní s NACE MR0175 / ISO 15156 v mírném prostředí H₂S a spolehlivě předvídatelný v konstrukci strun skříně s vysokým kolapsem.

Společnost ZC Steel Pipe vyrábí a vyváží plášť a potrubí API 5CT L80 ve všech třech podtřídách – L80-1, L80-9Cr a L80-13Cr – do PSL1 a PSL2, s úplnou dokumentací MTC a kontrolou třetí strany. S dokončenými projekty OCTG v Africe, na Středním východě a v Jižní Americe podporujeme inženýry od výběru jakosti až po konečnou kontrolu. Tato příručka obsahuje vše potřebné pro správnou specifikaci L80.

OBSAH

  1. Co je API 5CT L80?

  2. Podtřídy L80: L80-1, L80-9Cr, L80-13Cr

  3. Chemické a mechanické vlastnosti

  4. L80 vs N80 — Klíčové rozdíly

  5. PSL1 vs PSL2 pro L80

  6. Kyselá služba: L80 a NACE MR0175

  7. Připojení a závitování

  8. Aplikace Well Environment

  9. FAQ

1. Co je API 5CT L80?

API 5CT L80 je třída pláště a hadic definovaná ve specifikaci API 5CT – hlavní norma pro trubkové zboží pro ropné země (OCTG). Předpona 'L' označuje kontrolovaný rozsah meze kluzu (odlišuje jej od tříd 'N', které nemají strop kluzu) a '80' označuje minimální spodní hranici meze kluzu 80 000 psi.

API 5CT L80 — IDENTITA JÁDRA Minimální mez kluzu: 552 MPa (80 000 psi) · Maximální mez kluzu: 655 MPa (95 000 psi) · Minimální pevnost v tahu: 655 MPa (95 000 psi) · Maximální tvrdost: 23 HRC (255 HB) · Tepelné zpracování a Quech: K dispozici podtřídy: L80-1, L80-9Cr, L80-13Cr · Norma: API 5CT / ISO 11960

Tři vlastnosti odlišují L80 od všech nekontrolovaných jakostí a činí z něj standardní volbu pro korozivní vrty nebo vrty obsahující H2S:

  • Řízená maximální výtěžnost (655 MPa):  Zabraňuje příliš tvrdým mikrostrukturám, které se tvoří, když mez kluzu překročí práh NACE – kritické pro odolnost SSC v prostředí H2S

  • Povinný limit tvrdosti (23 HRC):  Strop tvrdosti NACE MR0175 / ISO 15156-2 pro trubky z uhlíkové a nízkolegované oceli v kyselém provozu — L80-1 je speciálně navržen tak, aby vyhovoval

  • Povinné tepelné zpracování Q&T:  Na rozdíl od N80 (který může být normalizován nebo Q&T), L80 vyžaduje kalení a temperování k dosažení řízené mikrostruktury – to není volitelné a nelze se toho vzdát

Viz také: Jaké jsou třídy OCTG potrubí? → | Vysvětlení tříd oceli pro opláštění a trubky →

2. Podtřídy L80: L80-1, L80-9Cr, L80-13Cr

L80 není jediný materiál – je to rodina tří metalurgicky odlišných podtříd, které sdílejí stejné požadavky na výtěžnost a tvrdost, ale zásadně se liší obsahem slitiny, odolností proti korozi a aplikačním obalem.

L80-1 (uhlíková ocel)

Typ slitiny:   Uhlíková-manganová ocel
Obsah Cr:   Žádný významný
Kyselá obsluha:   Ano – mírná H₂S (NACE)
Odolnost vůči CO₂:   Omezená – vyžaduje inhibici
Typické použití:   Vrty kyselého plynu, útvary obsahující H2S

L80-9Cr

Typ slitiny:   9% chromová legovaná ocel
Obsah Cr:   8,0–10,0 %
Kyselá služba:   Omezená – zkontrolujte úroveň H₂S
Odolnost vůči CO₂:   Dobrá – lepší než L80-1
Typické použití:   Střední prostředí CO₂, vstřikování páry

L80-13Cr

Typ slitiny:   13% chrom martenzitická nerez
Obsah Cr:   12,0–14,0 %
Kyselá obsluha:   Pouze sladká až mírně kyselá
Odolnost vůči CO₂:   Vynikající – pasivní ochrana filmu
Typické použití:   jímky pro plynný kondenzát bohatý na CO₂
Poznámka k terénu — L80-13Cr není kyselá servisní třída Toto je jedna z nejčastějších chyb specifikací při nákupu OCTG. 13% obsah chrómu v L80-13Cr poskytuje vynikající odolnost vůči sladké korozi (s převahou CO2), ale martenzitická mikrostruktura je náchylná k praskání sulfidovým napětím (SSC) nad velmi nízkými parciálními tlaky H₂S (typicky >0,05 psi / 0,003 MPa). Pokud má vaše studna nějakou smysluplnou H₂S, L80-13Cr vyžaduje kvalifikaci podle NACE MR0175 / ISO 15156-3 – a standard L80-13Cr často selže. Pro jímky s významným podílem CO₂ i H₂S je vyžadován Super 13Cr (upravená chemie, nižší tvrdost) nebo duplexní nerez. Vidět:  Metalurgie L80-13Cr: Složení, pasivita a super mezera →

3. Chemické a mechanické vlastnosti

3.1 Mechanické vlastnosti (API 5CT)

Vlastnost L80-1 L80-9Cr L80-13Cr
Min. mez kluzu 552 MPa / 80 000 psi 552 MPa / 80 000 psi 552 MPa / 80 000 psi
Maximální mez kluzu 655 MPa / 95 000 psi 655 MPa / 95 000 psi 655 MPa / 95 000 psi
Min. pevnost v tahu 655 MPa / 95 000 psi 655 MPa / 95 000 psi 655 MPa / 95 000 psi
Maximální tvrdost 23 HRC / 255 HBW 23 HRC / 255 HBW 23 HRC / 255 HBW
Tepelné zpracování Q&T povinné Q&T povinné Q&T povinné
Minimální prodloužení (2' GL) ≥ 0,5 % na vzorec ≥ 0,5 % na vzorec ≥ 0,5 % na vzorec

3.2 Chemické složení (API 5CT)

Prvek L80-1 (max %) L80-9Cr (rozsah %) L80-13Cr (rozsah %)
uhlík (C) 0.43 0,15 max max. 0,22
mangan (Mn) 1,90 max 0,30–0,60 1,00 max
Chrom (Cr) — 8:00–10:00 12:00–14:00
molybden (Mo) — 0,90–1,10 —
křemík (Si) 0,45 max 1,00 max 1,00 max
fosfor (P) 0,030 max 0,020 max 0,020 max
síra (S) 0,030 max 0,010 max 0,010 max
nikl (Ni) — — 0,50 max

3.3 Standardní velikosti

OD (palce) OD (mm) Běžný rozsah hmotnosti (lb/ft) Typické použití
4½' 114.3 9.50 – 15.10 Výroba trubek, pouzdra s malým průměrem
5' 127.0 11:50 – 18:00 Mezivýrobní obal
5½' 139.7 14:00 – 23:00 Výrobní pouzdro, nejběžnější velikost L80
7' 177.8 17:00 – 35:00 Mezistřívka, výroba střívka
7⅝' 193.7 24:00 – 45:30 Mezilehlé pouzdro
9⅝' 244.5 32:30 – 58:40 Povrchové a střední pouzdro
10¾' 273.1 32,75 – 65,70 Povrchové pouzdro, velké vrtné vrty
13⅜' 339.7 48:00 – 72:00 Povrchové pouzdro

4. L80 vs N80 — Klíčové rozdíly

L80 a N80 jsou dvě dominantní třídy OCTG 80 ksi a často se zaměňují nebo nesprávně nahrazují. Pochopení rozdílů není akademické – přímo určuje, zda je dokončení vrtu bezpečné a vyhovující v prostředí H₂S.

Vlastnost N80 (Typ 1 nebo Q) L80-1
Min. mez kluzu 552 MPa (80 000 psi) 552 MPa (80 000 psi)
Maximální mez kluzu Žádné maximum 655 MPa (95 000 psi)
Hranice tvrdosti Není specifikováno 23 HRC max (255 HBW)
Tepelné zpracování N80-1: normalizováno; N80Q: Q&T Q&T povinné
Kyselá služba (H₂S) Nevhodné Vhodné (mírně kyselé, NACE MR0175)
Vyhovuje NACE MR0175 Žádný Ano (kontrolovaná tvrdost)
Cena oproti L80 Nižší – obvykle o 5–10 % levnější Vyšší — prémie za řízený proces
Zaměnitelné? Ne — nezaměnitelné v kyselém provozu
Inženýrský pohled — Odlučovač tvrdosti N80Q (kalený a popouštěný N80) může dosáhnout hodnot tvrdosti výrazně nad 23 HRC – zejména ve svarové zóně trubek ERW nebo u tlustostěnných bezešvých trubek, kde je cyklus Q&T méně rovnoměrný. To je přesně ten režim selhání, kterému má NACE MR0175 zabránit: tvrdé mikrostrukturální zóny fungující jako místa iniciace SSC v H₂S. Povinný limit tvrdosti L80 je požadavkem na kvalitu výroby, nikoli pouze číslem specifikace – vyžaduje, aby válcovna řídila celý proces Q&T, aby zůstala v pásmu. Vidět:  API 5CT vs NACE MR0175: Vysvětlení pasti tvrdosti →

Kompletní srovnání: Porozumění plášti N80 vs. L80: Porovnání třídy API 5CT →

5. PSL1 vs PSL2 pro L80

API 5CT definuje dvě úrovně specifikace produktu pro L80. Na rozdílu záleží nejvíce, když je potrubí určeno pro kyselé provozy nebo vysoce výkonné vrty.

Požadavek L80 PSL1 L80 PSL2
NDE tělesa trubky Není povinné Povinné — plná délka UT nebo EMI
NDE konců trubek Není povinné Povinné — UT koncových oblastí
Rozměrové tolerance Norma Těsnější — OD, tloušťka stěny, přímost
Sledovatelnost Teplotní číslo Plná sledovatelnost tepla + čísla potrubí
Dokumentační balíček Standardní MTC Vylepšené — všechny výsledky testů na potrubí
Typické použití Sladké studny, nekritická dokončení Sour service, HPHT, IOC specifikace
Poznámka k nákupu – Většina specifikací IOC výchozí PSL2 pro všechny L80 Velké mezinárodní ropné společnosti (Shell, BP, Total, Saudi Aramco, ADNOC) obvykle specifikují PSL2 jako minimum pro všechny objednávky L80 bez ohledu na servisní prostředí. Poplatek za náklady je skromný – obvykle 3–8 % – a dodatečná dokumentace NDE a sledovatelnosti výrazně zjednodušuje audity třetích stran, dodržování předpisů a vyšetřování incidentů. Pokud získáváte L80 pro projekt IOC, předpokládejte PSL2, pokud není ve specifikaci výslovně uvedeno jinak. Vidět:  Výrobní proces pláště a hadiček API 5CT PSL1 a PSL2 →

6. Kyselá služba: L80 a NACE MR0175

L80-1 je první třída API 5CT speciálně navržená pro použití v prostředích obsahujících H₂S. Jeho shoda s NACE MR0175 / ISO 15156 je založena na povinném limitu tvrdosti 23 HRC – ale vztah mezi L80, NACE a skutečnou kvalifikací dobře kyselého servisu je jemnější, než naznačuje technický list.

6.1 Jak se NACE MR0175 vztahuje na L80

NACE MR0175 / ISO 15156-2 definuje přijatelné materiály pro zařízení v kyselém provozu (mokrý H₂S). U trubek z uhlíkové a nízkolegované oceli je primárním požadavkem maximální tvrdost 22 HRC (250 HV10) v základním kovu, svarech a HAZ. Maximální 23 HRC API 5CT L80-1 je mírně nad tímto – což vytváří otázku shody, která je často nepochopena.

Kritický technický bod — Tvrdost L80 vs. Tvrdost NACE MR0175 API 5CT specifikuje maximální tvrdost L80 jako 23 HRC. NACE MR0175 / ISO 15156-2 specifikuje 22 HRC pro uhlíkovou ocel v kyselém provozu. Nejedná se o stejný počet. Rozlišení spočívá v tom, že NACE MR0175 umožňuje individuální měření tvrdosti až do 22 HRC, zatímco 23 HRC API 5CT je maximum výrobní šarže měřené specifickou testovací frekvencí. V praxi bude L80-1 vyráběný podle API 5CT typicky měřit v provozu výrazně pod 22 HRC – to však musí být ověřeno na MTR, nikoli předpokládáno. Vždy si vyžádejte úplné údaje o tvrdosti na MTC a ověřte je podle požadavků vašeho projektu na shodu s NACE.

6.2 Doplňkové požadavky na kyselou službu L80

Pro studny, kde parciální tlak H₂S překračuje 0,05 psi (0,0003 MPa) – práh NACE pro kyselý provoz – samotný L80-1 je bez dodatečné kvalifikace obvykle nedostatečný. Nejběžnější doplňkové požadavky specifikované vedle L80-1 PSL2 pro kyselou službu jsou:

  • SR16 (test HIC):  Test praskání vyvolaného vodíkem podle NACE TM0284 – potvrzuje odolnost oceli vůči vnitřnímu poškození vodíkem v mokrém H2S

  • SR2 (nárazová zkouška):  rázová zkouška CVN při specifikované teplotě – potvrzuje lomovou houževnatost v nízkoteplotním kyselém provozu

  • SR13 (průzkum tvrdosti):  Dodatečná frekvence testování tvrdosti nad rámec standardních požadavků API 5CT

  • SR specifická pro společnost:  Mnoho IOC přidává své vlastní dodatečné požadavky na maximální mez kluzu, limity CE nebo specifické pokrytí NDE

Související: L80 Type 1 vs N80Q a T95: Rozhodovací matice Sour Service → | Shoda 13Cr: Navigace v API 5CT vs NACE MR0175 Hardness Trap →

7. Připojení a závitování

Skříň L80 je k dispozici se všemi standardními typy připojení API 5CT a také s prémiovými připojeními. Výběr připojení pro L80 v kyselém provozu vyžaduje další zvážení — připojení je často nejslabším místem v řetězci dokončení odolného vůči SSC.

Typ připojení Sour Vhodnost služby Typická L80 Poznámky k použití
Krátké vlákno (STC) Omezená — nízká účinnost v tahu Povrchové pouzdro (nekritické) Nedoporučuje se pro kyselé servisní řetězce
dlouhé vlákno (LTC) Mírný Mezilehlé pouzdro Lepší těsnění než STC; v HPHT stále omezený
Opěrné vlákno (BTC) Dobré pro většinu kyselých aplikací Výroba pažnice v kyselých vrtech Vyšší účinnost v tahu než STC/LTC; široce používán s L80
Prémiové připojení Nejlepší — těsnění kov na kov HPHT, hluboké kyselé vrty, požadavky na plynotěsnost Vyžaduje se pro plynotěsnou integritu; výrazně vyšší náklady

Pro L80-13Cr v provozu CO₂ je výběr spoje obzvláště důležitý – standardní závity API mohou v prostředí s vysokým obsahem CO₂ trpět zrychlenou korozí na patě závitu a důrazně se upřednostňuje prvotřídní těsnění kov-kov.

Související: Pochopení pouzdra opěrného závitu (BTC) → | Typy připojení pro plášť a potrubí → | Prémiová připojení vs standardní BTC: Kdy se investice vyplatí? →

8. Aplikace Well Environment

Doporučené prostředí pro studnu L80 Podtřída Klíčový požadavek Poznámky
Mírně kyselý plyn (H₂S < 0,05 psi pp) L80-1 PSL2 23 HRC max, shoda NACE MR0175 Standardní L80-1; ověřte tvrdost na MTR
Středně kyselý plyn (H₂S 0,05–1,5 psi pp) L80-1 PSL2 + SR16 HIC test, preferováno nižší pásmo výnosu SR16 HIC test povinný; pro hlubší vrty zvažte T95
Sladký plyn bohatý na CO₂ (bez významného H2S) L80-13Cr PSL1 nebo PSL2 Parciální tlak CO₂, teplota Pouze sladké nebo velmi jemně kyselé; vynikající odolnost vůči CO₂
CO₂ + nízká H2S (< 0,05 psi pp) L80-13Cr PSL2 Doporučená kvalifikace NACE Hranice – spustit kontrolní seznam NACE ISO 15156-3; zvážit Super 13Cr
Vstřikování páry / geotermální L80-9Cr Odolnost proti oxidaci vysokým teplotám 9Cr-1Mo poskytuje lepší výkon při vysokých teplotách než L80-1
Hluboko kyselý HPHT T95 nebo C110 Vyšší kolaps, přísnější kontrola výnosu L80 může být nedostatečná pro kolaps – vyhodnoťte T95 nebo C110
Technický přehled – když L80 nestačí L80 pokrývá mírně až středně kyselé provozy při normálních hloubkách dokončení. Dva scénáře běžně tlačí inženýry za L80: (1) hluboké vrty, kde tlak zhroucení vyžaduje vyšší mez průtažnosti, než může poskytnout maximum L80 655 MPa — zde se hodnotí T95 nebo P110 s příslušnou kvalifikací pro kyselé služby; (2) Silně kyselý provoz nad 1,5 psi H₂S parciální tlak tam, kde je odolnost L80-1 SSC nedostatečná – zde je vyžadována trubka s vložkou Super 13Cr nebo CRA. Vidět:  P110 vs L80 a T95: Zachycení výtěžnosti konstrukce pláště a prahové hodnoty selhání →

Pro širší rámec výběru třídy OCTG: Jak vybrat materiál OCTG: Kompletní průvodce výběrem třídy → | Výběr materiálu: 13Cr vs Super 13Cr vs Inhibovaná uhlíková ocel →

9. Často kladené otázky

Co je plášťová trubka API 5CT L80?

API 5CT L80 je třída pro plášť a trubku s řízenou mezí kluzu s minimální mez kluzu 552 MPa (80 000 psi), maximální mez kluzu 655 MPa (95 000 psi) a povinný limit tvrdosti 23 HRC. Vyrábí se ve třech podtřídách — L80-1 (uhlíková ocel), L80-9Cr (9 % chrómu) a L80-13Cr (13 % chrómu) — a je celosvětově standardní volbou pro studny s kyselým provozem a plynové kondenzační vrty bohaté na CO₂.

Jaký je rozdíl mezi L80 a N80?

Obě třídy sdílejí stejnou minimální mez kluzu 552 MPa, ale L80 má kontrolovanou maximální mez kluzu 655 MPa a povinný limit tvrdosti 23 HRC. N80 nemá žádný strop průtažnosti a žádný limit tvrdosti. Díky těmto rozdílům je L80 vhodný pro mírné použití H₂S (NACE MR0175), zatímco N80 je omezen pouze na sladké (nekyselé) studny. Tyto dva druhy nejsou zaměnitelné v kyselých aplikacích.

Je L80 vhodný pro kyselou obsluhu?

L80-1 je vhodný pro mírně kyselé provozy, kde je přítomen parciální tlak H₂S a je vyžadována shoda NACE MR0175 / ISO 15156. Díky limitu tvrdosti 23 HRC se dostal do prahu NACE pro trubky z uhlíkové oceli. Pro středně kyselý provoz nad 0,05 psi H₂S parciální tlak by měly být do specifikace L80-1 PSL2 přidány dodatečné požadavky, jako je SR16 (testování HIC). L80-13Cr není kyselý provozní stupeň a nesmí se používat ve vrtech s významným H₂S.

K čemu se používá pouzdro L80-13Cr?

L80-13Cr (13% chrommartenzitická nerezová ocel) je standardní jakost pro vrty s vysokým parciálním tlakem CO₂ a sladkými nebo velmi mírně kyselými podmínkami. Jeho pasivní vrstva oxidu chrómu poskytuje vynikající odolnost proti sladké korozi (způsobené CO2) v plynových kondenzátech a vstřikovacích šachtách CO2. Nesmí se používat ve vrtech s H₂S vyšším parciálním tlakem přibližně 0,05 psi bez specifické kvalifikace NACE ISO 15156-3 – standard L80-13Cr obvykle selže při testování SSC nad touto prahovou hodnotou.

Jaké jsou rozdíly mezi PSL1 a PSL2 pro L80?

PSL2 přidává povinné úplné NDE těla a konců trubky (UT nebo EMI), přísnější rozměrové tolerance a vylepšenou dokumentaci sledovatelnosti. PSL1 postrádá tyto povinné požadavky na kontrolu. Většina specifikací velkých ropných společností vyžaduje PSL2 pro všechny L80 bez ohledu na klasifikaci služeb. Pro kyselé servisní studny se vždy doporučuje PSL2.

Lze L80 a N80 používat zaměnitelně?

Ne. Nejsou zaměnitelné v kyselých servisních studních – nahrazení N80 za L80 v prostředí H₂S odstraňuje kontrolu tvrdosti, kterou vyžaduje soulad s NACE MR0175. Nahrazení L80 za N80 ve sladké studni je technicky přípustné, ale vyžaduje zbytečné náklady. Vždy specifikujte správnou třídu pro klasifikaci provozu studny a potvrďte ji v objednávce.

Zdroj API 5CT L80 plášťová trubka od ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe vyrábí a exportuje plášť a trubky API 5CT L80 ve všech třech podtřídách – L80-1, L80-9Cr a L80-13Cr – do PSL1 a PSL2. Dodáváme projekty OCTG napříč Afrikou, Středním východem a Jižní Amerikou s úplnou dokumentací MTC, kontrolou třetí strany a technickou podporou při výběru třídy a připojení.

K dispozici s připojením BTC, LTC, STC a prémiovým připojením včetně plynotěsného prémiového připojení ZC-2. Vlastní velikosti a doplňkové požadavky (SR16, SR2, SR13) na zakázku.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Vyžádejte si cenovou nabídku


Kontaktujte nás

Rychlé odkazy

Podpora

Kategorie produktu

Kontaktujte nás

Přidat: č. 42, skupina 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Zanechat zprávu
Kontaktujte nás
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Všechna práva vyhrazena. Podporováno leadong.com