Zobrazení: 0 Autor: Editor webu Čas publikování: 2026-03-13 Původ: místo
T95 zaujímá přesnou a náročnou pozici v žebříku třídy pažnic API 5CT: poskytuje minimální mez kluzu 95 000 psi – vyšší než L80, ale nižší než P110 – při zachování kvalifikace kyselých služeb, kterou P110 nemůže nabídnout. Je to stupeň volby, když je vrt dostatečně hluboký, že pevnost L80 je nedostatečná, ale přítomnost H₂S vylučuje použití P110. Správné určení T95 – určení správné podtřídy, ověření certifikace tvrdosti a potvrzení dokumentace shody NACE – vyžaduje větší pečlivost než jakákoli jiná běžná třída střeva.
ZC Steel Pipe vyrábí plášť API 5CT T95 v podtřídách typu 1 a typu 2, s úplným rázovým testováním CVN, certifikací tvrdosti a dokumentací NACE MR0175. Dodáváme OCTG ropným a plynárenským operátorům provozujícím kyselé vrty na Středním východě, v Africe a Jižní Americe. Tato příručka pokrývá specifikace T95, její dva podtřídy, požadavky na kvalifikaci kyselých služeb a jak jej správně umístit proti L80 a P110 v programu pláště.
Co je API 5CT T95?
T95 Typ 1 versus Typ 2
Chemické složení
Mechanické vlastnosti
Kvalifikace Sour Service — NACE MR0175 / ISO 15156
T95 v žebříčku třídy Sour Service Grade
T95 vs P110 — Když kyselá služba vyloučí vysokou pevnost
T95 vs L80 — Kdy vykročit
Standardní rozměry
Požadavky na kontrolu a CVN
FAQ
T95 byl vyvinut pro řešení mezery, která existuje v hlubokých kyselých vrtech: L80 (80 ksi) se stává neekonomickým v hloubkách, kde zatížení zhroucením, prasknutím a tahem překračuje to, co L80 dokáže zvládnout při přijatelné tloušťce stěny, ale P110 – zřejmý další krok v pevnosti – nelze použít kvůli nedostatku kvalifikace pro kyselé služby. T95 při 95 ksi uzavírá tuto mezeru a poskytuje kyselou kvalifikovanou opci o 18 % silnější než L80.
T95 je speciální třída – není skladována jako N80 nebo L80 a obvykle vyžaduje minimální objednací množství a delší dodací lhůtu. Používá se, když to konstrukce krytu skutečně vyžaduje, nikoli jako výchozí upgrade.
| Prvek | T95 Typ 1 Max (%) | T95 Typ 2 Max (%) | Pozn |
|---|---|---|---|
| uhlík (C) | 0.35 | 0.35 | Nižší než N80 — zlepšuje odolnost SSC |
| mangan (Mn) | 1.20 | 1.20 | Přísnější limit oproti N80 — kontroluje prokalitelnost |
| molybden (Mo) | 0.85 | 0.85 | Podporuje vysokoteplotní temperování pro kontrolu tvrdosti |
| Chrom (Cr) | 1.50 | 1.50 | Zlepšuje prokalitelnost a odolnost proti korozi |
| nikl (Ni) | 0.99 | 0.99 | Zlepšuje houževnatost při nízkých teplotách |
| křemík (Si) | 0.45 | 0.45 | Deoxidant – kontrolovaný na tuhost |
| fosfor (P) | 0.020 | 0.020 | Těsnější než N80 — kritické pro odolnost SSC |
| síra (S) | 0.010 | 0.010 | Těsnější než N80 – inkluze MnS jsou iniciační místa SSC |
Ve srovnání s N80 má T95 výrazně přísnější limity pro fosfor (0,020 vs 0,030) a síru (0,010 vs 0,030). To je záměrné – oba prvky jsou škodlivé pro odolnost SSC. Sulfidové vměstky (MnS) působí v kyselém prostředí jako místa zachycování vodíku a místa iniciace trhlin. Čistší chemie T95 odráží jeho použití v kyselém prostředí.
| Vlastnost | T95 Typ 1 | T95 Typ 2 | Jednotka |
|---|---|---|---|
| Minimální mez kluzu | 655 | 655 | MPa (95 000 psi) |
| Maximální mez kluzu | 758 | 758 | MPa (110 000 psi) |
| Minimální pevnost v tahu | 724 | 724 | MPa (105 000 psi) |
| Maximální tvrdost | 25,4 HRC / 255 HV10 | 23 HRC / 241 HV10 | HRC / HV |
| Tepelné zpracování | Q+T | Q+T | — |
| Testování dopadu CVN | Požadovaný | Požadovaný | Podle tabulek API 5CT |
| skupina API | 3 | 3 | — |
T95 je jednou ze čtyř jakostí API 5CT výslovně navržených pro kyselý provoz. Samotná certifikace API 5CT však nezaručuje shodu s normou NACE MR0175 / ISO 15156 – ta vyžaduje, aby kupující specifikoval shodu s normou NACE jako doplňkový požadavek na nákupní objednávce a závod potvrdil, že každé teplo splňuje příslušné podmínky NACE.
Požadavky NACE MR0175 na plášť T95 zahrnují:
Maximální tvrdost: 22 HRC (HV 237) při každém individuálním měření tvrdosti – všimněte si, že je nižší než limity T95 Type 1 (25,4 HRC) a Type 2 (23 HRC) API 5CT. Omezení NACE je rozhodujícím omezením pro kyselé služby.
Tepelné zpracování: Q+T — povinné pro oba typy.
Chemie: Nízký obsah S a P, jak je uvedeno výše – v souladu s chemickými limity API 5CT T95.
Dokumentace: K MTC musí být připojeno certifikované prohlášení o shodě NACE MR0175 / ISO 15156.
API 5CT definuje čtyři třídy speciálně určené pro aplikace kyselých služeb. T95 leží mezi L80 a C110 v žebříčku síly:
| Třída | Min. výtěžnost (MPa / ksi) | Maximální výtěžnost (MPa / ksi) | Maximální tvrdost (HRC) | NACE HRC Limit | CVN Povinné |
|---|---|---|---|---|---|
| L80 | 552/80 | 655/95 | 23 HRC | 22 HRC | Žádný |
| T95 Typ 1 | 655/95 | 758/110 | 25,4 HRC | 22 HRC | Ano |
| T95 typ 2 | 655/95 | 758/110 | 23 HRC | 22 HRC | Ano |
| C110 | 758/110 | 828/120 | 30 HRC (typ 1) / 27 HRC (typ 2) | Podle přílohy NACE | Ano |
| Q125 | 862/125 | 1034/150 | Není určen žádný limit | Ne standardní kyselá | Ano |
Související: Pouzdro API 5CT L80 — Sour Service Specifikace → | Pouzdro API 5CT P110 — Specifikace vysoké pevnosti → | Pouzdro API 5CT N80 — Sweet Service →
| Vlastnost | T95 (Typ 1 / Typ 2) | P110 |
|---|---|---|
| Minimální výtěžnost (MPa) | 655 | 758 |
| Maximální výtěžnost (MPa) | 758 | 965 |
| Hranice tvrdosti | 25,4 / 23 HRC | Žádný |
| Kyselý servis kvalifikovaný | Ano – s dodatkem NACE | Žádný |
| CVN testování | Požadovaný | Není vyžadováno |
| prostředí H₂S | Vhodný | Nevhodné |
| Hluboké sladké studny | Ano, ale P110 je efektivnější | Preferováno |
| Typická hloubka | 2 500–5 000 m kyselé | 3 000–6 000+ m sladké |
Rozhodování mezi T95 a P110 nebývá obtížné – je řízeno obsahem H₂S ve studni. Pokud je potvrzena přítomnost H₂S nad prahovou hodnotou NACE (parciální tlak 0,0003 MPa), P110 je zcela vyloučen. Pokud je jamka sladká, P110 poskytuje lepší kolaps a prasknutí na jednotku hmotnosti. Technická chyba, které je třeba se vyhnout, je specifikovat P110 ve studni s nejistým nebo mezním obsahem H₂S, za předpokladu, že riziko je nízké – soulad s NACE MR0175 je binární požadavek, nikoli otázka tolerance rizika.
L80 a T95 jsou oba druhy kyselého provozu – otázkou je, zda konstrukce pláště vyžaduje dodatečných 18% meze kluzu, kterou poskytuje T95. Odpověď pochází z výpočtu konstrukce pláště, nikoli z pravidla. Praktické spouštěče pro přechod z L80 na T95 jsou:
Požadavek na kolaps: Tloušťka stěny L80 potřebná k tomu, aby odolala kolapsu, je příliš těžká pro velikost vyvrtaného otvoru nebo hmotnostní rozpočet
Požadavek na roztržení: Scénáře roztržení produkují zatížení roztržením přesahující kapacitu L80 při přijatelné tloušťce stěny
Požadavek na tah: Dlouhé pažnicové řetězce v hlubokých vrtech vytvářejí tahová zatížení blížící se meze kluzu těla trubky L80 v horním spoji
Hloubka vrtu: Typicky nad 3 500–4 000 metrů v kyselém prostředí, kde se poměr pevnosti a hmotnosti L80 zhoršuje
T95 je k dispozici ve stejných standardních velikostech skříně jako L80 – od 4½' do 20' vnějšího průměru. Nejčastěji objednávané velikosti pro střední a produkční pažnice v hlubokých kyselých vrtech jsou 5½', 7', 9⅝', a 13⅜'.
| Vnější průměr (palce) | Běžné hmotnosti (lb/ft) | Typické použití v Sour Wells |
|---|---|---|
| 5' | 11.5 – 18.0 | Výrobní plášť / vložka |
| 5½' | 14.0 – 26.8 | Výrobní pouzdro |
| 7' | 17,0 – 38,0 | Meziprodukt / výroba pláště |
| 7⅝' | 24,0 – 45,3 | Mezilehlé pouzdro |
| 9⅝' | 32,3 – 61,1 | Mezilehlé pouzdro |
| 13⅜' | 48,0 – 85,0 | Povrchový / střední plášť |
| 16' | 65,0 – 109,0 | Povrchové pouzdro |
| Test / kontrola | T95 Typ 1 | T95 Typ 2 | Frekvence |
|---|---|---|---|
| Zkouška tahem | Požadovaný | Požadovaný | Za teplo a hodně |
| Zkouška tvrdosti | Požadováno — max. 25,4 HRC | Požadováno — max. 23 HRC | Za trubku |
| CVN nárazová zkouška | Požadovaný | Požadovaný | Na šarži (3 exempláře) |
| Hydrostatický test | Požadovaný | Požadovaný | Za trubku |
| Test driftu | Požadovaný | Požadovaný | Za trubku |
| NDE (UT/EM) | Doplňkové — specifikujte v objednávce | Doplňkové — specifikujte v objednávce | Na potrubí, pokud je specifikováno |
| Certifikát shody NACE | Vyžaduje se pro kyselou obsluhu | Vyžaduje se pro kyselou obsluhu | Za teplo |
| MTC (EN 10204 3.1) | Norma | Norma | Za teplo |
| Kontrola třetí stranou | Důrazně doporučujeme | Důrazně doporučujeme | Na objednávku |
API 5CT T95 je třída OCTG pažnice kvalifikovaná pro kyselé služby s minimální mezí kluzu 655 MPa (95 000 psi). Je to jedna ze čtyř tříd API 5CT navržených pro vrty obsahující H₂S, vyrábí se ve dvou typech: Type 1 (max 25,4 HRC) a Type 2 (max 23 HRC). T95 vyplňuje mezeru v žebříčku stupně kyselosti mezi L80 (80 ksi) a C110 (110 ksi), který se používá v hlubokých kyselých vrtech, kde je síla L80 nedostatečná, ale nedostatek kvalifikace pro kyselý provoz to vylučuje.
Oba typy mají stejné požadavky na mez kluzu (655–758 MPa) a vyžadují tepelné zpracování kalením a temperováním. Rozdíl je v maximální tvrdosti: typ 1 umožňuje až 25,4 HRC a typ 2 až 23 HRC. Přísnější strop tvrdosti typu 2 poskytuje menší rezervu k limitu NACE MR0175 22 HRC, což nabízí lepší záruku shody s NACE v agresivním kyselém prostředí. Typ 2 vyžaduje přesnější řízení tepelného zpracování a oproti typu 1 má mírnou cenu.
Ano – T95 je speciálně navržen pro kyselé provozy. Samotná certifikace API 5CT však pro shodu s NACE MR0175 nestačí. Kupující musí specifikovat shodu s NACE jako doplňkový požadavek na nákup a kriticky, limit tvrdosti API 5CT T95 typu 1 25,4 HRC překračuje limit NACE 22 HRC – což znamená, že jednotlivé trubky, které projdou testováním API 5CT, mohou stále nesplňovat požadavek NACE. Vždy výslovně specifikujte shodu s NACE a ověřte údaje o tvrdosti na MTC, nejen označení jakosti.
T95 je kyselá třída s kontrolovanou maximální tvrdostí a kvalifikací NACE MR0175. P110 je vysokopevnostní sladká třída bez omezení tvrdosti a bez kvalifikace pro kyselou obsluhu. Minimální výtěžnost T95 (655 MPa) je nižší než u P110 (758 MPa), ale T95 lze použít v jímkách obsahujících H2S, zatímco P110 nikoli. Pro jamky s potvrzenou H₂S nad prahovou hodnotou NACE je T95 povinné; P110 je vyloučen bez ohledu na jeho pevnostní výhodu.
T95 a L80 jsou oba druhy kyselého provozu, ale na různých úrovních pevnosti. L80 má minimální výtěžnost 552 MPa (80 ksi) a T95 má 655 MPa (95 ksi) — přibližně o 18 % silnější. T95 se používá, když pevnost L80 není dostatečná pro požadavky na zřícení, protržení nebo tah vrtu, typicky v hlubších vrtech přesahujících 3 500–4 000 metrů. T95 také vyžaduje nárazové testování CVN (což L80 nedělá) a jedná se o druh, který není skladem na objednávku a má delší dodací lhůty než L80.
API 5CT nařizuje Charpyho V-Notch (CVN) nárazové testování pro T95 — jeden z požadavků, který jej odlišuje od N80 a P110. Minimální hodnoty CVN jsou specifikovány v tabulkách API 5CT jako funkce vnějšího průměru trubky a tloušťky stěny s oddělenými minimy pro jednotlivé vzorky a průměrem tří. Testování se provádí při 0°C, pokud kupující nestanoví nižší teplotu. Požadavek CVN odráží kritickou aplikaci T95 v kyselém prostředí, kde je houževnatost zásadní pro odolnost proti křehkému lomu v prostředí nabitém vodíkem.
ZC Steel Pipe vyrábí plášť API 5CT T95 typu 1 a typu 2 s úplným rázovým testováním CVN, certifikací tvrdosti na trubku, dokumentací shody NACE MR0175 a normou EN 10204 3.1 nebo 3.2 MTC. K dispozici je kontrola třetí stranou (SGS, Bureau Veritas, TÜV) a doplňková NDE. Jsme držiteli nezávislých patentů v prémiové spojovací technologii pro plášť T95 pro plynové vrty a kritické servisní aplikace.
T95 je třída na zakázku – dodací lhůty jsou obvykle 10–16 týdnů. Obraťte se na nás v rané fázi procesu návrhu pláště a zjistěte dostupnost, ceny a technickou podporu.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813