צפיות: 0 מחבר: עורך האתר זמן פרסום: 2026-03-12 מקור: אֲתַר
API 5L X80 - המיועד ל-L555 תחת ISO 3183 - הוא דרגת הזרם המרכזי הגבוהה ביותר בסולם דרגת API 5L, יושב מעל X70 ומתחת לדרגות הניסוי האולטרה-גבוהות X90, X100 ו-X120. עם חוזק תפוקה מינימלי של 555 MPa (80,500 psi) , X80 מאפשר הפחתת עובי דופן נוספת בהשוואה ל-X70 - יתרון שהופך מכריע כלכלית בצינורות הולכת גז בקוטר גדול מאוד, ארוכים מאוד, בלחץ גבוה מאוד, כאשר כל מילימטר של עובי דופן מייצג אלפי טונות של פלדה לכל אורך המסלול.
X80 אינו שדרוג אוניברסלי מ-X70. זהו דרגת מומחה עם חלון יישום צר יותר, בקרות ייצור קפדניות יותר וללא וריאנט שירות חמוץ. ZC Steel Pipe מספקת צינור קו API 5L X80 ב-LSAW ובצורה חלקה ל-PSL2, עם עקיבות MTR מלאה ובדיקת צד שלישי. מדריך זה מכסה את המפרטים, קריטריוני הבחירה, דרישות הריתוך ואת שאלת המפתח ששואלים מהנדסי רכש: מתי X80 באמת הגיוני על פני X70?
מה זה API 5L X80?
תנאי אספקה: X80M לעומת X80Q
מאפיינים כימיים ומכניים
סוגי ייצור וטווח גדלים
ריתוך וייצור בשטח
X80 לעומת X70 - מתי לשדרג
מגבלות ומתי אסור להשתמש ב-X80
יישומים ודוגמאות לפרויקטים
שאלות נפוצות
API 5L X80 הוא דרגת קו צינור בעל חוזק גבוה בעל סגסוגת נמוכה (HSLA) המוגדרת במפרט API 5L / ISO 3183, עם זהות הליבה הבאה:
X80 מיוצר אך ורק כדרגת PSL2 . זהו כלל קשה ב-API 5L, לא העדפת שוק - התקן אינו מגדיר כימיה של PSL1 או דרישות מכניות עבור ציונים מעל X70. כל הזמנת X80 היא אוטומטית הזמנת PSL2, עם כל בדיקות החובה, העקיבות והתיעוד הכרוכות בכך.
המטלורגיה של X80 בנויה על אותה פלטפורמת פחמן-מנגן בעל סגסוגת מיקרו כמו X70, אך דחפה עוד יותר. ניוביום (Nb), ונדיום (V), טיטניום (Ti), ובכמה קומפוזיציות טחנה מוליבדן (Mo) וניקל (Ni) משמשים כדי להשיג את החוזק הגבוה יותר באמצעות עידון גרגרים והתקשות משקעים בנתיב עיבוד TMCP או Q&T. התוצאה היא מיקרו-מבנה פריט באיניטי או אצילי עם מקבילת פחמן מבוקר הדוק - חיוני לשמירה על יכולת הריתוך ברמת חוזק זו.
ראה גם: מה ההבדל בין צינור לצינור קו? →
כמו X70, X80 זמין בשני תנאי אספקה עיקריים. הסיומת מספרת לך כיצד הצינור עבר טיפול בחום לאחר הגלגול - וזה משנה הן עבור ההסמכה של הליך הריתוך והן עבור היציבות המכנית לטווח ארוך.
| אלמנט | X80M ללא תפרים (מקסימום %) | X80M מרותך (מקסימום %) | X80Q ללא תפרים (מקסימום %) | X80Q מרותך (מקסימום %) |
|---|---|---|---|---|
| פחמן (C) | 0.10 | 0.10 | 0.18 | 0.18 |
| מנגן (Mn) | 1.85 | 1.85 | 1.85 | 1.85 |
| זרחן (P) | 0.020 | 0.020 | 0.020 | 0.020 |
| גופרית (S) | 0.010 | 0.010 | 0.010 | 0.010 |
| סיליקון (Si) | 0.45 | 0.45 | 0.45 | 0.45 |
| Nb + V + Ti (סה'כ מיקרוסגסוגת) | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 |
| מו (איפה בשימוש) | 0.50 מקסימום | 0.50 מקסימום | 0.50 מקסימום | 0.50 מקסימום |
| Ni (במקום שבו נעשה שימוש) | 1.00 מקסימום | 1.00 מקסימום | 1.00 מקסימום | 1.00 מקסימום |
| CE IIW (מקסימום) | בהסכמה - בדרך כלל ≤ 0.46 | בהסכמה - בדרך כלל ≤ 0.46 | ||
| Pcm (מקסימום) | בהסכמה - בדרך כלל ≤ 0.22 | בהסכמה - בדרך כלל ≤ 0.25 | ||
הערה: עבור צינור X80Q ללא תפרים עם עובי דופן > 20 מ'מ, מגבלות CE IIW כפופות להסכמה מחייבת לפי הערת שוליים של API 5L טבלה 5. אשר תמיד את מגבלות CE עם המפעל בעת ביצוע ההזמנה.
| נכס | X80M PSL2 | X80Q PSL2 | הערות |
|---|---|---|---|
| חוזק תפוקה מינימלי (SMYS) | 555 MPa / 80,500 psi | 555 MPa / 80,500 psi | אותה קומה בשני התנאים |
| חוזק תפוקה מקסימלי | 705 MPa / 102,200 psi | 705 MPa / 102,200 psi | תקרת PSL2 |
| חוזק מתיחה מינימלי (SMTS) | 625 MPa / 90,600 psi | 625 MPa / 90,600 psi | — |
| חוזק מתיחה מרבי | 825 MPa / 119,700 psi | 825 MPa / 119,700 psi | תקרת PSL2 |
| יחס תפוקה/מתיחה (מקסימום) | 0.93 | 0.93 | מגבלת PSL2 חובה |
| בדיקת השפעה של CVN | הֶכְרֵחִי | הֶכְרֵחִי | גוף, תפר ריתוך ו-HAZ |
| DWTT (OD ≥ 508 מ'מ) | ≥ 85% שטח גזירה ב-15°C | ≥ 85% שטח גזירה ב-15°C | נדרש עבור כל צינורות OD גדולים |
| קשיות (מקסימום) | לא צוין (לא חמוץ) | לא צוין (לא חמוץ) | לא קיימת דרגת שירות חמוץ עבור X80 |
| אפשרות שירות חמוץ | לא זמין | לא זמין | X70QS/MS הוא המקסימום עבור שירות חמוץ |
X80 מיוצר כמעט אך ורק כ- LSAW (קוטר גדול) או ללא תפרים (קידוח קטן יותר, בלחץ גבוה) . ERW ו-SSAW אפשריים מבחינה טכנית, אך לעתים נדירות מצוינים עבור X80 - החוזק הגבוה של הכיתה וכימיה ה-TMCP הופכים את ההסמכה העקבית לתפר ריתוך לתובענית יותר, ורוב מפרטי הפרויקט עבור צינורות בעלי יכולת X80 דורשים באופן מרומז LSAW.
| תהליך | OD טווח | עובי | דופן מצב אספקה אופייני | המתאים ביותר עבור |
|---|---|---|---|---|
| חלק (SMLS) | ½' – 24' (עד 610 מ'מ) | עד ~65 מ'מ | X80Q | קדח קטן בלחץ גבוה, צנרת תחנות, עיקולים |
| LSAW / DSAW | 18' – 60' (457–1524 מ'מ) | 8-40 מ'מ | X80M | הולכת גז קוטר גדול בקוטר גדול |
| ERW | 4' – 24' (עד 610 מ'מ) | עד ~19 מ'מ | X80M | צוין לעתים רחוקות - ספציפי לפרויקט בלבד |
| OD (אינץ') | OD (מ'מ) | טווח WT טיפוסי (מ'מ) | הערות |
|---|---|---|---|
| 18' – 24' | 457.2 - 609.6 | 8.0 - 19.1 | מעבר - זמין גם ללא תפרים |
| 26' – 36' | 660.4 - 914.4 | 9.5 - 25.4 | טווח LSAW ליבה עבור X80 mainline |
| 38' – 48' | 965.2 - 1219.2 | 11.1 - 32.0 | קו ראשי בלחץ גבוה, מסלולים ארוכים במיוחד |
| 50' – 60' | 1270 - 1524 | 14.3 – 40.0 | כבישי גז בקוטר גדול |
קריאה קשורה: LSAW לעומת חלק לפרויקטים בעלי קוטר גבוה ← | LSAW JCOE לעומת צינור ספירלה לעליות תת-מימיות →
ריתוך X80 בשטח תובעני משמעותית מ-X70. השילוב של SMYS גבוה, כימיה דלת פחמן TMCP ומגבלות CE הדוקות יוצר חלון ריתוך צר שמעניש בקרת הליכים לקויה בחומרה רבה יותר מאשר דרגות נמוכות יותר.
| דרישת פרמטר | / הדרכה |
|---|---|
| תקן שולט | API 1104 (ריתוכים בהיקף שדה); ASME IX (צנרת מתקן/תחנה) |
| לחמם מראש טמפרטורה | 75-150 מעלות צלזיוס אופייני; הגדל ל-100-175 מעלות צלזיוס עבור WT > 20 מ'מ או טמפרטורת סביבה < 5 מעלות צלזיוס |
| בקרת מימן | H₂ מתפזר ≤ 4 מ'ל/100 גרם מתכת ריתוך - מחמיר מ-X70. אופים אלקטרודות ב-300-350 מעלות צלזיוס למשך שעה לפחות לפני השימוש. |
| טווח כניסת חום | 1.0 - 3.0 קילוג'ג/מ'מ. גבול עליון הדוק יותר מ-X70 - הכנסת חום מוגזמת פוגעת יותר בקשיחות TMCP HAZ ברמת חוזק זו. |
| טמפרטורת מעבר (מקסימום) | 230 מעלות צלזיוס. נמוך ממגבלת 250°C של X70 - קריטי עבור דרגות TMCP כדי למנוע השפלה מיקרו-מבני. |
| העדפת תהליך ריתוך | אוטומטי או חצי אוטומטי (GMAW, FCAW-G, SAW) מועדף מאוד עבור עקביות כניסת חום. SMAW מקובל אך דורש הסמכת רתך הדוקה יותר. |
| דרישות בדיקת WPQ | בדיקות השפעה של CVN חובה על מתכת ריתוך ו-HAZ כחלק מ-WPQ. חוצה קשיות על פני חתך ריתוך מומלץ לכל X80 WPQ. |
| PWHT | לא נדרש עבור TMCP X80M סטנדרטי. הערך עבור ציוני WT > 32 מ'מ או Q&T. PWHT של צינור TMCP מסתכן בחימום יתר של המיקרו-מבנה - יש להתייעץ עם המפעל לפני היישום. |
קריאה נוספת: צינור קו X70: HAZ ריכוך ופתרון תקלות ריתוך ← | סגלגלות צינור וסובלנות Hi-Lo בריתכות קוטר גדול ←
ההחלטה בין X70 ל-X80 היא כמעט תמיד חישוב עובי דופן ועלות הפרויקט הכוללת. ה-SMYS הגבוה של X80 מאפשר קירות דקים יותר עבור אותו לחץ תפעולי - אבל הפרמיה בעלות החומר, הסמכת WPS ומורכבות שרשרת האספקה מחזירה רק מעל ספי פרויקט מסוימים.
| פקטור | X70 PSL2 | X80 PSL2 |
|---|---|---|
| חוזק תפוקה מינימלי | 485 MPa | 555 MPa (+14.4%) |
| חיסכון בעובי הקיר לעומת X65 | ~7-8% | ~17-18% לעומת X65; ~10–12% לעומת X70 |
| זמינות PSL1 | כֵּן | לא - PSL2 בלבד |
| ציון שירות חמוץ | X70QS / X70MS (נספח H) | לא זמין |
| מורכבות ריתוך | בינוני - ספריית WPS מבוססת | גבוה יותר - בקרת H₂ קפדנית יותר, כניסת חום צרה יותר |
| זמינות טחנה | רחב - רוב טחנות API 5L | צר יותר - פחות מפעלים מתאימים ל-X80 |
| פרמיית זמן אספקה | תֶקֶן | בדרך כלל 4-8 שבועות יותר |
| סיכון להתפרקות מימן | בינוני - ניתן לניהול עם ציונים בנספח H | גבוה יותר - רלוונטי לשירות תערובת H₂ |
| פרופיל פרויקט אופטימלי | OD 24'–48', MAOP 8–12 MPa, ביבשה או בים | OD ≥ 36', MAOP ≥ 12 MPa, לא חמוץ, מסלול ארוך |
ראה גם: X70 vs X80 Line Pipe: The HSLA Sweet Spot → | X70 לעומת X65: ריתוך ומציאות עלות ←
למעטפת הביצועים של X80 יש גבולות קשים שלעתים קרובות מזלזלים בהם בשלב הפרויקט המוקדם. ציון X80 מחוץ לגבולות אלה יוצר בעיות הנדסיות ורכש משמעותיות במורד הזרם.
מגבלות נוספות שיש לאשר לפני ציון X80:
שירות מימן: ל-X80 רגישות גבוהה יותר להתפרקות מימן מאשר ל-X70 בשל החוזק הגבוה שלו. עבור צינורות תערובת מימן (מעל 10% H₂ בנפח), X80 דורש הערכת מכניקת שברים נוספת וייתכן שידרוש מפרטי פרויקט משלימים. לִרְאוֹת: צינור פלדה לצנרת מימן: מדריך ציונים וריתוך →
עיצוב מבוסס זן: יחס ה-Y/T המקסימלי של 0.93 חל על X70 ו-X80 גם יחד, אבל התשואה המוחלטת הגבוהה יותר של X80 פירושה שמאגר המתח הפלסטי קטן יחסית. עבור צינורות שחוצים אזורים סייסמיים, פרמפרוסט או אזורים של תנועת קרקע, אשר את יכולת המתח בעזרת ניתוח מכניקת שבר.
צינור מסולסל בים עמוק בים: X80 מצויין רק לעתים נדירות עבור התקנת צינור מסולסל עקב חששות לגבי מתיחה מחזורית של פלסטיק במהלך סלילה/התפתלות - רוב יישומי X80 בים משתמשים ב-S-lay או J-lay קשיח. אשר עם קבלן ההתקנה שלך לפני ההגדרה.
כיפופים ואביזרים: כיפופי אינדוקציה ואביזרים ב-X80 דורשים הליכי גיבוש וטיפול בחום ספציפיים. לא ניתן ליישם ישירות נהלי כיפוף X70 סטנדרטיים.
קָשׁוּר: מעבר ל-PSL2: נספח H מטלורגיה לגז חמוץ → | מדוע X65QS ו-X70QS מתגברים על ציונים סטנדרטיים ביישומים קריטיים לעייפות →
X80 מצוין כאשר כלכלת הפרויקט, לא שמרנות הנדסית, מניעה את בחירת הציונים. זהו כלי אופטימיזציה מסחרי לפרויקטים גדולים מאוד - לא שדרוג בטיחות.
| יישום | טיפוסי OD × WT | Grade | למה X80? |
|---|---|---|---|
| העברת גז בלחץ גבוה במיוחד | 42'–56' × 16–28 מ'מ | X80M PSL2 | חיסכון בקיר במסלולים ארוכים מאוד, בעלי קוטר גדול עם MAOP ≥ 12 MPa |
| צינורות יצוא גז חוצי גבולות | 36'–48' × 14–22 מ'מ | X80M PSL2 | הפחתת נפח פלדה על פני 500 ק'מ ומעלה - יתרון מכריע בעלויות |
| מים עמוקים לא חמוצים מהחוף | 8'–16' × 20–40 מ'מ | X80Q PSL2 + נספח J | לחץ חיצוני גבוה בשילוב עם לחץ פנימי גבוה; אין H₂S נוכח |
| צנרת תחנה ומדחס | 6'–16' × 12–32 מ'מ | X80Q PSL2 (ללא תפר) | דירוג לחץ גבוה בחתך צינור קומפקטי; שירות לא חמוץ בלבד |
| צינורות הזנה של LNG (לא חמוץ) | 24'–36' × 14–25 מ'מ | X80M PSL2 | לחץ הפעלה גבוה, דרישות קשיחות קריוגנית באמצעות מפרט CVN משלים |
לבחירת ציפוי בפרויקטים של X80: 3LPE לעומת FBE לעומת 3LPP: כיצד לבחור את ציפוי הצינור המתאים → | תקן ציפוי 3LPE DIN 30670 →
עבור צינור מרותך מהחוף: צינור מרותך מהחוף לעומת יבשתי: מדוע LSAW הוא התקן עבור סביבות ימיות →
API 5L X80 (ISO 3183 L555) הוא דרגת המיינסטרים הגבוהה ביותר בתקן API 5L, עם חוזק תפוקה מינימלי של 555 MPa (80,500 psi). הוא מיוצר באופן בלעדי ל-PSL2 בצורה LSAW או חלקה, ומשמש לצינורות הולכת גז ונפט בעלי קוטר גדול במיוחד בלחץ גבוה, כאשר הפחתת עובי הדופן היא המניע העיקרי בתכנון.
לא. API 5L X80 זמין רק ב-PSL2. התקן אינו מגדיר דרישות PSL1 עבור ציונים מעל X70. כל הזמנת רכש X80 היא אוטומטית הזמנת PSL2, עם בדיקת CVN חובה, בדיקת DWTT עבור OD גדול, עקיבות מלאה וסובלנות מימדית הדוקה יותר.
X80M מיוצר על ידי עיבוד מבוקר תרמו-מכני (TMCP) - גלגול מבוקר ללא טיפול חום לאחר גלגול. יש לו פחמן נמוך מאוד (≤ 0.10%) והוא הבחירה הדומיננטית לצינור LSAW בקוטר גדול. X80Q מרוווה ומחוסם לאחר הגלגול, סובל פחמן גבוה יותר (≤ 0.18%), ומשמש ליישומים עם קירות עבים יותר או חלקים שבהם חלון הגלגול TMCP אינו יכול להשיג את שילוב החוזק והקשיחות הנדרשים.
X80 מוצדק כאשר הצינור הוא בקוטר גדול (≥ 36'), פועל בלחץ גבוה (MAOP ≥ 12 MPa), עובר מסלול ארוך (≥ 500 ק'מ), והשירות אינו חמוץ. חיסכון של כ-10-12% בעובי דופן של מעל X70 בהיקף הפרויקט הזה, מתורגם לאלפי טונות קצרות יותר של פלדה בקוטר קטן יותר, עבור טונות יותר חמוצים יותר. יישומי שירות או מימן מימן, X70 הוא הבחירה הטובה יותר.
לא. אין ייעוד שירות חמוץ עבור API 5L X80. חוזק התפוקה המינימלי של הכיתה 555 MPa הופך אותו לרגיש מטבעו לפיצוח מתח גופרתי (SSC) בסביבות H₂S רטובות. עבור שירות חמוץ, הציון המעשי המרבי הוא X70QS או X70MS (PSL2, נספח H). ציון X80 בצינור הנושא H₂S רטוב הוא שגיאה הנדסית שלא ניתן לפתור באמצעות ציפויים או מעכבים.
ריתוכים בהיקף X80 כפופים ל-API 1104 ודורשים WPS מוסמך מלא ספציפי ל-X80 - לא ניתן להעביר ישירות נהלים המוסמכים על X70. הדרישות כוללות חימום מוקדם של 75-150 מעלות צלזיוס, מימן שניתן להפיץ ≤ 4 מ'ל/100 גרם, קלט חום של 1.0-3.0 קילו-ג'יי/מ'מ וטמפרטורת מעבר מקסימלית של 230 מעלות צלזיוס. כל בדיקות ה-WPQ חייבות לכלול בדיקות השפעה של CVN על מתכת ריתוך ו-HAZ. ריתוך אוטומטי מועדף מאוד עבור עקביות כניסת חום.
ZC Steel Pipe מייצרת ומייצאת צינור קו API 5L X80 ב-LSAW ובצורה חלקה ל-PSL2, בתנאי אספקה X80M ו-X80Q. אנו מספקים פרויקטים מרכזיים בקוטר גדול ברחבי אפריקה, המזרח התיכון ודרום אמריקה עם עקיבות מלאה של MTR ותמיכה בבדיקה של צד שלישי.
זמין עם ציפוי נגד קורוזיה FBE, 3LPE או 3LPP לפי ISO 21809 / DIN 30670. OD מותאם אישית, עובי דופן ואורך על בסיס הזמנה-ליצור.
מנדי. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813