Τηλ: +86-139-1579-1813 Email: Mandy. w@zcsteelpipe.com
API 5L X80 Line Pipe — Βαθμοί, προδιαγραφές και οδηγός προμηθευτή
Είστε εδώ: Σπίτι » Blogs » Ειδήσεις προϊόντων » API 5L X80 Line Pipe — Βαθμοί, Προδιαγραφές & Οδηγός Προμηθευτών

API 5L X80 Line Pipe — Βαθμοί, προδιαγραφές και οδηγός προμηθευτή

Προβολές: 0     Συγγραφέας: Επεξεργαστής ιστότοπου Ώρα δημοσίευσης: 2026-03-12 Προέλευση: Τοποθεσία

Ρωτώ

κουμπί κοινής χρήσης facebook
κουμπί κοινής χρήσης twitter
κουμπί κοινής χρήσης γραμμής
κουμπί κοινής χρήσης wechat
κουμπί κοινής χρήσης linkedin
κουμπί κοινής χρήσης pinterest
κουμπί κοινής χρήσης whatsapp
κοινοποιήστε αυτό το κουμπί κοινής χρήσης

Το API 5L X80 — ονομαζόμενο  L555  σύμφωνα με το ISO 3183 — είναι η υψηλότερη επικρατέστερη ποιότητα στην κλίμακα βαθμού API 5L, που βρίσκεται πάνω από το X70 και κάτω από τους πειραματικούς βαθμούς εξαιρετικά υψηλής αντοχής X90, X100 και X120. Με ελάχιστη ισχύ διαρροής  555 MPa (80.500 psi) , το X80 επιτρέπει περαιτέρω μειώσεις πάχους τοιχώματος σε σύγκριση με το X70 — ένα πλεονέκτημα που καθίσταται οικονομικά καθοριστικό σε αγωγούς μεταφοράς αερίου πολύ μεγάλης διαμέτρου, πολύ μήκους και υψηλής πίεσης, όπου κάθε χιλιοστό πάχους τοιχώματος αντιπροσωπεύει χιλιάδες τόνους χάλυβα σε όλο το μήκος της διαδρομής.

Το X80 δεν είναι μια καθολική αναβάθμιση από το X70. Είναι ειδικός βαθμός με στενότερο παράθυρο εφαρμογής, αυστηρότερους ελέγχους κατασκευής και χωρίς παραλλαγή ξινής εξυπηρέτησης. Η ZC Steel Pipe προμηθεύει τον σωλήνα γραμμής API 5L X80 σε LSAW και απρόσκοπτη μορφή στο PSL2, με πλήρη ιχνηλασιμότητα MTR και επιθεώρηση τρίτων. Αυτός ο οδηγός καλύπτει τις προδιαγραφές, τα κριτήρια επιλογής, τις απαιτήσεις συγκόλλησης και το βασικό ερώτημα που ρωτούν οι μηχανικοί προμηθειών: πότε το X80 έχει πραγματικά νόημα έναντι του X70;

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

  1. Τι είναι το API 5L X80;

  2. Προϋποθέσεις Παράδοσης: X80M vs X80Q

  3. Χημικές & Μηχανικές Ιδιότητες

  4. Τύποι Κατασκευής & Εύρος Μεγεθών

  5. Συγκόλληση & Κατασκευή Πεδίου

  6. X80 vs X70 — Πότε να γίνει αναβάθμιση

  7. Περιορισμοί και πότε δεν πρέπει να χρησιμοποιείται το X80

  8. Εφαρμογές & Παραδείγματα Έργων

  9. FAQ

1. Τι είναι το API 5L X80;

Το API 5L X80 είναι μια κατηγορία σωλήνων υψηλής αντοχής χαμηλού κράματος (HSLA) που ορίζεται στην Προδιαγραφή API 5L / ISO 3183, με την ακόλουθη ταυτότητα πυρήνα:

STANDARD DESIGNATION API 5L X80 (imperial) = ISO 3183 L555 (μετρικό) = EN 10208-2 L555MB (Ευρωπαϊκό) = CSA Z245.1 Βαθμός 555 (Καναδικό). Ελάχιστη ισχύς διαρροής: 555 MPa (80.500 psi). Ελάχιστη αντοχή εφελκυσμού: 625 MPa (90.600 psi). ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΜΟΝΟ ΣΕ PSL2 — ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ PSL1 ΓΙΑ ΤΟ X80.

Το X80 παράγεται αποκλειστικά ως  κατηγορία PSL2 . Αυτός είναι ένας σκληρός κανόνας στο API 5L, όχι μια προτίμηση της αγοράς — το πρότυπο δεν ορίζει τη χημεία PSL1 ή τις μηχανικές απαιτήσεις για βαθμούς άνω του X70. Κάθε παραγγελία X80 είναι αυτόματα παραγγελία PSL2, με όλες τις υποχρεωτικές δοκιμές, την ιχνηλασιμότητα και την τεκμηρίωση που συνεπάγεται.

Η μεταλλουργία του X80 είναι χτισμένη στην ίδια πλατφόρμα μικροκράματος άνθρακα-μαγγανίου με το X70, αλλά προωθεί περαιτέρω. Νιόβιο (Nb), βανάδιο (V), τιτάνιο (Ti) και σε ορισμένες συνθέσεις μύλου μολυβδαίνιο (Mo) και νικέλιο (Ni) χρησιμοποιούνται για την επίτευξη της υψηλότερης αντοχής μέσω εξευγενισμού κόκκων και σκλήρυνσης καθίζησης σε μια οδό επεξεργασίας TMCP ή Q&T. Το αποτέλεσμα είναι μια μικροδομή φερρίτη με λεπτόκοκκο μπαϊνίτη ή βελονοειδή με αυστηρά ελεγχόμενο ισοδύναμο άνθρακα — απαραίτητη για τη διατήρηση της συγκολλητικότητας σε αυτό το επίπεδο αντοχής.

Δείτε επίσης: Ποια είναι η διαφορά μεταξύ του σωλήνα και του σωλήνα γραμμής; →

2. Προϋποθέσεις Παράδοσης: X80M vs X80Q

Όπως το X70, το X80 είναι διαθέσιμο σε δύο βασικούς όρους παράδοσης. Το επίθημα σας λέει πώς ο σωλήνας υποβλήθηκε σε θερμική επεξεργασία μετά την έλαση — και αυτό έχει σημασία τόσο για την πιστοποίηση της διαδικασίας συγκόλλησης όσο και για τη μακροπρόθεσμη μηχανική σταθερότητα.

X80M / L555M (TMCP)

Διαδικασία:   Θερμομηχανική ελεγχόμενη έλαση
Θερμική επεξεργασία μετά το ρολό:   Καμία — ιδιότητες από την έλαση
Τυπικό πάχος τοιχώματος:   Έως ~25 mm
Κοινή μορφή:   LSAW σωλήνας μεγάλης διαμέτρου
Τυπική χρήση:   Κύρια γραμμή μετάδοσης αερίου, μεγάλο OD

X80Q / L555Q (Q&T)

Διαδικασία:   Σβήνουμε και μετριάζουμε μετά το ρολό
Θερμική επεξεργασία μετά το ρολό:   Ναι — πλήρης κύκλος Q&T
Τυπικό πάχος τοιχώματος:   15 mm και άνω
Κοινή μορφή:   LSAW χωρίς ραφή ή βαρύ τοίχωμα
Τυπική χρήση:   Εφαρμογές υψηλής πίεσης, παχύτερου τοίχου
Σημείωση προμήθειας — Το X80M είναι η προεπιλογή για έργα LSAW Σε όλα σχεδόν τα έργα κύριας γραμμής X80 μεγάλης διαμέτρου, ο σωλήνας προσδιορίζεται ως X80M (TMCP). Το TMCP αποφεύγει το κόστος και το χρόνο παράδοσης ενός πλήρους κύκλου Q&T και παράγει εξαιρετική σκληρότητα CVN στην επίπεδη έλαση που χρησιμοποιείται για την κατασκευή LSAW. Εάν το ερώτημά σας αναφέρει απλώς 'X80 PSL2 LSAW', οι μύλοι θα αναφέρουν το X80M εκτός εάν ορίσετε διαφορετικά. Κρατήστε το X80Q για σωλήνα χωρίς ραφή με παχύ τοίχωμα ή όπου οι προδιαγραφές του έργου σας απαιτούν ρητά συνθήκη παράδοσης Q&T.

3. Χημικές & Μηχανικές Ιδιότητες

3.1 Χημική Σύνθεση (API 5L 46th Edition, PSL2)

Στοιχείο X80M Χωρίς ραφή (μέγιστο %) X80M Συγκολλημένο (μέγιστο %) X80Q Χωρίς ραφή (μέγιστο %) X80Q Συγκολλημένο (μέγιστο %)
Άνθρακας (C) 0.10 0.10 0.18 0.18
Μαγγάνιο (Mn) 1.85 1.85 1.85 1.85
Φώσφορος (P) 0.020 0.020 0.020 0.020
Θείο (S) 0.010 0.010 0.010 0.010
Πυρίτιο (Si) 0.45 0.45 0.45 0.45
Nb + V + Ti (ολικό μικροκράμα) 0.15 0.15 0.15 0.15
Mo (όπου χρησιμοποιείται) 0,50 μέγ 0,50 μέγ 0,50 μέγ 0,50 μέγ
Ni (όπου χρησιμοποιείται) 1,00 μέγ 1,00 μέγ 1,00 μέγ 1,00 μέγ
CE IIW  (μέγ.) Κατόπιν συμφωνίας — συνήθως ≤ 0,46 Κατόπιν συμφωνίας — συνήθως ≤ 0,46
Pcm (μέγ.) Κατόπιν συμφωνίας — συνήθως ≤ 0,22 Κατόπιν συμφωνίας — συνήθως ≤ 0,25

Σημείωση: Για σωλήνα χωρίς ραφή X80Q με πάχος τοιχώματος > 20 mm, τα όρια CE IIW  υπόκεινται σε υποχρεωτική συμφωνία ανά υποσημείωση Πίνακας 5 API 5L. Επιβεβαιώνετε πάντα τα όρια CE με το μύλο κατά την τοποθέτηση της παραγγελίας.

3.2 Μηχανικές ιδιότητες (PSL2)

Ιδιότητα X80M PSL2 X80Q PSL2 Σημειώσεις
Ελάχιστη ισχύς διαρροής (SMYS) 555 MPa / 80.500 psi 555 MPa / 80.500 psi Ίδιος όροφος και οι δύο συνθήκες
Μέγιστη αντοχή διαρροής 705 MPa / 102.200 psi 705 MPa / 102.200 psi οροφή PSL2
Ελάχιστη αντοχή σε εφελκυσμό (SMTS) 625 MPa / 90.600 psi 625 MPa / 90.600 psi —
Μέγιστη αντοχή σε εφελκυσμό 825 MPa / 119.700 psi 825 MPa / 119.700 psi οροφή PSL2
Λόγος απόδοσης/ελκυσμού (μέγ.) 0.93 0.93 Υποχρεωτικό όριο PSL2
Δοκιμή πρόσκρουσης CVN Επιτακτικός Επιτακτικός Σώμα, ραφή συγκόλλησης και HAZ
DWTT (OD ≥ 508 mm) ≥ 85% περιοχή διάτμησης στους -15°C ≥ 85% περιοχή διάτμησης στους -15°C Απαιτείται για όλους τους σωλήνες μεγάλου OD
Σκληρότητα (μέγ.) Δεν προσδιορίζεται (μη ξινό) Δεν προσδιορίζεται (μη ξινό) Δεν υπάρχει βαθμός ξινής εξυπηρέτησης για το X80
Επιλογή ξινής υπηρεσίας Μη διαθέσιμο Μη διαθέσιμο Το X70QS/MS είναι το μέγιστο για ξινή εξυπηρέτηση
Engineering Insight — Γιατί το X80M έχει χαμηλότερο μέγιστο άνθρακα από το X80Q Ο μέγιστος άνθρακας X80M 0,10% (έναντι 0,18% για το X80Q) αντικατοπτρίζει την εξάρτηση από τη διαδικασία TMCP. Το TMCP επιτυγχάνει τη δύναμή του κυρίως μέσω της βελτίωσης των κόκκων κατά την ελεγχόμενη έλαση — όχι από την περιεκτικότητα σε άνθρακα. Ο χαμηλός άνθρακας μειώνει επίσης τον κίνδυνο σχηματισμού μαρτενσίτη στο HAZ κατά τη συγκόλληση, κάτι που είναι κρίσιμο δεδομένου του ήδη υψηλού επιπέδου αντοχής. Το X80Q μπορεί να ανεχθεί υψηλότερο άνθρακα επειδή ο κύκλος Q&T παρέχει περισσότερο έλεγχο στην τελική μικροδομή, αλλά αυτό έχει το κόστος των πιο απαιτητικών απαιτήσεων προθέρμανσης στο πεδίο.

4. Τύποι Κατασκευής & Εύρος Μεγεθών

Το X80 παράγεται σχεδόν αποκλειστικά ως  LSAW (μεγάλης διαμέτρου)  ή  χωρίς ραφές (μικρότερη οπή, υψηλής πίεσης) . Το ERW και το SSAW είναι τεχνικά δυνατά, αλλά σπάνια προσδιορίζονται για το X80 — η υψηλή αντοχή και η χημεία TMCP του βαθμού καθιστούν πιο απαιτητική την πιστοποίηση συνεπούς ραφής συγκόλλησης και οι περισσότερες προδιαγραφές έργων για αγωγούς με δυνατότητα X80 απαιτούν έμμεσα LSAW.

διεργασίας εύρους OD Πάχος τοιχώματος Τυπική συνθήκη παράδοσης Καλύτερη για
Χωρίς ραφή (SMLS) ½' – 24' (έως 610 mm) Έως ~65 mm X80Q Μικρή οπή υψηλής πίεσης, σωληνώσεις σταθμού, στροφές
LSAW / DSAW 18' – 60' (457–1524 χλστ.) 8–40 mm X80M Μεταφορά φυσικού αερίου μεγάλης διαμέτρου
ERW 4' – 24' (έως 610 mm) Έως ~19 mm X80M Σπάνια προσδιορίζεται — μόνο για συγκεκριμένο έργο

4.1 Εύρος τυπικού μεγέθους (LSAW)

OD (ίντσες) OD (mm) Τυπικό εύρος WT (mm) Σημειώσεις
18' – 24' 457,2 – 609,6 8,0 – 19,1 Μεταβατικό — διατίθεται επίσης χωρίς ραφή
26' – 36' 660,4 – 914,4 9,5 – 25,4 Εύρος Core LSAW για κύρια γραμμή X80
38' – 48' 965,2 – 1219,2 11,1 – 32,0 Κύρια γραμμή υψηλής πίεσης, εξαιρετικά μεγάλες διαδρομές
50' – 60' 1270 – 1524 14,3 – 40,0 Αυτοκινητόδρομοι φυσικού αερίου μεγάλης διαμέτρου

Σχετική ανάγνωση: LSAW vs Χωρίς ραφή για έργα υψηλής απόδοσης μεγάλης διαμέτρου → | LSAW JCOE εναντίον Spiral Pipe for Subsea Risers →

5. Συγκόλληση & Κατασκευή Πεδίου

Η συγκόλληση X80 στο χωράφι είναι σημαντικά πιο απαιτητική από την X70. Ο συνδυασμός υψηλού SMYS, χημείας TMCP χαμηλού άνθρακα και αυστηρών ορίων CE δημιουργεί ένα στενό παράθυρο συγκόλλησης που τιμωρεί τον κακό έλεγχο της διαδικασίας πιο σκληρά από τους χαμηλότερους βαθμούς.

5.1 Βασικές παράμετροι συγκόλλησης

Απαίτηση παραμέτρου / Καθοδήγηση
Κυβερνητικό πρότυπο API 1104 (συγκολλήσεις περιφέρειας πεδίου); ASME IX (σωλήνες εγκατάστασης/σταθμού)
Θερμοκρασία προθέρμανσης 75–150°C τυπική; αύξηση στους 100–175°C για WT > 20 mm ή θερμοκρασία περιβάλλοντος < 5°C
Έλεγχος υδρογόνου Διαχύσιμο H2 ≤ 4 ml/100 g μετάλλου συγκόλλησης — αυστηρότερο από το X70. Ψήστε τα ηλεκτρόδια στους 300–350°C για τουλάχιστον 1 ώρα πριν από τη χρήση.
Εύρος εισόδου θερμότητας 1,0 – 3,0 kJ/mm. Πιο αυστηρό ανώτατο όριο από το X70 — η υπερβολική εισροή θερμότητας είναι πιο επιζήμια για την σκληρότητα TMCP HAZ σε αυτό το επίπεδο αντοχής.
Θερμοκρασία ενδιάμεσης διέλευσης (μέγιστη) 230°C. Κάτω από το όριο των 250°C του X70 — κρίσιμο για τις ποιότητες TMCP για την αποφυγή της μικροδομικής υποβάθμισης.
Προτίμηση διαδικασίας συγκόλλησης Αυτόματο ή ημιαυτόματο (GMAW, FCAW-G, SAW) προτιμάται ιδιαίτερα για συνοχή εισόδου θερμότητας. Το SMAW είναι αποδεκτό αλλά απαιτεί πιο αυστηρά προσόντα συγκολλητή.
Απαιτήσεις δοκιμών WPQ Οι δοκιμές κρούσης CVN είναι υποχρεωτικές σε μέταλλο συγκόλλησης και HAZ ως μέρος του WPQ. Η διέλευση σκληρότητας κατά μήκος της διατομής συγκόλλησης συνιστάται για όλα τα X80 WPQ.
PWHT Δεν απαιτείται για το τυπικό TMCP X80M. Αξιολογήστε για βαθμούς WT > 32 mm ή Q&T. Το PWHT του σωλήνα TMCP κινδυνεύει να υπερθερμανθεί η μικροδομή — συμβουλευτείτε τον μύλο πριν την εφαρμογή.
Κρίσιμο σημείο μηχανικής — Το X80 WPS δεν μπορεί να δανειστεί απευθείας από έργα X70 Μια κοινή και επικίνδυνη συντόμευση για έργα που μεταβαίνουν από X70 σε X80 είναι η επαναχρησιμοποίηση του X70 WPS με μικρές τροποποιήσεις. Αυτό δεν είναι αποδεκτό. Το API 1104 απαιτεί πλήρη εκ νέου πιστοποίηση όταν αλλάζει η ποιότητα του βασικού μετάλλου. Το X80M TMCP έχει διαφορετικό CE, διαφορετική μικροδομή και πιο αυστηρή ευαισθησία εισόδου θερμότητας από το X70M. Οι διαδικασίες συγκόλλησης που πληρούν τις προϋποθέσεις για το X70 ενδέχεται να παράγουν αποτελέσματα σκληρότητας ή σκληρότητας HAZ που αποτυγχάνουν στις δοκιμές πιστοποίησης X80. Να εκτελείτε πάντα ένα πλήρες πρόγραμμα WPQ στον πραγματικό σωλήνα X80 από τον πραγματικό μύλο τροφοδοσίας.

Περαιτέρω ανάγνωση: Σωλήνα γραμμής X70: Αντιμετώπιση προβλημάτων μαλακώματος και περίμετρου συγκόλλησης HAZ → | Ovality σωλήνων & ανοχές Hi-Lo σε συγκολλήσεις μεγάλης διαμέτρου →

6. X80 vs X70 — Πότε να γίνει αναβάθμιση

Η απόφαση μεταξύ X70 και X80 είναι σχεδόν πάντα ένας υπολογισμός πάχους τοιχώματος και συνολικού κόστους έργου. Το υψηλότερο SMYS του X80 επιτρέπει λεπτότερους τοίχους για την ίδια πίεση λειτουργίας — αλλά το ασφάλιστρο στο κόστος υλικού, την πιστοποίηση WPS και την πολυπλοκότητα της αλυσίδας εφοδιασμού αποδίδει μόνο πάνω από ορισμένα όρια έργου.

Factor X70 PSL2 X80 PSL2
Ελάχιστη ισχύς διαρροής 485 MPa 555 MPa (+14,4%)
Εξοικονόμηση πάχους τοίχου έναντι X65 ~7–8% ~17–18% έναντι X65; ~10–12% έναντι X70
Διαθεσιμότητα PSL1 Ναί Όχι — μόνο PSL2
Ξινός βαθμός υπηρεσίας X70QS / X70MS (Παράρτημα Η) Μη διαθέσιμο
Πολυπλοκότητα συγκόλλησης Μέτρια — καλά εδραιωμένη βιβλιοθήκη WPS Υψηλότερος — αυστηρότερος έλεγχος H2, μικρότερη είσοδος θερμότητας
Διαθεσιμότητα μύλου Ευρεία — οι περισσότεροι μύλοι API 5L Στενότερο — λιγότεροι μύλοι που πληρούν τις προϋποθέσεις για το X80
Premium χρόνου παράδοσης Πρότυπο Συνήθως 4-8 εβδομάδες περισσότερο
Κίνδυνος ευθραυστότητας υδρογόνου Μέτρια — διαχειρίσιμη με τους βαθμούς του Παραρτήματος Η Υψηλότερο — σχετικό με την υπηρεσία μείγματος H2
Βέλτιστο προφίλ έργου OD 24'–48', MAOP 8–12 MPa, χερσαία ή υπεράκτια OD ≥ 36', MAOP ≥ 12 MPa, μη ξινή, μεγάλη διαδρομή
Engineering Insight — Το σημείο θραύσης X80 Η εξοικονόμηση πάχους τοιχώματος από το X80 έναντι του X70 είναι περίπου 10–12% για την ίδια OD και πίεση λειτουργίας. Σε μια διαδρομή διαμέτρου 48' και 800 km στα 12 MPa MAOP, αυτή η εξοικονόμηση μπορεί να αντιπροσωπεύει 15.000–20.000 τόνους χάλυβα — μια εξοικονόμηση κόστους υλικού που καλύπτει εύκολα την υψηλότερη τιμή ανά τόνο του X80 και το πρόσθετο κόστος πιστοποίησης WPS. Η απόφαση X80 δικαιολογείται σχεδόν πάντα σε διαδρομές ≥ 500 km σε μεγάλη διάμετρο και υψηλή πίεση.

Δείτε επίσης: X70 vs X80 Line Pipe: The HSLA Sweet Spot → | X70 vs X65: Weldability & Cost Realities →

7. Περιορισμοί & Πότε να μην χρησιμοποιείται το X80

Ο φάκελος απόδοσης του X80 έχει σκληρά όρια που συχνά υποτιμώνται στο αρχικό στάδιο του έργου. Ο καθορισμός του X80 εκτός αυτών των ορίων δημιουργεί σημαντικά προβλήματα μηχανικής και προμηθειών κατάντη.

Σημείο κρίσιμης μηχανικής — Το X80 δεν έχει βαθμό σέρβις Αυτός είναι ο μοναδικός πιο σημαντικός περιορισμός του X80. Σε αντίθεση με το X70, το οποίο διαθέτει ειδικούς βαθμούς σέρβις (X70QS και X70MS) που είναι συμβατοί με το API 5L Annex H και το NACE MR0175 / ISO 15156-2, δεν υπάρχει ονομασία ξινής υπηρεσίας για το X80. Η ελάχιστη αντοχή διαρροής των 555 MPa του βαθμού το τοποθετεί σταθερά πάνω από το όριο σκληρότητας στο οποίο η πυρόλυση καταπόνησης σουλφιδίου (SSC) γίνεται ανεξέλεγκτη. Εάν ο αγωγός σας θα μεταφέρει υγρό H2S — ακόμη και εν μέρει ή κατά διαστήματα — το X80 δεν αποτελεί επιλογή. Ο μέγιστος βαθμός σέρβις είναι X70QS/MS.

Πρόσθετοι περιορισμοί για επιβεβαίωση πριν από τον καθορισμό του X80:

  • Υπηρεσία υδρογόνου:  Το X80 έχει μεγαλύτερη ευαισθησία στην ευθραυστότητα του υδρογόνου από το X70 λόγω της υψηλότερης αντοχής του. Για αγωγούς μίγματος υδρογόνου (>10% H2 κατ' όγκο), το X80 απαιτεί πρόσθετη αξιολόγηση μηχανικής θραύσης και μπορεί να απαιτήσει συμπληρωματικές προδιαγραφές έργου. Βλέπω: Χαλύβδινος αγωγός για αγωγούς υδρογόνου: Οδηγός βαθμών και συγκόλλησης →

  • Σχεδιασμός με βάση το στέλεχος:  Ο μέγιστος λόγος Y/T 0,93 ισχύει τόσο για το X70 όσο και για το X80, αλλά η υψηλότερη απόλυτη απόδοση του X80 σημαίνει ότι το απόθεμα πλαστικής καταπόνησης είναι αναλογικά μικρότερο. Για αγωγούς που διασχίζουν σεισμικές ζώνες, μόνιμο πάγο ή περιοχές κίνησης του εδάφους, επιβεβαιώστε την ικανότητα καταπόνησης με ανάλυση μηχανικής θραύσης.

  • Υπεράκτιος σωλήνας τυλίγματος βαθέων υδάτων:  Το X80 σπάνια προσδιορίζεται για εγκατάσταση αγωγού με κύλινδρο λόγω ανησυχιών σχετικά με την κυκλική καταπόνηση του πλαστικού κατά τη διάρκεια του τυλίγματος/ξετυλίγματος — οι περισσότερες υπεράκτιες εφαρμογές X80 χρησιμοποιούν άκαμπτο S-lay ή J-lay. Επιβεβαιώστε με τον ανάδοχο εγκατάστασης πριν καθορίσετε.

  • Κάμψεις και εξαρτήματα:  Οι επαγωγικές κάμψεις και εξαρτήματα στο X80 απαιτούν συγκεκριμένες διαδικασίες διαμόρφωσης και θερμικής επεξεργασίας. Οι τυπικές διαδικασίες κάμψης X70 δεν μπορούν να εφαρμοστούν απευθείας.

Συγγενεύων: Πέρα από το PSL2: Παράρτημα H Μεταλλουργία για ξινό αέριο → | Γιατί τα X65QS και X70QS ξεπερνούν τους τυπικούς βαθμούς σε κρίσιμες εφαρμογές κόπωσης →

8. Παραδείγματα Εφαρμογών & Έργων

Το X80 καθορίζεται εκεί όπου τα οικονομικά του έργου και όχι ο μηχανικός συντηρητισμός οδηγούν την επιλογή βαθμού. Είναι ένα εμπορικό εργαλείο βελτιστοποίησης για πολύ μεγάλα έργα — όχι μια αναβάθμιση ασφάλειας.

Εφαρμογή Τυπική OD × Βαθμός WT Γιατί X80;
Μετάδοση αερίου εξαιρετικά υψηλής πίεσης 42 '–56' × 16–28 mm X80M PSL2 Εξοικονόμηση τοίχου σε πολύ μεγάλες διαδρομές μεγάλης διαμέτρου με MAOP ≥ 12 MPa
Διασυνοριακοί αγωγοί εξαγωγής φυσικού αερίου 36 '–48' × 14–22 mm X80M PSL2 Μείωση χωρητικότητας χάλυβα σε διαδρομές 500+ km — αποφασιστικό πλεονέκτημα κόστους
Υπεράκτια μη ξινά βαθιά νερά 8 '–16' × 20–40 mm X80Q PSL2 + Παράρτημα J Υψηλή εξωτερική πίεση σε συνδυασμό με υψηλή εσωτερική πίεση. δεν υπάρχει H2S
Σωληνώσεις σταθμού και συμπιεστή 6 '–16' × 12–32 mm X80Q PSL2 (χωρίς ραφή) Ονομασία υψηλής πίεσης σε συμπαγή διατομή σωλήνα. μόνο μη ξινή υπηρεσία
Αγωγοί τροφοδοσίας LNG (μη ξινοί) 24 '–36' × 14–25 mm X80M PSL2 Υψηλή πίεση λειτουργίας, απαιτήσεις κρυογονικής σκληρότητας μέσω συμπληρωματικής προδιαγραφής CVN

Για την επιλογή επικάλυψης σε έργα X80: 3LPE vs FBE vs 3LPP: Πώς να επιλέξετε τη σωστή επίστρωση σωλήνα → | Πρότυπο επίστρωσης 3LPE DIN 30670 →

Για υπεράκτιους συγκολλημένους σωλήνες: Offshore vs Onshore Welded Pipe: Γιατί το LSAW είναι το πρότυπο για θαλάσσια περιβάλλοντα →

9. Συχνές Ερωτήσεις

Τι είναι ο σωλήνας API 5L X80;

Το API 5L X80 (ISO 3183 L555) είναι η υψηλότερη κύρια ποιότητα στο πρότυπο API 5L, με ελάχιστη ισχύ διαρροής 555 MPa (80.500 psi). Παράγεται αποκλειστικά σε PSL2 σε μορφή LSAW ή χωρίς ραφή και χρησιμοποιείται για αγωγούς μεταφοράς αερίου και λαδιού μεγάλης διαμέτρου, εξαιρετικά υψηλής πίεσης, όπου η μείωση του πάχους του τοιχώματος είναι ο κύριος οδηγός σχεδιασμού.

Είναι το API 5L X80 διαθέσιμο σε PSL1;

Όχι. Το API 5L X80 είναι διαθέσιμο μόνο σε PSL2. Το πρότυπο δεν ορίζει απαιτήσεις PSL1 για βαθμούς άνω του X70. Κάθε παραγγελία αγοράς X80 είναι αυτόματα παραγγελία PSL2, με υποχρεωτική δοκιμή CVN, δοκιμή DWTT για μεγάλη OD, πλήρη ιχνηλασιμότητα και αυστηρότερες ανοχές διαστάσεων.

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ X80M και X80Q;

Το X80M παράγεται με θερμομηχανική ελεγχόμενη επεξεργασία (TMCP) — ελεγχόμενη έλαση χωρίς θερμική επεξεργασία μετά την έλαση. Έχει πολύ χαμηλό άνθρακα (≤ 0,10%) και είναι η κυρίαρχη επιλογή για σωλήνα LSAW μεγάλης διαμέτρου. Το X80Q σβήνει και σκληρύνεται μετά την κύλιση, ανέχεται υψηλότερο άνθρακα (≤ 0,18%) και χρησιμοποιείται για εφαρμογές με παχύτερο τοίχωμα ή χωρίς ραφή, όπου το κυλιόμενο παράθυρο TMCP δεν μπορεί να επιτύχει τον απαιτούμενο συνδυασμό αντοχής και σκληρότητας.

Πότε πρέπει να ορίσω X80 αντί για X70;

Το X80 δικαιολογείται όταν ο αγωγός είναι μεγάλης διαμέτρου (≥ 36'), λειτουργεί σε υψηλή πίεση (MAOP ≥ 12 MPa), ακολουθεί μεγάλη διαδρομή (≥ 500 km) και το σέρβις δεν είναι ξινό. Η εξοικονόμηση περίπου 10–12% σε πάχος τοιχώματος πάνω από X70 σε αυτές τις κλίμακες χάλυβα μεταφράζεται σε μικρότερες διαμέτρους του έργου. σέρβις ή εφαρμογές μείγματος υδρογόνου, το X70 είναι η καλύτερη επιλογή.

Μπορεί ο σωλήνας X80 να χρησιμοποιηθεί σε ξινό service;

Όχι. Δεν υπάρχει ονομασία ξινής υπηρεσίας για το API 5L X80. Η ελάχιστη αντοχή διαρροής 555 MPa του βαθμού το καθιστά εγγενώς ευαίσθητο σε ρωγμές από θειούχα τάση (SSC) σε υγρά περιβάλλοντα H2S. Για ξινό σέρβις, ο μέγιστος πρακτικός βαθμός είναι X70QS ή X70MS (PSL2, Παράρτημα Η). Ο καθορισμός του X80 σε έναν αγωγό που μεταφέρει υγρό H2S είναι ένα μηχανικό σφάλμα που δεν μπορεί να επιλυθεί με επικαλύψεις ή αναστολείς.

Ποια διαδικασία συγκόλλησης απαιτείται για συγκολλήσεις περιφέρειας Χ80;

Οι συγκολλήσεις περιφέρειας X80 διέπονται από το API 1104 και απαιτούν ένα πλήρως πιστοποιημένο WPS ειδικά για το X80 — οι διαδικασίες που πληρούν τις προϋποθέσεις για το X70 δεν μπορούν να μεταφερθούν απευθείας. Οι απαιτήσεις περιλαμβάνουν προθέρμανση 75–150°C, διαχύσιμο υδρογόνο ≤ 4 ml/100g, εισροή θερμότητας 1,0–3,0 kJ/mm και μέγιστη θερμοκρασία ενδιάμεσης διέλευσης 230°C. Όλες οι δοκιμές WPQ πρέπει να περιλαμβάνουν δοκιμές κρούσης CVN σε μέταλλο συγκόλλησης και HAZ. Η αυτόματη συγκόλληση προτιμάται ιδιαίτερα για τη συνοχή της εισροής θερμότητας.

Πηγή API 5L X80 Line Pipe από ZC Steel Pipe

Η ZC Steel Pipe κατασκευάζει και εξάγει σωλήνα γραμμής API 5L X80 σε LSAW και απρόσκοπτη μορφή σε PSL2, σε συνθήκες παράδοσης X80M και X80Q. Παρέχουμε έργα κύριας γραμμής μεγάλης διαμέτρου σε όλη την Αφρική, τη Μέση Ανατολή και τη Νότια Αμερική με πλήρη ιχνηλασιμότητα MTR και υποστήριξη επιθεώρησης από τρίτους.

Διατίθεται με αντιδιαβρωτική επίστρωση FBE, 3LPE ή 3LPP κατά ISO 21809 / DIN 30670. Προσαρμοσμένη OD, πάχος τοιχώματος και μήκος κατόπιν παραγγελίας.

 Mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Ζητήστε προσφορά


Επικοινωνήστε

Γρήγοροι Σύνδεσμοι

Υποστήριξη

Κατηγορία Προϊόντος

Επικοινωνήστε μαζί μας

Προσθήκη: No. 42, Group 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Αφήστε ένα μήνυμα
Επικοινωνήστε μαζί μας
Πνευματικά δικαιώματα © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος. Υποστηρίζεται από leadong.com