Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
Potrubí API 5L X80 – třídy, specifikace a průvodce dodavatele
Nacházíte se zde: Domov » Blogy » Novinky o produktech » Potrubí API 5L X80 – třídy, specifikace a průvodce dodavatele

Potrubí API 5L X80 – třídy, specifikace a průvodce dodavatele

Zobrazení: 0     Autor: Editor webu Čas publikování: 2026-03-12 Původ: místo

Zeptejte se

tlačítko sdílení na facebooku
tlačítko sdílení na twitteru
tlačítko sdílení linky
tlačítko sdílení wechat
tlačítko sdílení linkedin
tlačítko sdílení na pinterestu
tlačítko sdílení whatsapp
sdílet toto tlačítko sdílení

API 5L X80 – označený jako  L555  podle ISO 3183 – je nejvyšší běžná třída v žebříku třídy API 5L, sedící nad X70 a pod ultravysokopevnostními experimentálními třídami X90, X100 a X120. S minimální mezí kluzu  555 MPa (80 500 psi) umožňuje X80 další snížení tloušťky stěny ve srovnání s X70 – výhoda, která se stává ekonomicky rozhodující u velmi velkých průměrů, velmi dlouhých, velmi vysokotlakých plynovodů, kde každý milimetr tloušťky stěny představuje tisíce tun oceli po celé délce trasy.

X80 není univerzální upgrade z X70. Jedná se o specializovanou třídu s užším aplikačním oknem, přísnějšími výrobními kontrolami a bez kyselé servisní varianty. ZC Steel Pipe dodává potrubní potrubí API 5L X80 v LSAW a bezešvé formě do PSL2, s plnou sledovatelností MTR a kontrolou třetí strany. Tato příručka pokrývá specifikace, kritéria výběru, požadavky na svařování a klíčovou otázku, kterou si technici pro nákup pokládají: kdy má X80 vlastně smysl oproti X70?

OBSAH

  1. Co je API 5L X80?

  2. Dodací podmínky: X80M vs X80Q

  3. Chemické a mechanické vlastnosti

  4. Výrobní typy a rozsah velikostí

  5. Svařování a výroba v terénu

  6. X80 vs X70 — Kdy upgradovat

  7. Omezení a kdy X80 nepoužívat

  8. Příklady aplikací a projektů

  9. FAQ

1. Co je API 5L X80?

API 5L X80 je vysokopevnostní nízkolegované potrubí (HSLA) definované ve specifikaci API 5L / ISO 3183 s následující hlavní identitou:

STANDARDNÍ OZNAČENÍ API 5L X80 (imperiální) = ISO 3183 L555 (metrický) = EN 10208-2 L555MB (evropský) = CSA Z245.1 Grade 555 (kanadský). Minimální mez kluzu: 555 MPa (80 500 psi). Minimální pevnost v tahu: 625 MPa (90 600 psi). K DISPOZICI POUZE V PSL2 — PRO X80 NENÍ ŽÁDNÁ VOLBA PSL1.

X80 se vyrábí výhradně jako  PSL2 . Toto je tvrdé pravidlo v API 5L, nikoli tržní preference – norma nedefinuje chemické nebo mechanické požadavky PSL1 pro jakosti nad X70. Každá objednávka X80 je automaticky objednávkou PSL2 se všemi povinnými zkouškami, sledovatelností a dokumentací, které to obnáší.

Metalurgie X80 je postavena na stejné mikrolegované uhlík-manganové platformě jako X70, ale posunula se dále. Niob (Nb), vanad (V), titan (Ti) a v některých složeních mlýnů molybden (Mo) a nikl (Ni) se používají k dosažení vyšší pevnosti prostřednictvím zjemnění zrna a precipitačního zpevnění v rámci procesu zpracování TMCP nebo Q&T. Výsledkem je jemnozrnná bainitická nebo jehličkovitá feritová mikrostruktura s přísně kontrolovaným uhlíkovým ekvivalentem – nezbytná pro udržení svařitelnosti na této úrovni pevnosti.

Viz také: Jaký je rozdíl mezi potrubím a potrubím? →

2. Dodací podmínky: X80M vs X80Q

Stejně jako X70 je X80 k dispozici ve dvou hlavních dodacích podmínkách. Přípona říká, jak byla trubka po válcování tepelně zpracována – a to je důležité jak pro kvalifikaci postupu svařování, tak pro dlouhodobou mechanickou stabilitu.

X80M / L555M (TMCP)

Proces:   Termomechanicky řízené válcování
Tepelné zpracování po válcování:   Žádné – vlastnosti z válcování
Typická tloušťka stěny:   Až ~25 mm
Běžná forma:   LSAW trubka velkého průměru
Typické použití:   Hlavní rozvod plynu, velký vnější průměr

X80Q / L555Q (Q&T)

Proces:   Kalení a temperování po válcování
Tepelné zpracování po válcování:   Ano – celý cyklus Q&T
Typická tloušťka stěny:   15 mm a více
Běžná forma:   Bezešvé nebo silnostěnné LSAW
Typické použití:   Vysokotlaké aplikace se silnějšími stěnami
Poznámka k nákupu – X80M je výchozí pro projekty LSAW Prakticky u všech hlavních projektů X80 s velkým průměrem je potrubí specifikováno jako X80M (TMCP). TMCP se vyhýbá nákladům a dodacím lhůtám celého cyklu Q&T a vytváří vynikající houževnatost CVN u plochých válcovaných desek používaných pro výrobu LSAW. Pokud váš dotaz uvádí pouze 'X80 PSL2 LSAW', bude společnost Mills uvádět X80M, pokud neurčíte jinak. X80Q rezervujte pro tlustostěnné bezešvé trubky nebo tam, kde specifikace vašeho projektu výslovně vyžaduje dodací podmínky Q&T.

3. Chemické a mechanické vlastnosti

3.1 Chemické složení (API 5L 46. vydání, PSL2)

Prvek X80M Bezešvý (max %) X80M Svařovaný (max %) X80Q Bezešvý (max %) X80Q Svařovaný (max %)
uhlík (C) 0.10 0.10 0.18 0.18
mangan (Mn) 1.85 1.85 1.85 1.85
fosfor (P) 0.020 0.020 0.020 0.020
síra (S) 0.010 0.010 0.010 0.010
křemík (Si) 0.45 0.45 0.45 0.45
Nb + V + Ti (mikroslitina celkem) 0.15 0.15 0.15 0.15
Mo (kde se používá) 0,50 max 0,50 max 0,50 max 0,50 max
Ni (pokud se používá) max. 1,00 max. 1,00 max. 1,00 max. 1,00
CE IIW  (max) Po dohodě — obvykle ≤ 0,46 Po dohodě — obvykle ≤ 0,46
Pcm (max.) Po dohodě — obvykle ≤ 0,22 Po dohodě — obvykle ≤ 0,25

Poznámka: Pro bezešvé trubky X80Q s tloušťkou stěny > 20 mm jsou limity CE IIW  předmětem povinné dohody podle API 5L tabulky 5 poznámky pod čarou. Při zadávání objednávky vždy potvrďte CE limity s frézou.

3.2 Mechanické vlastnosti (PSL2)

Vlastnost X80M PSL2 X80Q PSL2 Poznámky
Minimální mez kluzu (SMYS) 555 MPa / 80 500 psi 555 MPa / 80 500 psi Obě podmínky stejná podlaha
Maximální mez kluzu 705 MPa / 102 200 psi 705 MPa / 102 200 psi Strop PSL2
Minimální pevnost v tahu (SMTS) 625 MPa / 90 600 psi 625 MPa / 90 600 psi —
Maximální pevnost v tahu 825 MPa / 119 700 psi 825 MPa / 119 700 psi Strop PSL2
Poměr kluzu/tahu (max) 0.93 0.93 Povinný limit PSL2
Testování dopadu CVN Povinné Povinné Tělo, svarový šev a HAZ
DWTT (vnější průměr ≥ 508 mm) ≥ 85 % smyková plocha při -15 °C ≥ 85 % smyková plocha při -15 °C Požadováno pro všechny trubky s velkým průměrem
Tvrdost (max) Není uvedeno (nekyselé) Není uvedeno (nekyselé) Pro X80 neexistuje žádný stupeň kyselého provozu
Možnost kyselého servisu Není k dispozici Není k dispozici X70QS/MS je maximum pro kyselou obsluhu
Technický přehled – proč má X80M nižší maximální uhlík než X80Q Maximální uhlík X80M 0,10 % (oproti 0,18 % u X80Q) odráží závislost procesu TMCP. TMCP dosahuje své síly především zjemňováním zrna během řízeného válcování – nikoli obsahem uhlíku. Nižší uhlík také snižuje riziko tvorby martenzitu v HAZ během svařování, což je kritické vzhledem k již tak vysoké úrovni pevnosti. X80Q snese vyšší uhlík, protože cyklus Q&T poskytuje větší kontrolu nad konečnou mikrostrukturou, ale to přichází za cenu náročnějších požadavků na předehřívání v terénu.

4. Výrobní typy a rozsah velikostí

X80 se téměř výhradně vyrábí jako  LSAW (velký průměr)  nebo  bezešvé (menší vrtání, vysokotlaké) . ERW a SSAW jsou technicky možné, ale pro X80 jsou specifikovány jen zřídka – vysoká pevnost této třídy a chemie TMCP činí konzistentní kvalifikaci svaru náročnější a většina projektových specifikací pro potrubí s X80 implicitně vyžaduje LSAW.

procesu Rozsah OD Tloušťka stěny Typické dodací podmínky Nejlepší pro
Bezešvé (SMLS) ½' – 24' (až 610 mm) Až ~65 mm X80Q Vysokotlaký malý vrt, staniční potrubí, ohyby
LSAW / DSAW 18' – 60' (457–1524 mm) 8–40 mm X80M Velkoprůměrový hlavní rozvod plynu
ERW 4' – 24' (až 610 mm) Až ~19 mm X80M Zřídka specifikováno – pouze pro konkrétní projekt

4.1 Standardní rozsah velikostí (LSAW)

Vnější průměr (palce) Vnější průměr (mm) Typický rozsah WT (mm) Poznámky
18' – 24' 457,2 – 609,6 8.0 – 19.1 Přechodné — k dispozici také bezproblémové
26' – 36' 660,4 – 914,4 9.5 – 25.4 Řada Core LSAW pro hlavní řadu X80
38' – 48' 965,2 – 1219,2 11.1 – 32.0 Vysokotlaké hlavní vedení, ultra dlouhé trasy
50' – 60' 1270 – 1524 14,3 – 40,0 Plynové superdálnice velkého průměru

Související čtení: LSAW vs bezproblémové pro velkoprůměrové projekty s vysokou výtěžností → | LSAW JCOE vs spirálová trubka pro podmořské stoupačky →

5. Svařování a výroba v terénu

Svařování X80 v terénu je výrazně náročnější než X70. Kombinace vysoké SMYS, nízkouhlíkové chemie TMCP a přísných limitů CE vytváří úzké svařovací okno, které trestá špatné řízení postupu tvrději než nižší třídy.

5.1 Klíčové parametry svařování

Parametr Požadavek / Návod
Rozhodující standard API 1104 (polní obvodové svary); ASME IX (potrubí zařízení/stanice)
Teplota předehřátí 75–150 °C typické; zvýšení na 100–175 °C pro WT > 20 mm nebo okolní teplotu < 5 °C
Řízení vodíku Difuzní H₂ ≤ 4 ml/100 g svarového kovu – přísnější než X70. Před použitím elektrody opečte při teplotě 300–350 °C po dobu minimálně 1 hodiny.
Rozsah tepelného příkonu 1,0 – 3,0 kJ/mm. Těsnější horní mez než X70 — nadměrný přísun tepla více poškozuje houževnatost TMCP HAZ na této úrovni pevnosti.
Interpass teplota (max) 230 °C. Nižší než limit 250 °C X70 – kritický pro třídy TMCP, aby se zabránilo degradaci mikrostruktury.
Preference procesu svařování Automatické nebo poloautomatické (GMAW, FCAW-G, SAW) silně preferované pro konzistenci tepelného vstupu. SMAW přijatelné, ale vyžaduje přísnější kvalifikaci svářeče.
Požadavky na testování WPQ Rázové zkoušky CVN povinné pro svarový kov a HAZ jako součást WPQ. Průchod tvrdosti napříč průřezem svaru doporučený pro všechny X80 WPQ.
PWHT Není vyžadováno pro standardní TMCP X80M. Vyhodnoťte pro třídy WT > 32 mm nebo Q&T. PWHT potrubí TMCP riskuje přehřátí mikrostruktury – před aplikací se poraďte s mlýnem.
Kritický technický bod — X80 WPS nelze přímo vypůjčit z projektů X70 Běžnou a nebezpečnou zkratkou u projektů, které přecházejí z X70 na X80, je opětovné použití X70 WPS s drobnými úpravami. To není přijatelné. API 1104 vyžaduje úplnou rekvalifikaci, když se změní jakost obecného kovu. X80M TMCP má jiný CE, jinou mikrostrukturu a těsnější citlivost na vstup tepla než X70M. Svařovací postupy kvalifikované na X70 mohou vést k výsledkům tvrdosti nebo houževnatosti HAZ, které nevyhoví kvalifikačním testům X80. Vždy spusťte úplný program WPQ na skutečné trubce X80 ze skutečné dodávající válcovny.

Další čtení: Trubka X70: Odstraňování problémů se změkčením HAZ a obvodovým svarem → | Ovalita potrubí a tolerance Hi-Lo ve svarech s velkým průměrem obvodu →

6. X80 vs X70 — Kdy upgradovat

Rozhodnutí mezi X70 a X80 je téměř vždy tloušťka stěny a výpočet celkových nákladů projektu. Vyšší SMYS X80 umožňuje tenčí stěny při stejném provozním tlaku – ale prémie v nákladech na materiál, kvalifikaci WPS a složitosti dodavatelského řetězce se vrátí pouze nad určitými prahovými hodnotami projektu.

Faktor X70 PSL2 X80 PSL2
Min. mez kluzu 485 MPa 555 MPa (+14,4 %)
Úspora tloušťky stěny oproti X65 ~7–8 % ~17–18 % vs. X65; ~10–12 % oproti X70
Dostupnost PSL1 Ano Ne – pouze PSL2
Kyselý stupeň obsluhy X70QS / X70MS (příloha H) Není k dispozici
Složitost svařování Střední — dobře zavedená knihovna WPS Vyšší — přísnější regulace H₂, užší přívod tepla
Dostupnost mlýna Široký — většina mlýnů API 5L Užší – méně fréz kvalifikovaných pro X80
Prémie za dodací lhůtu Norma Obvykle o 4–8 týdnů déle
Riziko vodíkové křehkosti Střední – zvládnutelné se stupnicemi podle přílohy H Vyšší – relevantní pro provoz se směsí H₂
Optimální profil projektu OD 24'–48', MAOP 8–12 MPa, na souši nebo na moři OD ≥ 36', MAOP ≥ 12 MPa, nekyselá, dlouhá cesta
Engineering Insight – bod zlomu X80 Úspora tloušťky stěny oproti X80 vs X70 je přibližně 10–12 % při stejném OD a provozním tlaku. Na trase o průměru 48' a délce 800 km při 12 MPa MAOP může tato úspora představovat 15 000–20 000 tun oceli – úspora nákladů na materiál, která snadno pokryje vyšší cenu za tunu X80 a dodatečné náklady na kvalifikaci WPS. Na lince 24' při 8 MPa nad 100 km tato čísla fungují jen zřídka. Rozhodnutí X80 je téměř vždy oprávněné na trasách ≥ 500 km při velkém průměru a vysokém tlaku.

Viz také: X70 vs X80 Line Pipe: The HSLA Sweet Spot → | X70 vs X65: Svařitelnost a realita nákladů →

7. Omezení a kdy X80 nepoužívat

Výkonnostní obálka X80 má tvrdé hranice, které jsou v rané fázi projektu často podceňovány. Specifikace X80 mimo tyto hranice vytváří významné inženýrské problémy a problémy s nákupem.

Kritický inženýrský bod – X80 nemá kyselou kvalitu služeb Toto je jediné nejdůležitější omezení X80. Na rozdíl od X70, který má vyhrazené třídy kyselých služeb (X70QS a X70MS) v souladu s přílohou H API 5L a NACE MR0175 / ISO 15156-2, pro X80 neexistuje žádné označení kyselých služeb. Minimální mez kluzu 555 MPa ji staví pevně nad práh tvrdosti, při kterém se praskání sulfidovým napětím (SSC) stává nekontrolovatelným. Pokud vaše potrubí ponese vlhký H₂S – byť částečně nebo přerušovaně – X80 není volbou. Maximální stupeň kyselosti je X70QS/MS.

Další omezení pro potvrzení před specifikací X80:

  • Vodíková služba:  X80 má vyšší náchylnost k vodíkové křehkosti než X70 díky své vyšší pevnosti. Pro potrubí pro směs vodíku (>10 % H2 objemově) vyžaduje X80 další posouzení mechaniky lomu a může vyžadovat dodatečné projektové specifikace. Vidět: Ocelové trubky pro vodíkové potrubí: Průvodce třídami a svařováním →

  • Konstrukce založená na deformaci:  Maximální poměr Y/T 0,93 platí pro X70 i X80, ale vyšší absolutní výtěžnost X80 znamená, že rezerva plastické deformace je úměrně menší. U potrubí procházejících seismickými zónami, permafrostem nebo oblastmi pohybu země potvrďte deformační kapacitu analýzou lomové mechaniky.

  • Hlubinná navíjená trubka na moři:  X80 je zřídka specifikována pro instalaci navíjeného potrubí kvůli obavám z cyklického namáhání plastů během navíjení/odvíjení – většina aplikací X80 na moři používá pevné pokládání S nebo J. Před specifikací si ověřte u svého instalačního dodavatele.

  • Ohyby a tvarovky:  Indukční ohyby a tvarovky na X80 vyžadují specifické postupy tvarování a tepelného zpracování. Standardní postupy ohýbání X70 nelze přímo použít.

Související: Za PSL2: Příloha H Metalurgie pro kyselý plyn → | Proč X65QS a X70QS překonávají standardní třídy v aplikacích kritických vůči únavě →

8. Aplikace a příklady projektů

X80 je specifikován tam, kde výběr třídy řídí ekonomika projektu, nikoli inženýrský konzervatismus. Jedná se o komerční optimalizační nástroj pro velmi velké projekty – nejedná se o bezpečnostní upgrade.

Aplikace Typický vnější průměr × WT Třída Proč X80?
Ultravysokotlaký přenos plynu 42'–56' × 16–28 mm X80M PSL2 Úspora stěny na velmi dlouhých trasách s velkým průměrem s MAOP ≥ 12 MPa
Přeshraniční exportní plynovody 36'–48' × 14–22 mm X80M PSL2 Snížení tonáže oceli na trasách 500+ km — rozhodující cenová výhoda
Pobřežní nekyselé hluboké vody 8'–16' × 20–40 mm X80Q PSL2 + příloha J Vysoký vnější tlak kombinovaný s vysokým vnitřním tlakem; není přítomen H2S
Potrubí stanice a kompresoru 6'–16' × 12–32 mm X80Q PSL2 (bezešvý) Vysoký tlak v kompaktním průřezu potrubí; pouze nekyselá obsluha
Přívodní potrubí LNG (nekyselé) 24'–36' × 14–25 mm X80M PSL2 Požadavky na vysoký provozní tlak, kryogenní houževnatost prostřednictvím doplňkové specifikace CVN

Pro výběr povlaku na projektech X80: 3LPE vs FBE vs 3LPP: Jak vybrat správný povlak potrubí → | 3LPE nátěrová norma DIN 30670 →

Pro svařované potrubí na moři: Offshore vs Onshore Welded Pipe: Proč je LSAW standardem pro mořské prostředí →

9. Často kladené otázky

Co je potrubí API 5L X80?

API 5L X80 (ISO 3183 L555) je nejvyšší běžná třída ve standardu API 5L s minimální mezí kluzu 555 MPa (80 500 psi). Vyrábí se výhradně pro PSL2 v LSAW nebo bezešvé formě a používá se pro velkoprůměrové, ultravysokotlaké plynovody a ropovody, kde je primárním hnacím motorem redukce tloušťky stěny.

Je API 5L X80 k dispozici v PSL1?

Ne. API 5L X80 je k dispozici pouze v PSL2. Norma nedefinuje požadavky PSL1 pro stupně vyšší než X70. Každá objednávka X80 je automaticky objednávkou PSL2 s povinným testováním CVN, testováním DWTT pro velký vnější průměr, plnou sledovatelností a užšími rozměrovými tolerancemi.

Jaký je rozdíl mezi X80M a X80Q?

X80M se vyrábí termomechanicky kontrolovaným zpracováním (TMCP) — řízené válcování bez tepelného zpracování po válcování. Má velmi nízký obsah uhlíku (≤ 0,10 %) a je dominantní volbou pro potrubí LSAW s velkým průměrem. X80Q je po válcování kalený a temperovaný, toleruje vyšší uhlík (≤ 0,18 %) a používá se pro aplikace se silnějšími stěnami nebo bezešvé aplikace, kde rolovací okno TMCP nemůže dosáhnout požadované kombinace pevnosti a houževnatosti.

Kdy mám zadat X80 místo X70?

X80 je opodstatněné, když má potrubí velký průměr (≥ 36'), pracuje při vysokém tlaku (MAOP ≥ 12 MPa), sleduje dlouhou trasu (≥ 500 km) a provoz není kyselý. Zhruba 10–12% úspora tloušťky stěny vodíku oproti X70 u těchto projektových tras se promítá do tisíců tun, menší průměr použití oceli X7 pro použití s menším průměrem X7. je lepší volba.

Lze trubku X80 použít v kyselém provozu?

Ne. Pro API 5L X80 neexistuje žádné označení kyselé služby. Díky minimální meze kluzu 555 MPa je tato třída přirozeně náchylná k praskání sulfidovým napětím (SSC) ve vlhkém prostředí H2S. Pro kyselou obsluhu je maximální praktický stupeň X70QS nebo X70MS (PSL2, příloha H). Určení X80 v potrubí přenášejícím mokrý H₂S je technická chyba, kterou nelze vyřešit nátěry nebo inhibitory.

Jaký postup svařování je vyžadován pro svary obvodu X80?

Obvodové svary X80 se řídí API 1104 a vyžadují plně kvalifikovaný WPS specifický pro X80 – postupy kvalifikované na X70 nelze přímo přenést. Požadavky zahrnují předehřátí 75–150 °C, difuzní vodík ≤ 4 ml/100 g, tepelný příkon 1,0–3,0 kJ/mm a maximální interpass teplotu 230 °C. Všechny zkoušky WPQ musí zahrnovat zkoušky nárazem CVN na svarový kov a HAZ. Automatické svařování je silně preferováno pro konzistenci vstupního tepla.

Zdroj API 5L X80 Line Pipe od ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe vyrábí a vyváží potrubí API 5L X80 v LSAW a bezešvé formě do PSL2, v dodacích podmínkách X80M a X80Q. Dodáváme velkoprůměrové hlavní projekty napříč Afrikou, Středním východem a Jižní Amerikou s plnou sledovatelností MTR a podporou kontrol třetích stran.

K dispozici s antikorozním nátěrem FBE, 3LPE nebo 3LPP podle ISO 21809 / DIN 30670. Vlastní vnější průměr, tloušťka stěny a délka na zakázku.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Vyžádejte si cenovou nabídku


Kontaktujte nás

Rychlé odkazy

Podpora

Kategorie produktu

Kontaktujte nás

Přidat: č. 42, skupina 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Zanechat zprávu
Kontaktujte nás
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Všechna práva vyhrazena. Podporováno leadong.com