ໂທ: +86-139-1579-1813 Email: ແມນດີ. w@zcsteelpipe.com
API 5CT T95 Casing Pipe — ປະເພດ 1 vs ປະເພດ 2, ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະ, ການບໍລິການສົ້ມ ແລະຄູ່ມືການເລືອກ
ເຈົ້າຢູ່ນີ້: ບ້ານ » ບລັອກ » ຂ່າວຜະລິດຕະພັນ » API 5CT T95 Casing Pipe — Type 1 vs Type 2, Specs, Sour Service & Selection Guide

API 5CT T95 Casing Pipe — ປະເພດ 1 vs ປະເພດ 2, ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະ, ການບໍລິການສົ້ມ ແລະຄູ່ມືການເລືອກ

Views: 0     Author: Site Editor ເວລາເຜີຍແຜ່: 2026-03-13 ຕົ້ນກໍາເນີດ: ເວັບໄຊ

ສອບຖາມ

ປຸ່ມການແບ່ງປັນ facebook
ປຸ່ມການແບ່ງປັນ twitter
ປຸ່ມ​ແບ່ງ​ປັນ​ເສັ້ນ​
ປຸ່ມການແບ່ງປັນ wechat
linkedin ປຸ່ມການແບ່ງປັນ
ປຸ່ມການແບ່ງປັນ pinterest
ປຸ່ມການແບ່ງປັນ whatsapp
ແບ່ງປັນປຸ່ມແບ່ງປັນນີ້

T95 ຄອບຄອງຕໍາແຫນ່ງທີ່ຊັດເຈນແລະມີຄວາມຕ້ອງການຢູ່ໃນຂັ້ນໄດຊັ້ນຮຽນ API 5CT: ມັນສະຫນອງຄວາມເຂັ້ມແຂງຂອງຜົນຜະລິດຂັ້ນຕ່ໍາ 95,000 psi - ສູງກວ່າ L80 ແຕ່ຕ່ໍາກວ່າ P110 - ໃນຂະນະທີ່ຮັກສາຄຸນສົມບັດການບໍລິການສົ້ມທີ່ P110 ບໍ່ສາມາດສະເຫນີໄດ້. ມັນເປັນຊັ້ນຂອງການເລືອກເມື່ອມີນ້ໍາເລິກພຽງພໍທີ່ຄວາມເຂັ້ມແຂງຂອງ L80 ບໍ່ພຽງພໍ, ແຕ່ວ່າການມີ H₂S ປະຕິເສດການໃຊ້ P110. ການໄດ້ຮັບ T95 ທີ່ຖືກຕ້ອງ — ການລະບຸຊັ້ນຍ່ອຍທີ່ຖືກຕ້ອງ, ການກວດສອບການຢັ້ງຢືນຄວາມແຂງ, ແລະການຢືນຢັນເອກະສານການປະຕິບັດຕາມ NACE — ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີຄວາມພາກພຽນຫຼາຍກ່ວາຊັ້ນປະເພດອື່ນໆ.

ZC Steel Pipe ຜະລິດທໍ່ API 5CT T95 ໃນປະເພດ 1 ແລະປະເພດ 2 ຊັ້ນຍ່ອຍ, ມີການທົດສອບຜົນກະທົບ CVN ຢ່າງເຕັມທີ່, ການຢັ້ງຢືນຄວາມແຂງ, ແລະເອກະສານ NACE MR0175. ພວກເຮົາສະຫນອງ OCTG ໃຫ້ແກ່ຜູ້ປະກອບການນ້ໍາມັນແລະອາຍແກັສທີ່ດໍາເນີນການບໍລິການນ້ໍາສົ້ມໃນທົ່ວຕາເວັນອອກກາງ, ອາຟຣິກາ, ແລະອາເມລິກາໃຕ້. ຄູ່ມືນີ້ກວມເອົາສະເພາະຂອງ T95, ສອງປະເພດຍ່ອຍຂອງມັນ, ຄວາມຕ້ອງການດ້ານຄຸນວຸດທິການບໍລິການສົ້ມ, ແລະວິທີການຈັດຕໍາແຫນ່ງມັນຢ່າງຖືກຕ້ອງຕໍ່ກັບ L80 ແລະ P110 ໃນໂຄງການ casing.

ເນື້ອໃນ

  1. API 5CT T95 ແມ່ນຫຍັງ?

  2. T95 ປະເພດ 1 ທຽບກັບປະເພດ 2

  3. ອົງປະກອບທາງເຄມີ

  4. ຄຸນສົມບັດກົນຈັກ

  5. ຄຸນສົມບັດການບໍລິການສົ້ມ — NACE MR0175 / ISO 15156

  6. T95 ໃນຂັ້ນໄດເກຣດບໍລິການສົ້ມ

  7. T95 ທຽບກັບ P110 — ໃນເວລາທີ່ບໍລິການສົ້ມອອກກົດລະບຽບຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງ

  8. T95 ທຽບກັບ L80 — ເມື່ອໃດທີ່ຈະກ້າວຂຶ້ນ

  9. ຂະຫນາດມາດຕະຖານ

  10. ການກວດສອບແລະ CVN ຄວາມຕ້ອງການ

  11. FAQ

1. API 5CT T95 ແມ່ນຫຍັງ?

ຄໍານິຍາມມາດຕະຖານ — API 5CT T95 T95 ແມ່ນກຸ່ມ 3 casing grade ໃນ API 5CT (Specification for Casing and Tubing). 'T' ກຳນົດຊັ້ນຮຽນທີ່ມີຄວາມສາມາດໃນການບໍລິການສົ້ມ — ຫນຶ່ງໃນສີ່ໃນ API 5CT ຄຽງຄູ່ກັບ L80, C110, ແລະ Q125. '95' ຫມາຍເຖິງຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດຕໍາ່ສຸດທີ່ 95,000 psi (655 MPa). T95 ແມ່ນຜະລິດຢູ່ໃນສອງຊັ້ນຍ່ອຍ - ປະເພດ 1 ແລະປະເພດ 2 - ແຕກຕ່າງກັນໂດຍຄວາມແຂງສູງສຸດ. ທັງສອງຕ້ອງການການປິ່ນປົວຄວາມຮ້ອນ quench-and-temper. API 5CT ຍັງບັງຄັບໃຫ້ການທົດສອບຜົນກະທົບ Charpy V-Notch (CVN) ສໍາລັບ T95, ສະທ້ອນໃຫ້ເຫັນຄໍາຮ້ອງສະຫມັກການບໍລິການທີ່ສໍາຄັນຂອງຕົນ.

T95 ໄດ້ຖືກພັດທະນາເພື່ອແກ້ໄຂຊ່ອງຫວ່າງທີ່ມີຢູ່ໃນຫນອງນ້ໍາສົ້ມ: L80 (80 ksi) ກາຍເປັນຄວາມບໍ່ສົມດຸນໃນຄວາມເລິກບ່ອນທີ່ການລົ້ມລົງ, ລະເບີດ, ແລະຄວາມເຄັ່ງຕຶງເກີນສິ່ງທີ່ L80 ສາມາດຈັດການກັບຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງທີ່ຍອມຮັບໄດ້, ແຕ່ P110 - ຂັ້ນຕອນຕໍ່ໄປທີ່ຊັດເຈນຂອງຄວາມເຂັ້ມແຂງ - ບໍ່ສາມາດໃຊ້ໄດ້ເນື່ອງຈາກມັນຂາດຄຸນສົມບັດການບໍລິການສົ້ມ. T95 ຢູ່ 95 ksi ປິດຊ່ອງຫວ່າງນັ້ນ, ໃຫ້ທາງເລືອກທີ່ມີຄຸນສົມບັດສົ້ມ 18% ທີ່ເຂັ້ມແຂງກວ່າ L80.

T95 ແມ່ນຊັ້ນຮຽນພິເສດ - ມັນບໍ່ໄດ້ຖືກເກັບຮັກສາໄວ້ເຊັ່ນ N80 ຫຼື L80 ແລະໂດຍປົກກະຕິຕ້ອງການປະລິມານການສັ່ງຊື້ຂັ້ນຕ່ໍາແລະເວລານໍາໂຮງງານທີ່ຍາວກວ່າ. ມັນຖືກນໍາໃຊ້ໃນເວລາທີ່ການອອກແບບ casing ຕ້ອງການມັນຢ່າງແທ້ຈິງ, ບໍ່ແມ່ນການຍົກລະດັບມາດຕະຖານ.

2. T95 ປະເພດ 1 vs ປະເພດ 2

T95 ປະເພດ 1

ຜົນຜະລິດຕໍ່າສຸດ:   655 MPa (95,000 psi)
ຜົນຜະລິດສູງສຸດ:   758 MPa (110,000 psi)
ແຮງດຶງຕໍ່າສຸດ:   724 MPa (105,000 psi)
ຄວາມແຂງສູງສຸດ:   25.4 HRC (255 HV10)
ການ​ປິ່ນ​ປົວ​ດ້ວຍ​ຄວາມ​ຮ້ອນ​:   Quench ແລະ Temper (Q+T​)
CVN:   ຕ້ອງການຕໍ່ API 5CT
ດີທີ່ສຸດສຳລັບ:   ການບໍລິການສົ້ມປານກາງ — ຢືນຢັນຄວາມດັນບາງສ່ວນ H₂S ພາຍໃນຂອບເຂດຈຳກັດ NACE

T95 ປະເພດ 2

ຜົນຜະລິດຕໍ່າສຸດ:   655 MPa (95,000 psi)
ຜົນຜະລິດສູງສຸດ:   758 MPa (110,000 psi)
ແຮງດຶງຕໍ່າສຸດ:   724 MPa (105,000 psi)
ຄວາມແຂງສູງສຸດ:   23 HRC (241 HV10)
ການ​ປິ່ນ​ປົວ​ດ້ວຍ​ຄວາມ​ຮ້ອນ​:   Quench ແລະ Temper (Q+T​)
CVN:   ຕ້ອງການຕໍ່ API 5CT
ດີທີ່ສຸດສຳລັບ:   ການບໍລິການສົ້ມທີ່ຮຸກຮານຫຼາຍຂຶ້ນ — ຂອບຄວາມແຂງທີ່ເຄັ່ງຄັດຂຶ້ນເຖິງຂີດຈຳກັດ NACE 22 HRC
ຄວາມເຂົ້າໃຈດ້ານວິສະວະກໍາ — ເປັນຫຍັງປະເພດ 2 ຂອງ 23 HRC Limit Matters NACE MR0175 / ISO 15156 ຈໍາກັດຄາບອນແລະເຫຼັກໂລຫະປະສົມຕ່ໍາ OCTG ເຖິງ 22 HRC ຄວາມແຂງສູງສຸດໃນການບໍລິການ H₂S. ເພດານຂອງ T95 ປະເພດ 1 ຂອງ 25.4 HRC ໃຫ້ຂອບໃບຫນ້ອຍລົງ - ຖ້າຄວາມແຂງຂອງບຸກຄົນໃດນຶ່ງອ່ານເຂົ້າໃກ້ຂອບເຂດຈໍາກັດນັ້ນ, ມັນມີ buffer ຈໍາກັດກ່ອນທີ່ NACE ຈະຖືກລະເມີດ. ເພດານ 23 HRC ຂອງປະເພດ 2 ນັ່ງພຽງແຕ່ 1 HRC ຂ້າງເທິງຂອບເຂດຈໍາກັດຂອງ NACE, ການສ້າງຊອງຈົດຫມາຍການຄວບຄຸມຄຸນນະພາບທີ່ເຄັ່ງຄັດທີ່ຫຼຸດຜ່ອນຄວາມສ່ຽງຕໍ່ການອ່ານສ່ວນບຸກຄົນເກີນຄວາມຕ້ອງການຂອງ NACE. ສໍາລັບອ່າງເກັບນໍ້າສົ້ມທີ່ສໍາຄັນທີ່ສະພາບແວດລ້ອມ H₂S ຮຸກຮານຫຼືບ່ອນທີ່ຜົນສະທ້ອນຂອງຄວາມລົ້ມເຫຼວຂອງ SSC ແມ່ນຮ້າຍແຮງ, ປະເພດ 2 ສະຫນອງການຈໍາແນກທີ່ມີຄວາມຫມາຍຫຼາຍ. ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍທີ່ນິຍົມລະຫວ່າງປະເພດ 1 ແລະປະເພດ 2 ໂດຍທົ່ວໄປແມ່ນເລັກນ້ອຍ - ການຄວບຄຸມການປິ່ນປົວຄວາມຮ້ອນທີ່ເຄັ່ງຄັດແມ່ນຕົວຂັບຂີ່ຕົ້ນຕໍ.

3. ອົງປະກອບທາງເຄມີ

ອົງປະກອບ T95 ປະເພດ 1 Max (%) T95 ປະເພດ 2 Max (%) ຫມາຍເຫດ
ຄາບອນ (C) 0.35 0.35 ຕ່ຳກວ່າ N80 — ປັບປຸງຄວາມຕ້ານທານ SSC
ແມນການີສ (Mn) 1.20 1.20 ຂີດຈຳກັດທີ່ແໜ້ນກວ່າທຽບກັບ N80 — ຄວບຄຸມການແຂງຕົວ
ໂມລິບິດາມ (ໂມ) 0.85 0.85 ຮອງຮັບອຸນຫະພູມອຸນຫະພູມສູງສໍາລັບການຄວບຄຸມຄວາມແຂງ
Chromium (Cr) 1.50 1.50 ປັບປຸງການແຂງຕົວແລະການຕໍ່ຕ້ານ corrosion
ນິເກລ (Ni) 0.99 0.99 ປັບປຸງຄວາມທົນທານຕໍ່ອຸນຫະພູມຕໍ່າ
ຊິລິໂຄນ (Si) 0.45 0.45 Deoxidant - ຄວບຄຸມຄວາມທົນທານ
ຟອສຟໍຣັດ (P) 0.020 0.020 ແໜ້ນກວ່າ N80 — ສຳຄັນຕໍ່ການຕໍ່ຕ້ານ SSC
ຊູນຟູຣິກ (S) 0.010 0.010 ແໜ້ນກວ່າ N80 — ການລວມເອົາ MnS ແມ່ນສະຖານທີ່ລິເລີ່ມ SSC

ເມື່ອປຽບທຽບກັບ N80, T95 ມີຂອບເຂດຈໍາກັດ phosphorus (0.020 vs 0.030) ແລະຊູນຟູຣິກ (0.010 vs 0.030). ນີ້ແມ່ນໂດຍເຈດຕະນາ - ທັງສອງອົງປະກອບແມ່ນເປັນອັນຕະລາຍຕໍ່ການຕໍ່ຕ້ານ SSC. ການລວມເອົາຊູນຟູຣິກ (MnS) ເຮັດໜ້າທີ່ເປັນບ່ອນດັກຈັບໄຮໂດຣເຈນ ແລະຈຸດເລີ່ມຕົ້ນຂອງຮອຍແຕກໃນສະພາບແວດລ້ອມທີ່ສົ້ມ. ເຄມີທີ່ສະອາດຂອງ T95 ສະທ້ອນເຖິງຄໍາຮ້ອງສະຫມັກການບໍລິການທີ່ສົ້ມຂອງມັນ.

4. ຄຸນສົມບັດກົນຈັກ

ຊັບສິນ T95 ປະເພດ 1 T95 ປະເພດ 2 ຫນ່ວຍ
ຄວາມເຂັ້ມແຂງຂອງຜົນຜະລິດຕ່ໍາສຸດ 655 655 MPa (95,000 psi)
ຄວາມເຂັ້ມແຂງຂອງຜົນຜະລິດສູງສຸດ 758 758 MPa (110,000 psi)
ຄວາມແຮງ tensile ຕໍາ່ສຸດທີ່ 724 724 MPa (105,000 psi)
ຄວາມແຂງສູງສຸດ 25.4 HRC / 255 HV10 23 HRC / 241 HV10 HRC / HV
ການປິ່ນປົວຄວາມຮ້ອນ Q+T Q+T —
ການທົດສອບຜົນກະທົບ CVN ຕ້ອງການ ຕ້ອງການ ຕໍ່ຕາຕະລາງ API 5CT
ກຸ່ມ API 3 3 —

5. ຄຸນສົມບັດບໍລິການສົ້ມ — NACE MR0175 / ISO 15156

T95 ແມ່ນຫນຶ່ງໃນສີ່ຊັ້ນຮຽນ API 5CT ທີ່ຖືກອອກແບບຢ່າງຈະແຈ້ງສໍາລັບການບໍລິການສົ້ມ. ຢ່າງໃດກໍ່ຕາມ, ການຢັ້ງຢືນ API 5CT ຢ່າງດຽວບໍ່ໄດ້ຮັບປະກັນການປະຕິບັດຕາມ NACE MR0175 / ISO 15156 - ທີ່ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ຜູ້ຊື້ລະບຸການປະຕິບັດຕາມ NACE ເປັນຂໍ້ກໍານົດເພີ່ມເຕີມໃນຄໍາສັ່ງຊື້, ແລະໂຮງງານເພື່ອຢືນຢັນວ່າຄວາມຮ້ອນແຕ່ລະຄົນຕອບສະຫນອງເງື່ອນໄຂ NACE ທີ່ກ່ຽວຂ້ອງ.

ຂໍ້ກໍານົດ NACE MR0175 ສໍາລັບທໍ່ T95 ປະກອບມີ:

  • ຄວາມແຂງສູງສຸດ: 22 HRC (HV 237) ໃນການວັດແທກຄວາມແຂງຂອງແຕ່ລະບຸກຄົນ — ໃຫ້ສັງເກດວ່ານີ້ແມ່ນ  ຕ່ໍາ  ກວ່າທັງ T95 Type 1 (25.4 HRC) ແລະ Type 2 (23 HRC) API 5CT limits. ຂອບເຂດຈໍາກັດ NACE ແມ່ນຂໍ້ຈໍາກັດການຄຸ້ມຄອງສໍາລັບການບໍລິການສົ້ມ.

  • ການປິ່ນປົວຄວາມຮ້ອນ: Q+T — ບັງຄັບສໍາລັບທັງສອງປະເພດ.

  • ເຄມີ: ຕ່ໍາ S ແລະ P ຕາມທີ່ລະບຸໄວ້ຂ້າງເທິງ — ສອດຄ່ອງກັບຂອບເຂດຈໍາກັດທາງເຄມີ API 5CT ຂອງ T95.

  • ເອກະສານ: ຖະແຫຼງການທີ່ໄດ້ຮັບການຮັບຮອງຂອງ NACE MR0175 / ISO 15156 ການປະຕິບັດຕາມຕ້ອງມາພ້ອມກັບ MTC.

ຈຸດວິສະວະກໍາທີ່ສໍາຄັນ — API 5CT T95 ປະເພດ 1 ຄວາມແຂງເກີນຂອບເຂດຈໍາກັດຂອງ NACE ນີ້ແມ່ນດັກສະເປັກທີ່ມີຄວາມສໍາຄັນທີ່ສຸດກັບ T95: T95 ປະເພດ 1 ມີຄວາມແຂງສູງສຸດຂອງ 25.4 HRC ຕໍ່ API 5CT, ແຕ່ NACE MR0175 ຈໍາກັດຄາບອນແລະເຫຼັກໂລຫະປະສົມຕ່ໍາເປັນ 22 HRC ສໍາລັບການບໍລິການສົ້ມ. ທໍ່ທີ່ໄດ້ຮັບການຮັບຮອງ API 5CT T95 ປະເພດ 1 ແມ່ນບໍ່ສອດຄ່ອງກັບ NACE ໂດຍອັດຕະໂນມັດ - ການອ່ານສ່ວນບຸກຄົນລະຫວ່າງ 22 ແລະ 25.4 HRC ຈະຜ່ານ API 5CT ແຕ່ລົ້ມເຫລວ NACE MR0175. ສໍາລັບແຫຼ່ງບໍລິການສົ້ມ, ທ່ານຕ້ອງລະບຸການປະຕິບັດຕາມ NACE ເປັນຄວາມຕ້ອງການຊື້ເພີ່ມເຕີມ, ແລະກວດສອບໃນ MTC ວ່າແຕ່ລະທໍ່ທີ່ທົດສອບໄດ້ບັນລຸເຖິງ 22 HRC ສູງສຸດ, ບໍ່ພຽງແຕ່ຂອບເຂດຈໍາກັດ API 5CT. T95 ປະເພດ 2 (23 HRC API 5CT limit) ສະຫນອງຂອບທີ່ດີກວ່າແຕ່ຍັງຕ້ອງການການຢັ້ງຢືນ NACE ຢ່າງຊັດເຈນ - ໃບຢັ້ງຢືນ API 5CT ບໍ່ແມ່ນການທົດແທນ.

6. T95 ໃນຂັ້ນໄດເກຣດ Sour Service

API 5CT ກໍານົດສີ່ຊັ້ນຮຽນທີ່ມີຈຸດປະສົງໂດຍສະເພາະສໍາລັບຄໍາຮ້ອງສະຫມັກການບໍລິການສົ້ມ. T95 ນັ່ງລະຫວ່າງ L80 ແລະ C110 ໃນຂັ້ນໄດຄວາມເຂັ້ມແຂງ:

Grade Min Yield (MPa/ksi) Max Yield (MPa/ksi) Max Hardness (HRC) NACE HRC Limit CVN Required
L80 552/80 655/95 23 HRC 22 HRC ບໍ່
T95 ປະເພດ 1 655/95 758/110 25.4 HRC 22 HRC ແມ່ນແລ້ວ
T95 ປະເພດ 2 655/95 758/110 23 HRC 22 HRC ແມ່ນແລ້ວ
C110 758/110 828/120 30 HRC (ປະເພດ 1) / 27 HRC (ປະເພດ 2) ຕໍ່ເອກະສານຄັດຕິດ NACE ແມ່ນແລ້ວ
Q125 862/125 1034/150 ບໍ່​ມີ​ຂອບ​ເຂດ​ຈໍາ​ກັດ​ ບໍ່ສົ້ມມາດຕະຖານ ແມ່ນແລ້ວ

ທີ່ກ່ຽວຂ້ອງ: API 5CT L80 Casing — ສະ​ເພາະ​ການ​ບໍ​ລິ​ການ Sour → | API 5CT P110 Casing — ສະ​ເພາະ​ຄວາມ​ເຂັ້ມ​ແຂງ​ສູງ → | API 5CT N80 Casing — ບໍລິການຫວານ →

7. T95 vs P110 — ເມື່ອ​ການ​ບໍ​ລິ​ການ​ສົ້ມ​ອອກ​ກົດ​ລະ​ບຽບ​ອອກ​ຄວາມ​ເຂັ້ມ​ແຂງ​ສູງ​

ຊັບສິນ T95 (ປະເພດ 1 / ປະເພດ 2) P110
ຜົນຜະລິດຕໍ່າສຸດ (MPa) 655 758
ຜົນຜະລິດສູງສຸດ (MPa) 758 965
ຂີດຈຳກັດຄວາມແຂງ 25.4 / 23 HRC ບໍ່ມີ
ການບໍລິການສົ້ມມີຄຸນສົມບັດ ແມ່ນແລ້ວ — ດ້ວຍ NACE ເສີມ ບໍ່
ການທົດສອບ CVN ຕ້ອງການ ບໍ່ຈໍາເປັນ
ສະພາບແວດລ້ອມ H₂S ເຫມາະສົມ ບໍ່ເຫມາະສົມ
ນໍ້າຫວານເລິກ ແມ່ນແລ້ວ — ແຕ່ P110 ມີປະສິດທິພາບຫຼາຍກວ່າ ຕ້ອງການ
ຄວາມເລິກປົກກະຕິ ສົ້ມ 2,500–5,000 ແມັດ ຫວານ 3,000–6,000+ ແມັດ

ການຕັດສິນໃຈລະຫວ່າງ T95 ແລະ P110 ປົກກະຕິແລ້ວບໍ່ແມ່ນເລື່ອງຍາກ — ມັນຖືກຂັບເຄື່ອນໂດຍເນື້ອໃນ H₂S ຂອງດີ. ຖ້າ H₂S ຢືນຢັນຢູ່ເຫນືອເກນ NACE (0.0003 MPa ຄວາມກົດດັນບາງສ່ວນ), P110 ຈະຖືກຕັດອອກທັງຫມົດ. ຖ້ານໍ້າສ້າງແມ່ນຫວານ, P110 ເຮັດໃຫ້ມີການຍຸບດີກວ່າແລະການປະຕິບັດການລະເບີດຕໍ່ນ້ໍາຫນັກຫນ່ວຍ. ຄວາມຜິດພາດທາງວິສະວະກໍາທີ່ຈະຫຼີກເວັ້ນແມ່ນການລະບຸ P110 ໃນນ້ໍາດີທີ່ມີເນື້ອໃນ H₂S ທີ່ບໍ່ແນ່ນອນຫຼືຂອບ, ໂດຍສົມມຸດວ່າຄວາມສ່ຽງແມ່ນຕໍ່າ - ການປະຕິບັດຕາມ NACE MR0175 ແມ່ນຂໍ້ກໍານົດຄູ່, ບໍ່ແມ່ນຄໍາຖາມຄວາມທົນທານຕໍ່ຄວາມສ່ຽງ.

8. T95 vs L80 — ເມື່ອໃດທີ່ຈະກ້າວຂຶ້ນ

L80 ແລະ T95 ແມ່ນທັງສອງຊັ້ນບໍລິການທີ່ສົ້ມ - ຄໍາຖາມແມ່ນວ່າການອອກແບບ casing ຕ້ອງການຄວາມເຂັ້ມແຂງຜົນຜະລິດເພີ່ມເຕີມ 18% ທີ່ T95 ສະຫນອງ. ຄໍາຕອບແມ່ນມາຈາກການຄິດໄລ່ການອອກແບບ casing, ບໍ່ແມ່ນມາຈາກກົດລະບຽບຂອງ thumb. ຕົວກະຕຸ້ນພາກປະຕິບັດສໍາລັບການກ້າວຈາກ L80 ຫາ T95 ແມ່ນ:

  • ຄວາມຕ້ອງການຍຸບ:  ຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງ L80 ທີ່ຈໍາເປັນເພື່ອຕ້ານການພັງລົງແມ່ນຫນັກເກີນໄປສໍາລັບຂະຫນາດຂຸມເຈາະຫຼືງົບປະມານນ້ໍາຫນັກ.

  • ຄວາມຕ້ອງການລະເບີດ:  ສະຖານະການເຕະຜະລິດລະເບີດເກີນຄວາມອາດສາມາດຂອງ L80 ໃນຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງທີ່ຍອມຮັບໄດ້

  • ຄວາມຕ້ອງການຄວາມເຄັ່ງຕຶງ:  ສາຍທໍ່ຍາວໃນຂຸມເລິກສ້າງການໂຫຼດ tensile ໃກ້ກັບຮ່າງກາຍຂອງທໍ່ L80 ຂອງຄວາມເຂັ້ມແຂງຜົນຜະລິດຢູ່ສ່ວນເທິງ.

  • ຄວາມເລິກຂອງດີ:  ໂດຍປົກກະຕິແມ່ນສູງກວ່າ 3,500-4,000 ແມັດໃນສະພາບແວດລ້ອມການບໍລິການທີ່ມີລົດຊາດສົ້ມ, ບ່ອນທີ່ເສດຖະກິດຕໍ່ນ້ໍາຫນັກຂອງ L80 ຫຼຸດລົງ.

ຫມາຍເຫດການຈັດຊື້ — T95 ບໍ່ແມ່ນເກຣດຫຼັກຊັບ ທີ່ບໍ່ເຫມືອນກັບ L80 ແລະ N80, T95 ບໍ່ໄດ້ຖືກເກັບຮັກສາໄວ້ເປັນປົກກະຕິໂດຍໂຮງງານ OCTG ຂອງຈີນຫຼືຜູ້ຈັດຈໍາຫນ່າຍທໍ່. ມັນ​ເປັນ​ການ​ສັ່ງ​ເພື່ອ​ເຮັດ​ໃຫ້​ເກຣດ​ທີ່​ຮຽກ​ຮ້ອງ​ໃຫ້​ມີ​ຄວາມ​ຮ້ອນ​ທາງ​ເຄ​ມີ​ສະ​ເພາະ​, ການ​ປິ່ນ​ປົວ​ຄວາມ​ຮ້ອນ Q + T ຄວບ​ຄຸມ​, ການ​ທົດ​ສອບ CVN​, ແລະ​ການ​ຢັ້ງ​ຢືນ​ຄວາມ​ແຂງ​. ເວລານໍາສໍາລັບ T95 ຈາກໂຮງງານຈີນແມ່ນປົກກະຕິ 10-16 ອາທິດຈາກການຢືນຢັນຄໍາສັ່ງ, ອີງຕາມຕາຕະລາງໂຮງງານແລະການທົດສອບ CVN ແລະຄວາມຕ້ອງການເອກະສານ. ເວລາຈັດຊື້ງົບປະມານຕາມຄວາມເຫມາະສົມ — T95 ບໍ່ຄວນເປັນການຍົກລະດັບໃນນາທີສຸດທ້າຍຈາກ L80 ເມື່ອນໍ້າສ້າງຖືກຂີ້ເຫຍື້ອແລ້ວ. ແຫຼ່ງມັນບົນພື້ນຖານຂອງການອອກແບບ pre-spud casing.

9. ຂະຫນາດມາດຕະຖານ

T95 ມີຢູ່ໃນຂະໜາດມາດຕະຖານດຽວກັນກັບ L80 — ຈາກ 4½' ຫາ 20' OD. ຂະໜາດທີ່ສັ່ງໄດ້ທົ່ວໄປທີ່ສຸດສຳລັບຂະໜາດກາງ ແລະ ທໍ່ການຜະລິດໃນໜອງນໍ້າສົ້ມແມ່ນ 5½', 7', 9⅝', ແລະ 13⅜'.

OD (ນິ້ວ) ນ້ຳໜັກທົ່ວໄປ (lb/ft) ການນຳໃຊ້ທົ່ວໄປໃນ Sour Wells
5' 11.5 – 18.0 ທໍ່ການຜະລິດ / liner
5½' 14.0 – 26.8 ທໍ່ການຜະລິດ
7' 17.0 – 38.0 ລະດັບປານກາງ / ການຜະລິດ casing
7⅝' 24.0 – 45.3 ທໍ່ກາງ
9⅝' 32.3 – 61.1 ທໍ່ກາງ
13⅜' 48.0 – 85.0 ຝາປິດ / ລະດັບກາງ
16' 65.0 – 109.0 ຝາຜະໜັງ

10. ຄວາມຕ້ອງການກວດກາ ແລະ CVN

ການທົດສອບ / ການກວດສອບ T95 ປະເພດ 1 T95 ປະເພດ 2 ຄວາມຖີ່
ການທົດສອບ tensile ຕ້ອງການ ຕ້ອງການ ຕໍ່ຄວາມຮ້ອນແລະຫຼາຍ
ການທົດສອບຄວາມແຂງ ຕ້ອງການ — ສູງສຸດ 25.4 HRC ຕ້ອງການ — ສູງສຸດ 23 HRC ຕໍ່ທໍ່
ການທົດສອບຜົນກະທົບ CVN ຕ້ອງການ ຕ້ອງການ ຕໍ່ຊຸດ (3 ຕົວຢ່າງ)
ການທົດສອບ hydrostatic ຕ້ອງການ ຕ້ອງການ ຕໍ່ທໍ່
ການທົດສອບ drift ຕ້ອງການ ຕ້ອງການ ຕໍ່ທໍ່
NDE (UT/EM) ເສີມ - ລະບຸໃນຄໍາສັ່ງ ເສີມ - ລະບຸໃນຄໍາສັ່ງ ຕໍ່ທໍ່ຖ້າລະບຸ
ໃບຢັ້ງຢືນການປະຕິບັດຕາມ NACE ຕ້ອງການສໍາລັບການບໍລິການສົ້ມ ຕ້ອງການສໍາລັບການບໍລິການສົ້ມ ຕໍ່ຄວາມຮ້ອນ
MTC (EN 10204 3.1) ມາດຕະຖານ ມາດຕະຖານ ຕໍ່ຄວາມຮ້ອນ
ການກວດກາຂອງພາກສ່ວນທີສາມ ແນະນໍາຢ່າງແຂງແຮງ ແນະນໍາຢ່າງແຂງແຮງ ຕໍ່ຄໍາສັ່ງ

11. ຄໍາຖາມທີ່ພົບເລື້ອຍ

ທໍ່ທໍ່ API 5CT T95 ແມ່ນຫຍັງ?

API 5CT T95 ແມ່ນເກຣດ OCTG casing ທີ່ມີຄຸນວຸດທິບໍລິການສົ້ມ ທີ່ມີຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດຕໍ່າສຸດ 655 MPa (95,000 psi). ມັນແມ່ນໜຶ່ງໃນສີ່ຊັ້ນ API 5CT ທີ່ອອກແບບມາສຳລັບນ້ຳສ້າງທີ່ມີ H₂S, ຜະລິດເປັນສອງປະເພດຄື: ປະເພດ 1 (ສູງສຸດ 25.4 HRC) ແລະ ປະເພດ 2 (ສູງສຸດ 23 HRC). T95 ຕື່ມຊ່ອງຫວ່າງໃນຂັ້ນໄດຊັ້ນບໍລິການສົ້ມລະຫວ່າງ L80 (80 ksi) ແລະ C110 (110 ksi), ນໍາໃຊ້ໃນນ້ໍາສົ້ມເລິກບ່ອນທີ່ຄວາມເຂັ້ມແຂງຂອງ L80 ບໍ່ພຽງພໍ, ແຕ່ການຂາດຄຸນສົມບັດການບໍລິການສົ້ມຂອງ P110 ກົດລະບຽບມັນອອກ.

ຄວາມແຕກຕ່າງລະຫວ່າງ T95 ປະເພດ 1 ແລະປະເພດ 2 ແມ່ນຫຍັງ?

ທັງສອງປະເພດມີຄວາມຕ້ອງການຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດທີ່ຄືກັນ (655–758 MPa) ແລະຕ້ອງການການປິ່ນປົວຄວາມຮ້ອນ quench-and-temper. ຄວາມແຕກຕ່າງແມ່ນຄວາມແຂງສູງສຸດ: ປະເພດ 1 ອະນຸຍາດໃຫ້ເຖິງ 25.4 HRC ແລະປະເພດ 2 ອະນຸຍາດໃຫ້ເຖິງ 23 HRC. ເພດານຄວາມແຂງກະດ້າງຂອງປະເພດ 2 ສະຫນອງຂອບຂະຫນາດນ້ອຍກວ່າກັບຂອບເຂດຈໍາກັດ NACE MR0175 ຂອງ 22 HRC, ສະຫນອງການຮັບປະກັນທີ່ດີກວ່າຂອງການປະຕິບັດຕາມ NACE ໃນສະພາບແວດລ້ອມທີ່ຮຸນແຮງທີ່ຮຸນແຮງ. ປະເພດ 2 ຕ້ອງການການຄວບຄຸມການປິ່ນປົວຄວາມຮ້ອນທີ່ຊັດເຈນກວ່າ ແລະ ມີຄ່າໃຊ້ຈ່າຍເລັກນ້ອຍກວ່າປະເພດ 1.

T95 ເໝາະສຳລັບການບໍລິການສົ້ມບໍ?

ແມ່ນ — T95 ຖືກ​ອອກ​ແບບ​ສະ​ເພາະ​ສໍາ​ລັບ​ການ​ບໍ​ລິ​ການ​ສົ້ມ​. ຢ່າງໃດກໍ່ຕາມ, ການຢັ້ງຢືນ API 5CT ຢ່າງດຽວແມ່ນບໍ່ພຽງພໍສໍາລັບການປະຕິບັດຕາມ NACE MR0175. ຜູ້ຊື້ຕ້ອງລະບຸການປະຕິບັດຕາມ NACE ເປັນຂໍ້ກໍານົດການຊື້ເພີ່ມເຕີມ, ແລະສໍາຄັນ, ຈໍາກັດຄວາມແຂງຂອງ API 5CT ຂອງ T95 Type 1 ຂອງ 25.4 HRC ເກີນຂອບເຂດຈໍາກັດ NACE ຂອງ 22 HRC — ຊຶ່ງຫມາຍຄວາມວ່າທໍ່ແຕ່ລະຄົນທີ່ຜ່ານການທົດສອບ API 5CT ອາດຈະຍັງລົ້ມເຫລວກັບຄວາມຕ້ອງການຂອງ NACE. ສະເຫມີລະບຸການປະຕິບັດຕາມ NACE ຢ່າງຊັດເຈນແລະກວດສອບຂໍ້ມູນຄວາມແຂງຢູ່ໃນ MTC, ບໍ່ພຽງແຕ່ການກໍານົດຊັ້ນຮຽນເທົ່ານັ້ນ.

ຄວາມແຕກຕ່າງລະຫວ່າງ T95 ແລະ P110 ແມ່ນຫຍັງ?

T95 ແມ່ນເກຣດບໍລິການສົ້ມທີ່ມີຄວາມແຂງສູງສຸດທີ່ຄວບຄຸມແລະຄຸນສົມບັດ NACE MR0175. P110 ເປັນປະເພດການບໍລິການຫວານທີ່ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງ, ບໍ່ມີຂໍ້ຈໍາກັດຄວາມແຂງແລະບໍ່ມີຄຸນສົມບັດການບໍລິການສົ້ມ. ຜົນຜະລິດຕໍາ່ສຸດທີ່ T95 (655 MPa) ຕ່ໍາກວ່າ P110 (758 MPa), ແຕ່ T95 ສາມາດຖືກນໍາໃຊ້ໃນນ້ໍາທີ່ມີ H₂S ໃນຂະນະທີ່ P110 ບໍ່ສາມາດ. ສໍາລັບນໍ້າສ້າງທີ່ມີ H₂S ຢືນຢັນຢູ່ເຫນືອເກນ NACE, T95 ແມ່ນບັງຄັບ; P110 ຖືກປະຕິເສດໂດຍບໍ່ຄໍານຶງເຖິງຄວາມໄດ້ປຽບຂອງຄວາມເຂັ້ມແຂງຂອງມັນ.

ຄວາມແຕກຕ່າງລະຫວ່າງ T95 ແລະ L80 ແມ່ນຫຍັງ?

T95 ແລະ L80 ແມ່ນທັງສອງປະເພດບໍລິການສົ້ມແຕ່ຢູ່ໃນລະດັບຄວາມແຮງທີ່ແຕກຕ່າງກັນ. L80 ມີຜົນຜະລິດຕໍາ່ສຸດທີ່ 552 MPa (80 ksi) ແລະ T95 ມີ 655 MPa (95 ksi) — ປະມານ 18%. T95 ຖືກໃຊ້ເມື່ອຄວາມແຮງຂອງ L80 ບໍ່ພຽງພໍກັບຄວາມຕ້ອງການຂອງການພັງ, ການແຕກ, ຫຼືຄວາມເຄັ່ງຕຶງຂອງນໍ້າສ້າງ, ໂດຍປົກກະຕິໃນນໍ້າສ້າງທີ່ມີຄວາມເລິກເກີນ 3,500-4,000 ແມັດ. T95 ຍັງຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການທົດສອບຜົນກະທົບຂອງ CVN (ເຊິ່ງ L80 ບໍ່ມີ) ແລະເປັນຊັ້ນນໍາທີ່ບໍ່ໄດ້ຢູ່ໃນຫຼັກຊັບທີ່ມີເວລານໍາທີ່ຍາວກວ່າ L80.

ຄວາມທົນທານ CVN ແມ່ນຫຍັງທີ່ຕ້ອງການສໍາລັບ T95?

API 5CT ບັງຄັບໃຫ້ການທົດສອບຜົນກະທົບຂອງ Charpy V-Notch (CVN) ສໍາລັບ T95 — ຫນຶ່ງໃນຂໍ້ກໍານົດທີ່ຈໍາແນກມັນຈາກ N80 ແລະ P110. ຄ່າ CVN ຕໍາ່ສຸດທີ່ຖືກກໍານົດໄວ້ໃນຕາຕະລາງ API 5CT ເປັນຫນ້າທີ່ຂອງທໍ່ OD ແລະຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງ, ໂດຍມີຂັ້ນຕ່ໍາແຍກຕ່າງຫາກສໍາລັບຕົວຢ່າງແຕ່ລະຄົນແລະສະເລ່ຍສາມ. ການທົດສອບແມ່ນດໍາເນີນຢູ່ທີ່ 0 ° C ເວັ້ນເສຍແຕ່ວ່າອຸນຫະພູມຕ່ໍາຈະຖືກກໍານົດໂດຍຜູ້ຊື້. ຂໍ້ກໍານົດຂອງ CVN ສະທ້ອນໃຫ້ເຫັນເຖິງຄໍາຮ້ອງສະຫມັກບໍລິການສົ້ມທີ່ສໍາຄັນຂອງ T95, ບ່ອນທີ່ຄວາມທົນທານເປັນສິ່ງຈໍາເປັນເພື່ອຕ້ານການກະດູກຫັກ brittle ໃນສະພາບແວດລ້ອມທີ່ມີຄ່າ hydrogen.

ແຫຼ່ງ API 5CT T95 Casing ຈາກ ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe ຜະລິດທໍ່ API 5CT T95 ໃນປະເພດ 1 ແລະປະເພດ 2, ມີການທົດສອບຜົນກະທົບ CVN ຢ່າງເຕັມທີ່, ການຢັ້ງຢືນຄວາມແຂງຕໍ່ທໍ່, ເອກະສານການປະຕິບັດຕາມ NACE MR0175, ແລະ EN 10204 3.1 ຫຼື 3.2 MTC. ການກວດສອບພາກສ່ວນທີສາມ (SGS, Bureau Veritas, TÜV) ແລະ NDE ເພີ່ມເຕີມທີ່ມີຢູ່. ພວກເຮົາຖືສິດທິບັດເອກະລາດໃນເທັກໂນໂລຍີການເຊື່ອມຕໍ່ແບບພຣີມຽມສໍາລັບທໍ່ T95 ສໍາລັບທໍ່ອາຍແກັສແລະຄໍາຮ້ອງສະຫມັກການບໍລິການທີ່ສໍາຄັນ.

T95 ແມ່ນ​ການ​ສັ່ງ​ເພື່ອ​ເຮັດ​ໃຫ້​ຊັ້ນ​ຮຽນ — ເວ​ລາ​ນໍາ​ໃຊ້​ໂດຍ​ປົກ​ກະ​ຕິ 10–16 ອາ​ທິດ​. ຕິດ​ຕໍ່​ພວກ​ເຮົາ​ຕົ້ນ​ໃນ​ຂະ​ບວນ​ການ​ການ​ອອກ​ແບບ​ທໍ່​ຂອງ​ທ່ານ​ສໍາ​ລັບ​ການ​ມີ​ໂຮງ​ສີ​, ລາ​ຄາ​, ແລະ​ການ​ສະ​ຫນັບ​ສະ​ຫນູນ​ດ້ານ​ວິ​ຊາ​ການ​.

 ແມນດີ. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ ຂໍໃບສະເໜີລາຄາ


ຕິດຕໍ່ໄດ້

ລິ້ງດ່ວນ

ສະຫນັບສະຫນູນ

ປະເພດຜະລິດຕະພັນ

ຕິດຕໍ່ພວກເຮົາ

ຕື່ມ: ເລກທີ 42, ກຸ່ມ 8, ບ້ານ Huangke, ຖະໜົນ Sunzhuang, ເມືອງ Hai'an
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
ຝາກຂໍ້ຄວາມ
ຕິດຕໍ່ພວກເຮົາ
ສະຫງວນລິຂະສິດ © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. ສະຫງວນລິຂະສິດທັງໝົດ. ສະໜັບສະໜູນໂດຍ leadong.com