Puh: +86-139-1579-1813 Sähköposti: mandy. w@zcsteelpipe.com
API 5CT T95 -koteloputki — tyyppi 1 vs. tyyppi 2, tekniset tiedot, huolto- ja valintaopas
Olet tässä: Kotiin » Blogit » Tuoteuutisia » API 5CT T95 -koteloputki — tyyppi 1 vs tyyppi 2, tekniset tiedot, hapan huolto- ja valintaopas

API 5CT T95 -koteloputki — tyyppi 1 vs. tyyppi 2, tekniset tiedot, huolto- ja valintaopas

Katselukerrat: 0     Tekijä: Site Editor Julkaisuaika: 2026-03-13 Alkuperä: Sivusto

Tiedustella

Facebookin jakamispainike
Twitterin jakamispainike
linjan jakamispainike
wechatin jakamispainike
linkedinin jakamispainike
pinterestin jakamispainike
whatsapp jakamispainike
jaa tämä jakamispainike

T95:llä on tarkka ja vaativa asema API 5CT -kotelotason tikkaissa: se tarjoaa 95 000 psi:n vähimmäismyötölujuuden – korkeampi kuin L80, mutta pienempi kuin P110 – samalla kun se säilyttää happaman palvelun laadun, jota P110 ei voi tarjota. Se on valintaluokka, kun kaivo on tarpeeksi syvä, jotta L80:n lujuus ei ole riittävä, mutta H₂S:n läsnäolo sulkee pois P110:n käytön. T95:n saaminen oikein – oikean alalaadun määrittäminen, kovuustodistuksen tarkistaminen ja NACE-vaatimustenmukaisuusdokumenttien vahvistaminen – vaatii enemmän huolellisuutta kuin mikään muu yleinen suolilaatu.

ZC Steel Pipe valmistaa API 5CT T95 -koteloa tyypin 1 ja tyypin 2 alaluokissa, joissa on täydellinen CVN-iskutestaus, kovuussertifikaatti ja NACE MR0175 -dokumentaatio. Toimitamme OCTG:tä öljy- ja kaasualan toimijoille, jotka käyttävät happamia palvelulähteitä Lähi-idässä, Afrikassa ja Etelä-Amerikassa. Tämä opas kattaa T95:n tekniset tiedot, sen kaksi alaluokkatyyppiä, hapan palvelun pätevyysvaatimukset ja kuinka se asetetaan oikein L80:tä ja P110:tä vastaan ​​kotelointiohjelmassa.

SISÄLLYS

  1. Mikä on API 5CT T95?

  2. T95 tyyppi 1 vs tyyppi 2

  3. Kemiallinen koostumus

  4. Mekaaniset ominaisuudet

  5. Hapan palvelun pätevyys — NACE MR0175 / ISO 15156

  6. T95 Sour Service Grade Ladderissa

  7. T95 vs P110 – Kun hapan palvelu sulkee pois korkean lujuuden

  8. T95 vs L80 – Milloin tehostaa

  9. Vakiomitat

  10. Tarkastus- ja CVN-vaatimukset

  11. FAQ

1. Mikä on API 5CT T95?

STANDARDI MÄÄRITELMÄ — API 5CT T95 T95 on ryhmän 3 kotelolaatu API 5CT:ssä (Specification for Casing and Tubing). 'T' tarkoittaa happamien palveluiden laatua – yhtä neljästä API 5CT:ssä L80:n, C110:n ja Q125:n rinnalla. '95' tarkoittaa 95 000 psi:n (655 MPa) vähimmäismyötölujuutta. T95:tä valmistetaan kahdessa alalaadussa - tyyppi 1 ja tyyppi 2 - ja ne erotetaan maksimikovuuden mukaan. Molemmat vaativat sammutus- ja temperointilämpökäsittelyn. API 5CT edellyttää myös Charpy V-Notch (CVN) -iskutestausta T95:lle, mikä kuvastaa sen kriittistä palvelusovellusta.

T95 kehitettiin korjaamaan syvissä happamissa kaivoissa olevaa aukkoa: L80 (80 ksi) muuttuu epätaloudelliseksi syvyyksissä, joissa romahdus-, halkeamis- ja jännityskuormat ylittävät L80:n kestävyyden hyväksyttävällä seinämänpaksuudella, mutta P110:tä – ilmeistä seuraavaa lujuuden askelta – ei voida käyttää, koska se ei ole pätevä. T95 95 ksi:ssä sulkee tämän aukon, tarjoten hapanlaatuisen vaihtoehdon, joka on 18 % vahvempi kuin L80.

T95 on erikoislaatu – sitä ei ole varastossa kuten N80 tai L80 ja se vaatii tyypillisesti vähimmäistilausmäärän ja pidemmän myllyn toimitusajan. Sitä käytetään, kun kotelon rakenne sitä todella vaatii, ei oletuspäivityksenä.

2. T95 tyyppi 1 vs tyyppi 2

T95 tyyppi 1

Pienin tuotto:   655 MPa (95 000 psi)
Suurin tuotto:   758 MPa (110 000 psi)
Pienin vetolujuus:   724 MPa (105 000 psi)
Suurin kovuus:   25,4 HRC (255 HV10)
Lämpökäsittely:   sammutus ja temperointi (Q+T)
CVN:   Vaaditaan API 5CT:n mukaan
Paras:   Kohtalainen hapan palvelu – varmennettu H₂S-osapaine NACE-rajojen sisällä

T95 tyyppi 2

Pienin tuotto:   655 MPa (95 000 psi)
Suurin tuotto:   758 MPa (110 000 psi)
Pienin vetolujuus:   724 MPa (105 000 psi)
Suurin kovuus:   23 HRC (241 HV10)
Lämpökäsittely:   sammutus ja temperointi (Q+T)
CVN:   Vaaditaan API 5CT:n mukaan
Paras:   Aggressiivisempi hapan palvelu – tiukempi kovuusmarginaali NACE 22 HRC -rajalle
Engineering Insight — Miksi tyypin 2 23 HRC:n rajalla on merkitystä NACE MR0175 / ISO 15156 rajoittaa hiili- ja niukkaseosteisen teräksen OCTG:n maksimikovuuteen 22 HRC H₂S-palvelussa. T95 Tyypin 1 yläraja 25,4 HRC antaa vähemmän marginaalia – jos yksittäinen kovuuslukema lähestyy tätä rajaa, puskuria on rajoitetusti ennen kuin NACE-kynnys ylitetään. Tyypin 2 23 HRC-katto on vain 1 HRC NACE-rajan yläpuolella, mikä luo tiukemman laadunvalvonta-alueen, joka vähentää riskiä yksittäisten lukemien ylittämisestä NACE-vaatimuksena. Kriittisille hapan huoltokaivoille, joissa H₂S-ympäristö on aggressiivinen tai joissa SSC-vian seuraukset ovat vakavia, tyyppi 2 tarjoaa mielekkäästi konservatiivisemman spesifikaation. Kustannuspalkkio tyypin 1 ja tyypin 2 välillä on yleensä vaatimaton – tiukempi lämpökäsittelyn ohjaus on ensisijainen tekijä.

3. Kemiallinen koostumus

Elementti T95 Tyyppi 1 Max (%) T95 Tyyppi 2 Max (%) Huom
Hiili (C) 0.35 0.35 Alempi kuin N80 - parantaa SSC-vastusta
Mangaani (Mn) 1.20 1.20 Tiukempi raja verrattuna N80:een – säätelee karkaisua
Molybdeeni (Mo) 0.85 0.85 Tukee korkean lämpötilan lämpötilaa kovuuden säätöön
Kromi (Cr) 1.50 1.50 Parantaa kovettuvuutta ja korroosionkestävyyttä
Nikkeli (Ni) 0.99 0.99 Parantaa kestävyyttä matalissa lämpötiloissa
Pii (Si) 0.45 0.45 Deoksidantti – säädelty sitkeys
Fosfori (P) 0.020 0.020 Tiukempi kuin N80 – kriittinen SSC-kestävyydelle
rikki (S) 0.010 0.010 Tiukemmat kuin N80 — MnS-sulkeumat ovat SSC-aloituskohtia

N80:een verrattuna T95:llä on huomattavasti tiukemmat fosforin (0,020 vs 0,030) ja rikin (0,010 vs 0,030) rajat. Tämä on tahallista – molemmat elementit ovat haitallisia SSC-resistanssille. Sulfidisulkeumat (MnS) toimivat vedyn vangitsemispaikoina ja halkeamien alkamispisteinä happamissa ympäristöissä. T95:n puhtaampi kemia kuvastaa sen hapan palvelusovellusta.

4. Mekaaniset ominaisuudet

Kiinteistö T95 Tyyppi 1 T95 Tyyppi 2 Yksikkö
Pienin myötöraja 655 655 MPa (95 000 psi)
Suurin myötöraja 758 758 MPa (110 000 psi)
Minimi vetolujuus 724 724 MPa (105 000 psi)
Maksimikovuus 25,4 HRC / 255 HV10 23 HRC / 241 HV10 HRC / HV
Lämpökäsittely Q+T Q+T —
CVN-iskutestaus Pakollinen Pakollinen API 5CT -taulukoiden mukaan
API-ryhmä 3 3 —

5. Hapan palvelun pätevyys — NACE MR0175 / ISO 15156

T95 on yksi neljästä API 5CT -laadusta, jotka on suunniteltu erityisesti happamaan palveluun. API 5CT -sertifiointi ei kuitenkaan yksinään takaa NACE MR0175 / ISO 15156 -vaatimustenmukaisuutta. Tämä edellyttää, että ostaja ilmoittaa NACE-yhteensopivuuden lisävaatimuksena ostotilauksessa ja tehtaan varmentaa, että jokainen lämpö täyttää sovellettavat NACE-ehdot.

NACE MR0175 -vaatimukset T95-kotelolle sisältävät:

  • Maksimikovuus: 22 HRC (HV 237) kaikilla yksittäisillä kovuusmittauksilla – huomaa, että tämä on  pienempi  kuin sekä T95 Type 1 (25.4 HRC) että Type 2 (23 HRC) API 5CT -rajat. NACE-raja on happaman palvelun hallitseva rajoitus.

  • Lämpökäsittely: Q+T – pakollinen molemmille tyypeille.

  • Kemia: Matala S ja P kuten edellä on määritelty – T95:n API 5CT:n kemiallisten rajojen mukainen.

  • Asiakirjat: MTC:n mukana on oltava sertifioitu vakuutus NACE MR0175 / ISO 15156 -standardien noudattamisesta.

Kriittinen suunnittelupiste — API 5CT T95:n tyypin 1 kovuus ylittää NACE-rajan Tämä on kriittisin T95:n spesifikaatioloukku: T95 Type 1:n maksimikovuus on 25,4 HRC API 5CT:tä kohti, mutta NACE MR0175 rajoittaa hiili- ja niukkaseosteisen teräksen kovuudeksi 22 HRC. API 5CT T95 Type 1 -sertifioitu putki EI ole automaattisesti NACE-yhteensopiva – yksittäiset lukemat välillä 22–25,4 HRC läpäisevät API 5CT:n, mutta epäonnistuvat NACE MR0175:ssä. Hapan huoltokaivojen kohdalla sinun on määritettävä NACE-yhteensopivuus lisähankintavaatimuksena ja varmistettava MTC:stä, että jokainen testattu putki täyttää 22 HRC:n maksimiarvon, ei vain API 5CT -rajaa. T95 Type 2 (23 HRC API 5CT -raja) tarjoaa paremman marginaalin, mutta vaatii silti nimenomaisen NACE-sertifioinnin – API 5CT -sertifikaatti ei korvaa sitä.

6. T95 Sour Service Grade Ladderissa

API 5CT määrittelee neljä laatua, jotka on tarkoitettu erityisesti happamiin palvelusovelluksiin. T95 sijoittuu L80:n ja C110:n väliin voimatikkaassa:

Luokan vähimmäistuotto (MPa / ksi) Suurin tuotto (MPa / ksi) Suurin kovuus (HRC) NACE HRC -rajoitus CVN vaaditaan
L80 552/80 655 / 95 23 HRC 22 HRC Ei
T95 tyyppi 1 655 / 95 758/110 25,4 HRC 22 HRC Kyllä
T95 tyyppi 2 655 / 95 758/110 23 HRC 22 HRC Kyllä
C110 758/110 828/120 30 HRC (tyyppi 1) / 27 HRC (tyyppi 2) NACE-liitteen mukaan Kyllä
Q125 862/125 1034 / 150 Rajoitusta ei ole määritetty Ei tavallinen hapan Kyllä

Aiheeseen liittyvä: API 5CT L80 -kotelo — Sour Service -tiedot → | API 5CT P110 -kotelo — erittäin lujat tiedot → | API 5CT N80 -kotelo — Sweet Service →

7. T95 vs P110 – Kun hapan palvelu sulkee pois korkean lujuuden

Kiinteistö T95 (Tyyppi 1 / Tyyppi 2) P110
Pienin tuotto (MPa) 655 758
Suurin tuotto (MPa) 758 965
Kovuusraja 25,4 / 23 HRC Ei mitään
Hapan palvelu pätevä Kyllä – NACE-lisäyksellä Ei
CVN-testaus Pakollinen Ei vaadita
H₂S-ympäristö Sopiva Ei sovellu
Syviä makeita kaivoja Kyllä – mutta P110 tehokkaampi Suositeltava
Tyypillinen syvyys 2500-5000 m hapan 3 000–6 000+ m makea

Päätös T95:n ja P110:n välillä ei yleensä ole vaikea – sitä ohjaa kaivon H₂S-pitoisuus. Jos vahvistettu H2S on NACE-kynnyksen (0,0003 MPa osapaine) yläpuolella, P110 suljetaan kokonaan pois. Jos kaivo on makea, P110 antaa paremman romahdus- ja murtumissuorituskyvyn painoyksikköä kohden. Vältettävä suunnitteluvirhe on määrittää P110 kaivossa, jossa on epävarma tai marginaalinen H₂S-pitoisuus, olettaen, että riski on pieni — NACE MR0175 -yhteensopivuus on binaarinen vaatimus, ei riskinsietokysymys.

8. T95 vs L80 — Milloin tehostaa

L80 ja T95 ovat molemmat happamia palvelulaatuja – kysymys kuuluu, vaatiiko kotelon rakenne T95:n tarjoaman 18 %:n lisämyötölujuuden. Vastaus tulee kotelon suunnittelulaskelmasta, ei nyrkkisäännöstä. Käytännölliset liipaisimet L80:sta T95:een siirtymiseen ovat:

  • Puristumisvaatimus:  L80-seinämän paksuus, joka tarvitaan romahtamiseen, on liian raskas poratun reiän kokoon tai painobudjettiin

  • Räjähdysvaatimus:  Potkustuskenaariot tuottavat murtokuormia, jotka ylittävät L80:n kapasiteetin hyväksyttävällä seinämänpaksuudella

  • Jännitysvaatimus:  Pitkät kotelosarjat syvissä kaivoissa synnyttävät vetokuormituksia, jotka lähestyvät L80:n putken rungon myötölujuutta yläliitoksessa

  • Kaivon syvyys:  Tyypillisesti yli 3 500–4 000 metriä happamissa palveluympäristöissä, joissa L80:n lujuus-painosuhde heikkenee

Hankintahuomautus — T95 ei ole varastossa Toisin kuin L80 ja N80, kiinalaiset OCTG-myllyt tai putkien jakelijat eivät varastoi T95:tä rutiininomaisesti. Se on tilauksesta valmistettava laatu, joka vaatii erityisiä kemiallisia lämpötiloja, kontrolloitua Q+T-lämpökäsittelyä, CVN-testausta ja kovuussertifikaattia. Kiinan tehtaiden T95:n toimitusajat ovat tyypillisesti 10–16 viikkoa tilausvahvistuksesta riippuen tehtaan aikataulusta ja CVN-testaus- ja dokumentaatiovaatimuksista. Budjettihankintojen läpimenoaika vastaavasti – T95:n ei pitäisi olla viime hetken päivitys L80:stä, kun kaivo on jo täytetty. Hanki se pre-spud-kotelorakenteen perusteella.

9. Vakiomitat

T95 on saatavana samoissa vakiokotelokokoissa kuin L80 – 4½' - 20' OD. Yleisimmin tilatut koot väli- ja tuotantokoteloon syviin hapankaivoihin ovat 5½', 7', 9⅝', ja 13⅜'.

OD (tuumaa) Yleiset painot (lb/ft) Tyypillinen käyttö Sour Wellsissä
5' 11.5 - 18.0 Tuotantokotelo / vuoraus
5½' 14.0 – 26.8 Tuotantokotelo
7' 17,0 - 38,0 Väli-/tuotantokotelo
7⅝' 24.0 – 45.3 Välikotelo
9⅝' 32,3 - 61,1 Välikotelo
13⅜' 48,0 - 85,0 Pinta / välikotelo
16' 65,0 – 109,0 Pintakotelo

10. Tarkastus- ja CVN-vaatimukset

Testi / tarkastus T95 Tyyppi 1 T95 Tyyppi 2 Taajuus
Vetotesti Pakollinen Pakollinen Lämmön ja erän mukaan
Kovuustesti Pakollinen – enintään 25,4 HRC Pakollinen – max 23 HRC per putki
CVN-iskutesti Pakollinen Pakollinen Erä kohden (3 näytettä)
Hydrostaattinen testi Pakollinen Pakollinen per putki
Drift testi Pakollinen Pakollinen per putki
NDE (UT/EM) Täydentävä - ilmoita tilauksen yhteydessä Täydentävä - ilmoita tilauksen yhteydessä Putkikohtaisesti, jos on määritelty
NACE-vaatimustenmukaisuustodistus Vaaditaan hapan palvelua varten Vaaditaan hapan palvelua varten Lämpökohtaisesti
MTC (EN 10204 3.1) Vakio Vakio Lämpökohtaisesti
Kolmannen osapuolen tarkastus Vahva suositus Vahva suositus Tilauksen mukaan

11. Usein kysytyt kysymykset

Mikä on API 5CT T95 -koteloputki?

API 5CT T95 on hapanpalvelukelpoinen OCTG-kotelo, jonka vähimmäismyötölujuus on 655 MPa (95 000 psi). Se on yksi neljästä API 5CT �laadusta, jotka on suunniteltu H₂S-pitoisiin kaivoihin ja joita valmistetaan kahta tyyppiä: tyyppi 1 (max 25,4 HRC) ja tyyppi 2 (max 23 HRC). T95 täyttää aukon hapan palvelutason tikkaissa L80 (80 ksi) ja C110 (110 ksi) välillä, joita käytetään syvissä hapankaivoissa, joissa L80:n lujuus on riittämätön, mutta P110: n hapan palvelun kelpoisuuden puute sulkee pois sen.

Mitä eroa on T95 Type 1:n ja Type 2:n välillä?

Molemmilla tyypeillä on samat myötörajavaatimukset (655–758 MPa) ja ne vaativat jäähdytys- ja temperointilämpökäsittelyn. Erona on maksimikovuus: tyyppi 1 sallii jopa 25,4 HRC ja tyyppi 2 jopa 23 HRC. Tyypin 2 tiukempi kovuuskatto tarjoaa pienemmän marginaalin NACE MR0175:n 22 HRC:n rajaan, mikä tarjoaa paremman varmuuden NACE-yhteensopivuudesta aggressiivisissa happamissa ympäristöissä. Tyyppi 2 vaatii tarkempaa lämpökäsittelyn hallintaa ja maksaa vaatimattoman kustannustason verrattuna tyyppiin 1.

Sopiiko T95 happamaan palveluun?

Kyllä – T95 on erityisesti suunniteltu happamaan palveluun. API 5CT -sertifiointi ei kuitenkaan yksin riitä NACE MR0175 -vaatimustenmukaisuuteen. Ostajan on määritettävä NACE-yhteensopivuus lisähankintavaatimuksena, ja kriittisesti T95 Type 1:n API 5CT -kovuusraja 25,4 HRC ylittää NACE-rajan 22 HRC – mikä tarkoittaa, että yksittäiset putket, jotka läpäisevät API 5CT -testauksen, voivat silti epäonnistua NACE-vaatimuksessa. Määritä aina NACE-yhteensopivuus nimenomaisesti ja tarkista kovuustiedot MTC:stä, ei vain luokan nimitystä.

Mitä eroa on T95:llä ja P110:llä?

T95 on hapanpalvelulaatu, jolla on valvottu maksimikovuus ja NACE MR0175 -luokitus. P110 on erittäin luja makea huoltolaatu, jolla ei ole kovuusrajaa eikä hapan käyttökelpoisuutta. T95:n minimisaanto (655 MPa) on pienempi kuin P110 (758 MPa), mutta T95:tä voidaan käyttää H2S:tä sisältävissä kaivoissa, kun taas P110:tä ei. Kaivoille, joiden H₂S on vahvistettu NACE-kynnyksen yläpuolella, T95 on pakollinen; P110 on poissuljettu sen vahvuudesta huolimatta.

Mitä eroa on T95:llä ja L80:llä?

T95 ja L80 ovat molemmat happamia palvelulaatuja, mutta eri vahvuuksilla. L80:n vähimmäistuotto on 552 MPa (80 ksi) ja T95:n 655 MPa (95 ksi) – noin 18 % vahvempi. T95:tä käytetään, kun L80:n lujuus ei riitä kaivon romahtamis-, halkeamis- tai jännitysvaatimuksiin, tyypillisesti syvemmille yli 3500–4000 metrin syvyyksille. T95 vaatii myös CVN-iskutestauksen (mitä L80 ei vaadi), ja se on ei-varastollinen tilaus-to-make -laatu, jolla on pidemmät toimitusajat kuin L80.

Mikä CVN-sitkeys vaaditaan T95:lle?

API 5CT määrää Charpy V-Notch (CVN) -iskutestin T95:lle – yksi vaatimuksista, joka erottaa sen N80:stä ja P110:stä. Vähimmäis-CVN-arvot on määritetty API 5CT -taulukoissa putken ulkohalkaisijan ja seinämän paksuuden funktiona, erilliset vähimmäisarvot yksittäisille näytteille ja kolmen keskiarvo. Testaus suoritetaan 0 °C:ssa, ellei ostaja ole määrännyt alhaisempaa lämpötilaa. CVN-vaatimus kuvastaa T95:n kriittistä hapan palvelusovellusta, jossa sitkeys on välttämätöntä hauraiden murtumien vastustamiseksi vetyvarausympäristöissä.

Lähde API 5CT T95 -kotelo ZC-teräsputkesta

ZC Steel Pipe valmistaa API 5CT T95 -koteloa tyypeissä 1 ja 2, joissa on täydellinen CVN-iskutestaus, putkikohtainen kovuussertifikaatti, NACE MR0175 -vaatimustenmukaisuusdokumentaatio ja EN 10204 3.1 tai 3.2 MTC. Kolmannen osapuolen tarkastus (SGS, Bureau Veritas, TÜV) ja täydentävä NDE saatavilla. Meillä on riippumattomia patentteja korkealuokkaiseen liitäntätekniikkaan T95-koteloon kaasukaivoissa ja kriittisissä palvelusovelluksissa.

T95 on tilauksesta valmistettava laatu – toimitusajat ovat tyypillisesti 10–16 viikkoa. Ota meihin yhteyttä kotelon suunnitteluprosessin alkuvaiheessa saadaksesi tietoja tehtaan saatavuudesta, hinnoittelusta ja teknisestä tuesta.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Pyydä tarjous


Ota yhteyttä

Pikalinkit

Tukea

Tuoteluokka

Ota yhteyttä

Lisää: nro 42, ryhmä 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Sähköposti:  mandy. w@zcsteelpipe.com
Jätä viesti
Ota yhteyttä
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Kaikki oikeudet pidätetään. Tukee leadong.com