Tel: +86-139-1579-1813 Email: mandy. w@zcsteelpipe.com
Tub mbështjellës API 5CT L80 — Klasat, specifikimet dhe udhëzuesi i shërbimit të thartë
Ju jeni këtu: Shtëpi » Blogjet » Lajmet e produkteve » API 5CT L80 Casing Pipe — Klasat, Specifikimet dhe Udhëzuesi i Shërbimit të Thjeshtë

Tub mbështjellës API 5CT L80 — Klasat, specifikimet dhe udhëzuesi i shërbimit të thartë

Shikimet: 0     Autori: Redaktori i faqes Koha e publikimit: 2026-03-12 Origjina: Faqe

pyesni

butoni i ndarjes së Facebook
butoni i ndarjes në Twitter
butoni i ndarjes së linjës
butoni i ndarjes së wechat
butoni i ndarjes së linkedin
butoni i ndarjes pinterest
butoni i ndarjes së whatsapp
Ndani këtë buton të ndarjes

API 5CT L80 është shkalla e mbështjelljes së bazës së thartë - hapi i parë nga klasa standarde e çelikut të karbonit (N80, K55) kur një pus ndeshet me H2S ose kërkon kontroll më të rreptë të rendimentit për kolapsin ose integritetin e lidhjes. Karakteristika e tij përcaktuese nuk është vetëm forca minimale, por një  brez i kontrolluar i rendimentit  (552–655 MPa) dhe një  tavan i detyrueshëm fortësie prej 23 HRC  - vetitë që e bëjnë atë të pajtueshëm me NACE MR0175 / ISO 15156 në mjedise të buta H2S dhe të parashikueshëm në mënyrë të besueshme në mbështjellësin me kolapsi të lartë.

ZC Steel Pipe prodhon dhe eksporton mbështjellësin dhe tubin API 5CT L80 në të tre nën-gradat — L80-1, L80-9Cr dhe L80-13Cr — në PSL1 dhe PSL2, me dokumentacion të plotë MTC dhe inspektim nga palët e treta. Me projektet e përfunduara OCTG në të gjithë Afrikën, Lindjen e Mesme dhe Amerikën e Jugut, ne mbështesim inxhinierët nga përzgjedhja e notave deri në inspektimin përfundimtar. Ky udhëzues mbulon gjithçka që nevojitet për të specifikuar saktë L80.

PËRMBAJTJA

  1. Çfarë është API 5CT L80?

  2. Nën-gradat L80: L80-1, L80-9Cr, L80-13Cr

  3. Vetitë Kimike dhe Mekanike

  4. L80 vs N80 - Dallimet kryesore

  5. PSL1 vs PSL2 për L80

  6. Shërbimi i thartë: L80 dhe NACE MR0175

  7. Lidhjet & Threading

  8. Aplikime nga Well Environment

  9. FAQ

1. Çfarë është API 5CT L80?

API 5CT L80 është një shkallë e veshjes dhe tubave e përcaktuar në Specifikimin API 5CT - standardi qeverisës për mallrat tubulare të vendit të naftës (OCTG). Parashtesa 'L' tregon një gamë rendimenti të kontrolluar (duke e dalluar atë nga notat 'N' që nuk kanë tavan të rendimentit) dhe '80' tregon nivelin minimal të fuqisë së rendimentit prej 80,000 psi.

API 5CT L80 — Identiteti Bërthamë Forca minimale e rendimentit: 552 MPa (80,000 psi) · Forca maksimale e rrjedhjes: 655 MPa (95,000 psi) · Forca minimale në tërheqje: 655 MPa (95,000 psi) · Fortësia maksimale e trajtimit 5 HBW2: & temperament (i detyrueshëm) · Nën-gradat e disponueshme: L80-1, L80-9Cr, L80-13Cr · Standard: API 5CT / ISO 11960

Tre veti e dallojnë L80 nga të gjitha klasat e pakontrolluara dhe e bëjnë atë zgjedhjen standarde për puset gërryese ose që përmbajnë H2S:

  • Rendimenti maksimal i kontrolluar (655 MPa):  Parandalon mikrostrukturat tepër të forta që formohen kur forca e rendimentit tejkalon pragun NACE - kritike për rezistencën SSC në mjediset H2S

  • Kufiri i detyrueshëm i fortësisë (23 HRC):  Tavani i fortësisë NACE MR0175 / ISO 15156-2 për tuba me karbon dhe çeliku me aliazh të ulët në shërbim të thartë — L80-1 është projektuar posaçërisht për t'u përputhur

  • Trajtimi termik i detyrueshëm Q&T:  Ndryshe nga N80 (i cili mund të normalizohet ose Q&T), L80 kërkon shuarje dhe temperament për të arritur mikrostrukturën e kontrolluar - kjo nuk është opsionale dhe nuk mund të hiqet dorë

Shihni gjithashtu: Cilat janë notat e tubit OCTG? → | Kuptimi i notave të çelikut për shtresën e jashtme dhe tubin →

2. Nëngradat L80: L80-1, L80-9Cr, L80-13Cr

L80 nuk është një material i vetëm - është një familje me tre nën-grade të dallueshme metalurgjikisht që ndajnë të njëjtat kërkesa për rendiment dhe fortësi, por ndryshojnë rrënjësisht në përmbajtjen e aliazhit, rezistencën ndaj korrozionit dhe mbështjellësin e aplikimit.

L80-1 (çeliku i karbonit)

Lloji i lidhjes:   çelik karbon-mangan
Përmbajtja C:   Asnjë e rëndësishme
Shërbim i thartë:   Po - H₂S i lehtë (NACE)
Rezistenca ndaj CO₂:   E kufizuar - kërkon frenim
Përdorimi tipik:   Puset e gazit të thartë, formacionet që përmbajnë H2S

L80-9Cr

Lloji i aliazhit:   9% çelik aliazh krom
Përmbajtja Cr:   8,0–10,0%
Shërbimi i thartirës:   I kufizuar — kontrolloni nivelin e H₂S
Rezistenca ndaj CO₂:   Mirë - më mirë se L80-1
Përdorimi tipik:   Mjedise të moderuara të CO₂, injeksion me avull

L80-13Cr

Lloji i aliazhit:   13% inox martensitik krom
Përmbajtja Cr:   12,0–14,0%
Shërbim i thartë:   Vetëm e ëmbël deri pak e thartë
Rezistenca ndaj CO₂:   E shkëlqyeshme - mbrojtje pasive e filmit
Përdorimi tipik:   puse kondensate gazi të pasura me CO2
Shënim në terren — L80-13Cr nuk është një shkallë shërbimi e thartë Ky është një nga gabimet më të zakonshme të specifikimeve në prokurimin OCTG. Përmbajtja 13% e kromit të L80-13Cr ofron rezistencë të shkëlqyer ndaj korrozionit të ëmbël (të dominuar nga CO2), por mikrostruktura martensitike është e ndjeshme ndaj plasaritjes së stresit të sulfurit (SSC) mbi presione të pjesshme H2S shumë të ulëta (zakonisht >0,05 psi / 0,003 MPa). Nëse pusi juaj ka ndonjë H₂S kuptimplotë, L80-13Cr kërkon kualifikim sipas NACE MR0175 / ISO 15156-3 — dhe standardi L80-13Cr shpesh do të dështojë. Për puset me CO2 dhe H2S të konsiderueshëm, kërkohet Super 13Cr (kimi i modifikuar, fortësi më e ulët) ose inoks i dyfishtë. Shihni:  L80-13Cr Metalurgjia: Përbërja, Pasiviteti dhe Super Hendeku →

3. Vetitë Kimike dhe Mekanike

3.1 Vetitë mekanike (API 5CT)

Pasuria L80-1 L80-9Cr L80-13Cr
Forca minimale e rendimentit 552 MPa / 80,000 psi 552 MPa / 80,000 psi 552 MPa / 80,000 psi
Forca maksimale e rendimentit 655 MPa / 95,000 psi 655 MPa / 95,000 psi 655 MPa / 95,000 psi
Rezistenca minimale në tërheqje 655 MPa / 95,000 psi 655 MPa / 95,000 psi 655 MPa / 95,000 psi
Fortësia maksimale 23 HRC / 255 HBW 23 HRC / 255 HBW 23 HRC / 255 HBW
Trajtimi termik Pyetje dhe T të detyrueshme Pyetje dhe T të detyrueshme Pyetje dhe T të detyrueshme
Zgjatimi minimal (2' GL) ≥ 0,5% për formulë ≥ 0,5% për formulë ≥ 0,5% për formulë

3.2 Përbërja Kimike (API 5CT)

Elementi L80-1 (maksimumi %) L80-9Cr (varg %) L80-13Cr (varg %)
Karboni (C) 0.43 0.15 maksimum 0.22 maksimum
Mangani (Mn) 1.90 maksimumi 0,30-0,60 1.00 maksimumi
Krom (Cr) - 8.00–10.00 12.00–14.00
Molibden (Mo) - 0,90-1,10 -
Silic (Si) 0.45 max 1.00 maksimumi 1.00 maksimumi
Fosfor (P) 0.030 max 0.020 maksimum 0.020 maksimum
Squfuri (S) 0.030 max 0.010 maksimum 0.010 maksimum
Nikel (Ni) - - 0.50 maksimumi

3.3 Madhësitë standarde

OD (inç) OD (mm) Gama e zakonshme e peshës (lb/ft) Aplikim tipik
4½' 114.3 9.50 – 15.10 Tub prodhimi, kasë me vrima të vogla
5 ' 127.0 11.50 – 18.00 Kutia e prodhimit të ndërmjetëm
5½' 139.7 14.00 – 23.00 Shtresë e prodhimit, madhësia më e zakonshme L80
7' 177.8 17.00 – 35.00 Shtresë e ndërmjetme, këllëf prodhimi
7⅝' 193.7 24.00 – 45.30 Shtresë e ndërmjetme
9⅝' 244.5 32.30 – 58.40 Sipërfaqja dhe kutia e ndërmjetme
10¾' 273.1 32,75 – 65,70 Shtresë sipërfaqësore, puse me vrima të mëdha
13⅜' 339.7 48.00 – 72.00 Shtresë sipërfaqësore

4. L80 vs N80 - Dallimet kryesore

L80 dhe N80 janë dy notat dominuese 80 ksi OCTG, dhe ato shpesh ngatërrohen ose zëvendësohen gabimisht me njëra-tjetrën. Kuptimi i dallimeve nuk është akademik - ai përcakton drejtpërdrejt nëse përfundimi i pusit është i sigurt dhe i përputhshëm në mjediset H₂S.

Prona N80 (Lloji 1 ose Q) L80-1
Forca minimale e rendimentit 552 MPa (80,000 psi) 552 MPa (80,000 psi)
Forca maksimale e rendimentit Asnjë maksimum 655 MPa (95,000 psi)
Kufiri i fortësisë Asnjë i specifikuar Maksimumi 23 HRC (255 HBW)
Trajtimi termik N80-1: i normalizuar; N80Q: Q&T Pyetje dhe T të detyrueshme
Shërbim i thartë (H₂S) Jo i përshtatshëm I përshtatshëm (i thartë i butë, NACE MR0175)
Në përputhje me NACE MR0175 Nr Po (ngurtësia e kontrolluar)
Kostoja kundrejt 80 L Më e ulët - 5-10% më lirë zakonisht Premium më i lartë - procesi i kontrolluar
Të këmbyeshëm? Jo - jo i këmbyeshëm në shërbimin e thartë
Inxhinieri Insight — Kurthi i Fortësisë N80Q (shuarje dhe kalitje N80) mund të arrijë vlera fortësie shumë më të larta se 23 HRC — veçanërisht në zonën e saldimit të tubit ERW ose në tubacionet pa tegel me mure të rënda ku cikli Q&T është më pak uniform. Kjo është pikërisht mënyra e dështimit që NACE MR0175 është projektuar për të parandaluar: zona të forta mikrostrukturore që veprojnë si vende të fillimit të SSC në H2S. Kapaku i detyrueshëm i fortësisë së L80 është një kërkesë për cilësinë e prodhimit, jo vetëm një numër specifikimi — ai kërkon që mulliri të kontrollojë të gjithë procesin Q&T për të qëndruar brenda brezit. Shihni:  API 5CT vs NACE MR0175: Shpjegohet kurthi i ngurtësisë →

Krahasimi i plotë: Kuptimi i kasës N80 vs L80: Krahasimi i notave API 5CT →

5. PSL1 vs PSL2 për L80

API 5CT përcakton dy nivele të specifikimit të produktit për L80. Dallimi ka më shumë rëndësi kur tubi është i destinuar për shërbim të thartë ose puse me pasoja të larta.

Kërkesa L80 PSL1 L80 PSL2
NDE e trupit të tubit Jo i detyrueshëm E detyrueshme - UT ose EMI me gjatësi të plotë
NDE e skajeve të tubit Jo i detyrueshëm E detyrueshme - UT e zonave fundore
Tolerancat dimensionale Standard Më e ngushtë - OD, trashësia e murit, drejtësia
Gjurmueshmëria Numri i nxehtësisë Nxehtësia e plotë + gjurmueshmëria e numrit të tubit
Paketa e dokumentacionit MTC standarde E përmirësuar - të gjitha rezultatet e provës për tub
Përdorimi tipik Puse të ëmbla, përfundime jo kritike Shërbimi i thartë, specifikimet HPHT, IOC
Shënim i prokurimit - Shumica e specifikave të IOC janë të paracaktuara në PSL2 për të gjitha L80 Kompanitë kryesore ndërkombëtare të naftës (Shell, BP, Total, Saudi Aramco, ADNOC) zakonisht specifikojnë PSL2 si një minimum për të gjitha porositë L80 pavarësisht nga mjedisi i shërbimit. Çmimi i kostos është modest - zakonisht 3–8% - dhe dokumentacioni shtesë i NDE dhe gjurmueshmërisë thjeshton ndjeshëm auditimet e palëve të treta, pajtueshmërinë rregullatore dhe hetimin e incidentit. Nëse jeni duke marrë L80 për një projekt IOC, supozoni PSL2, përveç rasteve kur specifikimi thotë shprehimisht ndryshe. Shihni:  Procesi i prodhimit të mbështjellësit dhe tubave API 5CT PSL1 dhe PSL2 →

6. Shërbimi i thartë: L80 dhe NACE MR0175

L80-1 është klasa e parë API 5CT e krijuar posaçërisht për përdorim në mjedise që përmbajnë H₂S. Pajtueshmëria e tij me NACE MR0175 / ISO 15156 bazohet në kufirin e detyrueshëm të fortësisë 23 HRC — por marrëdhënia midis L80, NACE dhe kualifikimit aktual të shërbimit të thartë është më e nuancuar sesa sugjeron fleta e specifikimeve.

6.1 Si zbatohet NACE MR0175 për L80

NACE MR0175 / ISO 15156-2 përcakton materialet e pranueshme për pajisjet në shërbim të thartë (H₂S i lagësht). Për tuba me karbon dhe çeliku me aliazh të ulët, kërkesa kryesore është një fortësi maksimale prej 22 HRC (250 HV10) në metalin bazë, saldimet dhe HAZ. Maksimumi 23 HRC i API 5CT L80-1 është pak mbi këtë — gjë që krijon një pyetje përputhshmërie që shpesh keqkuptohet.

Pika Kritike e Inxhinierisë — Fortësia L80 vs NACE MR0175 Fortësia API 5CT specifikon fortësinë maksimale L80 si 23 HRC. NACE MR0175 / ISO 15156-2 specifikon 22 HRC për çelikun e karbonit në shërbimin e thartë. Këta nuk janë të njëjtin numër. Rezolucioni është se NACE MR0175 lejon lexime individuale të fortësisë deri në 22 HRC, ndërsa 23 HRC e API 5CT është një maksimum i shumës së prodhimit të matur nga një frekuencë specifike testimi. Në praktikë, L80-1 i prodhuar në API 5CT zakonisht do të jetë shumë më i ulët se 22 HRC në shërbim — por kjo duhet të verifikohet në MTR, jo të supozohet. Kërkoni gjithmonë të dhëna të plota të fortësisë në MTC dhe verifikoni ato në përputhje me kërkesat e përputhshmërisë NACE të projektit tuaj.

6.2 Kërkesat plotësuese për shërbimin e thartë L80

Për puset ku presioni i pjesshëm i H2S kalon 0,05 psi (0,0003 MPa) - pragu NACE për shërbimin e thartë - vetëm L80-1 është zakonisht i pamjaftueshëm pa kualifikim shtesë. Kërkesat shtesë më të zakonshme të specifikuara së bashku me L80-1 PSL2 për shërbimin e thartë janë:

  • SR16 (test HIC):  Testi i plasaritjes së shkaktuar nga hidrogjeni sipas NACE TM0284 - konfirmon rezistencën e çelikut ndaj dëmtimit të brendshëm të hidrogjenit në H2S të lagësht

  • SR2 (testimi i ndikimit):  Testi i ndikimit CVN në temperaturën e specifikuar — konfirmon rezistencën ndaj thyerjes në shërbimin e thartë me temperaturë të ulët

  • SR13 (anketimi i fortësisë):  Frekuenca shtesë e testimit të fortësisë përtej kërkesave standarde API 5CT

  • SR specifike për kompaninë:  Shumë IOC shtojnë kërkesat e tyre shtesë për forcën maksimale të rendimentit, kufijtë CE ose mbulimin specifik NDE

Të lidhura: L80 Lloji 1 kundrejt N80Q dhe T95: Matrica e Vendimit të Shërbimit Sour → | Pajtueshmëria me 13Cr: Navigimi i API 5CT kundrejt NACE MR0175 Kurthi i ngurtësisë →

7. Lidhjet & Threading

Mbulesa L80 disponohet me të gjitha llojet standarde të lidhjes API 5CT, si dhe lidhjet premium. Zgjedhja e lidhjes për L80 në shërbimin e thartë kërkon konsideratë shtesë - lidhja është shpesh pika më e dobët në një varg përfundimi rezistent ndaj SSC.

Lloji i lidhjes Përshtatshmëria e shërbimit të thartë për aplikimin tipik L80 Shënime
Fije e shkurtër (STC) E kufizuar - efikasitet i ulët në tërheqje Shtresë sipërfaqësore (jo kritike) Nuk rekomandohet për vargjet e tharta të shërbimit
Fije e gjatë (LTC) E moderuar Shtresë e ndërmjetme Vula më e mirë se STC; ende i kufizuar në HPHT
Fije mbështetëse (BTC) E mirë për shumicën e aplikacioneve të tharta Shtresë e prodhimit në puset e thartë Efikasitet më i lartë në tërheqje se STC/LTC; përdoret gjerësisht me L80
Lidhja Premium Më e mira - vula metal-metal HPHT, puse të thella të tharta, kërkesa të papërshkueshme nga gazi Kërkohet për integritet të papërshkueshëm nga gazi; kosto dukshëm më e lartë

Për L80-13Cr në shërbimin CO₂, zgjedhja e lidhjes është veçanërisht kritike - fijet standarde API mund të pësojnë korrozioni të përshpejtuar në rrënjën e filetimit në mjedise me përmbajtje të lartë CO2 dhe lidhjet premium të vulës metal-metal janë shumë të preferuara.

Të lidhura: Kuptimi i mbështjellësit të fijeve mbështetëse (BTC) → | Llojet e lidhjes për mbështjellësin dhe tubin → | Lidhjet Premium vs Standard BTC: Kur ia vlen investimi? →

8. Aplikimet nga Well Environment

për mjedisin e mirë të Nën-Klasës L80 të rekomanduara të Kërkesave kryesore Shënime
Gaz i thartë i butë (H2S < 0,05 psi pp) L80-1 PSL2 23 HRC max, NACE MR0175 përputhshmëri Standardi L80-1; verifikoni fortësinë në MTR
Gaz i thartë mesatar (H2S 0,05–1,5 psi pp) L80-1 PSL2 + SR16 Testi HIC, preferohet brezi më i ulët i rendimentit Testi SR16 HIC i detyrueshëm; konsideroni T95 për puse më të thella
Gaz i ëmbël i pasur me CO2 (pa H2S domethënës) L80-13Cr PSL1 ose PSL2 Presioni i pjesshëm i CO2, temperatura Vetëm e ëmbël ose shumë e thartë; rezistencë e shkëlqyer ndaj CO₂
CO2 + H2S i ulët (< 0,05 psi pp) L80-13Cr PSL2 Rekomandohet kualifikimi NACE Borderline — ekzekutoni listën kontrolluese NACE ISO 15156-3; konsideroni Super 13Cr
Injeksion me avull / gjeotermale L80-9Cr Rezistencë ndaj oksidimit në temperaturë të lartë 9Cr-1Mo ofron performancë më të mirë në temperaturë të lartë se L80-1
HPHT e thartë T95 ose C110 Kolaps më i lartë, kontroll më i fortë i rendimentit L80 mund të jetë i pamjaftueshëm për kolaps - vlerësoni T95 ose C110
Inxhinieri Insight - Kur L80 nuk është i mjaftueshëm L80 mbulon shërbimin e butë deri në mesatar të thartë në thellësi normale të përfundimit. Dy skenarë zakonisht i shtyjnë inxhinierët përtej L80: (1) puse të thella ku presioni i kolapsit kërkon një forcë më të lartë rrjedhëse sesa mund të japë maksimumi 655 MPa i L80 - këtu vlerësohet T95 ose P110 me kualifikimin e duhur të shërbimit të thartë; (2) shërbim i ashpër i thartë mbi presionin e pjesshëm të 1,5 psi H2S ku rezistenca SSC e L80-1 është e pamjaftueshme — këtu kërkohet tubi i veshur me Super 13Cr ose CRA. Shihni:  P110 vs L80 dhe T95: Kurthe dhe pragjet e dështimit të dizajnit të kafazit →

Për një kornizë më të gjerë të përzgjedhjes së notave OCTG: Si të zgjidhni materialin OCTG: Një udhëzues i plotë për përzgjedhjen e notave → | Zgjedhja e materialit: 13Cr vs Super 13Cr vs çeliku i karbonit të frenuar →

9. Pyetjet e bëra më shpesh

Çfarë është tubi i veshjes API 5CT L80?

API 5CT L80 është një shtresë e mbështjelljes dhe e tubave me rezistencë të kontrolluar të rrjedhjes me një rendiment minimal prej 552 MPa (80,000 psi), një rendiment maksimal prej 655 MPa (95,000 psi) dhe një kufi të detyrueshëm fortësie prej 23 HRC. Prodhohet në tre nën-grade - L80-1 (çelik karboni), L80-9Cr (9% krom) dhe L80-13Cr (13% krom) - dhe është zgjedhja standarde për puset e shërbimit të thartë dhe puset e kondensatës së gazit të pasur me CO2 globalisht.

Cili është ndryshimi midis L80 dhe N80?

Të dyja klasat ndajnë të njëjtën forcë rendimenti minimal prej 552 MPa, por L80 ka një rendiment maksimal të kontrolluar prej 655 MPa dhe një kufi të detyrueshëm fortësie prej 23 HRC. N80 nuk ka tavan rendimenti dhe nuk ka kufi fortësie. Këto dallime e bëjnë L80 të përshtatshëm për shërbimin e butë H2S (NACE MR0175) ndërsa N80 është i kufizuar vetëm në puset e ëmbël (jo të thartë). Dy notat nuk janë të këmbyeshme në aplikacionet e shërbimit të thartë.

A është L80 i përshtatshëm për shërbim të thartë?

L80-1 është i përshtatshëm për shërbime të buta të tharta ku është i pranishëm presioni i pjesshëm H2S dhe kërkohet pajtueshmëria me NACE MR0175 / ISO 15156. Kufiri i tij i fortësisë 23 HRC e sjell atë brenda pragut NACE për tuba çeliku të karbonit. Për shërbimin mesatar të thartë mbi presionin e pjesshëm H2S 0,05 psi, kërkesat shtesë si SR16 (testimi HIC) duhet t'i shtohen specifikimit L80-1 PSL2. L80-13Cr nuk është një klasë shërbimi e thartë dhe nuk duhet të përdoret në puse me H2S të konsiderueshëm.

Për çfarë përdoret kutia L80-13Cr?

L80-13Cr (çelik inox martensitik 13% krom) është klasa standarde për puset me presion të pjesshëm të lartë të CO2 dhe kushte të ëmbla ose shumë të tharta. Filmi i tij pasiv i oksidit të kromit siguron rezistencë të shkëlqyer ndaj korrozionit të ëmbël (të drejtuar nga CO2) në puset e kondensatës së gazit dhe injektimit të CO2. Nuk duhet të përdoret në puse me H2S mbi presion të pjesshëm afërsisht 0,05 psi pa kualifikim specifik NACE ISO 15156-3 — standardi L80-13Cr zakonisht do të dështojë në testimin SSC mbi këtë prag.

Cilat janë ndryshimet PSL1 dhe PSL2 për L80?

PSL2 shton NDE të detyrueshme me gjatësi të plotë të trupit dhe skajeve të tubit (UT ose EMI), toleranca më të forta dimensionale dhe dokumentacion të zgjeruar të gjurmueshmërisë. PSL1 i mungojnë këto kërkesa të detyrueshme inspektimi. Shumica e specifikimeve të kompanive kryesore të naftës kërkojnë PSL2 për të gjithë L80, pavarësisht nga klasifikimi i shërbimit. Për puset e shërbimit të thartë, PSL2 rekomandohet gjithmonë.

A mund të përdoren L80 dhe N80 në mënyrë të ndërsjellë?

Jo. Ato nuk janë të këmbyeshme në puset e shërbimit të thartë - zëvendësimi i N80 me L80 në një mjedis H2S heq kontrollin e fortësisë që kërkon pajtueshmëria me NACE MR0175. Zëvendësimi i L80 me N80 në një pus të ëmbël është teknikisht i lejueshëm, por përfshin kosto të panevojshme. Gjithmonë specifikoni notën e saktë për klasifikimin e shërbimit të pusit dhe konfirmoni atë në porosinë e blerjes.

Burimi API 5CT L80 Casing Pipe nga ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe prodhon dhe eksporton mbështjellësin dhe tubin API 5CT L80 në të tre nën-gradat — L80-1, L80-9Cr dhe L80-13Cr — në PSL1 dhe PSL2. Ne furnizojmë projektet OCTG në të gjithë Afrikën, Lindjen e Mesme dhe Amerikën e Jugut me dokumentacion të plotë MTC, inspektim nga palët e treta dhe mbështetje teknike për përzgjedhjen e notave dhe lidhjes.

E disponueshme me lidhje BTC, LTC, STC dhe premium duke përfshirë lidhjen premium të papërshkueshëm nga gazi ZC-2. Madhësitë e personalizuara dhe kërkesat shtesë (SR16, SR2, SR13) në bazë të porosisë për t'u bërë.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Kërko një ofertë


Kontaktoni

Lidhje të shpejta

Mbështetje

Kategoria e produktit

Na kontaktoni

Shtoni: Nr. 42, Grupi 8, Fshati Huangke, Rruga Sunzhuang,
Celula e qytetit Hai'an/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Lini një Mesazh
Na kontaktoni
E drejta e autorit © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Të gjitha të drejtat e rezervuara. Mbështetur nga leadong.com