Shikimet: 0 Autori: Redaktori i faqes Koha e publikimit: 2026-03-12 Origjina: Faqe
API 5L X80 — i caktuar L555 sipas ISO 3183 — është shkalla më e lartë e zakonshme në shkallën e klasës API 5L, e vendosur mbi X70 dhe poshtë klasave eksperimentale me rezistencë ultra të lartë X90, X100 dhe X120. Me një forcë rendimenti minimal prej 555 MPa (80,500 psi) , X80 mundëson zvogëlim të mëtejshëm të trashësisë së murit në krahasim me X70 - një avantazh që bëhet ekonomikisht vendimtar në tubacionet e transmetimit të gazit me diametër shumë të madh, shumë të gjatë dhe me presion shumë të lartë, ku çdo milimetër trashësi muri përfaqëson mijëra tonë çelik në gjatësinë e plotë.
X80 nuk është një përmirësim universal nga X70. Është një klasë e specializuar me një dritare më të ngushtë aplikimi, kontrolle më të rrepta të prodhimit dhe pa variant shërbimi të thartë. ZC Steel Pipe furnizon tubacionin e linjës API 5L X80 në formë LSAW dhe pa probleme për PSL2, me gjurmueshmëri të plotë MTR dhe inspektim nga palët e treta. Ky udhëzues mbulon specifikimet, kriteret e përzgjedhjes, kërkesat e saldimit dhe pyetjen kryesore që bëjnë inxhinierët e prokurimit: kur ka kuptim në të vërtetë X80 mbi X70?
Çfarë është API 5L X80?
Kushtet e dorëzimit: X80M vs X80Q
Vetitë Kimike dhe Mekanike
Llojet e prodhimit dhe diapazoni i madhësisë
Saldim & Fabrikim në terren
X80 vs X70 - Kur të përmirësohet
Kufizimet dhe kur të mos përdoret X80
Shembuj të aplikacioneve dhe projekteve
FAQ
API 5L X80 është një kategori tubacioni me aliazh të ulët (HSLA) me rezistencë të lartë, i përcaktuar në Specifikimin API 5L / ISO 3183, me identitetin kryesor të mëposhtëm:
X80 prodhohet ekskluzivisht si një klasë PSL2 . Ky është një rregull i vështirë në API 5L, jo një preferencë tregu - standardi nuk përcakton kiminë PSL1 ose kërkesat mekanike për notat mbi X70. Çdo porosi X80 është automatikisht një porosi PSL2, me të gjitha testimet, gjurmueshmërinë dhe dokumentacionin e detyrueshëm që kërkon.
Metalurgjia e X80 është ndërtuar mbi të njëjtën platformë të mikroaliazhuar karbon-mangan si X70, por e shtyrë më tej. Niobiumi (Nb), vanadiumi (V), titani (Ti) dhe në disa përbërje mulliri molibden (Mo) dhe nikeli (Ni) përdoren për të arritur forcën më të lartë përmes rafinimit të kokrrave dhe forcimit të reshjeve brenda një rruge përpunimi TMCP ose Q&T. Rezultati është një mikrostrukturë bainitike ose ferrit me kokërr të imët me ekuivalent karboni të kontrolluar fort - thelbësor për ruajtjen e saldueshmërisë në këtë nivel fortësie.
Shihni gjithashtu: Cili është ndryshimi midis tubit dhe tubit të linjës? →
Ashtu si X70, X80 është i disponueshëm në dy kushte kryesore të dorëzimit. Prapashtesa ju tregon se si tubi u trajtua me nxehtësi pas rrotullimit - dhe kjo ka rëndësi si për kualifikimin e procedurës së saldimit, ashtu edhe për qëndrueshmërinë mekanike afatgjatë.
| Elementi | X80M pa tegel (maksimumi %) | X80M i salduar (maksimumi %) | X80Q pa tegel (maksimumi %) | X80Q I salduar (maksimumi %) |
|---|---|---|---|---|
| Karboni (C) | 0.10 | 0.10 | 0.18 | 0.18 |
| Mangani (Mn) | 1.85 | 1.85 | 1.85 | 1.85 |
| Fosfor (P) | 0.020 | 0.020 | 0.020 | 0.020 |
| Squfuri (S) | 0.010 | 0.010 | 0.010 | 0.010 |
| Silic (Si) | 0.45 | 0.45 | 0.45 | 0.45 |
| Nb + V + Ti (mikroaliazh total) | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 |
| Mo (ku përdoret) | 0.50 maksimumi | 0.50 maksimumi | 0.50 maksimumi | 0.50 maksimumi |
| Ni (ku përdoret) | 1.00 maksimumi | 1.00 maksimumi | 1.00 maksimumi | 1.00 maksimumi |
| CE IIW (maksimumi) | Me marrëveshje - zakonisht ≤ 0,46 | Me marrëveshje - zakonisht ≤ 0,46 | ||
| Pcm (maksimumi) | Me marrëveshje - zakonisht ≤ 0,22 | Me marrëveshje - zakonisht ≤ 0,25 | ||
Shënim: Për tubacionin pa tela X80Q me trashësi muri > 20 mm, kufijtë CE IIW i nënshtrohen marrëveshjes së detyrueshme sipas shënimit të tabelës 5 të API 5L. Gjithmonë konfirmoni kufijtë CE me mullirin në vendosjen e porosisë.
| Prona | X80M PSL2 | X80Q PSL2 | Shënime |
|---|---|---|---|
| Forca minimale e rendimentit (SMYS) | 555 MPa / 80,500 psi | 555 MPa / 80,500 psi | I njëjti kat të dyja kushtet |
| Forca maksimale e rendimentit | 705 MPa / 102,200 psi | 705 MPa / 102,200 psi | Tavan PSL2 |
| Rezistenca minimale në tërheqje (SMTS) | 625 MPa / 90,600 psi | 625 MPa / 90,600 psi | - |
| Rezistenca maksimale në tërheqje | 825 MPa / 119,700 psi | 825 MPa / 119,700 psi | Tavan PSL2 |
| Raporti i rendimentit/tërheqjes (maksimumi) | 0.93 | 0.93 | Kufiri i detyrueshëm PSL2 |
| Testimi i ndikimit CVN | E detyrueshme | E detyrueshme | Trupi, shtresa e saldimit dhe HAZ |
| DWTT (OD ≥ 508 mm) | ≥ 85% sipërfaqe prerje në -15°C | ≥ 85% sipërfaqe prerje në -15°C | Kërkohet për të gjithë tubacionet e mëdha OD |
| Fortësia (maksimumi) | I pa specifikuar (jo i thartë) | I pa specifikuar (jo i thartë) | Nuk ekziston asnjë shkallë shërbimi e thartë për X80 |
| Opsioni i shërbimit të thartë | Nuk disponohet | Nuk disponohet | X70QS/MS është maksimumi për shërbimin e thartë |
X80 prodhohet pothuajse ekskluzivisht si LSAW (me diametër të madh) ose pa telash (me vrima më të vogla, me presion të lartë) . ERW dhe SSAW janë teknikisht të mundshme, por rrallë specifikohen për X80 - forca e lartë e klasës dhe kimia TMCP e bëjnë kualifikimin e qëndrueshëm të tegelave të saldimit më kërkues dhe shumica e specifikimeve të projektit për tubacionet me aftësi X80 kërkojnë në mënyrë implicite LSAW.
| procesit | OD | Trashësia e murit të diapazonit të | Kushti tipik i dorëzimit | më i mirë për |
|---|---|---|---|---|
| Pa probleme (SMLS) | ½' – 24' (deri në 610 mm) | Deri në ~ 65 mm | X80Q | Hapje e vogël me presion të lartë, tubacione stacioni, kthesa |
| LSAW / DSAW | 18 ' – 60' (457–1524 mm) | 8–40 mm | X80M | Transmetimi i gazit me diametër të madh |
| ERW | 4 ' – 24' (deri në 610 mm) | Deri në ~ 19 mm | X80M | Specifikuar rrallë - vetëm për projektin specifik |
| OD (inç) | OD (mm) | Diapazon tipik WT (mm) | Shënime |
|---|---|---|---|
| 18 ' – 24' | 457,2 – 609,6 | 8.0 – 19.1 | Kalimtare - e disponueshme gjithashtu pa probleme |
| 26 ' – 36 ' | 660,4 – 914,4 | 9,5 – 25,4 | Gama kryesore LSAW për linjën kryesore X80 |
| 38 ' – 48 ' | 965.2 – 1219.2 | 11.1 – 32.0 | Linja kryesore me presion të lartë, rrugë shumë të gjata |
| 50 ' - 60 ' | 1270 – 1524 | 14.3 - 40.0 | Autostrada me gaz me diametër të madh |
Leximi i lidhur: LSAW vs Seamless për projekte me rendiment të lartë me diametër të madh → | LSAW JCOE vs Tub Spiral për ngritësit nënujorë →
Saldimi i X80 në terren është dukshëm më i kërkuar se X70. Kombinimi i SMYS të lartë, kimisë TMCP me karbon të ulët dhe kufijve të ngushtë CE krijon një dritare të ngushtë saldimi që ndëshkon kontrollin e dobët të procedurës më ashpër sesa notat më të ulëta.
| për parametrat | Kërkesa/Udhëzim |
|---|---|
| Standardi qeverisës | API 1104 (saldimet me perimetër në terren); ASME IX (tubacionet e objektit/stacionit) |
| Temperatura e parangrohjes | 75–150°C tipike; rritet në 100–175°C për WT > 20 mm ose temperaturë ambienti < 5°C |
| Kontrolli i hidrogjenit | H2 i shpërndarë ≤ 4 ml/100g metal saldimi — më i rreptë se X70. Piqni elektrodat në 300–350°C për të paktën 1 orë përpara përdorimit. |
| Gama e hyrjes së nxehtësisë | 1,0 – 3,0 kJ/mm. Kufiri i sipërm më i ngushtë se X70 — futja e tepërt e nxehtësisë më e dëmshme për qëndrueshmërinë e TMCP HAZ në këtë nivel fortësie. |
| Temperatura e ndërkalimit (maksimumi) | 230°C. Më e ulët se kufiri 250°C i X70 - kritik për notat TMCP për të shmangur degradimin mikrostrukturor. |
| Preferenca e procesit të saldimit | Automatik ose gjysmë-automatik (GMAW, FCAW-G, SAW) i preferuar shumë për qëndrueshmërinë e futjes së nxehtësisë. SMAW pranohet, por kërkon kualifikim më të rreptë të saldatorit. |
| Kërkesat e testimit të WPQ | Testet e ndikimit CVN të detyrueshme në metalin e saldimit dhe HAZ si pjesë e WPQ. Kalimi i fortësisë përgjatë seksionit kryq të saldimit rekomandohet për të gjitha X80 WPQ. |
| PWHT | Nuk kërkohet për standardin TMCP X80M. Vlerësoni për notat WT > 32 mm ose Q&T. PWHT e tubit TMCP rrezikon të kalit mbi mikrostrukturën — konsultohuni me fabrikën përpara se të aplikoni. |
Leximi i mëtejshëm: Tubi i linjës X70: Zbutja dhe zgjidhja e problemeve të saldimit të rrethit HAZ → | Ovaliteti i tubave dhe Tolerancat Hi-Lo në saldimet me brez me diametër të madh →
Vendimi midis X70 dhe X80 është pothuajse gjithmonë një llogaritje e trashësisë së murit dhe kostos totale të projektit. SMYS më i lartë i X80 lejon mure më të hollë për të njëjtin presion funksionimi — por premium në koston e materialit, kualifikimin WPS dhe kompleksitetin e zinxhirit të furnizimit shpaguhet vetëm mbi pragjet e caktuara të projektit.
| Faktori | X70 PSL2 | X80 PSL2 |
|---|---|---|
| Forca minimale e rendimentit | 485 MPa | 555 MPa (+14.4%) |
| Kursimi i trashësisë së murit kundrejt X65 | ~ 7–8% | ~ 17–18% kundrejt X65; ~ 10–12% kundrejt X70 |
| Disponueshmëria e PSL1 | po | Jo - vetëm PSL2 |
| Nota e thartë e shërbimit | X70QS / X70MS (Shtojca H) | Nuk disponohet |
| Kompleksiteti i saldimit | E moderuar - bibliotekë WPS e mirë-krijuar | Më i lartë - kontroll më i rreptë i H2, hyrje më e ngushtë e nxehtësisë |
| Disponueshmëria e mullirit | I gjerë - shumica e mullinjve API 5L | Më e ngushtë - më pak mullinj të kualifikuar për X80 |
| Premium për kohën e plumbit | Standard | Zakonisht 4-8 javë më gjatë |
| Rreziku i brishtësisë së hidrogjenit | E moderuar - e menaxhueshme me notat e Aneksit H | Më e lartë - e rëndësishme për shërbimin e përzierjes H2 |
| Profili optimal i projektit | OD 24 '–48', MAOP 8–12 MPa, në tokë ose në det të hapur | OD ≥ 36', MAOP ≥ 12 MPa, rrugë jo e thartë, e gjatë |
Shihni gjithashtu: X70 vs X80 Line Pipe: HSLA Sweet Spot → | X70 vs X65: Saldueshmëria dhe realitetet e kostos →
Zarfi i performancës së X80 ka kufij të vështirë që shpesh nënvlerësohen në fazën e hershme të projektit. Specifikimi i X80 jashtë këtyre kufijve krijon probleme të rëndësishme inxhinierike dhe prokurimi në rrjedhën e poshtme.
Kufizime shtesë për të konfirmuar përpara se të specifikoni X80:
Shërbimi i hidrogjenit: X80 ka një ndjeshmëri më të lartë ndaj brishtësisë së hidrogjenit sesa X70 për shkak të forcës së tij më të lartë. Për tubacionet e përzierjes së hidrogjenit (>10% H2 nga vëllimi), X80 kërkon vlerësim shtesë të mekanikës së thyerjes dhe mund të kërkojë specifikime shtesë të projektit. Shihni: Tub çeliku për tubacionet e hidrogjenit: Udhëzues për notat dhe saldimin →
Dizajni i bazuar në tendosje: Raporti maksimal Y/T prej 0,93 vlen si për X70 ashtu edhe për X80, por rendimenti më i lartë absolut i X80 do të thotë se rezerva e sforcimit plastik është proporcionalisht më pak. Për tubacionet që përshkojnë zonat sizmike, ngricat e përhershme ose zonat e lëvizjes së tokës, konfirmoni kapacitetin e sforcimit me analizën e mekanikës së thyerjes.
Tub në det të hapur në ujë të thellë: X80 është specifikuar rrallë për instalimin e tubacionit me rrotullim për shkak të shqetësimeve në lidhje me tendosjen ciklike të plastikës gjatë rrotullimit/zhvarritjes - shumica e aplikacioneve X80 në det të hapur përdorin S-lay të ngurtë ose J-lay. Konfirmoni me kontraktorin tuaj të instalimit përpara se të specifikoni.
Përkuljet dhe montimet: Përkuljet dhe pajisjet me induksion në X80 kërkojnë procedura specifike formimi dhe trajtimi termik. Procedurat standarde të përkuljes X70 nuk mund të zbatohen drejtpërdrejt.
Të lidhura: Përtej PSL2: Shtojca H Metalurgjia për gazin e thartë → | Pse X65QS dhe X70QS i tejkalojnë notat standarde në aplikacionet kritike të lodhjes →
X80 është specifikuar aty ku ekonomia e projektit, jo konservatorizmi inxhinierik, drejton zgjedhjen e notave. Është një mjet optimizimi komercial për projekte shumë të mëdha - jo një përmirësim sigurie.
| e aplikimit | OD × WT | Klasa tipike | Pse X80? |
|---|---|---|---|
| Transmetimi i gazit me presion ultra të lartë | 42 '–56' × 16–28 mm | X80M PSL2 | Kursime në mur në rrugë shumë të gjata me diametër të madh me MAOP ≥ 12 MPa |
| Tubacionet e eksportit të gazit ndërkufitar | 36 '–48' × 14–22 mm | X80M PSL2 | Ulja e tonazhit të çelikut mbi 500+ km rrugë - avantazh vendimtar në kosto |
| Ujëra të thellë jo të thartë në det të hapur | 8 '–16' × 20–40 mm | X80Q PSL2 + Shtojca J | Presion i lartë i jashtëm i kombinuar me presion të lartë të brendshëm; nuk ka H2S të pranishëm |
| Tubacionet e stacionit dhe kompresorit | 6 '–16' × 12–32 mm | X80Q PSL2 (pa ndërprerje) | Vlerësimi i presionit të lartë në prerje tërthore kompakte të tubit; vetëm shërbim jo i thartë |
| Tubacionet e furnizimit me LNG (jo të thartë) | 24 '–36' × 14–25 mm | X80M PSL2 | Presioni i lartë i funksionimit, kërkesat e qëndrueshmërisë kriogjenike nëpërmjet specifikimeve shtesë CVN |
Për zgjedhjen e veshjes në projektet X80: 3LPE vs FBE vs 3LPP: Si të zgjidhni veshjen e duhur të tubit → | Standardi i veshjes 3LPE DIN 30670 →
Për tubacionet e salduara në det të hapur: Tub i salduar në det vs në tokë: Pse LSAW është standardi për mjediset detare →
API 5L X80 (ISO 3183 L555) është niveli më i lartë i zakonshëm në standardin API 5L, me një forcë rendimenti minimal prej 555 MPa (80,500 psi). Prodhohet ekskluzivisht për PSL2 në LSAW ose formë pa probleme dhe përdoret për tubacionet e transmetimit të gazit dhe naftës me diametër të madh, me presion ultra të lartë, ku ulja e trashësisë së murit është shtytësi kryesor i projektimit.
Nr. API 5L X80 disponohet vetëm në PSL2. Standardi nuk përcakton kërkesat PSL1 për notat mbi X70. Çdo porosi blerjeje X80 është automatikisht një porosi PSL2, me testim të detyrueshëm CVN, testim DWTT për OD të mëdha, gjurmueshmëri të plotë dhe toleranca më të forta dimensionale.
X80M prodhohet nga përpunimi i kontrolluar termomekanik (TMCP) - rrotullim i kontrolluar pa trajtim termik pas rrotullimit. Ka karbon shumë të ulët (≤ 0,10%) dhe është zgjedhja dominuese për tubacionet LSAW me diametër të madh. X80Q shuhet dhe kalitet pas rrotullimit, toleron karbon më të lartë (≤ 0,18%) dhe përdoret për mure më të trasha ose aplikime pa telashe ku dritarja rrotulluese TMCP nuk mund të arrijë kombinimin e kërkuar të forcës dhe rezistencës.
X80 justifikohet kur tubacioni është me diametër të madh (≥ 36'), funksionon me presion të lartë (MAOP ≥ 12 MPa), ndjek një rrugë të gjatë (≥ 500 km) dhe shërbimi nuk është i thartë. Kursimi i trashësisë së murit afërsisht 10–12% mbi X70 në këto përmasa të vogla prej çeliku përkthehet në mijëra ton. shërbimi ose aplikimet e përzierjes së hidrogjenit, X70 është zgjidhja më e mirë.
Jo. Nuk ka asnjë emërtim shërbimi të thartë për API 5L X80. Forca e rendimentit minimal të klasës prej 555 MPa e bën atë në thelb të ndjeshëm ndaj plasaritjes së stresit sulfide (SSC) në mjedise të lagështa H2S. Për shërbimin e thartë, nota maksimale praktike është X70QS ose X70MS (PSL2, Shtojca H). Specifikimi i X80 në një tubacion që mban H2S të lagësht është një gabim inxhinierik që nuk mund të zgjidhet me veshje ose frenues.
Saldimet me perimetër X80 rregullohen nga API 1104 dhe kërkojnë një WPS plotësisht të kualifikuar specifike për X80 — procedurat e kualifikuara në X70 nuk mund të transferohen drejtpërdrejt. Kërkesat përfshijnë ngrohjen paraprake prej 75–150°C, hidrogjen të përhapur ≤ 4 ml/100g, hyrje të nxehtësisë 1,0–3,0 kJ/mm dhe një temperaturë maksimale ndërkalimi prej 230°C. Të gjitha testimet WPQ duhet të përfshijnë testet e ndikimit CVN në metalin e saldimit dhe HAZ. Saldimi automatik preferohet fuqimisht për konsistencën e futjes së nxehtësisë.
ZC Steel Pipe prodhon dhe eksporton tubacionin e linjës API 5L X80 në formë LSAW dhe pa probleme në PSL2, në kushtet e dorëzimit X80M dhe X80Q. Ne furnizojmë projekte të linjës kryesore me diametër të madh në të gjithë Afrikën, Lindjen e Mesme dhe Amerikën e Jugut me gjurmueshmëri të plotë MTR dhe mbështetje për inspektimin e palëve të treta.
E disponueshme me veshje kundër korrozionit FBE, 3LPE ose 3LPP sipas ISO 21809 / DIN 30670. OD, trashësia e murit dhe gjatësia e personalizuar sipas porosisë.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813