Tel: +86-139-1579-1813 Email: mandy. w@zcsteelpipe.com
Tub mbështjellës API 5CT T95 — Tipi 1 vs Tipi 2, Specifikimet, Shërbimi i thartë dhe Udhëzuesi i përzgjedhjes
Ju jeni këtu: Shtëpi » Blogjet » Lajmet e produkteve » Tub mbështjellës API 5CT T95 — Tipi 1 vs Tipi 2, Specifikimet, Shërbimi i thartë dhe Udhëzuesi i përzgjedhjes

Tub mbështjellës API 5CT T95 — Tipi 1 vs Tipi 2, Specifikimet, Shërbimi i thartë dhe Udhëzuesi i përzgjedhjes

Shikimet: 0     Autori: Redaktori i faqes Koha e publikimit: 2026-03-13 Origjina: Faqe

pyesni

butoni i ndarjes së Facebook
butoni i ndarjes në Twitter
butoni i ndarjes së linjës
butoni i ndarjes së wechat
butoni i ndarjes së linkedin
butoni i ndarjes pinterest
butoni i ndarjes së whatsapp
Ndani këtë buton të ndarjes

T95 zë një pozicion preciz dhe kërkues në shkallën e shkallës së shtresës API 5CT: ai siguron forcë rendimenti minimal 95,000 psi — më e lartë se L80 por më e ulët se P110 — duke ruajtur kualifikimin e thartë të shërbimit që P110 nuk mund të ofrojë. Është shkalla e zgjedhur kur një pus është mjaft i thellë saqë forca e L80 është e pamjaftueshme, por prania e H2S përjashton përdorimin e P110. Marrja e duhur e T95 - specifikimi i nën-grades së saktë, verifikimi i certifikimit të fortësisë dhe konfirmimi i dokumentacionit të përputhshmërisë NACE - kërkon më shumë kujdes se çdo shkallë tjetër e zakonshme e shtresës së jashtme.

ZC Steel Pipe prodhon mbështjellësin API 5CT T95 në nën-gradat e tipit 1 dhe të tipit 2, me testim të plotë të ndikimit CVN, certifikim fortësie dhe dokumentacion NACE MR0175. Ne furnizojmë OCTG për operatorët e naftës dhe gazit që drejtojnë puse të shërbimit të thartë në Lindjen e Mesme, Afrikë dhe Amerikën e Jugut. Ky udhëzues mbulon specifikimet e T95, dy llojet e tij nën-grade, kërkesat e kualifikimit të shërbimit të thartë dhe mënyrën e pozicionimit të saktë kundrejt L80 dhe P110 në një program këllëfi.

PËRMBAJTJA

  1. Çfarë është API 5CT T95?

  2. T95 Lloji 1 vs Tipi 2

  3. Përbërja Kimike

  4. Vetitë mekanike

  5. Kualifikimi i shërbimit të thartë - NACE MR0175 / ISO 15156

  6. T95 në shkallën e shkallës së shërbimit të thartë

  7. T95 vs P110 - Kur shërbimi i thartë përjashton forcën e lartë

  8. T95 vs L80 - Kur të rritet

  9. Dimensionet standarde

  10. Kërkesat e inspektimit dhe CVN

  11. FAQ

1. Çfarë është API 5CT T95?

PËRKUFIZIM STANDARD — API 5CT T95 T95 është një klasë e shtresës së jashtme të Grupit 3 në API 5CT (Specifikim për kasën dhe tubin). 'T' përcakton një shkallë të aftë për shërbime të tharta - një nga katër në API 5CT së bashku me L80, C110 dhe Q125. '95' i referohet forcës minimale të rrjedhjes prej 95,000 psi (655 MPa). T95 prodhohet në dy nën-grade - Tipi 1 dhe Lloji 2 - të diferencuara nga fortësia maksimale. Të dyja kërkojnë trajtim termik të shuarjes dhe kalimit. API 5CT gjithashtu mandaton testimin e ndikimit Charpy V-Notch (CVN) për T95, duke reflektuar aplikimin e tij kritik të shërbimit.

T95 u zhvillua për të trajtuar një boshllëk që ekziston në puset e thella të tharta: L80 (80 ksi) bëhet joekonomike në thellësi ku ngarkesat e kolapsit, shpërthimit dhe tensionit tejkalojnë atë që L80 mund të përballojë me trashësi të pranueshme muri, por P110 - hapi tjetër i dukshëm në forcë - nuk mund të përdoret për shkak të mungesës së shërbimit të thartë. T95 në 95 ksi e mbyll atë boshllëk, duke ofruar një opsion të kualifikuar 18% më të fortë se L80.

T95 është një kategori specialiteti - nuk është i pajisur si N80 ose L80 dhe zakonisht kërkon një sasi minimale porosie dhe kohë më të gjatë të prodhimit të mullirit. Përdoret kur dizajni i kasës e kërkon vërtet atë, jo si një përmirësim i paracaktuar.

2. T95 Lloji 1 vs Tipi 2

T95 Lloji 1

Rendimenti minimal:   655 MPa (95,000 psi)
Rendimenti maksimal:   758 MPa (110,000 psi)
Minimumi i tërheqjes:   724 MPa (105,000 psi)
Fortësia maksimale:   25,4 HRC (255 HV10)
Trajtimi termik:   Shuar dhe Temper (Q+T)
CVN:   Kërkohet për API 5CT
Më e mira për:   Shërbim mesatar i thartë — Presioni i pjesshëm i H2S i verifikuar brenda kufijve NACE

T95 Lloji 2

Rendimenti minimal:   655 MPa (95,000 psi)
Rendimenti maksimal:   758 MPa (110,000 psi)
Minimumi i tërheqjes:   724 MPa (105,000 psi)
Fortësia maksimale:   23 HRC (241 HV10)
Trajtimi termik:   Shuar dhe Temper (Q+T)
CVN:   Kërkohet për API 5CT
Më e mira për:   Shërbimi më agresiv i thartë — marzhi më i ngushtë i fortësisë deri në kufirin NACE 22 HRC
Inxhinieri Insight — Pse ka rëndësi kufiri 23 HRC i Tipit 2 NACE MR0175 / ISO 15156 kufizon karbonin dhe çelikun me aliazh të ulët OCTG në ngurtësinë maksimale 22 HRC në shërbimin H₂S. Tavani i T95 Lloji 1 prej 25,4 HRC jep më pak diferencë - nëse ndonjë lexim individual i fortësisë i afrohet këtij kufiri, ka një tampon të kufizuar përpara se të shkelet pragu NACE. Tavani 23 HRC i tipit 2 qëndron vetëm 1 HRC mbi kufirin NACE, duke krijuar një zarf më të ngushtë të kontrollit të cilësisë që redukton rrezikun e leximeve individuale që tejkalojnë kërkesën NACE. Për puset kritike të shërbimit të thartë ku mjedisi H2S është agresiv ose ku pasojat e dështimit të SSC janë të rënda, Tipi 2 ofron një specifikim kuptimplotë më konservator. Çmimi i kostos midis Tipit 1 dhe Tipit 2 është përgjithësisht modest - kontrolli më i rreptë i trajtimit të nxehtësisë është shtytësi kryesor.

3. Përbërja kimike

Elementi T95 Lloji 1 Max (%) T95 Lloji 2 Max (%) Shënim
Karboni (C) 0.35 0.35 Më e ulët se N80 - përmirëson rezistencën SSC
Mangani (Mn) 1.20 1.20 Kufiri më i ngushtë kundrejt N80 — kontrollon ngurtësimin
Molibden (Mo) 0.85 0.85 Mbështet temperaturën e lartë për kontrollin e fortësisë
Krom (Cr) 1.50 1.50 Përmirëson ngurtësimin dhe rezistencën ndaj korrozionit
Nikel (Ni) 0.99 0.99 Përmirëson qëndrueshmërinë në temperaturë të ulët
Silic (Si) 0.45 0.45 Deoksidant - i kontrolluar për qëndrueshmëri
Fosfor (P) 0.020 0.020 Më e fortë se N80 - kritike për rezistencën SSC
Squfuri (S) 0.010 0.010 Më të forta se N80 - Përfshirjet MnS janë vende të fillimit të SSC

Krahasuar me N80, T95 ka kufij dukshëm më të ngushtë të fosforit (0,020 kundrejt 0,030) dhe squfurit (0,010 vs 0,030). Kjo është e qëllimshme - të dy elementët janë të dëmshëm për rezistencën SSC. Përfshirjet sulfide (MnS) veprojnë si vende të bllokimit të hidrogjenit dhe pika të fillimit të plasaritjes në mjedise të tharta. Kimia më e pastër e T95 pasqyron aplikimin e tij të thartë të shërbimit.

4. Vetitë mekanike

Pronë T95 Lloji 1 T95 Lloji 2 Njësia
Forca minimale e rendimentit 655 655 MPa (95,000 psi)
Forca maksimale e rendimentit 758 758 MPa (110,000 psi)
Rezistenca minimale në tërheqje 724 724 MPa (105,000 psi)
Fortësia maksimale 25,4 HRC / 255 HV10 23 HRC / 241 HV10 HRC / HV
Trajtimi termik Q+T Q+T -
Testimi i ndikimit CVN E detyrueshme E detyrueshme Sipas tabelave API 5CT
Grupi API 3 3 -

5. Kualifikimi i shërbimit të thartë - NACE MR0175 / ISO 15156

T95 është një nga katër klasat API 5CT të krijuara në mënyrë eksplicite për shërbimin e thartë. Megjithatë, vetëm certifikimi API 5CT nuk garanton përputhshmërinë e NACE MR0175 / ISO 15156 - kjo kërkon që blerësi të specifikojë pajtueshmërinë NACE si një kërkesë shtesë në porosinë e blerjes dhe mulliri të vërtetojë se çdo ngrohje plotëson kushtet e zbatueshme NACE.

Kërkesat e NACE MR0175 për veshjen T95 përfshijnë:

  • Fortësia maksimale: 22 HRC (HV 237) në çdo matje individuale të fortësisë — vini re se kjo është  më e ulët  se kufijtë e API 5CT të T95 Type 1 (25.4 HRC) dhe Lloji 2 (23 HRC). Kufiri NACE është kufizimi qeverisës për shërbimin e thartë.

  • Trajtimi termik: Q+T — i detyrueshëm për të dy llojet.

  • Kimia: S dhe P e ulët siç specifikohet më sipër — në përputhje me kufijtë e kimisë API 5CT të T95.

  • Dokumentacioni: Një deklaratë e certifikuar e përputhshmërisë me NACE MR0175 / ISO 15156 duhet të shoqërojë MTPT-në.

Pika Kritike e Inxhinierisë — Fortësia e API 5CT T95 Lloji 1 tejkalon kufirin NACE Kjo është kurthi më kritik i specifikimeve me T95: T95 Type 1 ka një fortësi maksimale prej 25,4 HRC për API 5CT, por NACE MR0175 kufizon karbonin dhe çelikun me aliazh të ulët për shërbimin sour HRC në 22 H. Një tub i certifikuar me API 5CT T95 Type 1 NUK është automatikisht i përputhshëm me NACE - leximet individuale midis 22 dhe 25.4 HRC do të kalojnë API 5CT por dështojnë NACE MR0175. Për puset e shërbimit të thartë, duhet të specifikoni përputhshmërinë me NACE si një kërkesë shtesë për blerje dhe të verifikoni në MTC që çdo tub i testuar plotëson maksimumin 22 HRC, jo vetëm kufirin API 5CT. T95 Type 2 (23 HRC API 5CT limit) ofron diferencë më të mirë, por ende kërkon certifikim të qartë NACE — certifikata API 5CT nuk është një zëvendësim.

6. T95 në shkallën e shkallës së shërbimit të thartë

API 5CT përcakton katër klasa të destinuara posaçërisht për aplikacionet e shërbimit të thartë. T95 qëndron midis L80 dhe C110 në shkallën e forcës:

Rendimenti minimal i notës (MPa / ksi) Rendimenti maksimal (MPa / ksi) Fortësia maksimale (HRC) Kërkohet kufiri i NACE HRC CVN
L80 552/80 655/95 23 HRC 22 HRC Nr
T95 Lloji 1 655/95 758/110 25.4 HRC 22 HRC po
T95 Lloji 2 655/95 758/110 23 HRC 22 HRC po
C110 758/110 828/120 30 HRC (Lloji 1) / 27 HRC (Tipi 2) Sipas aneksit NACE po
Q125 862/125 1034/150 Asnjë kufi i specifikuar Jo standarde e thartë po

Të lidhura: Kutia API 5CT L80 — Specifikimet e shërbimit të thartë → | Kutia API 5CT P110 — Specifikime me forcë të lartë → | Kutia API 5CT N80 — Shërbimi i ëmbël →

7. T95 vs P110 - Kur shërbimi i thartë përjashton forcën e lartë

Prona T95 (Tipi 1 / Lloji 2) P110
Rendimenti minimal (MPa) 655 758
Rendimenti maksimal (MPa) 758 965
Kufiri i fortësisë 25.4 / 23 HRC Asnjë
Shërbimi i thartë i kualifikuar Po - me shtesën NACE Nr
Testimi CVN E detyrueshme Nuk kërkohet
Mjedisi H₂S Të përshtatshme Jo i përshtatshëm
Puse të thella të ëmbla Po - por P110 më efikas Preferuar
Thellësi tipike 2500–5000 m të thartë 3000–6000+ m e ëmbël

Vendimi midis T95 dhe P110 zakonisht nuk është i vështirë - ai nxitet nga përmbajtja H2S e pusit. Nëse H2S i konfirmuar është i pranishëm mbi pragun NACE (presion i pjesshëm 0,0003 MPa), P110 përjashtohet plotësisht. Nëse pusi është i ëmbël, P110 jep performancë më të mirë kolapsi dhe shpërthimi për njësi peshë. Gabimi inxhinierik që duhet shmangur është specifikimi i P110 në një pus me përmbajtje H2S të pasigurt ose marxhinale, duke supozuar se rreziku është i ulët — Pajtueshmëria e NACE MR0175 është një kërkesë binare, jo një pyetje e tolerancës ndaj rrezikut.

8. T95 vs L80 - Kur të rritet

L80 dhe T95 janë të dy kategori shërbimi të tharta — pyetja është nëse dizajni i shtresës së jashtme kërkon forcën e rendimentit shtesë prej 18% që ofron T95. Përgjigja vjen nga llogaritja e dizajnit të kasës, jo nga një rregull i madh. Shkaqet praktike për kalimin nga L80 në T95 janë:

  • Kërkesa për shembje:  Trashësia e murit L80 e nevojshme për t'i rezistuar kolapsit është shumë e rëndë për madhësinë e vrimës së shpuar ose buxhetin e peshës

  • Kërkesa për shpërthim:  Skenarët e goditjes prodhojnë ngarkesa plasjeje që tejkalojnë kapacitetin e L80 në trashësi të pranueshme muri

  • Kërkesa e tensionit:  Fijet e gjata të mbështjelljes në puse të thella gjenerojnë ngarkesa tërheqëse që i afrohen forcës rrjedhëse të trupit të tubit L80 në bashkimin e sipërm

  • Thellësia e pusit:  Zakonisht mbi 3,500–4,000 metra në mjedise shërbimi të tharta ku ekonomia e fuqisë ndaj peshës së L80 përkeqësohet

Shënim i prokurimit — T95 nuk është një shkallë stoku Ndryshe nga L80 dhe N80, T95 nuk është i pajisur në mënyrë rutinore nga mullinjtë kinezë OCTG ose shpërndarësit e tubave. Është një klasë e porositur që kërkon ngrohje specifike kimike, trajtim termik të kontrolluar Q+T, testim CVN dhe certifikim fortësie. Kohët e furnizimit për T95 nga fabrikat kineze zakonisht janë 10-16 javë nga konfirmimi i porosisë, në varësi të planit të mullirit dhe kërkesave të testimit dhe dokumentacionit CVN. Koha e realizimit të prokurimit buxhetor në përputhje me rrethanat — T95 nuk duhet të jetë një përmirësim i minutës së fundit nga L80 kur pusi tashmë është gërmuar. Burojeni atë në bazë të modelit të mbështjellësit të para-spud.

9. Dimensionet standarde

T95 është i disponueshëm në të njëjtat madhësi standarde si L80 - nga 4½' deri në 20' OD. Madhësitë më të porositura për veshjen e ndërmjetme dhe të prodhimit në puset e thellë të thartë janë 5½', 7', 9⅝' dhe 13⅜'.

OD (inç) Peshat e zakonshme (lb/ft) Përdorimi tipik në puset e tharta
5 ' 11.5 – 18.0 Shtresë e prodhimit / astar
5½' 14.0 – 26.8 Kutia e prodhimit
7' 17.0 - 38.0 Shtresë e ndërmjetme / e prodhimit
7⅝' 24,0 – 45,3 Shtresë e ndërmjetme
9⅝' 32.3 – 61.1 Shtresë e ndërmjetme
13⅜' 48,0 - 85,0 Sipërfaqja / zorrë e ndërmjetme
16' 65,0 - 109,0 Shtresë sipërfaqësore

10. Kërkesat e inspektimit dhe CVN

Testi / Inspektimi T95 Lloji 1 T95 Tipi 2 Frekuenca
Prova e tërheqjes E detyrueshme E detyrueshme Për ngrohje dhe shumë
Testi i fortësisë Kërkohet - maksimumi 25,4 HRC Kërkohet - maksimumi 23 HRC Për tub
Testi i ndikimit CVN E detyrueshme E detyrueshme Për shumë (3 ekzemplarë)
Testi hidrostatik E detyrueshme E detyrueshme Për tub
Testi i driftit E detyrueshme E detyrueshme Për tub
NDE (UT/EM) Suplementare - specifikoni sipas porosisë Suplementare - specifikoni sipas porosisë Për tub nëse specifikohet
Certifikata e pajtueshmërisë NACE Kërkohet për shërbim të thartë Kërkohet për shërbim të thartë Për ngrohje
MTC (EN 10204 3.1) Standard Standard Për ngrohje
Inspektimi i palës së tretë Rekomandohet fort Rekomandohet fort Sipas porosisë

11. Pyetjet e bëra më shpesh

Çfarë është tubi i veshjes API 5CT T95?

API 5CT T95 është një klasë e kasës OCTG e kualifikuar për shërbim të thartë me një forcë rendimenti minimal prej 655 MPa (95,000 psi). Është një nga katër klasat API 5CT të dizajnuara për puse që përmbajnë H2S, i prodhuar në dy lloje: Tipi 1 (maksimumi 25,4 HRC) dhe Tipi 2 (maksimumi 23 HRC). T95 mbush boshllëkun në shkallën e shkallës së shërbimit të thartë midis L80 (80 ksi) dhe C110 (110 ksi), e përdorur në puse të thella të tharta ku forca e L80 është e pamjaftueshme, por mungesa e kualifikimit të shërbimit të thartë të P110 e përjashton atë.

Cili është ndryshimi midis T95 Type 1 dhe Type 2?

Të dy llojet kanë kërkesa identike për forcën e rrjedhshmërisë (655–758 MPa) dhe kërkojnë trajtim termik për shuarjen dhe kalimin. Dallimi është ngurtësia maksimale: Lloji 1 lejon deri në 25,4 HRC dhe Tipi 2 lejon deri në 23 HRC. Tavani i fortësisë më të ngushtë të tipit 2 siguron një diferencë më të vogël në kufirin NACE MR0175 prej 22 HRC, duke ofruar siguri më të mirë për pajtueshmërinë me NACE në mjedise agresive të thartë. Lloji 2 kërkon kontroll më të saktë të trajtimit të nxehtësisë dhe mbart një çmim modest të kostos mbi Tipin 1.

A është T95 i përshtatshëm për shërbim të thartë?

Po — T95 është projektuar posaçërisht për shërbim të thartë. Megjithatë, vetëm certifikimi API 5CT nuk është i mjaftueshëm për pajtueshmërinë me NACE MR0175. Blerësi duhet të specifikojë pajtueshmërinë me NACE si një kërkesë shtesë për blerje dhe në mënyrë kritike, kufiri i fortësisë API 5CT i T95 Type 1 prej 25,4 HRC tejkalon kufirin NACE prej 22 HRC - që do të thotë se tubat individualë që kalojnë testimin API 5CT mund të dështojnë ende kërkesën NACE. Gjithmonë specifikoni në mënyrë eksplicite përputhshmërinë NACE dhe verifikoni të dhënat e fortësisë në MTC, jo vetëm përcaktimin e shkallës.

Cili është ndryshimi midis T95 dhe P110?

T95 është një klasë shërbimi i thartë me fortësi maksimale të kontrolluar dhe kualifikim NACE MR0175. P110 është një klasë shërbimi e ëmbël me qëndrueshmëri të lartë, pa kufi fortësie dhe pa kualifikim shërbimi të thartë. Rendimenti minimal T95 (655 MPa) është më i ulët se P110 (758 MPa), por T95 mund të përdoret në puse që përmbajnë H2S ndërsa P110 jo. Për puset me H2S të konfirmuar mbi pragun NACE, T95 është i detyrueshëm; P110 është i përjashtuar pavarësisht nga avantazhi i tij i forcës.

Cili është ndryshimi midis T95 dhe L80?

T95 dhe L80 janë të dy kategori shërbimi të tharta, por me nivele të ndryshme fuqie. L80 ka një rendiment minimal prej 552 MPa (80 ksi) dhe T95 ka 655 MPa (95 ksi) - afërsisht 18% më i fortë. T95 përdoret kur forca e L80 është e pamjaftueshme për kërkesat për shembje, shpërthim ose tension të pusit, zakonisht në puse më të thella që tejkalojnë 3500–4000 metra. T95 kërkon gjithashtu testimin e ndikimit CVN (gjë që L80 nuk e bën) dhe është një klasë e porositur për t'u bërë pa rezerva me kohë më të gjatë të ofrimit se L80.

Çfarë fortësie CVN kërkohet për T95?

API 5CT mandaton testimin e ndikimit Charpy V-Notch (CVN) për T95 - një nga kërkesat që e dallon atë nga N80 dhe P110. Vlerat minimale të CVN janë të specifikuara në tabelat API 5CT si funksion i OD-së së tubit dhe trashësisë së murit, me minimume të veçanta për ekzemplarë individualë dhe mesatare prej tre. Testimi kryhet në 0°C, përveç rasteve kur blerësi specifikon një temperaturë më të ulët. Kërkesa CVN pasqyron aplikimin kritik të shërbimit të thartë të T95, ku qëndrueshmëria është thelbësore për t'i rezistuar thyerjeve të brishta në mjedise të ngarkuara me hidrogjen.

Burimi API 5CT T95 Case nga ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe prodhon mbështjellës API 5CT T95 në Tipin 1 dhe Tipin 2, me testim të plotë të ndikimit CVN, certifikim fortësie për tub, dokumentacion përputhshmërie NACE MR0175 dhe EN 10204 3.1 ose 3.2 MTC. Inspektimi i palëve të treta (SGS, Bureau Veritas, TÜV) dhe NDE shtesë janë të disponueshme. Ne mbajmë patenta të pavarura në teknologjinë e lidhjes premium për shtresën T95 për puset e gazit dhe aplikacionet kritike të shërbimit.

T95 është një klasë e porositur - koha e ofrimit është zakonisht 10-16 javë. Na kontaktoni në fillim të procesit të projektimit të veshjes tuaj për disponueshmërinë e mullirit, çmimet dhe mbështetjen teknike.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Kërko një ofertë


Kontaktoni

Lidhje të shpejta

Mbështetje

Kategoria e produktit

Na kontaktoni

Shtoni: Nr. 42, Grupi 8, Fshati Huangke, Rruga Sunzhuang,
Celula e qytetit Hai'an/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Lini një Mesazh
Na kontaktoni
E drejta e autorit © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Të gjitha të drejtat e rezervuara. Mbështetur nga leadong.com