Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
API 5L X80 Line Pipe — Clase, specificații și ghid pentru furnizori
Sunteți aici: Acasă » Bloguri » Noutăți despre produse » API 5L X80 Line Pipe — Clase, specificații și ghid pentru furnizori

API 5L X80 Line Pipe — Clase, specificații și ghid pentru furnizori

Vizualizări: 0     Autor: Editor site Ora publicării: 2026-03-12 Origine: Site

Întreba

butonul de partajare pe facebook
butonul de partajare pe Twitter
butonul de partajare a liniei
butonul de partajare wechat
butonul de partajare linkedin
butonul de partajare pe pinterest
bu
partajați acest buton de partajare

API 5L X80 – desemnat  L555  în conformitate cu ISO 3183 – este cel mai înalt grad principal din scara de grad API 5L, situat deasupra X70 și sub clasele experimentale de ultra-înaltă rezistență X90, X100 și X120. Cu o limită de curgere minimă de  555 MPa (80.500 psi) , X80 permite reduceri suplimentare ale grosimii peretelui în comparație cu X70 - un avantaj care devine decisiv din punct de vedere economic pentru conductele de transport de gaz cu diametru foarte mare, foarte lungi și de foarte mare presiune, unde fiecare milimetru de grosime a peretelui reprezintă mii de tone de oțel pe toată lungimea traseului.

X80 nu este un upgrade universal de la X70. Este o clasă de specialitate cu o fereastră de aplicare mai îngustă, controale de producție mai stricte și nicio variantă de serviciu acru. ZC Steel Pipe furnizează țevi de linie API 5L X80 în formă LSAW și fără sudură la PSL2, cu trasabilitate MTR completă și inspecție de la terți. Acest ghid acoperă specificațiile, criteriile de selecție, cerințele de sudare și întrebarea cheie pe care o pun inginerii de achiziții: când are de fapt sens X80 față de X70?

CUPRINS

  1. Ce este API 5L X80?

  2. Condiții de livrare: X80M vs X80Q

  3. Proprietăți chimice și mecanice

  4. Tipuri de producție și interval de dimensiuni

  5. Sudare și fabricație pe câmp

  6. X80 vs X70 — Când să faceți upgrade

  7. Limitări și când nu trebuie utilizat X80

  8. Aplicații și exemple de proiecte

  9. FAQ

1. Ce este API 5L X80?

API 5L X80 este un tip de conducte de conductă de înaltă rezistență, cu aliaj scăzut (HSLA), definit în specificația API 5L / ISO 3183, cu următoarea identitate de bază:

DENUMIRE STANDARD API 5L X80 (imperial) = ISO 3183 L555 (metric) = EN 10208-2 L555MB (european) = CSA Z245.1 Grad 555 (canadian). Limita de curgere minimă: 555 MPa (80.500 psi). Rezistență minimă la tracțiune: 625 MPa (90.600 psi). DISPONIBIL NUMAI ÎN PSL2 — NU ESTE OPȚIUNE PSL1 PENTRU X80.

X80 este produs exclusiv ca  calitate PSL2 . Aceasta este o regulă strictă în API 5L, nu o preferință pe piață - standardul nu definește cerințele chimice sau mecanice PSL1 pentru clasele peste X70. Fiecare comandă X80 este automat o comandă PSL2, cu toate testele, trasabilitatea și documentația obligatorii pe care le implică.

Metalurgia lui X80 este construită pe aceeași platformă microaliată carbon-mangan ca și X70, dar împinsă mai departe. Niobiul (Nb), vanadiul (V), titanul (Ti) și, în unele compoziții de moară, molibdenul (Mo) și nichelul (Ni) sunt utilizate pentru a obține o rezistență mai mare prin rafinarea cerealelor și întărirea prin precipitare într-o rută de procesare TMCP sau Q&T. Rezultatul este o microstructură de ferită bainitică sau aciculară cu granulație fină, cu echivalent de carbon bine controlat - esențială pentru menținerea sudabilității la acest nivel de rezistență.

Vezi și: Care este diferența dintre conductă și conductă? →

2. Condiții de livrare: X80M vs X80Q

Ca și X70, X80 este disponibil în două condiții principale de livrare. Sufixul vă spune cum a fost tratată termic conducta după rulare - și acest lucru contează atât pentru calificarea procedurii de sudare, cât și pentru stabilitatea mecanică pe termen lung.

X80M / L555M (TMCP)

Proces:   Laminare controlată termomecanic
Tratament termic post-rulare:   Niciunul — proprietăți de la laminare
Grosimea tipică a peretelui:   Până la ~25 mm
Forma comună:   țeavă cu diametru mare LSAW
Utilizare tipică:   transportul principal de gaz, OD mare

X80Q / L555Q (Întrebări și răspunsuri)

Proces:   stins si calit dupa rulare
Tratament termic post-rulare:   Da — ciclu complet Q&T
Grosimea tipică a peretelui:   15 mm și mai mult
Forma comună:   LSAW fără sudură sau cu pereți grei
Utilizare tipică:   aplicații de înaltă presiune, cu pereți mai groși
Notă de achiziție — X80M este valoarea implicită pentru proiectele LSAW La aproape toate proiectele X80 cu diametru mare, conducta este specificată ca X80M (TMCP). TMCP evită costul și timpul de livrare a unui ciclu complet Q&T și produce o rezistență CVN excelentă în placa laminată plată utilizată pentru fabricarea LSAW. Dacă întrebarea dvs. spune pur și simplu „X80 PSL2 LSAW”, Mills va cita X80M, dacă nu specificați altfel. Rezervați X80Q pentru țevi fără sudură cu pereți groși sau în cazul în care specificațiile proiectului dvs. necesită în mod explicit condiția de livrare Q&T.

3. Proprietăți chimice și mecanice

3.1 Compoziția chimică (API 5L Ediția a 46-a, PSL2)

Element X80M fără sudură (max %) X80M sudat (max %) X80Q fără sudură (max %) X80Q sudat (max %)
Carbon (C) 0.10 0.10 0.18 0.18
Mangan (Mn) 1.85 1.85 1.85 1.85
Fosfor (P) 0.020 0.020 0.020 0.020
sulf (S) 0.010 0.010 0.010 0.010
Siliciu (Si) 0.45 0.45 0.45 0.45
Nb + V + Ti (microaliaj total) 0.15 0.15 0.15 0.15
Mo (unde este folosit) 0,50 max 0,50 max 0,50 max 0,50 max
Ni (unde este folosit) 1,00 max 1,00 max 1,00 max 1,00 max
CE IIW  (max.) Prin acord — de obicei ≤ 0,46 Prin acord — de obicei ≤ 0,46
Buc (max) Prin acord — de obicei ≤ 0,22 Prin acord — de obicei ≤ 0,25

Notă: Pentru țeava fără sudură X80Q cu grosimea peretelui > 20 mm, limitele CE IIW  sunt supuse acordului obligatoriu conform notei de subsol API 5L Tabel 5. Confirmați întotdeauna limitele CE cu moara la plasarea comenzii.

3.2 Proprietăți mecanice (PSL2)

Proprietatea X80M PSL2 X80Q PSL2 Note
Rezistenta minimă de curgere (SMYS) 555 MPa / 80.500 psi 555 MPa / 80.500 psi Același etaj ambele condiții
Rezistenta maxima de curgere 705 MPa / 102.200 psi 705 MPa / 102.200 psi Tavan PSL2
Rezistenta minima la tractiune (SMTS) 625 MPa / 90.600 psi 625 MPa / 90.600 psi —
Rezistenta maxima la tractiune 825 MPa / 119.700 psi 825 MPa / 119.700 psi Tavan PSL2
Raport randament/întindere (max) 0.93 0.93 Limită PSL2 obligatorie
Testarea de impact CVN Obligatoriu Obligatoriu Corp, cusătură de sudură și HAZ
DWTT (OD ≥ 508 mm) ≥ 85% aria de forfecare la -15°C ≥ 85% aria de forfecare la -15°C Necesar pentru toate conductele cu OD mare
Duritate (max) Nespecificat (neacru) Nespecificat (neacru) Nu există un grad de service acru pentru X80
Opțiune de serviciu acru Nu este disponibil Nu este disponibil X70QS/MS este maxim pentru serviciul acru
Engineering Insight — De ce X80M are un carbon maxim mai mic decât X80Q Carbonul maxim X80M de 0,10% (față de 0,18% pentru X80Q) reflectă dependența de proces TMCP. TMCP își atinge puterea în primul rând prin rafinarea cerealelor în timpul rulării controlate - nu din conținutul de carbon. Carbonul mai scăzut reduce, de asemenea, riscul de formare a martensitei în ZAZ în timpul sudării, ceea ce este critic având în vedere nivelul de rezistență deja ridicat. X80Q poate tolera carbon mai mare, deoarece ciclul Q&T oferă mai mult control asupra microstructurii finale, dar acest lucru vine cu prețul cerințelor de preîncălzire mai exigente în domeniu.

4. Tipuri de producție și interval de dimensiuni

X80 este produs aproape exclusiv ca  LSAW (diametru mare)  sau  fără sudură (alezaj mai mic, presiune înaltă) . ERW și SSAW sunt posibile din punct de vedere tehnic, dar sunt rareori specificate pentru X80 - rezistența ridicată a gradului și chimia TMCP fac ca calificarea consecventă a cordonului de sudură să fie mai solicitantă, iar majoritatea specificațiilor de proiect pentru conductele compatibile cu X80 necesită implicit LSAW.

Proces Gama OD Grosimea peretelui Condiție tipică de livrare Ideală pentru
Fără sudură (SMLS) ½' – 24' (până la 610 mm) Până la ~65 mm X80Q Alezaj mic de înaltă presiune, conducte de stație, coturi
LSAW / DSAW 18' – 60” (457–1524 mm) 8–40 mm X80M Transportul principal de gaze cu diametru mare
ERW 4' – 24' (până la 610 mm) Până la ~19 mm X80M Rareori specificate – numai specifice proiectului

4.1 Interval de dimensiuni standard (LSAW)

OD (inci) OD (mm) Interval WT tipic (mm) Note
18' - 24' 457,2 – 609,6 8.0 – 19.1 Tranzițional – fără sudură, de asemenea, disponibil
26' – 36' 660,4 – 914,4 9,5 – 25,4 Gama LSAW de bază pentru linia principală X80
38' – 48' 965,2 – 1219,2 11.1 – 32.0 Linie principală de înaltă presiune, rute ultralungi
50' – 60' 1270 – 1524 14,3 – 40,0 Autostrăzi de gaz cu diametru mare

Lectură înrudită: LSAW vs fără sudură pentru proiecte cu diametru mare cu randament mare → | LSAW JCOE vs țeavă în spirală pentru ridicări submarine →

5. Sudare și fabricație pe câmp

Sudarea X80 pe teren este mult mai solicitantă decât X70. Combinația dintre SMYS ridicat, chimie TMCP cu emisii scăzute de carbon și limite CE strânse creează o fereastră de sudare îngustă care pedepsește controlul slab al procedurii mai aspru decât clasele inferioare.

5.1 Parametrii cheie de sudare

Cerință de parametri / Ghidare
Standard de guvernare API 1104 (suduri pe circumferinta câmpului); ASME IX (conducta instalație/stație)
Preîncălziți temperatura 75–150°C tipic; crește la 100–175°C pentru WT > 20 mm sau temperatura ambiantă < 5°C
Controlul hidrogenului H₂ difuzibil ≤ 4 ml/100g metal sudat — mai strict decât X70. Coaceți electrozii la 300–350°C cel puțin 1 oră înainte de utilizare.
Interval de intrare de căldură 1,0 – 3,0 kJ/mm. Limită superioară mai strânsă decât X70 - aportul excesiv de căldură dăunează mai mult durității TMCP HAZ la acest nivel de rezistență.
Temperatura interpass (max) 230°C. Mai mică decât limita de 250°C a lui X70 - critică pentru gradele TMCP pentru a evita degradarea microstructurală.
Preferința procesului de sudare Automat sau semi-automat (GMAW, FCAW-G, SAW) este foarte preferat pentru consistența aportului de căldură. SMAW acceptabil, dar necesită o calificare mai strictă de sudor.
Cerințe de testare WPQ Testele de impact CVN sunt obligatorii pe metalul sudat și HAZ ca parte a WPQ. Traversarea durității pe secțiunea transversală de sudură recomandată pentru toate X80 WPQ.
PWHT Nu este necesar pentru TMCP X80M standard. Evaluați pentru WT > 32 mm sau Q&T. PWHT de țeava TMCP riscă să supratempereze microstructura - consultați moara înainte de aplicare.
Punct critic de inginerie — X80 WPS nu poate fi împrumutat direct de la proiectele X70 O comandă rapidă comună și periculoasă pentru proiectele care trece de la X70 la X80 este reutilizarea X70 WPS cu modificări minore. Acest lucru nu este acceptabil. API 1104 necesită recalificare completă atunci când calitatea metalului de bază se schimbă. X80M TMCP are un CE diferit, o microstructură diferită și o sensibilitate de intrare termică mai strânsă decât X70M. Procedurile de sudură calificate pe X70 pot produce rezultate de duritate sau tenacitate HAZ care eșuează testele de calificare X80. Rulați întotdeauna un program WPQ complet pe conducta X80 reală de la moara de alimentare reală.

Lectură suplimentară: Conductă de linie X70: Depanare de înmuiere HAZ și de sudură de circumferință → | Ovalitatea țevii și toleranțele Hi-Lo la sudurile de circumferință cu diametru mare →

6. X80 vs X70 — Când să faceți upgrade

Decizia între X70 și X80 este aproape întotdeauna o grosime a peretelui și un calcul al costului total al proiectului. SMYS mai mare de la X80 permite pereți mai subțiri pentru aceeași presiune de operare - dar costul materialului superior, calificarea WPS și complexitatea lanțului de aprovizionare se plătesc doar peste anumite praguri ale proiectului.

Factor X70 PSL2 X80 PSL2
Limita de curgere minimă 485 MPa 555 MPa (+14,4%)
Economisirea grosimii peretelui vs X65 ~7–8% ~17–18% față de X65; ~10–12% față de X70
Disponibilitatea PSL1 Da Nu — numai PSL2
Grad de serviciu acru X70QS / X70MS (Anexa H) Nu este disponibil
Complexitatea sudării Moderat — bibliotecă WPS bine stabilită Mai mare — control mai strict al H₂, aport de căldură mai restrâns
Disponibilitatea morii Broad - majoritatea morilor API 5L Mai îngust – mai puține mori calificate pentru X80
Primă de timp de livrare Standard De obicei, cu 4-8 săptămâni mai mult
Risc de fragilizare prin hidrogen Moderat — gestionabil cu clasele din anexa H Mai mare — relevant pentru serviciul de amestec de H₂
Profil optim de proiect OD 24'–48', MAOP 8–12 MPa, onshore sau offshore OD ≥ 36', MAOP ≥ 12 MPa, non-acru, traseu lung
Engineering Insight – Punctul de prag de rentabilitate X80 Economisirea grosimii peretelui de la X80 vs X70 este de aproximativ 10–12% pentru aceeași diametrul exterior și aceeași presiune de operare. Pe un traseu de 48' diametru, 800 km la 12 MPa MAOP, această economisire poate reprezenta 15.000–20.000 de tone de oțel - o economie de costuri de material care acoperă cu ușurință prețul mai mare pe tonă al X80 și costul suplimentar de calificare WPS. Pe o linie de 24' la 8 MPa, rar funcționează peste 100 de km. Decizia X80 este aproape întotdeauna justificată pe rute ≥ 500 km la diametru mare și presiune mare.

Vezi și: X70 vs X80 Line Pipe: HSLA Sweet Spot → | X70 vs X65: Realități de sudabilitate și cost →

7. Limitări și când nu trebuie utilizat X80

Performanța X80 are limite dure care sunt adesea subestimate la începutul proiectului. Specificarea X80 în afara acestor limite creează probleme semnificative de inginerie și achiziții în aval.

Punct critic de inginerie — X80 nu are un grad de service acru Aceasta este cea mai importantă limitare a X80. Spre deosebire de X70, care are grade de service acru dedicate (X70QS și X70MS) compatibile cu API 5L Anexa H și NACE MR0175 / ISO 15156-2, nu există o desemnare de serviciu acru pentru X80. Limita de curgere minimă a gradului de 555 MPa o plasează ferm peste pragul de duritate la care fisurarea la efort de sulfură (SSC) devine incontrolabilă. Dacă conducta dvs. va transporta H₂S umed - chiar și parțial sau intermitent - X80 nu este o opțiune. Gradul maxim de serviciu acru este X70QS/MS.

Limitări suplimentare de confirmat înainte de a specifica X80:

  • Serviciu cu hidrogen:  X80 are o susceptibilitate mai mare la fragilizarea hidrogenului decât X70 datorită rezistenței sale mai mari. Pentru conductele de amestec de hidrogen (>10% H₂ în volum), X80 necesită o evaluare suplimentară a mecanicii ruperii și poate necesita specificații suplimentare ale proiectului. Vedea: Țevi de oțel pentru conducte de hidrogen: grade și ghid de sudare →

  • Design bazat pe deformare:  Raportul Y/T maxim de 0,93 se aplică atât X70 cât și X80, dar randamentul absolut mai mare al X80 înseamnă că rezerva de deformare din plastic este proporțional mai mică. Pentru conductele care traversează zone seismice, permafrost sau zone de mișcare a solului, confirmați capacitatea de deformare cu analiza mecanică a fracturii.

  • Țeava bobinată în apă adâncă în larg:  X80 este rareori specificat pentru instalarea conductelor în bobina din cauza preocupărilor legate de deformarea ciclică a plasticului în timpul derulării/desfășurării - majoritatea aplicațiilor X80 offshore folosesc strat rigid în S sau J-lay. Confirmați cu contractorul dumneavoastră de instalare înainte de a specifica.

  • Coturi și fitinguri:  Coturi și fitinguri de inducție la X80 necesită proceduri specifice de formare și tratament termic. Procedurile standard de îndoire X70 nu pot fi aplicate direct.

Înrudit: Dincolo de PSL2: Anexa H Metalurgie pentru gaz acru → | De ce X65QS și X70QS depășesc notele standard în aplicații critice pentru oboseală →

8. Aplicații și exemple de proiecte

X80 este specificat în cazul în care economia proiectului, nu conservatorismul ingineresc, determină selecția calității. Este un instrument de optimizare comercială pentru proiecte foarte mari - nu o actualizare de siguranță.

Aplicație Tip OD × WT Grad De ce X80?
Transmisia gazelor de ultra-înaltă presiune 42'–56' × 16–28 mm X80M PSL2 Economii de perete pe trasee foarte lungi, cu diametru mare, cu MAOP ≥ 12 MPa
Conducte transfrontaliere de export de gaze 36'–48' × 14–22 mm X80M PSL2 Reducerea tonajului de oțel pe mai mult de 500 km de rute — avantaj de cost decisiv
În larg, ape adânci neacre 8'–16' × 20–40 mm X80Q PSL2 + Anexa J Presiune externă ridicată combinată cu presiune internă ridicată; fără H₂S prezent
Stație și conducte compresoare 6'–16' × 12–32 mm X80Q PSL2 (fără sudură) Presiune nominală înaltă în secțiunea transversală a țevii compacte; numai serviciu non-acru
Conducte de alimentare cu GNL (neacru) 24'–36' × 14–25 mm X80M PSL2 Presiune de operare ridicată, cerințe de rezistență criogenică prin specificații suplimentare CVN

Pentru selecția acoperirii pentru proiectele X80: 3LPE vs FBE vs 3LPP: Cum să alegi stratul potrivit pentru țevi → | Acoperire 3LPE Standard DIN 30670 →

Pentru conducte sudate offshore: Țevi sudate offshore vs onshore: de ce LSAW este standardul pentru mediile marine →

9. Întrebări frecvente

Ce este țeava API 5L X80?

API 5L X80 (ISO 3183 L555) este cel mai înalt grad principal din standardul API 5L, cu o limită de curgere minimă de 555 MPa (80.500 psi). Este produs exclusiv pentru PSL2 în formă LSAW sau fără sudură și este utilizat pentru conductele de transport de gaz și petrol cu ​​diametru mare, de ultra-înaltă presiune, unde reducerea grosimii pereților este principalul factor de proiectare.

Este API 5L X80 disponibil în PSL1?

Nu. API 5L X80 este disponibil numai în PSL2. Standardul nu definește cerințele PSL1 pentru clasele peste X70. Fiecare comandă de achiziție X80 este automat o comandă PSL2, cu testare CVN obligatorie, testare DWTT pentru OD mare, trasabilitate completă și toleranțe dimensionale mai stricte.

Care este diferența dintre X80M și X80Q?

X80M este produs prin procesare controlată termomecanic (TMCP) - laminare controlată fără tratament termic post-laminare. Are carbon foarte scăzut (≤ 0,10%) și este alegerea dominantă pentru țevile LSAW cu diametru mare. X80Q este stins și revenit după rulare, tolerează carbon mai mare (≤ 0,18%) și este utilizat pentru aplicații cu pereți mai groși sau fără sudură în care fereastra de rulare TMCP nu poate atinge combinația necesară de rezistență și tenacitate.

Când ar trebui să specific X80 în loc de X70?

X80 este justificat atunci când conducta are un diametru mare (≥ 36'), funcționează la presiune înaltă (MAOP ≥ 12 MPa), urmează un traseu lung (≥ 500 km), iar serviciul este neacru. Grosimea peretelui de aproximativ 10–12% economisind peste X70 la aceste scari de proiect se traduce în rute mai scurte, de mii de tone de oțel, mai mici, de mii de metri. serviciu acru sau aplicații de amestec de hidrogen, X70 este alegerea mai bună.

Țeava X80 poate fi folosită în serviciul acru?

Nu. Nu există o desemnare de serviciu acru pentru API 5L X80. Limita de curgere minimă a gradului de 555 MPa îl face în mod inerent susceptibil la fisurarea prin stres cu sulfuri (SSC) în medii umede H₂S. Pentru serviciul acru, nota maximă practică este X70QS sau X70MS (PSL2, Anexa H). Specificarea X80 într-o conductă care transportă H₂S umed este o eroare de inginerie care nu poate fi rezolvată cu acoperiri sau inhibitori.

Ce procedură de sudare este necesară pentru sudurile X80?

Sudurile X80 sunt reglementate de API 1104 și necesită un WPS complet calificat specific X80 - procedurile calificate pe X70 nu pot fi transferate direct. Cerințele includ preîncălzire la 75–150°C, hidrogen difuzibil ≤ 4 ml/100g, aport de căldură de 1,0–3,0 kJ/mm și o temperatură maximă între treceri de 230°C. Toate testele WPQ trebuie să includă teste de impact CVN pe metal de sudură și HAZ. Sudarea automată este foarte preferată pentru consistența aportului de căldură.

Sursă API 5L X80 Line Pipe de la ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe produce și exportă țevi de linie API 5L X80 în formă LSAW și fără sudură la PSL2, în condiții de livrare X80M și X80Q. Furnizăm proiecte de linii principale cu diametru mare în Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud, cu trasabilitate MTR completă și suport de inspecție de la terți.

Disponibil cu acoperire anti-coroziune FBE, 3LPE sau 3LPP conform ISO 21809 / DIN 30670. OD, grosimea peretelui și lungimea personalizate în funcție de comandă.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Solicitați o cotație


Luați legătura

Legături rapide

Sprijin

Categoria de produs

Contactaţi-ne

Adăugați: nr. 42, grupul 8, satul Huangke, strada Sunzhuang, orașul Hai'an
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Lăsaţi un mesaj
Contactaţi-ne
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Toate drepturile rezervate. Sprijinit de leadong.com