Vizualizări: 0 Autor: Editor site Ora publicării: 2026-03-13 Origine: Site
T95 ocupă o poziție precisă și solicitantă în scara de calitate a carcasei API 5CT: oferă o limită de curgere minimă de 95.000 psi - mai mare decât L80, dar mai mică decât P110 - menținând în același timp calificarea de serviciu acru pe care P110 nu o poate oferi. Este gradul de alegere atunci când o sondă este suficient de adâncă încât rezistența lui L80 este insuficientă, dar prezența H₂S exclude utilizarea lui P110. Obținerea corectă a T95 - specificarea sub-clasului corect, verificarea certificării durității și confirmarea documentației de conformitate NACE - necesită mai multă diligență decât orice alt grad obișnuit de carcasă.
ZC Steel Pipe produce carcasă API 5CT T95 în sub-clase de tip 1 și tip 2, cu testare completă de impact CVN, certificare de duritate și documentație NACE MR0175. Furnizăm OCTG operatorilor de petrol și gaze care operează puțuri de servicii acide în Orientul Mijlociu, Africa și America de Sud. Acest ghid acoperă specificațiile lui T95, cele două tipuri de sub-clasa ale sale, cerințele de calificare a serviciului acru și cum să-l poziționați corect față de L80 și P110 într-un program de carcasă.
Ce este API 5CT T95?
T95 Tip 1 vs Tip 2
Compoziție chimică
Proprietăți mecanice
Calificarea serviciului acru — NACE MR0175 / ISO 15156
T95 în Scara de gradul de serviciu acru
T95 vs P110 - Când serviciul acru exclude rezistența ridicată
T95 vs L80 - Când să faceți un pas
Dimensiuni standard
Cerințe de inspecție și CVN
FAQ
T95 a fost dezvoltat pentru a rezolva un decalaj care există în puțurile acide adânci: L80 (80 ksi) devine neeconomic la adâncimi în care sarcinile de prăbușire, spargere și tensionare depășesc ceea ce poate suporta L80 la o grosime acceptabilă a peretelui, dar P110 - următorul pas evident în rezistență - nu poate fi utilizat din cauza lipsei calificării sale de serviciu acru. T95 la 95 ksi reduce acest decalaj, oferind o opțiune cu 18% mai puternică decât L80.
T95 este un grad de specialitate - nu este stocat ca N80 sau L80 și, de obicei, necesită o cantitate minimă de comandă și un timp de livrare mai lung. Este folosit atunci când designul carcasei o cere cu adevărat, nu ca o actualizare implicită.
| Element | T95 Tip 1 Max (%) | T95 Tip 2 Max (%) | Notă |
|---|---|---|---|
| Carbon (C) | 0.35 | 0.35 | Mai mic decât N80 — îmbunătățește rezistența SSC |
| Mangan (Mn) | 1.20 | 1.20 | Limită mai strânsă față de N80 — controlează întărirea |
| Molibden (Mo) | 0.85 | 0.85 | Suportă temperatură la temperatură ridicată pentru controlul durității |
| Crom (Cr) | 1.50 | 1.50 | Îmbunătățește întăribilitatea și rezistența la coroziune |
| Nichel (Ni) | 0.99 | 0.99 | Îmbunătățește rezistența la temperaturi scăzute |
| Siliciu (Si) | 0.45 | 0.45 | Deoxidant - controlat pentru duritate |
| Fosfor (P) | 0.020 | 0.020 | Mai strâns decât N80 - critic pentru rezistența SSC |
| sulf (S) | 0.010 | 0.010 | Mai strâns decât N80 - incluziunile MnS sunt locuri de inițiere SSC |
În comparație cu N80, T95 are limite semnificativ mai stricte de fosfor (0,020 vs 0,030) și sulf (0,010 vs 0,030). Acest lucru este deliberat - ambele elemente sunt dăunătoare rezistenței SSC. Incluziunile de sulfuri (MnS) acționează ca locuri de captare a hidrogenului și puncte de inițiere a fisurilor în medii acide. Chimia mai curată a lui T95 reflectă aplicația sa de serviciu acru.
| Proprietate | T95 Tip 1 | T95 Tip 2 | Unitate |
|---|---|---|---|
| Limita de curgere minimă | 655 | 655 | MPa (95.000 psi) |
| Rezistenta maxima de curgere | 758 | 758 | MPa (110.000 psi) |
| Rezistenta minima la tractiune | 724 | 724 | MPa (105.000 psi) |
| Duritate maximă | 25,4 HRC / 255 HV10 | 23 HRC / 241 HV10 | HRC / HV |
| Tratament termic | Q+T | Q+T | — |
| Testarea de impact CVN | Necesar | Necesar | Conform tabelelor API 5CT |
| grup API | 3 | 3 | — |
T95 este una dintre cele patru clase API 5CT concepute în mod explicit pentru servicii acru. Cu toate acestea, certificarea API 5CT în sine nu garantează conformitatea NACE MR0175 / ISO 15156 - ceea ce impune cumpărătorului să specifice conformitatea NACE ca o cerință suplimentară pe comanda de cumpărare, iar moara să certifice că fiecare căldură îndeplinește condițiile NACE aplicabile.
Cerințele NACE MR0175 pentru carcasa T95 includ:
Duritate maximă: 22 HRC (HV 237) la orice măsurătoare de duritate individuală - rețineți că aceasta este mai mică decât limitele API 5CT T95 Tip 1 (25,4 HRC) și Tip 2 (23 HRC). Limita NACE este constrângerea de guvernare pentru serviciul acru.
Tratament termic: Q+T — obligatoriu pentru ambele tipuri.
Chimie: S și P scăzut așa cum este specificat mai sus - în concordanță cu limitele chimice API 5CT ale T95.
Documentație: O declarație certificată de conformitate NACE MR0175 / ISO 15156 trebuie să însoțească MTC.
API 5CT definește patru grade destinate în mod special aplicațiilor de servicii acru. T95 se află între L80 și C110 în scara de forță:
| Grad | Randament minim (MPa / ksi) | Randament maxim (MPa / ksi) | Duritate maximă (HRC) | NACE HRC Limită | CVN necesară |
|---|---|---|---|---|---|
| L80 | 552 / 80 | 655 / 95 | 23 HRC | 22 HRC | Nu |
| T95 tip 1 | 655 / 95 | 758 / 110 | 25,4 HRC | 22 HRC | Da |
| T95 tip 2 | 655 / 95 | 758 / 110 | 23 HRC | 22 HRC | Da |
| C110 | 758 / 110 | 828 / 120 | 30 HRC (Tipul 1) / 27 HRC (Tipul 2) | Conform anexei NACE | Da |
| Q125 | 862 / 125 | 1034 / 150 | Nicio limită specificată | Nu acru standard | Da |
Înrudit: Carcasă API 5CT L80 — Specificații de service acru → | Carcasă API 5CT P110 — Specificații de înaltă rezistență → | Carcasă API 5CT N80 — Sweet Service →
| Proprietatea | T95 (Tip 1 / Tip 2) | P110 |
|---|---|---|
| Randament minim (MPa) | 655 | 758 |
| Randament maxim (MPa) | 758 | 965 |
| Limită de duritate | 25,4 / 23 HRC | Nici unul |
| Serviciu acru calificat | Da — cu supliment NACE | Nu |
| testarea CVN | Necesar | Nu este necesar |
| Mediul H₂S | Potrivit | Nu este potrivit |
| Fântâni dulci adânci | Da, dar P110 mai eficient | Preferat |
| Adâncime tipică | 2.500–5.000 m acru | 3.000–6.000+ m dulce |
Decizia între T95 și P110 nu este de obicei una dificilă - este determinată de conținutul de H₂S al sondei. Dacă H₂S confirmat este prezent peste pragul NACE (presiune parțială de 0,0003 MPa), P110 este exclus în întregime. Dacă puțul este dulce, P110 oferă o performanță mai bună la colaps și explozie pe unitate de greutate. Eroarea de inginerie de evitat este specificarea P110 într-un puț cu conținut de H₂S incert sau marginal, presupunând că riscul este scăzut – conformitatea NACE MR0175 este o cerință binară, nu o întrebare de toleranță la risc.
L80 și T95 sunt ambele clase de service acru - întrebarea este dacă designul carcasei necesită rezistența de curgere suplimentară de 18% pe care o oferă T95. Răspunsul vine din calculul designului carcasei, nu dintr-o regulă generală. Declanșatoarele practice pentru trecerea de la L80 la T95 sunt:
Cerință de prăbușire: grosimea peretelui L80 necesară pentru a rezista la prăbușire este prea mare pentru dimensiunea găurii sau pentru bugetul de greutate
Cerință de explozie: scenariile de explozie produc sarcini de explozie care depășesc capacitatea lui L80 la grosimea acceptabilă a peretelui
Cerință de tensiune: șirurile lungi de tubaj în puțuri adânci generează sarcini de tracțiune care se apropie de limita de curgere a corpului conductei L80 la îmbinarea superioară
Adâncimea sondei: de obicei peste 3.500–4.000 de metri în medii de service acru în care economia L80 se deteriorează.
T95 este disponibil în aceleași dimensiuni standard de carcasă ca și L80 - de la 4½' până la 20' OD. Dimensiunile cele mai frecvent comandate pentru tubulatura intermediară și de producție în puțurile acide adânci sunt 5½', 7', 9⅝', și 13⅜'.
| OD (inci) | Greutăți obișnuite (lb/ft) | Utilizare tipică în puțuri acide |
|---|---|---|
| 5' | 11.5 – 18.0 | Carcasă / căptușeală de producție |
| 5½' | 14.0 – 26.8 | Carcasă de producție |
| 7' | 17.0 – 38.0 | Carcasă intermediară/producție |
| 7⅝' | 24,0 – 45,3 | Carcasă intermediară |
| 9⅝' | 32,3 – 61,1 | Carcasă intermediară |
| 13⅜' | 48,0 – 85,0 | Carcasa de suprafață / intermediară |
| 16' | 65,0 – 109,0 | Carcasă de suprafață |
| Test / Inspecție | T95 Tip 1 | T95 Tip 2 | Frecvență |
|---|---|---|---|
| Încercarea de tracțiune | Necesar | Necesar | Pe căldură și lot |
| Test de duritate | Necesar — max 25,4 HRC | Necesar — max 23 HRC | Pe conductă |
| Test de impact CVN | Necesar | Necesar | Per lot (3 exemplare) |
| Test hidrostatic | Necesar | Necesar | Pe conductă |
| Test de deriva | Necesar | Necesar | Pe conductă |
| NDE (UT/EM) | Suplimentar - specificați la comandă | Suplimentar - specificați la comandă | Per conductă, dacă este specificat |
| Certificat de conformitate NACE | Necesar pentru serviciul acru | Necesar pentru serviciul acru | Pe căldură |
| MTC (EN 10204 3.1) | Standard | Standard | Pe căldură |
| Inspecție terță parte | Recomandat cu tărie | Recomandat cu tărie | Pe comandă |
API 5CT T95 este o carcasă OCTG calificată pentru service-acru, cu o limită de curgere minimă de 655 MPa (95.000 psi). Este unul dintre cele patru clase API 5CT concepute pentru sondele care conțin H₂S, produse în două tipuri: Tip 1 (max 25,4 HRC) și Tip 2 (max 23 HRC). T95 umple golul din scara de calitate acrișoară între L80 (80 ksi) și C110 (110 ksi), utilizat în puțuri acide adânci unde rezistența lui L80 este insuficientă, dar lipsa calificării de serviciu acru a lui P110 exclude acest lucru.
Ambele tipuri au cerințe identice de limită de curgere (655–758 MPa) și necesită tratament termic de călire și revenire. Diferența este duritatea maximă: Tipul 1 permite până la 25,4 HRC și Tipul 2 permite până la 23 HRC. Plafonul de duritate mai strâns al tipului 2 oferă o marjă mai mică față de limita NACE MR0175 de 22 HRC, oferind o mai bună asigurare a conformității NACE în medii agresive. Tipul 2 necesită un control mai precis al tratamentului termic și implică o sumă de cost modestă față de Tipul 1.
Da — T95 este proiectat special pentru servicii acru. Cu toate acestea, certificarea API 5CT în sine nu este suficientă pentru conformitatea NACE MR0175. Cumpărătorul trebuie să specifice conformitatea NACE ca o cerință suplimentară de achiziție și, în mod critic, limita de duritate API 5CT a T95 de tip 1 de 25,4 HRC depășește limita NACE de 22 HRC - ceea ce înseamnă că țevile individuale care trec testarea API 5CT pot încă nu îndeplini cerințele NACE. Specificați întotdeauna conformitatea NACE în mod explicit și verificați datele de duritate de pe MTC, nu doar desemnarea gradului.
T95 este un grad de service acru cu o duritate maximă controlată și calificare NACE MR0175. P110 este un grad de serviciu dulce de înaltă rezistență, fără limită de duritate și fără calificare de serviciu acru. Randamentul minim T95 (655 MPa) este mai mic decât P110 (758 MPa), dar T95 poate fi utilizat în godeuri care conțin H2S în timp ce P110 nu poate. Pentru godeurile cu H₂S confirmat peste pragul NACE, T95 este obligatoriu; P110 este exclus indiferent de avantajul său de rezistență.
T95 și L80 sunt ambele grade de serviciu acru, dar la niveluri de rezistență diferite. L80 are un randament minim de 552 MPa (80 ksi) iar T95 are 655 MPa (95 ksi) - cu aproximativ 18% mai puternic. T95 este utilizat atunci când rezistența L80 este insuficientă pentru cerințele de prăbușire, spargere sau tensiune ale sondei, de obicei în puțuri mai adânci care depășesc 3.500-4.000 de metri. T95 necesită, de asemenea, testarea de impact CVN (ceea ce L80 nu face) și este o calitate care nu este stocată la comandă, cu timpi de livrare mai lungi decât L80.
API 5CT impune testarea de impact Charpy V-Notch (CVN) pentru T95 - una dintre cerințele care îl diferențiază de N80 și P110. Valorile minime CVN sunt specificate în tabelele API 5CT în funcție de diametrul exterior al țevii și grosimea peretelui, cu minime separate pentru probe individuale și media de trei. Testarea se efectuează la 0°C, cu excepția cazului în care cumpărătorul specifică o temperatură mai scăzută. Cerința CVN reflectă aplicația critică de service acru a lui T95, în care duritatea este esențială pentru a rezista la rupere fragilă în medii încărcate cu hidrogen.
ZC Steel Pipe produce carcasă API 5CT T95 în Tipul 1 și Tip 2, cu testare completă de impact CVN, certificare de duritate per țeavă, documentație de conformitate NACE MR0175 și EN 10204 3.1 sau 3.2 MTC. Inspecție terță parte (SGS, Bureau Veritas, TÜV) și NDE suplimentare disponibile. Deținem brevete independente în tehnologia de conectare premium pentru carcasa T95 pentru puțuri de gaz și aplicații de service critice.
T95 este o notă la comandă - termenele de livrare sunt de obicei 10-16 săptămâni. Contactați-ne la începutul procesului de proiectare a carcasei pentru disponibilitatea morii, prețuri și asistență tehnică.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813