Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: Mandy. w@zcsteelpipe.com
Rura osłonowa API 5CT T95 — typ 1 vs typ 2, dane techniczne, przewodnik po serwisie i wyborze
Jesteś tutaj: Dom » Blogi » Nowości produktowe » Rura osłonowa API 5CT T95 — typ 1 vs typ 2, dane techniczne, przewodnik po serwisie i wyborze

Rura osłonowa API 5CT T95 — typ 1 vs typ 2, dane techniczne, przewodnik po serwisie i wyborze

Wyświetlenia: 0     Autor: Edytor witryny Czas publikacji: 2026-03-13 Pochodzenie: Strona

Pytać się

przycisk udostępniania na Facebooku
przycisk udostępniania na Twitterze
przycisk udostępniania linii
przycisk udostępniania wechata
przycisk udostępniania na LinkedIn
przycisk udostępniania na Pintereście
przycisk udostępniania WhatsApp
udostępnij ten przycisk udostępniania

T95 zajmuje precyzyjną i wymagającą pozycję w drabince klas osłonek API 5CT: zapewnia minimalną granicę plastyczności na poziomie 95 000 psi – wyższą niż L80, ale niższą niż P110 – przy jednoczesnym zachowaniu trudnych warunków pracy, których P110 nie może zaoferować. Jest to gatunek z wyboru, gdy odwiert jest na tyle głęboki, że wytrzymałość L80 jest niewystarczająca, ale obecność H₂S wyklucza zastosowanie P110. Właściwe wykonanie T95 – określenie prawidłowego podgatunku, weryfikacja certyfikatu twardości i potwierdzenie dokumentacji zgodności NACE – wymaga większej staranności niż jakikolwiek inny powszechnie stosowany gatunek osłonki.

ZC Steel Pipe produkuje osłony API 5CT T95 w podgatunkach typu 1 i typu 2, z pełnym badaniem udarności CVN, certyfikatem twardości i dokumentacją NACE MR0175. Zaopatrujemy OCTG operatorów naftowych i gazowych prowadzących studnie kwaśne na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Południowej. W tym przewodniku opisano specyfikacje T95, jego dwa rodzaje podgatunków, wymagania dotyczące kwalifikacji do zakwaszenia oraz prawidłowe ustawienie go w stosunku do L80 i P110 w programie osłonek.

ZAWARTOŚĆ

  1. Co to jest API 5CT T95?

  2. T95 Typ 1 kontra Typ 2

  3. Skład chemiczny

  4. Właściwości mechaniczne

  5. Kwalifikacja usługi kwaśnej — NACE MR0175 / ISO 15156

  6. T95 w drabince klasy Sour Service

  7. T95 kontra P110 — gdy kwaśna obsługa wyklucza wysoką wytrzymałość

  8. T95 kontra L80 — kiedy przyspieszyć

  9. Wymiary standardowe

  10. Wymagania dotyczące inspekcji i CVN

  11. Często zadawane pytania

1. Co to jest API 5CT T95?

DEFINICJA STANDARDOWA — API 5CT T95 T95 to gatunek osłonek Grupy 3 według API 5CT (Specyfikacja osłon i rurek). Litera „T” oznacza klasę zdolną do obsługi serwisowej — jedną z czterech w API 5CT obok L80, C110 i Q125. „95” odnosi się do minimalnej granicy plastyczności wynoszącej 95 000 psi (655 MPa). T95 produkowany jest w dwóch podgatunkach – Typ 1 i Typ 2 – różniących się maksymalną twardością. Obydwa wymagają obróbki cieplnej polegającej na hartowaniu i odpuszczaniu. API 5CT wymaga również przeprowadzenia testów udarności Charpy V-Notch (CVN) dla T95, odzwierciedlających jego krytyczne zastosowanie.

T95 został opracowany, aby wypełnić lukę istniejącą w głębokich studniach kwaśnych: L80 (80 ksi) staje się nieekonomiczny na głębokościach, gdzie obciążenia zawaleniem, rozerwaniem i rozciąganiem przekraczają to, co L80 może wytrzymać przy akceptowalnej grubości ścianki, ale P110 – oczywisty kolejny krok w stronę wytrzymałości – nie może być stosowany ze względu na brak kwalifikacji do pracy w kwaśnych warunkach. T95 przy 95 ksi wypełnia tę lukę, zapewniając kwaśną opcję o 18% silniejszą niż L80.

T95 to gatunek specjalny — nie jest dostępny w magazynie jak N80 czy L80 i zazwyczaj wymaga minimalnej wielkości zamówienia i dłuższego czasu realizacji w walcowni. Stosuje się go wtedy, gdy rzeczywiście wymaga tego konstrukcja obudowy, a nie jako domyślną modernizację.

2. T95 Typ 1 kontra Typ 2

T95 Typ 1

Minimalna wydajność:   655 MPa (95 000 psi)
Maksymalna wydajność:   758 MPa (110 000 psi)
Minimalna wytrzymałość na rozciąganie:   724 MPa (105 000 psi)
Maksymalna twardość:   25,4 HRC (255 HV10)
Obróbka cieplna:   Hartowanie i odpuszczanie (Q+T)
CVN:   Wymagane zgodnie z API 5CT
Najlepsze do:   Umiarkowanej kwaśności – zweryfikowane ciśnienie cząstkowe H₂S w granicach NACE

T95 Typ 2

Minimalna wydajność:   655 MPa (95 000 psi)
Maksymalna wydajność:   758 MPa (110 000 psi)
Minimalna wytrzymałość na rozciąganie:   724 MPa (105 000 psi)
Maksymalna twardość:   23 HRC (241 HV10)
Obróbka cieplna:   Hartowanie i odpuszczanie (Q+T)
CVN:   Wymagane zgodnie z API 5CT
Najlepsze do:   Bardziej agresywnej kwaśnej usługi – węższy margines twardości do limitu NACE 22 HRC
Spostrzeżenie inżynieryjne — dlaczego limit 23 HRC typu 2 ma znaczenie NACE MR0175 / ISO 15156 ogranicza twardość OCTG stali węglowej i niskostopowej do 22 HRC w środowisku H₂S. Pułap T95 typu 1 wynoszący 25,4 HRC daje mniejszy margines – jeśli jakikolwiek indywidualny odczyt twardości zbliża się do tego limitu, bufor przed przekroczeniem progu NACE jest ograniczony. Pułap 23 HRC dla typu 2 wynosi tylko 1 HRC powyżej limitu NACE, tworząc ściślejsze ramy kontroli jakości, które zmniejszają ryzyko, że poszczególne odczyty przekroczą wymagania NACE. W przypadku krytycznych odwiertów z kwasem, w których środowisko H₂S jest agresywne lub gdzie konsekwencje awarii SSC są poważne, typ 2 zapewnia znacznie bardziej konserwatywną specyfikację. Zwiększenie kosztów pomiędzy typem 1 a typem 2 jest na ogół skromne – głównym czynnikiem wpływającym na to jest ściślejsza kontrola obróbki cieplnej.

3. Skład chemiczny

Element T95 Typ 1 Maks. (%) T95 Typ 2 Maks. (%) Uwaga
Węgiel (C) 0.35 0.35 Niższy niż N80 — poprawia odporność na SSC
Mangan (Mn) 1.20 1.20 Węższa granica w porównaniu z N80 — kontroluje hartowność
Molibden (Mo) 0.85 0.85 Obsługuje odpuszczanie w wysokiej temperaturze w celu kontroli twardości
Chrom (Cr) 1.50 1.50 Poprawia hartowność i odporność na korozję
Nikiel (Ni) 0.99 0.99 Poprawia wytrzymałość w niskich temperaturach
Krzem (Si) 0.45 0.45 Odtleniacz – kontrolowany pod kątem wytrzymałości
Fosfor (P) 0.020 0.020 Ciaśniejszy niż N80 — krytyczny dla odporności SSC
Siarka (S) 0.010 0.010 Ciaśniejszy niż N80 — wtrącenia MnS są miejscami inicjacji SSC

W porównaniu do N80, T95 ma znacznie bardziej rygorystyczne limity fosforu (0,020 vs 0,030) i siarki (0,010 vs 0,030). Jest to celowe — oba elementy szkodzą odporności na SSC. Wtrącenia siarczkowe (MnS) działają jako miejsca wychwytywania wodoru i punkty inicjacji pęknięć w środowisku kwaśnym. Czystszy skład chemiczny T95 odzwierciedla jego kwaśne zastosowanie.

4. Właściwości mechaniczne

Właściwość T95 Typ 1 T95 Typ 2 Jednostka
Minimalna granica plastyczności 655 655 MPa (95 000 psi)
Maksymalna granica plastyczności 758 758 MPa (110 000 psi)
Minimalna wytrzymałość na rozciąganie 724 724 MPa (105 000 psi)
Maksymalna twardość 25,4 HRC / 255 HV10 23 HRC / 241 HV10 HRC/HV
Obróbka cieplna Pytanie + T Pytanie + T —
Testy wpływu CVN Wymagany Wymagany Według tabel API 5CT
Grupa API 3 3 —

5. Kwalifikacja usługi kwaśnej — NACE MR0175 / ISO 15156

T95 to jeden z czterech gatunków API 5CT zaprojektowanych specjalnie do zastosowań kwaśnych. Jednakże sama certyfikacja API 5CT nie gwarantuje zgodności z normą NACE MR0175 / ISO 15156 — wymaga to od nabywcy określenia zgodności z NACE jako dodatkowego wymagania w zamówieniu, a huta zaświadczy, że każdy wytop spełnia obowiązujące warunki NACE.

Wymagania NACE MR0175 dla obudowy T95 obejmują:

  • Maksymalna twardość: 22 HRC (HV 237) przy dowolnym indywidualnym pomiarze twardości — należy pamiętać, że jest ona  niższa  niż limity API 5CT dla T95 typu 1 (25,4 HRC) i typu 2 (23 HRC). Limit NACE jest ograniczeniem regulującym w przypadku usług kwaszonych.

  • Obróbka cieplna: Q+T – obowiązkowa dla obu typów.

  • Chemia: Niska zawartość S i P, jak określono powyżej – zgodnie z limitami chemicznymi API 5CT T95.

  • Dokumentacja: Do MTC należy dołączyć certyfikowane oświadczenie o zgodności z NACE MR0175 / ISO 15156.

Krytyczny punkt inżynieryjny — API 5CT T95 Typ 1 Twardość przekracza limit NACE Jest to najbardziej krytyczna specyfikacja pułapki w przypadku T95: T95 Typ 1 ma maksymalną twardość 25,4 HRC według API 5CT, ale NACE MR0175 ogranicza stal węglową i niskostopową do 22 HRC w przypadku pracy kwaśnej. Rura certyfikowana zgodnie z API 5CT T95 typ 1 NIE jest automatycznie zgodna z NACE — indywidualne odczyty w zakresie od 22 do 25,4 HRC przechodzą pozytywnie API 5CT, ale nie spełniają NACE MR0175. W przypadku studni kwaśnych jako dodatkowy wymóg zakupu należy określić zgodność z NACE i sprawdzić w MTC, czy każda testowana rura spełnia maksymalnie 22 HRC, a nie tylko limit API 5CT. T95 Typ 2 (23 HRC limit API 5CT) zapewnia lepszą marżę, ale nadal wymaga wyraźnej certyfikacji NACE – certyfikat API 5CT nie zastępuje.

6. T95 w drabince klasy Sour Service

API 5CT definiuje cztery gatunki przeznaczone specjalnie do zastosowań związanych z usługami kwaśnymi. T95 znajduje się pomiędzy L80 a C110 w drabince wytrzymałości:

Gatunek Min. wydajność (MPa / ksi) Maks. wydajność (MPa / ksi) Maks. twardość (HRC) NACE HRC Limit CVN Wymagany
L80 552 / 80 655 / 95 23 HRC 22 HRC NIE
T95 Typ 1 655 / 95 758 / 110 25,4 HRC 22 HRC Tak
T95 Typ 2 655 / 95 758 / 110 23 HRC 22 HRC Tak
C110 758 / 110 828 / 120 30 HRC (typ 1) / 27 HRC (typ 2) Zgodnie z załącznikiem NACE Tak
Pytanie 125 862 / 125 1034 / 150 Nie określono limitu Nie standardowe kwaśne Tak

Powiązany: Obudowa API 5CT L80 — specyfikacja usługi kwaśnej → | Obudowa API 5CT P110 — specyfikacje dotyczące wysokiej wytrzymałości → | Obudowa API 5CT N80 — Sweet Service →

7. T95 kontra P110 — gdy kwaśna obsługa wyklucza wysoką wytrzymałość

Właściwość T95 (Typ 1 / Typ 2) P110
Minimalna wydajność (MPa) 655 758
Maksymalna wydajność (MPa) 758 965
Granica twardości 25,4/23 HRC Nic
Kwalifikowana obsługa kwaśna Tak – z dodatkiem NACE NIE
Testowanie CVN Wymagany Nie jest wymagane
Środowisko H₂S Odpowiedni Nie nadaje się
Głębokie słodkie studnie Tak – ale P110 jest bardziej wydajny Preferowane
Typowa głębokość 2500–5 000 m kwaśny 3 000–6 000+ m słodki

Decyzja pomiędzy T95 a P110 zwykle nie jest trudna – zależy od zawartości H₂S w odwiercie. Jeżeli potwierdzona obecność H₂S przekracza próg NACE (ciśnienie cząstkowe 0,0003 MPa), P110 jest całkowicie wykluczony. Jeśli odwiert jest słodki, P110 zapewnia lepszą wydajność zapadania się i pękania na jednostkę masy. Błędem inżynieryjnym, którego należy unikać, jest określenie P110 w odwiercie o niepewnej lub marginalnej zawartości H₂S, przy założeniu, że ryzyko jest niskie – zgodność z NACE MR0175 jest wymogiem binarnym, a nie kwestią tolerancji ryzyka.

8. T95 kontra L80 — kiedy przyspieszyć

Zarówno L80, jak i T95 to gatunki kwasoodporne — pytanie brzmi, czy konstrukcja osłonki wymaga dodatkowej granicy plastyczności wynoszącej 18%, którą zapewnia T95. Odpowiedź wynika z obliczeń projektu obudowy, a nie z praktycznej reguły. Praktyczne wyzwalacze przejścia z L80 do T95 to:

  • Wymóg załamania:  Grubość ścianki L80 potrzebna do zabezpieczenia przed zawaleniem jest zbyt duża w stosunku do rozmiaru wywierconego otworu lub budżetu masy

  • Wymagania dotyczące rozrywania:  Scenariusze kopnięcia powodują obciążenie rozrywające przekraczające wytrzymałość L80 przy dopuszczalnej grubości ścianki

  • Wymagania dotyczące naprężenia:  Długie przewody osłonowe w głębokich studniach wytwarzają obciążenia rozciągające zbliżone do granicy plastyczności korpusu rury L80 w górnym złączu

  • Głębokość odwiertu:  Zwykle powyżej 3500–4000 metrów w środowiskach o niekwaśnych warunkach, gdzie pogarsza się stosunek wytrzymałości do masy L80

Uwaga dotycząca zamówienia — T95 nie jest gatunkiem magazynowym W przeciwieństwie do L80 i N80, T95 nie jest rutynowo magazynowany w chińskich hutach OCTG ani dystrybutorach rur. Jest to gatunek produkowany na zamówienie, wymagający specjalnych wygrzewań chemicznych, kontrolowanej obróbki cieplnej Q+T, testów CVN i certyfikacji twardości. Czas realizacji T95 z chińskich hut wynosi zazwyczaj 10–16 tygodni od potwierdzenia zamówienia, w zależności od harmonogramu huty oraz wymagań dotyczących testów CVN i dokumentacji. Odpowiedni budżet na czas realizacji zamówień — T95 nie powinien być modernizacją w ostatniej chwili z L80, gdy odwiert został już wydobyty. Pozyskuj go na podstawie projektu obudowy przed spud.

9. Wymiary standardowe

T95 jest dostępny w tych samych standardowych rozmiarach obudowy co L80 — od 4½” do 20” OD. Najczęściej zamawiane rozmiary osłonek pośrednich i produkcyjnych w głębokich studniach kwaśnych to 5½”, 7”, 9⅝” i 13⅜”.

OD (cale) Typowe masy (funty/stopę) Typowe zastosowanie w studniach kwaśnych
5' 11,5 – 18,0 Osłonka/wkładka produkcyjna
5½ ” 14,0 – 26,8 Obudowa produkcyjna
7' 17,0 – 38,0 Osłonka pośrednia/produkcyjna
7⅝' 24,0 – 45,3 Obudowa pośrednia
9⅝' 32,3 – 61,1 Obudowa pośrednia
13⅜ ” 48,0 – 85,0 Osłona natynkowa / pośrednia
16' 65,0 – 109,0 Obudowa powierzchniowa

10. Wymagania dotyczące inspekcji i CVN

Test/kontrola T95 Typ 1 T95 Typ 2 Częstotliwość
Próba rozciągania Wymagany Wymagany Na ciepło i dużo
Próba twardości Wymagane — maksymalnie 25,4 HRC Wymagane — maksymalnie 23 HRC Na rurę
Test udarności CVN Wymagany Wymagany Za partię (3 próbki)
Próba hydrostatyczna Wymagany Wymagany Na rurę
Próba dryfu Wymagany Wymagany Na rurę
NDE (UT/EM) Uzupełniające – określić w zamówieniu Uzupełniające – określić w zamówieniu Na rurę, jeśli określono
Certyfikat zgodności NACE Wymagane do kwaśnej obsługi Wymagane do kwaśnej obsługi Na ciepło
MTC (EN 10204 3.1) Standard Standard Na ciepło
Kontrola strony trzeciej Gorąco polecam Gorąco polecam Na zamówienie

11. Często zadawane pytania

Co to jest rura osłonowa API 5CT T95?

API 5CT T95 to gatunek osłonki OCTG dopuszczony do stosowania w warunkach kwasowych, o minimalnej granicy plastyczności wynoszącej 655 MPa (95 000 psi). Jest to jeden z czterech gatunków API 5CT przeznaczonych do odwiertów zawierających H₂S, produkowany w dwóch typach: Typ 1 (maks. 25,4 HRC) i Typ 2 (maks. 23 HRC). T95 wypełnia lukę w drabinie klas kwaśnych pomiędzy L80 (80 ksi) a C110 (110 ksi), stosowany w głębokich studniach kwaśnych, gdzie wytrzymałość L80 jest niewystarczająca, ale brak kwalifikacji P110 do kwaśnej pracy wyklucza to.

Jaka jest różnica pomiędzy T95 Type 1 i Type 2?

Obydwa typy mają identyczne wymagania dotyczące granicy plastyczności (655–758 MPa) i wymagają obróbki cieplnej polegającej na hartowaniu i odpuszczaniu. Różnica polega na maksymalnej twardości: Typ 1 pozwala na twardość do 25,4 HRC, a Typ 2 na 23 HRC. Węższy pułap twardości typu 2 zapewnia mniejszy margines w stosunku do limitu NACE MR0175 wynoszącego 22 HRC, zapewniając lepszą pewność zgodności z NACE w agresywnym, kwaśnym środowisku. Typ 2 wymaga bardziej precyzyjnej kontroli obróbki cieplnej i wiąże się z niewielką premią kosztową w porównaniu z typem 1.

Czy T95 nadaje się do dań kwaśnych?

Tak — T95 został specjalnie zaprojektowany do serwowania kwaśnych potraw. Jednak sama certyfikacja API 5CT nie wystarczy do zapewnienia zgodności z NACE MR0175. Kupujący musi określić zgodność z NACE jako dodatkowy wymóg zakupu, a co najważniejsze, graniczna twardość API 5CT T95 typu 1 wynosząca 25,4 HRC przekracza limit NACE wynoszący 22 HRC, co oznacza, że ​​pojedyncze rury, które przejdą testy API 5CT, mogą w dalszym ciągu nie spełniać wymagań NACE. Zawsze wyraźnie określaj zgodność z NACE i sprawdzaj dane dotyczące twardości na MTC, a nie tylko oznaczenie gatunku.

Jaka jest różnica między T95 a P110?

T95 to gatunek do zastosowań kwasoodpornych o kontrolowanej twardości maksymalnej i posiadający kwalifikację NACE MR0175. P110 to gatunek o wysokiej wytrzymałości, bez ograniczeń twardości i bez kwalifikacji do kwaśnego użytkowania. Minimalna wydajność T95 (655 MPa) jest niższa niż P110 (758 MPa), ale T95 można stosować w studniach zawierających H₂S, a P110 nie. W przypadku odwiertów z potwierdzonym H₂S powyżej progu NACE, T95 jest obowiązkowe; P110 jest wykluczony niezależnie od jego przewagi wytrzymałościowej.

Jaka jest różnica między T95 a L80?

Zarówno T95, jak i L80 to gatunki kwasoodporne, ale o różnych poziomach mocy. L80 ma minimalną wydajność 552 MPa (80 ksi), a T95 ma 655 MPa (95 ksi) — około 18% silniejszy. T95 stosuje się, gdy wytrzymałość L80 jest niewystarczająca, aby sprostać wymaganiom zawalenia się, rozerwania lub naprężenia odwiertu, zazwyczaj w głębszych odwiertach przekraczających 3500–4000 metrów. T95 wymaga również testów udarności CVN (czego nie robi L80) i jest gatunkiem niedostępnym w magazynie na zamówienie, z dłuższym czasem realizacji niż L80.

Jaka wytrzymałość CVN jest wymagana dla T95?

API 5CT wymaga przeprowadzenia testów udarności metodą Charpy V-Notch (CVN) dla T95 – jest to jedno z wymagań odróżniających go od N80 i P110. Minimalne wartości CVN podano w tabelach API 5CT jako funkcję średnicy zewnętrznej rury i grubości ścianki, z oddzielnymi wartościami minimalnymi dla poszczególnych próbek i średnią z trzech. Testowanie przeprowadza się w temperaturze 0°C, chyba że nabywca określi niższą temperaturę. Wymagania CVN odzwierciedlają krytyczne zastosowanie T95 w środowisku kwaśnym, gdzie wytrzymałość jest niezbędna, aby wytrzymać kruche pękanie w środowiskach obciążonych wodorem.

Źródło: Obudowa API 5CT T95 z rury stalowej ZC

ZC Steel Pipe produkuje osłony API 5CT T95 w typie 1 i typie 2, z pełnym badaniem udarności CVN, certyfikatem twardości dla każdej rury, dokumentacją zgodności NACE MR0175 i EN 10204 3.1 lub 3.2 MTC. Dostępna jest inspekcja stron trzecich (SGS, Bureau Veritas, TÜV) i dodatkowe NDE. Posiadamy niezależne patenty na technologię połączeń premium dla obudowy T95 do odwiertów gazu i zastosowań krytycznych.

T95 to gatunek produkowany na zamówienie — czas realizacji wynosi zazwyczaj 10–16 tygodni. Skontaktuj się z nami na wczesnym etapie procesu projektowania obudowy, aby uzyskać informacje o dostępności młyna, cenach i wsparciu technicznym.

 Mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Poproś o wycenę


Skontaktuj się

Szybkie linki

Wsparcie

Kategoria produktu

Skontaktuj się z nami

Dodaj: nr 42, grupa 8, wioska Huangke, Sunzhuang Street,
komórka miasta Hai'an/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Zostaw wiadomość
Skontaktuj się z nami
Prawa autorskie © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez leadong.com