Megtekintések: 0 Szerző: Site Editor Közzététel ideje: 2026-03-13 Eredet: Telek
A T95 precíz és igényes pozíciót foglal el az API 5CT burkolati fokozatú létrán: 95 000 psi minimális folyáshatárt biztosít – magasabb, mint L80, de alacsonyabb, mint P110 – miközben megőrzi a P110 által nem kínált savanyú szolgáltatási minősítést. Ez a választott fokozat, ha egy kút elég mély ahhoz, hogy az L80 szilárdsága nem elegendő, de a H₂S jelenléte kizárja a P110 használatát. A T95 helyes meghatározása – a megfelelő alosztály meghatározása, a keménységi tanúsítvány ellenőrzése és a NACE-megfelelőségi dokumentáció megerősítése – nagyobb gondosságot igényel, mint bármely más általános burkolatminőség.
A ZC Steel Pipe API 5CT T95 burkolatot gyárt 1-es és 2-es típusú alkategóriákban, teljes CVN ütésvizsgálattal, keménységi tanúsítvánnyal és NACE MR0175 dokumentációval. OCTG-t szállítunk a Közel-Keleten, Afrikában és Dél-Amerikában savanyú kútokat üzemeltető olaj- és gázszolgáltatóknak. Ez az útmutató ismerteti a T95 specifikációit, annak két alkategóriáját, az alacsony szolgáltatási minősítési követelményeket, valamint azt, hogyan kell megfelelően elhelyezni az L80-hoz és a P110-hez képest egy burkolati programban.
Mi az API 5CT T95?
T95 Type 1 vs Type 2
Kémiai összetétel
Mechanikai tulajdonságok
Sour Service minősítés – NACE MR0175 / ISO 15156
T95 a Sour Service Grade Ladderben
T95 vs P110 – Ha a savanyú szolgáltatás kizárja a nagy szilárdságot
T95 vs L80 – Mikor érdemes fokozni?
Szabványos méretek
Ellenőrzési és CVN-követelmények
GYIK
A T95-öt a mély savanyú kutakban fennálló rés megszüntetésére fejlesztették ki: az L80 (80 ksi) gazdaságtalanná válik olyan mélységekben, ahol az omlási, repedési és feszítési terhelések meghaladják az L80 elfogadható falvastagság mellett elviselhető mértékét, de a P110 – a szilárdság nyilvánvaló következő lépcsőfoka – nem használható, mert nem rendelkezik savanyú szolgáltatási minősítéssel. A 95 ksi-s T95 bezárja ezt a rést, és egy savanyú minősítésű opciót biztosít, amely 18%-kal erősebb, mint az L80.
A T95 egy speciális minőség – nincs raktáron, mint az N80 vagy az L80, és általában minimális rendelési mennyiséget és hosszabb gyártási időt igényel. Akkor használják, ha a ház kialakítása valóban megkívánja, nem alapértelmezett frissítésként.
| Elem | T95 Type 1 Max (%) | T95 Type 2 Max (%) | Megjegyzés |
|---|---|---|---|
| szén (C) | 0.35 | 0.35 | Alacsonyabb, mint N80 – javítja az SSC ellenállást |
| Mangán (Mn) | 1.20 | 1.20 | Szigorúbb határ az N80-hoz képest – szabályozza az edzhetőséget |
| Molibdén (Mo) | 0.85 | 0.85 | Támogatja a magas hőmérsékletű hőmérsékletet a keménység szabályozásához |
| Króm (Cr) | 1.50 | 1.50 | Javítja a keményedést és a korrózióállóságot |
| Nikkel (Ni) | 0.99 | 0.99 | Javítja a szilárdságot alacsony hőmérsékleten |
| Szilícium (Si) | 0.45 | 0.45 | Deoxidáns – szabályozott szívósság |
| Foszfor (P) | 0.020 | 0.020 | N80-nál szorosabb – kritikus az SSC-ellenállás szempontjából |
| Kén (S) | 0.010 | 0.010 | N80-nál szorosabb – az MnS zárványok SSC iniciációs helyek |
Az N80-hoz képest a T95 lényegesen szigorúbb foszfor (0,020 vs 0,030) és kén (0,010 vs 0,030) határértékekkel rendelkezik. Ez szándékos – mindkét elem káros az SSC ellenállására. A szulfidzárványok (MnS) savanyú környezetben hidrogén megkötő helyként és repedések keletkezési pontjaként működnek. A T95 tisztább kémiája a savanyú szolgáltatási alkalmazását tükrözi.
| Property | T95 Type 1 | T95 Type 2 | Unit |
|---|---|---|---|
| Minimális folyáshatár | 655 | 655 | MPa (95 000 psi) |
| Maximális folyáshatár | 758 | 758 | MPa (110 000 psi) |
| Minimális szakítószilárdság | 724 | 724 | MPa (105 000 psi) |
| Maximális keménység | 25,4 HRC / 255 HV10 | 23 HRC / 241 HV10 | HRC / HV |
| Hőkezelés | Q+T | Q+T | — |
| CVN ütésteszt | Kívánt | Kívánt | API 5CT táblázatok szerint |
| API-csoport | 3 | 3 | — |
A T95 egyike annak a négy API 5CT-minőségnek, amelyeket kifejezetten a túlzott kiszolgálásra terveztek. Azonban az API 5CT tanúsítás önmagában nem garantálja a NACE MR0175 / ISO 15156 megfelelést – ez megköveteli, hogy a vevő a NACE megfelelőséget kiegészítő követelményként adja meg a beszerzési rendelésen, a malom pedig tanúsítsa, hogy minden hő megfelel a vonatkozó NACE feltételeknek.
A T95 burkolatra vonatkozó NACE MR0175 követelményei a következők:
Maximális keménység: 22 HRC (HV 237) bármely egyedi keménységmérésnél – vegye figyelembe, hogy ez alacsonyabb , mint a T95 Type 1 (25,4 HRC) és Type 2 (23 HRC) API 5CT határértékei. A NACE-korlát a savanyú szolgáltatás irányadó korlátja.
Hőkezelés: Q+T – mindkét típusnál kötelező.
Kémia: Alacsony S és P a fent meghatározottak szerint – összhangban van a T95 API 5CT kémiai határértékeivel.
Dokumentáció: Az MTC-hez csatolni kell a NACE MR0175 / ISO 15156 megfelelőségi tanúsítványt.
Az API 5CT négy olyan fokozatot határoz meg, amelyeket kifejezetten a savanyú szolgáltatási alkalmazásokhoz szánnak. A T95 L80 és C110 között helyezkedik el az erőlétrán:
| Minimális | hozam (MPa / ksi) | Maximális hozam (MPa / ksi) | Max keménység (HRC) | NACE HRC | CVN-korlátozás szükséges |
|---|---|---|---|---|---|
| L80 | 552/80 | 655 / 95 | 23 HRC | 22 HRC | Nem |
| T95 1. típus | 655 / 95 | 758/110 | 25,4 HRC | 22 HRC | Igen |
| T95 2. típus | 655 / 95 | 758/110 | 23 HRC | 22 HRC | Igen |
| C110 | 758/110 | 828/120 | 30 HRC (1. típus) / 27 HRC (2. típus) | NACE melléklet szerint | Igen |
| Q125 | 862 / 125 | 1034/150 | Nincs határérték megadva | Nem szabványos savanyú | Igen |
Összefüggő: API 5CT L80 burkolat — Sour Service Specifikáció → | API 5CT P110 burkolat — nagy szilárdságú specifikációk → | API 5CT N80 burkolat — Sweet Service →
| T95 ingatlan | (1. típus / 2. típus) | P110 |
|---|---|---|
| Minimális hozam (MPa) | 655 | 758 |
| Maximális hozam (MPa) | 758 | 965 |
| Keménységi határ | 25,4 / 23 HRC | Egyik sem |
| Savanyú szolgáltatás minősített | Igen – NACE kiegészítéssel | Nem |
| CVN tesztelés | Kívánt | Nem kötelező |
| H₂S környezet | Alkalmas | Nem alkalmas |
| Mély édes kutak | Igen – de a P110 hatékonyabb | Előnyben részesített |
| Tipikus mélység | 2500-5000 m savanyú | 3000-6000+ m édes |
A T95 és P110 közötti döntés általában nem nehéz – ezt a kút H₂S tartalma határozza meg. Ha megerősített H₂S van jelen a NACE küszöbérték felett (0,0003 MPa parciális nyomás), a P110 teljesen kizárt. Ha a kút édes, a P110 jobb összeomlási és feltörési teljesítményt ad egységnyi tömegre vetítve. Az elkerülendő mérnöki hiba a P110 megadása bizonytalan vagy marginális H₂S-tartalmú kútban, feltéve, hogy a kockázat alacsony – a NACE MR0175 megfelelőség bináris követelmény, nem kockázattűrési kérdés.
Az L80 és a T95 egyaránt savanyú szolgáltatási fokozat – a kérdés az, hogy a burkolat kialakítása megköveteli-e a T95 által biztosított további 18%-os folyáshatárt. A válasz a burkolat tervezési számításából származik, nem egy hüvelykujjszabályból. Az L80-ról a T95-re való átlépés gyakorlati kioldói a következők:
Összeomlási követelmény: Az összeomláshoz szükséges L80 falvastagság túl nehéz a fúrt furat méretéhez vagy a súlykerethez
Felszakítási követelmény: A rúgási forgatókönyvek elfogadható falvastagság mellett az L80 kapacitását meghaladó feltörési terhelést eredményeznek
Feszítési követelmény: A mély kutakban lévő hosszú köpenysorok olyan húzóterhelést hoznak létre, amely megközelíti az L80 csőtest folyáshatárát a felső csatlakozásnál
Kútmélység: jellemzően 3500–4000 méter feletti savanyú szolgáltatási környezetben, ahol az L80 szilárdság/súly gazdaságossága romlik
A T95 ugyanolyan szabványos házméretekben kapható, mint az L80 – 4½' és 20' OD között. A leggyakrabban rendelt köztes és termelő burkolatok mélysavanyú kutakban 5½', 7', 9⅝', és 13⅜'.
| OD (hüvelyk) | Általános súlyok (lb/ft) | Tipikus felhasználás Sour Wellsben |
|---|---|---|
| 5' | 11,5 – 18,0 | Gyártási burkolat / bélés |
| 5½' | 14,0 – 26,8 | Gyártási burkolat |
| 7' | 17,0 – 38,0 | Köztes / gyártási burkolat |
| 7⅝' | 24,0 – 45,3 | Köztes burkolat |
| 9⅝' | 32,3 – 61,1 | Köztes burkolat |
| 13⅜' | 48,0 – 85,0 | Felületi / köztes burkolat |
| 16' | 65,0 – 109,0 | Felületi burkolat |
| Teszt / Ellenőrzés | T95 Type 1 | T95 Type 2 | Frekvencia |
|---|---|---|---|
| Szakítóvizsgálat | Kívánt | Kívánt | Hőnként és tételenként |
| Keménységi teszt | Kötelező – max 25,4 HRC | Kötelező – max 23 HRC | Csőnként |
| CVN ütési teszt | Kívánt | Kívánt | Tételenként (3 példány) |
| Hidrosztatikus teszt | Kívánt | Kívánt | Csőnként |
| Drift teszt | Kívánt | Kívánt | Csőnként |
| NDE (UT/EM) | Kiegészítő – megrendeléskor adja meg | Kiegészítő – megrendeléskor adja meg | Csőnként, ha van megadva |
| NACE megfelelőségi tanúsítvány | Savanyú szolgáltatáshoz szükséges | Savanyú szolgáltatáshoz szükséges | Hőnként |
| MTC (EN 10204 3.1) | Standard | Standard | Hőnként |
| Harmadik fél általi ellenőrzés | Erősen ajánlott | Erősen ajánlott | Megrendelésenként |
Az API 5CT T95 egy 655 MPa (95 000 psi) minimális folyáshatárral rendelkező OCTG burkolat. Egyike annak a négy API 5CT minőségnek, amelyeket H₂S-tartalmú kutakhoz terveztek, és két típusban készülnek: 1. típusú (max. 25,4 HRC) és 2. típusú (max. 23 HRC). A T95 kitölti az L80 (80 ksi) és C110 (110 ksi) közötti hézagot az L80 (80 ksi) és C110 (110 ksi) között, amelyet olyan mély savanyú kutakban használnak, ahol az L80 ereje nem elegendő, de a P110 savanyú szolgáltatási minősítésének hiánya kizárja ezt.
Mindkét típusnak azonos a folyáshatárigénye (655–758 MPa), és hőkezelést igényelnek. A különbség a maximális keménység: az 1-es típus akár 25,4 HRC-t, a 2-es típus pedig 23 HRC-t tesz lehetővé. A 2-es típus szigorúbb keménységi plafonja kisebb ráhagyást biztosít a NACE MR0175 22 HRC-s határértékéhez, így jobban garantálja a NACE megfelelőséget agresszív savanyú környezetben. A 2-es típus pontosabb hőkezelési szabályozást igényel, és szerény költségprémiummal jár az 1-es típushoz képest.
Igen – a T95-öt kifejezetten a túlzott kiszolgálásra tervezték. Az API 5CT tanúsítvány önmagában azonban nem elegendő a NACE MR0175 megfelelőséghez. A vásárlónak kiegészítő vásárlási követelményként meg kell határoznia a NACE-megfelelőséget, és kritikusan fontos, hogy a T95 Type 1 API 5CT keménységi határa 25,4 HRC meghaladja a NACE 22 HRC határértéket – ami azt jelenti, hogy az API 5CT vizsgálaton átmenő egyedi csövek továbbra is nem teljesíthetik a NACE követelményt. Mindig határozottan adja meg a NACE megfelelőséget, és ellenőrizze a keménységi adatokat az MTC-n, ne csak a fokozat megjelölését.
A T95 egy savanyú besorolású minőség, szabályozott maximális keménységgel és NACE MR0175 minősítéssel. A P110 egy nagy szilárdságú édes szervizminőség, keménységi korlátozás és savanyú szerviz minősítés nélkül. A T95 minimális hozama (655 MPa) alacsonyabb, mint a P110 (758 MPa), de a T95 használható H₂S-tartalmú kutakban, míg a P110 nem. Azoknál a kutaknál, ahol a H₂S a NACE küszöbérték felett van, a T95 kötelező; A P110 ki van zárva, függetlenül az erősségétől.
A T95 és az L80 egyaránt savanyú szolgáltatási fokozat, de eltérő erősségű. Az L80 minimális hozama 552 MPa (80 ksi), a T95 pedig 655 MPa (95 ksi) – körülbelül 18%-kal erősebb. A T95-öt akkor használják, ha az L80 szilárdsága nem elegendő a kút beomlásához, szétrobbanásához vagy feszültségéhez, jellemzően mélyebb, 3500–4000 métert meghaladó kutakban. A T95 CVN ütésvizsgálatot is igényel (amit az L80 nem), és egy raktáron kívüli rendelésre gyártott minőség, hosszabb átfutási idővel, mint az L80.
Az API 5CT előírja a Charpy V-Notch (CVN) ütéstesztet a T95 számára – ez az egyik követelmény, amely megkülönbözteti az N80-tól és a P110-től. A minimális CVN értékeket az API 5CT táblázatok adják meg a cső átmérőjének és falvastagságának függvényében, külön minimumokkal az egyes mintákra és három átlaggal. A tesztelést 0°C-on végezzük, kivéve, ha a vásárló alacsonyabb hőmérsékletet ír elő. A CVN követelmény a T95 kritikus savanyú szolgáltatási alkalmazását tükrözi, ahol a szívósság elengedhetetlen ahhoz, hogy ellenálljon a rideg törésnek hidrogénnel töltött környezetben.
A ZC Steel Pipe API 5CT T95 burkolatot gyárt 1-es és 2-es típusban, teljes CVN ütővizsgálattal, csövönkénti keménységi tanúsítvánnyal, NACE MR0175 megfelelőségi dokumentációval és EN 10204 3.1 vagy 3.2 MTC-vel. Harmadik fél ellenőrzése (SGS, Bureau Veritas, TÜV) és kiegészítő NDE elérhető. Független szabadalmakkal rendelkezünk a prémium csatlakozási technológiában a gázkutak és kritikus szerviz alkalmazások T95 burkolatához.
A T95 rendelésre készül – az átfutási idő általában 10–16 hét. Lépjen kapcsolatba velünk a burkolat tervezési folyamatának elején a malom elérhetőségével, árával és műszaki támogatásával kapcsolatban.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813