Megtekintések: 0 Szerző: Site Editor Közzététel ideje: 2026-03-04 Eredet: Telek
A megfelelő kazáncső kiválasztása anyagmérnöki döntés, amely közvetlen biztonsági és üzemeltetési következményekkel jár. A rossz szabvány – vagy a megfelelő szabvány a rossz minőséggel – kúszáshiba, feszültségkorróziós repedés vagy idő előtti csőcserét jelent olyan berendezésekben, amelyek várhatóan 25+ évig folyamatosan üzemelnek. A kazáncsövekre vonatkozó négy fő ASTM-szabvány (A192, A210, A213, A335) külön nyomás- és hőmérsékleti rendszert szolgál ki, és az egyes szabványokon belüli minőség határozza meg a maximális üzemi hőmérsékletet, a kúszásállóságot és a hosszú távú megbízhatóságot.
A ZC Steel Pipe varrat nélküli kazáncsöveket gyárt és exportál az ASTM, ASME, DIN, EN, JIS és GB szabványok szerint, energiatermelési projekteket, petrolkémiai üzemeket és ipari kazángyártókat lát el Afrikában, a Közel-Keleten és Dél-Amerikában. Ez az útmutató a teljes kazáncső-választási keretet lefedi – az alacsony nyomású szénacéltól a fejlett ötvözetminőségekig az ultra-szuperkritikus szolgáltatáshoz.
A négymagos kazáncsöves szabványok
ASTM A192 – Nagynyomású szénacél
ASTM A210 – Közepes széntartalmú acél kazáncsövek
ASTM A213 – Ötvözet és rozsdamentes kazáncsövek
ASTM A335 — króm-moly ötvözetcső
Fokozat kiválasztása szolgáltatási hőmérséklet szerint
Méretek, falvastagság és ütemezés
Gyakran Ismételt Kérdések
A kazáncsövek nem egyetlen termék – az egyszerű szénacéltól az összetett 9-12%-os krómötvözetekig sokféle anyagot ölelnek fel, mindegyiket más ASTM-specifikáció szabályozza. A szabvány megválasztását először az üzemi hőmérséklet, majd a nyomás, végül a kazán adott eleme (vízfal, túlhevítő, utánmelegítő, takarékos, fűtőfej) határozza meg.
Az ASTM A192 a legegyszerűbb kazáncső specifikáció – egy egyosztályú varrat nélküli szénacélcső, amelyet kifejezetten nagynyomású kazánok kiszolgálására terveztek. Ez az egyik legszélesebb körben használt kazáncsöves szabvány világszerte, különösen a szubkritikus nyomáson működő ipari és közüzemi kazánok vízfalcsövéihez.
| Tulajdonsági | követelmények | megjegyzései |
|---|---|---|
| szén (C) | 0,06–0,18% | Az alacsony széntartalom korlátozza a keménységet és javítja a hegeszthetőséget |
| Mangán (Mn) | 0,27–0,63% | Szűk tartomány a konzisztencia érdekében |
| Foszfor (P) | 0,035% max | Maradék szabályozás |
| Kén (S) | 0,035% max | Maradék szabályozás |
| Szilícium (Si) | 0,25% max | — |
| Szakítószilárdság | 325 MPa (47 ksi) min | Nincs megadva maximum |
| Hozamerő | 180 MPa (26 ksi) min | — |
| Megnyúlás | 35% min (50 mm-ben) | Kiváló hajlékonyság alakításhoz és hegesztéshez |
| Keménység | Nincs követelmény | — |
| Hőkezelés | Melegen vagy hidegen húzva + izzítva | — |
| OD tartomány | Falvastagság tartomány | Általános alkalmazás |
|---|---|---|
| 15,9 mm (5/8') - 76,2 mm (3') | 2,1 mm és 7,1 mm között | Kazán vízfal és generátor csövek |
| Nagyobb OD rendelhető | Akár 12,7 mm+ | Fejlécek és dobcsatlakozások |
Az ASTM A210 nagyobb szilárdságot biztosít, mint az A192 a valamivel magasabb széntartalom révén, két fokozatban kapható. Ott használatos, ahol az A192 minimális 325 MPa szakítószilárdsága nem elegendő a falvastagság számításokhoz a szükséges üzemi nyomáson.
| Ingatlan | osztály A-1 | C besorolás |
|---|---|---|
| szén (C) | 0,27% max | 0,35% max |
| Mangán (Mn) | 0,93% max | 0,29–1,06% |
| Szakítószilárdság | 415 MPa (60 ksi) min | 485 MPa (70 ksi) min |
| Hozamerő | 255 MPa (37 ksi) min | 275 MPa (40 ksi) min |
| Megnyúlás | 30% min | 30% min |
| Max szervizhőm | ~425°C | ~450°C |
| Tipikus használat | Kazáncsövek, gazdaságos csövek | Magasnyomású kazán szerviz |
Az ASTM A213 a kazáncsövek legszélesebb skáláját fedi le – az alacsony ötvözetű ferrites minőségektől a mérsékelt magas hőmérsékleten való használatra, a króm-moly minőségeken át a túlhevítők és utómelegítők kiszolgálására, az ausztenites rozsdamentes acél minőségekig az ultramagas hőmérsékletű alkalmazásokhoz. Az A213 minőség kiválasztását elsősorban az üzemi hőmérséklet, másodsorban pedig az ezen a hőmérsékleten fennálló kúszási szakítószilárdság követelményei határozzák meg.
| Minőség | Összetétel | Szakító Min. | Max. üzemi hőmérséklet | Tipikus használat |
|---|---|---|---|---|
| TP304H | 18Cr-8Ni (magas széntartalmú) | 515 MPa | ~700°C | Magas hőmérsékletű túlhevítők, fejlécek |
| TP316H | 16Cr–12Ni–2Mo (magas széntartalmú) | 515 MPa | ~700°C | Klorid tartalmú magas hőmérsékletű szolgáltatás |
| TP321H | 18Cr–10Ni–Ti (magas széntartalmú) | 515 MPa | ~700°C | Magas hőmérsékletű szolgáltatás, érzékenységállóság |
| TP347H | 18Cr–10Ni–Nb (magas széntartalmú) | 515 MPa | ~750°C | Ultra-szuperkritikus túlhevítők |
Az ASTM A335 ugyanazt a Cr-Mo ötvözetcsaládot fedi le, mint az A213, de kisebb átmérőjű cső helyett nagyobb átmérőjű cső formájában. A „P” előtag az A335 minőségekben közvetlenül megfelel a „T” előtagnak az A213-ban – a P11 és a T11 ugyanaz az ötvözet, a P22 és a T22 ugyanaz az ötvözet, a P91 és a T91 ugyanaz az ötvözet. A különbség a termék formájában és az alkalmazásban van.
| A335 osztályú | A213 ekvivalens | ötvözet | szakítószilárdság minimális | tipikus kazánfelhasználás |
|---|---|---|---|---|
| P1 | T1 | C-½ Hó | 380 MPa | Gyengén ötvözött gőzvezetékek, közepes hőmérsékletű szolgáltatás |
| P11 | T11 | 1¼Cr–½Mo | 415 MPa | Túlhevítő fejek, csatlakozó csövek |
| P22 | T22 | 2¼Cr-1Mo | 415 MPa | Fő gőzfejek, magas hőmérsékletű csatlakozások |
| P5 | T5 | 5Cr–½hó | 415 MPa | Finomítói fűtőberendezések, magas hőmérsékletű hidrogén szolgáltatás |
| P9 | T9 | 9Cr–1Mo | 415 MPa | Régi magas hőmérsékletű gőzrendszerek |
| P91 | T91 | 9Cr–1Mo–V | 585 MPa | Szuperkritikus gőzfejek, fő gőzcsövek |
| P92 | T92 | 9Cr–2W–Mo–V | 620 MPa | Ultra-szuperkritikus fő gőzrendszerek |
A kazáncső minőségének elsődleges kiválasztási tényezője a maximális folyamatos üzemi hőmérséklet. Az alábbi táblázat a kiindulási pont kiválasztásához nyújt útmutatót – a végső minőség kiválasztását szakképzett nyomástartó edénymérnöknek kell megerősítenie, az ASME II. szakasza szerint az adott üzemi nyomásra és csőgeometriára vonatkozó megengedett feszültségek felhasználásával.
| Üzemi hőmérséklet | Nyomásosztály | Javasolt szabvány | Ajánlott minőség | Tipikus kazánkomponens |
|---|---|---|---|---|
| < 400°C (< 750°F) | Alacsony-közepes nyomás | ASTM A192 | Egyetlen fokozatú | Ipari kazánok, gazdaságosítók, vízfalak |
| 400–450 °C (750–840 °F) | Közepes-magas nyomású | ASTM A210 | A-1 vagy C | Kazántermelő csövek, alsó túlhevítő |
| 450–570 °C (840–1060 °F) | Magas nyomás | ASTM A213 | T11 | Túlmelegítők, szubkritikus közüzemi kazánok |
| 570–590 °C (1060–1095 °F) | Nagynyomású / szuperkritikus | ASTM A213 | T22 | Túlmelegítők, utánfűtők, szuperkritikus kazánok |
| 590–620 °C (1095–1150 °F) | Szuperkritikus | ASTM A213 | T91 | Túlhevítők, utánmelegítők — szuperkritikus üzem |
| 620–650 °C (1150–1200 °F) | Ultra-szuperkritikus | ASTM A213 | T92 vagy TP347H | Utolsó túlhevítő fokozat, USC üzem |
| > 650°C (> 1200°F) | Speciális USC | ASTM A213 | TP304H / TP316H / TP347H | Magas hőmérsékletű túlhevítők, ausztenitesek |
Az európai, ázsiai és közel-keleti projektek gyakran nem ASTM szabványoknak megfelelő kazáncsöveket határoznak meg. Az alábbi táblázat kereszthivatkozásokat tartalmaz a leggyakrabban előforduló megfelelőkre:
| ASTM fokozatú | ASME egyenértékű | DIN / EN ekvivalens | JIS egyenértékű | GB (kínai) egyenértékű |
|---|---|---|---|---|
| A192 | SA-192 | EN 10216-1 P235GH | JIS G3461 STB 340 | GB 3087 10 |
| A210 A-1 | SA-210 A-1 | EN 10216-1 P265GH | JIS G3461 STB 410 | GB 3087 20 |
| A213 T11 | SA-213 T11 | EN 10216-2 13CrMo4-5 | JIS G3462 STBA 22 | GB/T 5310 12CrMo |
| A213 T22 | SA-213 T22 | EN 10216-2 10CrMo9-10 | JIS G3462 STBA 24 | GB/T 5310 12Cr2Mo |
| A213 T91 | SA-213 T91 | EN 10216-2 X10CrMoVNb9-1 | JIS G3462 STBA 28 | GB/T 5310 10Cr9Mo1VNbN |
| A335 P11 | SA-335 P11 | EN 10216-2 13CrMo4-5 | JIS G3458 STPA 22 | GB/T 5310 12CrMo |
| A335 P91 | SA-335 P91 | EN 10216-2 X10CrMoVNb9-1 | JIS G3458 STPA 28 | GB/T 5310 10Cr9Mo1VNbN |
A kazáncsövek méreteit a külső átmérő (OD) és a minimális falvastagság határozza meg – nem a csőmenetrend, ami a nyomáscsövek konvenciója. Ez egy fontos különbség: előfordulhat, hogy a minimális falvastagság megadása nélkül a '40. ütemterv' vagy '80. ütemterv' szerint rendelt kazáncsövek hőmérsékleten nem felelnek meg a nyomási követelményeknek.
| Szabványos külső | tartomány | falvastagság tartomány | faltűrés | hossz (standard) |
|---|---|---|---|---|
| ASTM A192 | 15,9–76,2 mm (5/8'–3') | 2,1-7,1 mm | −12,5% / +korlátozás nélkül | 4,9–7,3 m (16–24 láb) |
| ASTM A210 | 15,9–101,6 mm (5/8'–4') | 2,1-9,5 mm | −12,5% / +korlátozás nélkül | 4,9–7,3 m (16–24 láb) |
| ASTM A213 (ötvözet) | 3,2–127 mm (1/8'–5') | 0,4–12,7 mm (min fal) | Az ASTM A1016 szerint | Egyedi hosszúságok rendelésre |
| ASTM A213 (rozsdamentes) | 6,4–127 mm (1/4'–5') | 0,8–12,7 mm (min fal) | Az ASTM A1016 szerint | Egyedi hosszúságok rendelésre |
| ASTM A335 | 21,3 mm (NPS ¾) és több | SCH 10-től XXS-ig | −12,5% a falon | 6-12 m vagy véletlenszerű |
| Teszt | A192 | A210 | A213 (ötvözet) | A335 |
|---|---|---|---|---|
| Szakítóvizsgálat | Igen | Igen | Igen | Igen |
| Lapítási teszt | Igen | Igen | Igen | Nem |
| Hajlítási teszt | Igen | Igen | Kérésre | Nem |
| Hidrosztatikus vagy NDE | Igen (mindkét lehetőség) | Igen | Igen | Igen |
| Keménységi teszt | Nem kötelező | Nem kötelező | Igen (ötvözet minőségek) | Igen |
| Ütésvizsgálat | Nem | Nem | Kérésre (SS fokozatok) | Kiegészítő |
Az ASTM A192 egy 325 MPa minimális szakítószilárdságú, egyfokozatú szénacél specifikáció, amelyet nagynyomású kazáncsöves üzemelésre terveztek, ahol a mérsékelt szilárdság elegendő. Az ASTM A210 két fokozatban – A-1 (415 MPa minimális szakítószilárdság) és C (485 MPa minimális szakítószilárdság) – nagyobb szilárdságot biztosít a valamivel magasabb széntartalom révén. Használja az A210-et, ha az ASME kazán kódja szerinti falvastagság-számítások nagyobb megengedett feszültséget igényelnek, mint az A192 az üzemi nyomáson és hőmérsékleten.
A T91 egy módosított 9Cr-1Mo-V ferrites ötvözet cső (ASTM A213), amelyet kifejezetten szuperkritikus energiatermelő kazánok túlhevítői és utánmelegítői szolgáltatására fejlesztettek ki. Vanádium, nióbium és nitrogén hozzáadása a 9Cr-1Mo bázishoz temperált martenzites mikrostruktúrát hoz létre, amely kiváló kúszási szakítószilárdsággal rendelkezik akár 620 °C-ig – nagyjából 40%-kal nagyobb megengedett feszültség, mint a T22 ugyanazon a hőmérsékleten. Ez a standard minőség a szuperkritikus és ultra-szuperkritikus túlhevítő csőkötegekhez a modern erőművekben.
Mindkét szabvány ugyanazokat a Cr-Mo ötvözetcsaládokat fedi le, de különböző termékformákban. Az A213 varrat nélküli ötvözött acélcsöveket takar – kisebb átmérőjű, vékonyabb falú termékeket, amelyeket a kazán fűtőfelületében használnak (vízfalak, túlhevítők, utánfűtők, gazdaságosítók). Az A335 varrat nélküli ötvözött acélcsöveket takar – nagyobb átmérőjű termékeket gyűjtőfejekhez, gőzvezetékekhez és csatlakozó csövekhez. A minőségjelölések közvetlenül párhuzamosak: a T11/P11, T22/P22, T91/P91 cső (T) és cső (P) formában ugyanaz az ötvözet.
A szuperkritikus kazánok (22,1 MPa / 374 °C felett) és az ultra-szuperkritikus üzemek általában ASTM A213 T91-et írnak elő a túlhevítő- és utánfűtőcsövekhez, az A213 T22-t az alacsonyabb hőmérsékletű vízfalakhoz, és az ASTM A335 P91-et a gyűjtőkhöz és a fő gőzcsövekhez. A 620 °C felett üzemelő ultra-szuperkritikus üzemek ausztenites rozsdamentes minőséget igényelhetnek, például az A213 TP347H-t a túlhevítő utolsó fokozatához. Az ASME nyomóalkatrész-alkalmazásokhoz használt összes anyagnak rendelkeznie kell az SA megfelelő szabvány (SA-213, SA-335) tanúsításával.
Az ASTM A192 és A210 általában 15,9 mm (5/8') és 76,2–101,6 mm külső átmérőjű, falvastagsága körülbelül 2,1 mm és 9,5 mm között van. Az ASTM A213 ötvözetcsövek 3,2 mm-től (1/8') 127 mm-ig (1/8') 127 mm-től 127 mm-ig, OD 4 mm-ig terjednek. Rendelésre nagyobb méretben és egyedi hosszúságban is gyártható. Minden kazáncsövet az OD és a minimális falvastagság alapján kell megadni – nem a csőütemezés szerint. A ZC Steel Pipe bármilyen szabványos mérettartományban és egyedi méretben képes kazáncsöveket gyártani.
Minden szállítmányhoz: Milli Test Certificate (MTC-k), amely minden csőre visszavezethető hőszámot, kémiai összetételt és mechanikai vizsgálati eredményeket mutat. ASME alkalmazásokhoz: SA-megjelölési tanúsítvány egy ASME által felhatalmazott gyártótól. Nemzetközi beszerzések esetén: az SGS, Bureau Veritas, TÜV vagy ezzel egyenértékű harmadik fél által végzett ellenőrzés bevett gyakorlat. A tanúsítványoknak tartalmazniuk kell a hőkezelési jegyzőkönyveket, a hidrosztatikus vagy NDE vizsgálati eredményeket és a méretellenőrzési jelentéseket is. A ZC Steel Pipe teljes dokumentációs csomagot biztosít, beleértve a harmadik féltől származó ellenőrzési támogatást az összes kazáncső-ellátáshoz.
A ZC Steel Pipe varrat nélküli kazáncsöveket gyárt és exportál az ASTM, ASME, DIN EN, JIS és GB szabványok teljes skáláján – az ASTM A192 szénacéltól az A213 T91/T92 króm-moly ötvözetig a szuperkritikus erőművek kiszolgálásához. A kínai Hai'an Cityben található gyártóüzemünk független minőségi tanúsítvánnyal rendelkezik, és szállít projekteket Afrikában, a Közel-Keleten és Dél-Amerikában, teljes MTC-dokumentációval és harmadik féltől származó ellenőrzési támogatással.
Lépjen kapcsolatba velünk: [e-mail védett] | WhatsApp: +86-139-1579-1813
→ Kérjen árajánlatotKapcsolódó termékek és cikkek: Kazáncső — Termékoldal · Hőcserélő csövek · Varrat nélküli vonalcső ·