Tel: +86-139-1579-1813 E-post: mandy. w@zcsteelpipe.com
API 5L X80 Line Pipe — Kvaliteter, specifikationer och leverantörsguide
Du är här: Hem » Bloggar » Produktnyheter » API 5L X80 Line Pipe — Kvaliteter, specifikationer och leverantörsguide

API 5L X80 Line Pipe — Kvaliteter, specifikationer och leverantörsguide

Visningar: 0     Författare: Webbplatsredaktör Publiceringstid: 2026-03-12 Ursprung: Plats

Fråga

Facebook delningsknapp
twitter delningsknapp
linjedelningsknapp
wechat delningsknapp
linkedin delningsknapp
pinterest delningsknapp
whatsapp delningsknapp
dela den här delningsknappen

API 5L X80 – betecknad  L555  under ISO 3183 – är den högsta standardklassen i API 5L-grade-stegen, som sitter över X70 och under de ultrahöghållfasta experimentkvaliteterna X90, X100 och X120. Med en lägsta sträckgräns på  555 MPa (80 500 psi) möjliggör X80 ytterligare väggtjockleksreduktioner jämfört med X70 – en fördel som blir ekonomiskt avgörande för mycket långa gastransmissionsrörledningar med mycket stor diameter och mycket högt tryck där varje millimeter väggtjocklek representerar tusentals ton stål över hela sträckans längd.

X80 är inte en universell uppgradering från X70. Det är en specialistkvalitet med ett smalare applikationsfönster, strängare tillverkningskontroller och ingen sur servicevariant. ZC Steel Pipe levererar API 5L X80 linjerör i LSAW och sömlös form till PSL2, med full MTR-spårbarhet och tredjepartsinspektion. Den här guiden täcker specifikationerna, urvalskriterierna, svetskraven och nyckelfrågan som inköpsingenjörer ställer: när är X80 egentligen meningsfull framför X70?

INNEHÅLL

  1. Vad är API 5L X80?

  2. Leveransvillkor: X80M vs X80Q

  3. Kemiska och mekaniska egenskaper

  4. Tillverkningstyper och storleksintervall

  5. Svetsning & Fälttillverkning

  6. X80 vs X70 — När ska man uppgradera

  7. Begränsningar och när X80 inte ska användas

  8. Applikationer & projektexempel

  9. FAQ

1. Vad är API 5L X80?

API 5L X80 är en höghållfast låglegerad (HSLA) linjerörskvalitet definierad i API-specifikation 5L / ISO 3183, med följande kärnidentitet:

STANDARDDESIGNATION API 5L X80 (imperial) = ISO 3183 L555 (metrisk) = EN 10208-2 L555MB (europeisk) = CSA Z245.1 Grade 555 (kanadensisk). Minsta sträckgräns: 555 MPa (80 500 psi). Minsta draghållfasthet: 625 MPa (90 600 psi). FINNS ENDAST I PSL2 — DET FINNS INGET PSL1-ALTERNATIV FÖR X80.

X80 tillverkas uteslutande som en  PSL2-kvalitet . Detta är en hård regel i API 5L, inte en marknadspreferens - standarden definierar inte PSL1-kemi eller mekaniska krav för betyg över X70. Varje X80-order är automatiskt en PSL2-order, med all obligatorisk testning, spårbarhet och dokumentation som medför.

Metallurgin i X80 är byggd på samma mikrolegerade kol-manganplattform som X70, men drivs vidare. Niob (Nb), vanadin (V), titan (Ti), och i vissa brukssammansättningar molybden (Mo) och nickel (Ni) används för att uppnå den högre hållfastheten genom kornförfining och utfällningshärdning inom en TMCP- eller Q&T-processväg. Resultatet är en finkornig bainitisk eller nålformig ferritmikrostruktur med hårt kontrollerad kolekvivalent - väsentligt för att bibehålla svetsbarheten på denna hållfasthetsnivå.

Se även: Vad är skillnaden mellan rör och linjerör? →

2. Leveransvillkor: X80M vs X80Q

Precis som X70 är X80 tillgänglig i två huvudsakliga leveransvillkor. Suffixet berättar hur röret värmebehandlades efter valsning - och detta har betydelse för både svetsprocedurens kvalifikationer och den långsiktiga mekaniska stabiliteten.

X80M / L555M (TMCP)

Process:   Termomekaniskt styrd valsning
Värmebehandling efter valsning:   Inga — egenskaper från valsning
Typisk väggtjocklek:   Upp till ~25 mm
Vanlig form:   LSAW-rör med stor diameter
Typisk användning:   Huvudledningsgasöverföring, stor OD

X80Q / L555Q (Q&T)

Process:   Härdad och härdad efter rullning
Värmebehandling efter valsning:   Ja — full Q&T-cykel
Typisk väggtjocklek:   15 mm och uppåt
Vanlig form:   Sömlös eller tung vägg LSAW
Typisk användning:   Högtrycksapplikationer med tjockare väggar
Upphandlingsnotering — X80M är standard för LSAW-projekt På praktiskt taget alla X80-projekt med stor diameter är röret specificerat som X80M (TMCP). TMCP undviker kostnaden och ledtiden för en fullständig Q&T-cykel och ger utmärkt CVN-seghet i den platta valsade plåten som används för LSAW-tillverkning. Om din förfrågan bara anger 'X80 PSL2 LSAW,' kommer Mills att citera X80M om du inte anger något annat. Reservera X80Q för tjockväggiga sömlösa rör eller där din projektspecifikation uttryckligen kräver Q&T leveransvillkor.

3. Kemiska och mekaniska egenskaper

3.1 Kemisk sammansättning (API 5L 46:e upplagan, PSL2)

Element X80M Seamless (max %) X80M Svetsad (max %) X80Q Seamless (max %) X80Q Svetsad (max %)
Kol (C) 0.10 0.10 0.18 0.18
Mangan (Mn) 1.85 1.85 1.85 1.85
Fosfor (P) 0.020 0.020 0.020 0.020
Svavel (S) 0.010 0.010 0.010 0.010
Kisel (Si) 0.45 0.45 0.45 0.45
Nb + V + Ti (totalt mikrolegering) 0.15 0.15 0.15 0.15
Mo (där det används) 0,50 max 0,50 max 0,50 max 0,50 max
Ni (där det används) 1.00 max 1.00 max 1.00 max 1.00 max
CE IIW  (max) Enligt överenskommelse — vanligtvis ≤ 0,46 Enligt överenskommelse — vanligtvis ≤ 0,46
Pcm (max) Enligt överenskommelse — vanligtvis ≤ 0,22 Enligt överenskommelse — vanligtvis ≤ 0,25

Obs: För X80Q sömlösa rör med väggtjocklek > 20 mm är CE IIW-  gränser föremål för obligatorisk överenskommelse enligt API 5L Tabell 5 fotnot. Bekräfta alltid CE-gränser med bruket vid orderläggning.

3.2 Mekaniska egenskaper (PSL2)

Fastighet X80M PSL2 X80Q PSL2 Anteckningar
Min sträckgräns (SMYS) 555 MPa / 80 500 psi 555 MPa / 80 500 psi Samma våning båda förhållandena
Max sträckgräns 705 MPa / 102 200 psi 705 MPa / 102 200 psi PSL2 tak
Min draghållfasthet (SMTS) 625 MPa / 90 600 psi 625 MPa / 90 600 psi —
Max draghållfasthet 825 MPa / 119 700 psi 825 MPa / 119 700 psi PSL2 tak
Utbyte/drag-förhållande (max) 0.93 0.93 Obligatorisk PSL2-gräns
CVN-påverkanstestning Obligatorisk Obligatorisk Kropp, svetssöm och HAZ
DWTT (OD ≥ 508 mm) ≥ 85 % skjuvarea vid -15°C ≥ 85 % skjuvarea vid -15°C Krävs för alla stora OD-rör
Hårdhet (max) Ej specificerad (icke-sur) Ej specificerad (icke-sur) Det finns ingen sur servicegrad för X80
Sur servicealternativ Ej tillgängligt Ej tillgängligt X70QS/MS är max för sur service
Engineering Insight — varför X80M har lägre maxkoldioxid än X80Q X80M maximala koldioxidutsläpp på 0,10 % (mot 0,18 % för X80Q) återspeglar TMCP-processberoendet. TMCP uppnår sin styrka främst genom spannmålsförfining under kontrollerad valsning - inte från kolinnehåll. Lägre koldioxidhalt minskar också risken för martensitbildning i HAZ under svetsning, vilket är avgörande med tanke på den redan höga hållfasthetsnivån. X80Q kan tolerera högre koldioxidutsläpp eftersom Q&T-cykeln ger mer kontroll över den slutliga mikrostrukturen, men detta kommer till priset av mer krävande förvärmningskrav på fältet.

4. Tillverkningstyper och storleksintervall

X80 tillverkas nästan uteslutande som  LSAW (stor diameter)  eller  sömlös (mindre hål, högtryck) . ERW och SSAW är tekniskt möjliga men sällan specificerade för X80 — kvalitetens höga hållfasthet och TMCP-kemi gör konsekvent svetssömskvalificering mer krävande, och de flesta projektspecifikationer för X80-kapabla rörledningar kräver implicit LSAW.

Process OD-intervall Väggtjocklek Typiskt leveransskick Bäst för
Seamless (SMLS) ½' – 24' (upp till 610 mm) Upp till ~65 mm X80Q Högtrycks litet hål, stationsrör, böjar
LSAW / DSAW 18' – 60' (457–1524 mm) 8–40 mm X80M Gasöverföring med stor diameter på huvudledningen
ERW 4' – 24' (upp till 610 mm) Upp till ~19 mm X80M Sällan specificerat — endast projektspecifikt

4.1 Standardstorleksområde (LSAW)

OD (tum) OD (mm) Typiskt WT-intervall (mm) Anmärkningar
18' – 24' 457,2 – 609,6 8.0 – 19.1 Transitional — sömlös också tillgänglig
26' – 36' 660,4 – 914,4 9.5 – 25.4 Core LSAW-sortiment för X80 mainline
38' – 48' 965,2 – 1219,2 11,1 – 32,0 Högtryckshuvudledning, ultralånga rutter
50' – 60' 1270 – 1524 14,3 – 40,0 Gasmotorvägar med stor diameter

Relaterad läsning: LSAW vs Seamless för projekt med stor diameter och hög avkastning → | LSAW JCOE vs spiralrör för undervattens stigare →

5. Svetsning & Fälttillverkning

Svetsning av X80 i fält är betydligt mer krävande än X70. Kombinationen av hög SMYS, TMCP-kemi med låg kolhalt och snäva CE-gränser skapar ett smalt svetsfönster som straffar dålig procedurkontroll hårdare än lägre kvaliteter.

5.1 Viktiga svetsparametrar

Parameterkrav / vägledning
Styrande standard API 1104 (fältomkretssvetsar); ASME IX (rörledning för anläggning/station)
Förvärm temperatur 75–150°C typiskt; öka till 100–175°C för WT > 20 mm eller omgivningstemperatur < 5°C
Vätgaskontroll Diffusibel H₂ ≤ 4 ml/100g svetsmetall — strängare än X70. Grädda elektroderna vid 300–350°C i minst 1 timme före användning.
Värmeinmatningsintervall 1,0 – 3,0 kJ/mm. Snävare övre gräns än X70 — överdriven värmetillförsel mer skadlig för TMCP HAZ-seghet vid denna hållfasthetsnivå.
Interpass temperatur (max) 230°C. Lägre än X70:s 250°C-gräns — avgörande för TMCP-kvaliteter för att undvika mikrostrukturell nedbrytning.
Svetsprocess preferens Automatisk eller halvautomatisk (GMAW, FCAW-G, SAW) föredras starkt för värmetillförselkonsistens. SMAW acceptabelt men kräver strängare svetsare kvalifikationer.
WPQ-testkrav CVN-slagtester obligatoriska på svetsmetall och HAZ som en del av WPQ. Hårdhet tvärs över svetstvärsnittet rekommenderas för alla X80 WPQ.
PWHT Krävs inte för standard TMCP X80M. Utvärdera för WT > 32 mm eller Q&T-kvaliteter. PWHT av TMCP-rör riskerar att övertempra mikrostrukturen - konsultera fabriken innan applicering.
Critical Engineering Point — X80 WPS kan inte lånas direkt från X70-projekt En vanlig och farlig genväg på projekt som går över från X70 till X80 är att återanvända X70 WPS med mindre ändringar. Detta är inte acceptabelt. API 1104 kräver fullständig omkvalificering när basmetallkvaliteten ändras. X80M TMCP har en annan CE, annan mikrostruktur och snävare värmeinmatningskänslighet än X70M. Svetsprocedurer kvalificerade på X70 kan ge HAZ-hårdhets- eller seghetsresultat som inte klarar X80-kvalificeringstester. Kör alltid ett fullständigt WPQ-program på det faktiska X80-röret från själva tillförselbruket.

Mer läsning: X70 Line Pipe: HAZ Mjukning och omkretssvets felsökning → | Pipe Ovality & Hi-Lo-toleranser i svetsar med stor diameter →

6. X80 vs X70 — När ska man uppgradera

Beslutet mellan X70 och X80 är nästan alltid en väggtjocklek och total projektkostnadskalkyl. X80:s högre SMYS tillåter tunnare väggar för samma driftstryck - men premien i materialkostnad, WPS-kvalificering och komplexitet i försörjningskedjan betalar sig bara över vissa projekttrösklar.

Faktor X70 PSL2 X80 PSL2
Min sträckgräns 485 MPa 555 MPa (+14,4 %)
Besparande väggtjocklek jämfört med X65 ~7–8 % ~17–18 % vs X65; ~10–12 % jämfört med X70
PSL1 tillgänglighet Ja Nej – endast PSL2
Sur servicegrad X70QS / X70MS (bilaga H) Ej tillgängligt
Svetskomplexitet Måttlig — väletablerat WPS-bibliotek Högre — strängare H₂-kontroll, snävare värmetillförsel
Tillgänglighet för kvarn Bred – de flesta API 5L-kvarnar Smalare — färre bruk kvalificerade sig för X80
Ledtidspremie Standard Vanligtvis 4–8 veckor längre
Risk för väteförsprödning Måttlig — hanterbar med Annex H-betyg Högre — relevant för H₂-blandningstjänst
Optimal projektprofil OD 24'–48', MAOP 8–12 MPa, onshore eller offshore OD ≥ 36', MAOP ≥ 12 MPa, icke sur, lång väg
Engineering Insight — X80 Break-Even Point Vägtjockleksbesparingen från X80 vs X70 är cirka 10–12 % för samma OD och driftstryck. På en 48' diameter, 800 km sträcka vid 12 MPa MAOP, kan denna besparing representera 15 000–20 000 ton stål — en materialkostnadsbesparing som enkelt täcker X80:s högre pris per ton och den extra WPS-kvalificeringskostnaden. På en 24' linje vid 8 MPa fungerar sällan siffran över 100 km. X80-beslutet är nästan alltid motiverat på sträckor ≥ 500 km vid stor diameter och högt tryck.

Se även: X70 vs X80 Line Pipe: The HSLA Sweet Spot → | X70 vs X65: Svetsbarhet och kostnadsverklighet →

7. Begränsningar och när X80 inte ska användas

X80:s prestandaomslag har hårda gränser som ofta underskattas i det tidiga projektstadiet. Att specificera X80 utanför dessa gränser skapar betydande ingenjörs- och upphandlingsproblem nedströms.

Critical Engineering Point — X80 har ingen sur servicegrad Detta är den enskilt viktigaste begränsningen för X80. Till skillnad från X70, som har dedikerade sura servicekvaliteter (X70QS och X70MS) som är kompatibla med API 5L Annex H och NACE MR0175 / ISO 15156-2, finns det ingen sur servicebeteckning för X80. Kvalitetens lägsta sträckgräns på 555 MPa placerar den stadigt över hårdhetströskeln vid vilken sulfidspänningssprickning (SSC) blir okontrollerbar. Om din pipeline kommer att bära vått H₂S — även delvis eller intermittent — är X80 inte ett alternativ. Maximal sur servicegrad är X70QS/MS.

Ytterligare begränsningar att bekräfta innan du anger X80:

  • Vätgasservice:  X80 har högre känslighet för väteförsprödning än X70 på grund av sin högre styrka. För väteblandningsrörledningar (>10 % H₂ i volym) kräver X80 ytterligare sprickmekanisk bedömning och kan kräva kompletterande projektspecifikationer. Se: Stålrör för vätgasrörledningar: Kvalitets- och svetsguide →

  • Töjningsbaserad design:  Det maximala Y/T-förhållandet på 0,93 gäller för både X70 och X80, men X80:s högre absoluta utbyte innebär att plasttöjningsreserven är proportionellt mindre. För rörledningar som korsar seismiska zoner, permafrost eller områden med markrörelse, bekräfta töjningskapaciteten med sprickmekanisk analys.

  • Offshore djupvattenupprullat rör:  X80 specificeras sällan för upprullad rörledningsinstallation på grund av farhågor om cyklisk plastpåkänning under upprullning/avrullning - de flesta offshore X80-applikationer använder styv S-lay eller J-lay. Bekräfta med din installationsentreprenör innan du specificerar.

  • Böjningar och beslag:  Induktionsböjar och beslag på X80 kräver specifika formnings- och värmebehandlingsprocedurer. Standard X70-böjprocedurer kan inte tillämpas direkt.

Släkt: Bortom PSL2: Annex H Metallurgi för sur gas → | Varför X65QS och X70QS överträffar standardbetyg i utmattningskritiska tillämpningar →

8. Applikationer & projektexempel

X80 anges där projektekonomi, inte ingenjörskonservatism, driver betygsurvalet. Det är ett kommersiellt optimeringsverktyg för mycket stora projekt – inte en säkerhetsuppgradering.

Användning Typisk OD × WT Grade Varför X80?
Gastransmission med ultrahögt tryck 42'–56' × 16–28 mm X80M PSL2 Väggbesparingar på mycket långa rutter med stor diameter med MAOP ≥ 12 MPa
Gränsöverskridande gasexportledningar 36'–48' × 14–22 mm X80M PSL2 Reduktion av ståltonnage över rutter över 500 km — avgörande kostnadsfördel
Offshore icke surt djupvatten 8'–16' × 20–40 mm X80Q PSL2 + Annex J Högt yttre tryck kombinerat med högt inre tryck; inget H2S närvarande
Station och kompressorrör 6'–16' × 12–32 mm X80Q PSL2 (sömlös) Högt tryck i kompakt rörtvärsnitt; endast icke-sur service
LNG-matningsrörledningar (icke sura) 24'–36' × 14–25 mm X80M PSL2 Högt driftstryck, kryogena seghetskrav via kompletterande CVN-specifikation

För val av beläggning på X80-projekt: 3LPE vs FBE vs 3LPP: Hur man väljer rätt rörbeläggning → | 3LPE Beläggning Standard DIN 30670 →

För offshore svetsade rör: Offshore vs onshore Welded Pipe: Varför LSAW är standarden för marina miljöer →

9. Vanliga frågor

Vad är API 5L X80-rör?

API 5L X80 (ISO 3183 L555) är den högsta standardkvaliteten i API 5L-standarden, med en lägsta sträckgräns på 555 MPa (80 500 psi). Den tillverkas exklusivt för PSL2 i LSAW eller sömlös form, och används för gas- och oljetransmissionsrörledningar med stor diameter och ultrahögt tryck där minskning av väggtjockleken är den primära designdrivkraften.

Är API 5L X80 tillgängligt i PSL1?

Nej. API 5L X80 är endast tillgänglig i PSL2. Standarden definierar inte PSL1-krav för betyg över X70. Varje X80-inköpsorder är automatiskt en PSL2-order, med obligatorisk CVN-testning, DWTT-testning för stor OD, full spårbarhet och snävare dimensionella toleranser.

Vad är skillnaden mellan X80M och X80Q?

X80M tillverkas genom termomekanisk kontrollerad bearbetning (TMCP) — kontrollerad valsning utan eftervalsningsvärmebehandling. Den har mycket låg kolhalt (≤ 0,10%) och är det dominerande valet för LSAW-rör med stor diameter. X80Q härdas och härdas efter valsning, tolererar högre kolhalt (≤ 0,18%) och används för tjockare väggar eller sömlösa applikationer där TMCP-valsfönstret inte kan uppnå den erforderliga styrka och seghet kombination.

När ska jag ange X80 istället för X70?

X80 är motiverat när rörledningen har stor diameter (≥ 36'), arbetar vid högt tryck (MAOP ≥ 12 MPa), följer en lång sträcka (≥ 500 km), och tjänsten är icke-sur. De cirka 10–12 % väggtjockleksbesparingar på över X70 vid dessa projektskalor av mindre ton diameter översätts till tusentals, för mindre ton diameter. service- eller väteblandningsapplikationer är X70 det bättre valet.

Kan X80-rör användas i sur service?

Nej. Det finns ingen sur servicebeteckning för API 5L X80. Kvalitetens lägsta sträckgräns på 555 MPa gör den i sig känslig för sulfidspänningssprickbildning (SSC) i våta H₂S-miljöer. För sur service är det högsta praktiska betyget X70QS eller X70MS (PSL2, bilaga H). Att specificera X80 i en rörledning som bär vått H₂S är ett tekniskt fel som inte kan lösas med beläggningar eller inhibitorer.

Vilken svetsprocedur krävs för X80 omkretssvetsar?

X80 omkretssvetsar styrs av API 1104 och kräver en fullt kvalificerad WPS specifik för X80 — procedurer som är kvalificerade på X70 kan inte överföras direkt. Kraven inkluderar förvärmning på 75–150°C, diffunderbart väte ≤ 4 ml/100g, värmetillförsel på 1,0–3,0 kJ/mm och en maximal interpasstemperatur på 230°C. Alla WPQ-tester måste inkludera CVN-slagtester på svetsmetall och HAZ. Automatisk svetsning är starkt att föredra för värmetillförselkonsistens.

Källa API 5L X80 Line Pipe från ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe tillverkar och exporterar API 5L X80 linjerör i LSAW och sömlös form till PSL2, i X80M och X80Q leveransvillkor. Vi levererar huvudlinjeprojekt med stor diameter i Afrika, Mellanöstern och Sydamerika med full MTR-spårbarhet och tredjepartsinspektionsstöd.

Finns med FBE, 3LPE eller 3LPP rostskyddsbeläggning enligt ISO 21809 / DIN 30670. Anpassad OD, väggtjocklek och längd på order-to-make-basis.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Begär en offert


Hör av dig

Snabblänkar

Stöd

Produktkategori

Kontakta oss

Lägg till: nr 42, grupp 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Lämna ett meddelande
Kontakta oss
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Alla rättigheter reserverade. Stöds av leadong.com