Visningar: 0 Författare: Webbplatsredaktör Publiceringstid: 2026-03-13 Ursprung: Plats
T95 intar en exakt och krävande position i API 5CT-höljesgradens stege: den ger 95 000 psi lägsta sträckgräns - högre än L80 men lägre än P110 - samtidigt som den bibehåller den sura servicekvalifikationen som P110 inte kan erbjuda. Det är valet när en brunn är tillräckligt djup för att L80:s styrka är otillräcklig, men närvaron av H₂S utesluter användningen av P110. Att få T95 rätt – att specificera rätt underklass, verifiera hårdhetscertifiering och bekräfta NACE-överensstämmelsedokumentation – kräver mer noggrannhet än någon annan vanlig höljesklass.
ZC Steel Pipe tillverkar API 5CT T95-hölje i typ 1 och typ 2 underklasser, med fullständig CVN-slagprovning, hårdhetscertifiering och NACE MR0175-dokumentation. Vi levererar OCTG till olje- och gasoperatörer som driver sura servicebrunnar i Mellanöstern, Afrika och Sydamerika. Den här guiden täcker T95:s specifikationer, dess två underklasstyper, kvalifikationskrav för sur service och hur man placerar den korrekt mot L80 och P110 i ett höljesprogram.
Vad är API 5CT T95?
T95 typ 1 vs typ 2
Kemisk sammansättning
Mekaniska egenskaper
Sour Service Qualification — NACE MR0175 / ISO 15156
T95 i Sour Service Grade Ladder
T95 vs P110 — När sur service utesluter hög styrka
T95 vs L80 — När ska man ta steget
Standardmått
Inspektion och CVN-krav
FAQ
T95 utvecklades för att ta itu med ett gap som finns i djupt sura brunnar: L80 (80 ksi) blir oekonomisk på djup där kollaps-, spräng- och spänningsbelastningarna överstiger vad L80 kan hantera vid acceptabel väggtjocklek, men P110 – det uppenbara nästa steget i styrka – kan inte användas på grund av dess brist på kvalifikationer för sur service. T95 vid 95 ksi stänger det gapet och ger ett surt kvalificerat alternativ 18 % starkare än L80.
T95 är en specialkvalitet — den finns inte i lager som N80 eller L80 och kräver vanligtvis en minsta beställningskvantitet och längre ledtid. Den används när höljesdesignen verkligen kräver det, inte som en standarduppgradering.
| Element | T95 Typ 1 Max (%) | T95 Typ 2 Max (%) | Anm |
|---|---|---|---|
| Kol (C) | 0.35 | 0.35 | Lägre än N80 — förbättrar SSC-motståndet |
| Mangan (Mn) | 1.20 | 1.20 | Snävare gräns jämfört med N80 — kontrollerar härdbarheten |
| Molybden (Mo) | 0.85 | 0.85 | Stöder hög temperatur för hårdhetskontroll |
| Krom (Cr) | 1.50 | 1.50 | Förbättrar härdbarhet och korrosionsbeständighet |
| Nickel (Ni) | 0.99 | 0.99 | Förbättrar seghet vid låg temperatur |
| Kisel (Si) | 0.45 | 0.45 | Deoxidant – kontrollerad för seghet |
| Fosfor (P) | 0.020 | 0.020 | Tätare än N80 — kritisk för SSC-resistans |
| Svavel (S) | 0.010 | 0.010 | Tätare än N80 — MnS-inneslutningar är SSC-initieringsställen |
Jämfört med N80 har T95 betydligt snävare gränser för fosfor (0,020 vs 0,030) och svavel (0,010 vs 0,030). Detta är avsiktligt – båda delarna är skadliga för SSC-motståndet. Sulfidinneslutningar (MnS) fungerar som vätgasfångningsplatser och sprickinitieringspunkter i sura miljöer. Den renare kemin hos T95 återspeglar dess sura serviceapplikation.
| Fastighet | T95 Typ 1 | T95 Typ 2 | Enhet |
|---|---|---|---|
| Minsta sträckgräns | 655 | 655 | MPa (95 000 psi) |
| Maximal sträckgräns | 758 | 758 | MPa (110 000 psi) |
| Minsta draghållfasthet | 724 | 724 | MPa (105 000 psi) |
| Maximal hårdhet | 25,4 HRC / 255 HV10 | 23 HRC / 241 HV10 | HRC / HV |
| Värmebehandling | Q+T | Q+T | — |
| CVN-påverkanstestning | Nödvändig | Nödvändig | Per API 5CT-tabeller |
| API-grupp | 3 | 3 | — |
T95 är en av fyra API 5CT-kvaliteter som uttryckligen är designade för sur service. API 5CT-certifiering enbart garanterar dock inte överensstämmelse med NACE MR0175/ISO 15156 – vilket kräver att köparen specificerar NACE-överensstämmelse som ett tilläggskrav på inköpsordern och att bruket intygar att varje värme uppfyller tillämpliga NACE-villkor.
NACE MR0175-kraven för T95-hölje inkluderar:
Maximal hårdhet: 22 HRC (HV 237) på varje individuell hårdhetsmätning — notera att detta är lägre än gränserna för både T95 Typ 1 (25,4 HRC) och Typ 2 (23 HRC) API 5CT. NACE-gränsen är den styrande begränsningen för sur service.
Värmebehandling: Q+T — obligatoriskt för båda typerna.
Kemi: Lågt S och P enligt ovan — överensstämmer med T95:s API 5CT kemigränser.
Dokumentation: Ett certifierat uttalande om överensstämmelse med NACE MR0175 / ISO 15156 måste medfölja MTC.
API 5CT definierar fyra kvaliteter speciellt avsedda för sura tjänsteapplikationer. T95 sitter mellan L80 och C110 i styrkestegen:
| Grad | Min avkastning (MPa / ksi) | Max avkastning (MPa / ksi) | Max hårdhet (HRC) | NACE HRC Limit | CVN krävs |
|---|---|---|---|---|---|
| L80 | 552/80 | 655/95 | 23 HRC | 22 HRC | Inga |
| T95 typ 1 | 655/95 | 758/110 | 25,4 HRC | 22 HRC | Ja |
| T95 typ 2 | 655/95 | 758/110 | 23 HRC | 22 HRC | Ja |
| C110 | 758/110 | 828/120 | 30 HRC (Typ 1) / 27 HRC (Typ 2) | Per NACE bilaga | Ja |
| Q125 | 862/125 | 1034/150 | Ingen gräns angiven | Inte standard sur | Ja |
Släkt: API 5CT L80 hölje — Sour Service Specs → | API 5CT P110 hölje — höghållfasthetsspecifikationer → | API 5CT N80 hölje — Sweet Service →
| Fastighet | T95 (Typ 1 / Typ 2) | P110 |
|---|---|---|
| Min avkastning (MPa) | 655 | 758 |
| Max avkastning (MPa) | 758 | 965 |
| Hårdhetsgräns | 25,4 / 23 HRC | Ingen |
| Sur service kvalificerad | Ja — med NACE-tillägg | Inga |
| CVN-testning | Nödvändig | Krävs inte |
| H₂S miljö | Lämplig | Inte lämplig |
| Djupa söta brunnar | Ja - men P110 mer effektiv | Föredraget |
| Typiskt djup | 2 500–5 000 m surt | 3 000–6 000+ m söt |
Beslutet mellan T95 och P110 är vanligtvis inte svårt – det styrs av brunnens H₂S-innehåll. Om bekräftat H₂S är närvarande över NACE-tröskeln (0,0003 MPa partialtryck), utesluts P110 helt. Om brunnen är söt ger P110 bättre kollaps- och sprängprestanda per viktenhet. Det tekniska felet som ska undvikas är att specificera P110 i en brunn med osäkert eller marginellt H₂S-innehåll, förutsatt att risken är låg — NACE MR0175-överensstämmelse är ett binärt krav, inte en risktoleransfråga.
L80 och T95 är båda sura servicekvaliteter — frågan är om höljesdesignen kräver den extra sträckgräns på 18 % som T95 ger. Svaret kommer från höljets designberäkning, inte från en tumregel. De praktiska triggarna för att gå från L80 till T95 är:
Krav på kollaps: L80-väggtjockleken som behövs för att motstå kollaps är för tung för det borrade hålets storlek eller viktbudgeten
Sprängningskrav: Kickscenarier ger sprängbelastningar som överstiger L80:s kapacitet vid acceptabel väggtjocklek
Spänningskrav: Långa fodersträngar i djupa brunnar genererar dragbelastningar som närmar sig L80:s rörkropps sträckgräns vid den övre skarven
Brunnsdjup: Vanligtvis över 3 500–4 000 meter i sura servicemiljöer där L80:s styrka-till-vikt-ekonomi försämras
T95 finns i samma standardhöljesstorlekar som L80 — från 4½' till 20' OD. De vanligaste beställda storlekarna för mellan- och produktionshölje i djupt sura brunnar är 5½', 7', 9⅝', och 13⅜'.
| OD (tum) | Vanliga vikter (lb/ft) | Typisk användning i sura brunnar |
|---|---|---|
| 5' | 11.5 – 18.0 | Produktionshölje / liner |
| 5½' | 14.0 – 26.8 | Produktionshölje |
| 7' | 17,0 – 38,0 | Mellan-/produktionshölje |
| 7⅝' | 24,0 – 45,3 | Mellanhölje |
| 9⅝' | 32,3 – 61,1 | Mellanhölje |
| 13⅜' | 48,0 – 85,0 | Yt-/mellanhölje |
| 16' | 65,0 – 109,0 | Ythölje |
| Test / Inspektion | T95 Typ 1 | T95 Typ 2 | Frekvens |
|---|---|---|---|
| Dragprov | Nödvändig | Nödvändig | Per värme och parti |
| Hårdhetstest | Krävs — max 25,4 HRC | Krävs — max 23 HRC | Per rör |
| CVN slagtest | Nödvändig | Nödvändig | Per parti (3 exemplar) |
| Hydrostatiskt test | Nödvändig | Nödvändig | Per rör |
| Drifttest | Nödvändig | Nödvändig | Per rör |
| NDU (UT/EM) | Kompletterande — specificera vid beställning | Kompletterande — specificera vid beställning | Per rör om specificerat |
| NACE-överensstämmelsecertifikat | Krävs för sur service | Krävs för sur service | Per värme |
| MTC (EN 10204 3.1) | Standard | Standard | Per värme |
| Tredjepartsinspektion | Rekommenderas starkt | Rekommenderas starkt | Per beställning |
API 5CT T95 är en sur-service-kvalificerad OCTG-höljeskvalitet med en lägsta sträckgräns på 655 MPa (95 000 psi). Det är en av fyra API 5CT-kvaliteter designade för H₂S-innehållande brunnar, tillverkad i två typer: Typ 1 (max 25,4 HRC) och Typ 2 (max 23 HRC). T95 fyller gapet i den sura servicegraden mellan L80 (80 ksi) och C110 (110 ksi), används i djupa sura brunnar där L80:s styrka är otillräcklig men P110:s brist på sur servicekvalifikation utesluter det.
Båda typerna har identiska sträckgränskrav (655–758 MPa) och kräver härdnings-och-härdning värmebehandling. Skillnaden är maximal hårdhet: Typ 1 tillåter upp till 25,4 HRC och Typ 2 tillåter upp till 23 HRC. Typ 2:s snävare hårdhetstak ger en mindre marginal till NACE MR0175-gränsen på 22 HRC, vilket ger bättre försäkran om NACE-efterlevnad i aggressiva sura miljöer. Typ 2 kräver mer exakt värmebehandlingskontroll och har en blygsam kostnadspremie över typ 1.
Ja — T95 är speciellt designad för sur service. Enbart API 5CT-certifiering är dock inte tillräcklig för att uppfylla NACE MR0175. Köparen måste specificera NACE-överensstämmelse som ett kompletterande inköpskrav, och kritiskt sett överskrider T95 Typ 1:s API 5CT-hårdhetsgräns på 25,4 HRC NACE-gränsen på 22 HRC – vilket innebär att enskilda rör som klarar API 5CT-testning fortfarande kan misslyckas med NACE-kravet. Ange alltid NACE-överensstämmelse explicit och verifiera hårdhetsdata på MTC, inte bara klassbeteckningen.
T95 är en sur servicekvalitet med kontrollerad maximal hårdhet och NACE MR0175-kvalificering. P110 är en höghållfast söt servicekvalitet utan hårdhetsgräns och utan sur servicekvalifikation. T95 minimiutbyte (655 MPa) är lägre än P110 (758 MPa), men T95 kan användas i H2S-innehållande brunnar medan P110 inte kan. För brunnar med bekräftat H₂S över NACE-tröskeln är T95 obligatoriskt; P110 är uteslutet oavsett dess styrka fördel.
T95 och L80 är båda sura servicegrader men på olika styrka. L80 har ett minimiutbyte på 552 MPa (80 ksi) och T95 har 655 MPa (95 ksi) — ungefär 18 % starkare. T95 används när L80:s styrka är otillräcklig för brunnens krav på kollaps, sprängning eller spänning, vanligtvis i djupare brunnar som överstiger 3 500–4 000 meter. T95 kräver också CVN-slagprovning (vilket L80 inte gör) och är en order-to-make-kvalitet som inte finns i lager med längre ledtider än L80.
API 5CT kräver Charpy V-Notch (CVN) slagtestning för T95 – ett av kraven som skiljer den från N80 och P110. Minsta CVN-värden anges i API 5CT-tabellerna som en funktion av rörets OD och väggtjocklek, med separata minimivärden för enskilda prover och medelvärdet på tre. Testning utförs vid 0°C om inte en lägre temperatur specificeras av köparen. CVN-kravet återspeglar T95:s kritiska sura serviceapplikation, där seghet är avgörande för att motstå spröda brott i vätgasladdade miljöer.
ZC Steel Pipe tillverkar API 5CT T95-hölje i typ 1 och typ 2, med fullständig CVN-slagprovning, hårdhetscertifiering per rör, NACE MR0175-överensstämmelsedokumentation och EN 10204 3.1 eller 3.2 MTC. Tredjepartsinspektion (SGS, Bureau Veritas, TÜV) och kompletterande NDU tillgängliga. Vi har oberoende patent inom förstklassig anslutningsteknik för T95-hölje för gasbrunnar och kritiska servicetillämpningar.
T95 är en order-to-make-kvalitet – ledtiderna är vanligtvis 10–16 veckor. Kontakta oss tidigt i din höljesdesignprocess för fabrikstillgänglighet, prissättning och teknisk support.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813