Katselukerrat: 0 Tekijä: Site Editor Julkaisuaika: 2026-03-12 Alkuperä: Sivusto
API 5L X80 – ISO 3183:n mukaan L555 – on API 5L -luokan tikkaiden korkein valtavirtaluokka, joka sijaitsee X70:n yläpuolella ja erittäin lujien kokeellisten luokkien X90, X100 ja X120 alapuolella. Vähimmäismyötöraja on 555 MPa (80 500 psi) X80 mahdollistaa seinänpaksuuden pienenemisen X70:een verrattuna – etu, joka tulee taloudellisesti ratkaisevaksi halkaisijaltaan erittäin suurissa, erittäin pitkissä, erittäin korkeapaineisissa kaasunsiirtoputkissa, joissa jokainen seinämän paksuusmillimetri vastaa tuhansia tonneja terästä koko reitin pituudella.
X80 ei ole yleinen päivitys X70:stä. Se on erikoislaatu, jossa on kapeampi käyttöikkuna, tiukempi valmistusvalvonta ja ei hapanta palveluversiota. ZC Steel Pipe toimittaa API 5L X80 -linjaputken LSAW-muodossa ja saumattomassa muodossa PSL2:lle täyden MTR-jäljitettävyyden ja kolmannen osapuolen tarkastuksen avulla. Tämä opas kattaa tekniset tiedot, valintakriteerit, hitsausvaatimukset ja hankintainsinöörien esittämän avainkysymyksen: milloin X80:llä on oikeasti merkitystä X70:een verrattuna?
Mikä on API 5L X80?
Toimitusehdot: X80M vs X80Q
Kemialliset ja mekaaniset ominaisuudet
Valmistustyypit ja kokovalikoima
Hitsaus ja kenttävalmistus
X80 vs X70 – Milloin päivittää
Rajoitukset ja milloin ei saa käyttää X80
Sovellukset ja projektiesimerkit
FAQ
API 5L X80 on korkealujuus matalaseosteinen (HSLA) linjaputkilaatu, joka on määritelty API-spesifikaatiossa 5L / ISO 3183, jolla on seuraava ydinidentiteetti:
X80 valmistetaan yksinomaan PSL2-laatuisena . Tämä on API 5L:n kova sääntö, ei markkinoiden suositus – standardi ei määrittele PSL1:n kemiaa tai mekaanisia vaatimuksia yli X70:n luokille. Jokainen X80-tilaus on automaattisesti PSL2-tilaus, jossa on kaikki siihen liittyvät pakolliset testaukset, jäljitettävyys ja dokumentaatio.
X80:n metallurgia on rakennettu samalle mikroseostetulle hiili-mangaanialustalle kuin X70, mutta sitä on työnnetty pidemmälle. Niobiumia (Nb), vanadiinia (V), titaania (Ti) ja joissakin myllykoostumuksissa molybdeeniä (Mo) ja nikkeliä (Ni) käytetään korkeamman lujuuden saavuttamiseksi raepuhdistuksen ja saostuskarkaisun avulla TMCP- tai Q&T-käsittelyreitillä. Tuloksena on hienorakeinen bainiitti- tai neulamainen ferriittimikrorakenne, jossa on tiukasti kontrolloitu hiiliekvivalentti – välttämätön hitsattavuuden ylläpitämiseksi tällä lujuustasolla.
Katso myös: Mitä eroa on putken ja linjaputken välillä? →
Kuten X70, myös X80 on saatavana kahdessa päätoimitustilassa. Pääte kertoo, kuinka putki lämpökäsiteltiin valssauksen jälkeen – ja tällä on merkitystä sekä hitsausprosessin kelpoisuuden että pitkäaikaisen mekaanisen stabiilisuuden kannalta.
| Elementti | X80M Saumaton (max %) | X80M Hitsattu (max %) | X80Q Saumaton (max %) | X80Q Hitsattu (max %) |
|---|---|---|---|---|
| Hiili (C) | 0.10 | 0.10 | 0.18 | 0.18 |
| Mangaani (Mn) | 1.85 | 1.85 | 1.85 | 1.85 |
| Fosfori (P) | 0.020 | 0.020 | 0.020 | 0.020 |
| rikki (S) | 0.010 | 0.010 | 0.010 | 0.010 |
| Pii (Si) | 0.45 | 0.45 | 0.45 | 0.45 |
| Nb + V + Ti (kokonaismikroseos) | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 |
| Mo (missä käytetty) | 0,50 max | 0,50 max | 0,50 max | 0,50 max |
| Ni (missä käytetty) | 1,00 max | 1,00 max | 1,00 max | 1,00 max |
| CE IIW (max) | Sopimuksen mukaan - tyypillisesti ≤ 0,46 | Sopimuksen mukaan - tyypillisesti ≤ 0,46 | ||
| Pcm (max) | Sopimuksen mukaan - tyypillisesti ≤ 0,22 | Sopimuksen mukaan - tyypillisesti ≤ 0,25 | ||
Huomautus: Saumattomille X80Q-putkille, joiden seinämän paksuus on > 20 mm, CE IIW -rajat ovat API 5L -taulukon 5 alaviitteen mukaisia. Tarkista aina CE-rajat tehtaalta tilauksen yhteydessä.
| Kiinteistö | X80M PSL2 | X80Q PSL2 | Huomautuksia |
|---|---|---|---|
| Pienin myötöraja (SMYS) | 555 MPa / 80 500 psi | 555 MPa / 80 500 psi | Sama kerros molemmissa olosuhteissa |
| Max myötöraja | 705 MPa / 102 200 psi | 705 MPa / 102 200 psi | PSL2 katto |
| Minimaalinen vetolujuus (SMTS) | 625 MPa / 90 600 psi | 625 MPa / 90 600 psi | — |
| Max vetolujuus | 825 MPa / 119 700 psi | 825 MPa / 119 700 psi | PSL2 katto |
| Tuotto/vetolujuussuhde (max) | 0.93 | 0.93 | Pakollinen PSL2-raja |
| CVN-iskutestaus | Pakollinen | Pakollinen | Runko, hitsisauma ja HAZ |
| DWTT (OD ≥ 508 mm) | ≥ 85 % leikkausalue -15 °C:ssa | ≥ 85 % leikkausalue -15 °C:ssa | Vaaditaan kaikille suurikokoisille putkille |
| Kovuus (max) | Ei määritelty (ei hapan) | Ei määritelty (ei hapan) | X80:lle ei ole hapanta palveluluokkaa |
| Hapan palveluvaihtoehto | Ei saatavilla | Ei saatavilla | X70QS/MS on maksimi hapan palvelulle |
X80 valmistetaan lähes yksinomaan LSAW:na (halkaisijaltaan suuri) tai saumattomina (pienempi reikä, korkea paine) . ERW ja SSAW ovat teknisesti mahdollisia, mutta niitä on harvoin määritelty X80:lle – luokan korkea lujuus ja TMCP-kemia tekevät johdonmukaisesta hitsaussauman pätevyydestä vaativamman, ja useimmat X80-yhteensopivien putkistojen projektispesifikaatiot edellyttävät implisiittisesti LSAW:tä.
| Prosessi | OD alue | Seinän paksuus | Tyypillinen toimitusehto | Paras |
|---|---|---|---|---|
| Saumaton (SMLS) | ½' – 24' (jopa 610 mm) | Jopa ~65 mm | X80Q | Korkeapaineinen pieni poraus, asemaputket, mutkat |
| LSAW / DSAW | 18' – 60' (457–1524 mm) | 8-40 mm | X80M | Suuren halkaisijan omaava kaasunsiirto |
| ERW | 4' – 24' (jopa 610 mm) | Jopa ~19 mm | X80M | Harvoin määritelty – vain hankekohtainen |
| OD (tuumaa) | OD (mm) | Tyypillinen WT-alue (mm) | Huomautuksia |
|---|---|---|---|
| 18' – 24' | 457,2 – 609,6 | 8.0 – 19.1 | Siirtymävaihe – myös saumaton |
| 26' – 36' | 660,4 – 914,4 | 9.5 – 25.4 | Ydin LSAW-sarja X80-päälinjalle |
| 38' – 48' | 965,2 – 1219,2 | 11.1 – 32.0 | Korkeapaineinen päälinja, erittäin pitkät reitit |
| 50' – 60' | 1270-1524 | 14,3 - 40,0 | Suurihalkaisijaiset kaasun supervaltatiet |
Aiheeseen liittyvää luettavaa: LSAW vs Saumaton suurihalkaisijaisissa korkean tuottoprojekteissa → | LSAW JCOE vs spiraaliputki vedenalaisille nousuputkille →
X80-hitsaus kentällä on huomattavasti vaativampaa kuin X70. Korkean SMYS:n, vähähiilisen TMCP-kemian ja tiukkojen CE-rajojen yhdistelmä luo kapean hitsausikkunan, joka rankaisee huonoa prosessinhallintaa ankarammin kuin alempia laatuja.
| Parametrivaatimus | / opastus |
|---|---|
| Hallitseva standardi | API 1104 (kenttäympäryshitsaukset); ASME IX (laitoksen/aseman putket) |
| Esilämmitä lämpötila | 75–150 °C tyypillinen; nosta 100–175 °C, jos WT > 20 mm tai ympäristön lämpötila < 5 °C |
| Vedyn ohjaus | Diffundoituva H₂ ≤ 4 ml/100 g hitsausmetallia — tiukempi kuin X70. Paista elektrodeja 300–350°C:ssa vähintään 1 tunti ennen käyttöä. |
| Lämmönsyöttöalue | 1,0 – 3,0 kJ/mm. Tiukempi yläraja kuin X70 – liiallinen lämmöntuotto vahingoittaa enemmän TMCP HAZ:n sitkeyttä tällä lujuustasolla. |
| Välilämpötila (max) | 230 °C. Alempi kuin X70:n 250°C raja – kriittinen TMCP-laaduille mikrorakenteen hajoamisen välttämiseksi. |
| Hitsausprosessin mieltymys | Automaattinen tai puoliautomaattinen (GMAW, FCAW-G, SAW) on erittäin suositeltava lämmöntuonnin johdonmukaisuuden vuoksi. SMAW on hyväksyttävä, mutta vaatii tiukemman hitsaajan pätevyyden. |
| WPQ-testausvaatimukset | CVN-iskutestit pakolliset hitsausmetallille ja HAZ:lle osana WPQ:ta. Kovuussauma hitsin poikkileikkauksen poikki suositellaan kaikille X80 WPQ:lle. |
| PWHT | Ei vaadi standardi TMCP X80M. Arvioi WT > 32 mm tai Q&T-luokat. TMCP-putken PWHT saattaa ylikarkaista mikrorakenteen – ota yhteyttä tehtaaseen ennen levittämistä. |
Lue lisää: X70 Line Pipe: HAZ-pehmennys ja vyöhykehitsauksen vianetsintä → | Putken soikeus ja Hi-Lo -toleranssit suuren halkaisijan ympäryshitsauksissa →
Päätös X70:n ja X80:n välillä on lähes aina seinän paksuus ja projektin kokonaiskustannuslaskelma. X80:n korkeampi SMYS mahdollistaa ohuemmat seinät samalla käyttöpaineella – mutta korkealuokkaiset materiaalikustannukset, WPS-kelpoisuus ja toimitusketjun monimutkaisuus maksavat takaisin vain tietyt projektikynnykset.
| Factor | X70 PSL2 | X80 PSL2 |
|---|---|---|
| Minimaalinen myötölujuus | 485 MPa | 555 MPa (+14,4 %) |
| Seinäpaksuuden säästö vs X65 | ~7–8 % | ~17–18 % vs. X65; ~10–12 % vs. X70 |
| PSL1 saatavuus | Kyllä | Ei – vain PSL2 |
| Hapan palveluluokka | X70QS / X70MS (liite H) | Ei saatavilla |
| Hitsauksen monimutkaisuus | Keskitaso – vakiintunut WPS-kirjasto | Korkeampi – tiukempi H₂-säätö, kapeampi lämmöntuotto |
| Tehtaan saatavuus | Laaja - useimmat API 5L myllyt | Kapeampi – X80:lle kelpaa vähemmän myllyjä |
| Toimitusaika premium | Vakio | Tyypillisesti 4-8 viikkoa pidempi |
| Vetyhaurastumisen riski | Kohtalainen – hallittavissa liitteen H luokilla | Korkeampi – olennainen H₂-seospalvelussa |
| Optimaalinen projektiprofiili | OD 24'–48', MAOP 8–12 MPa, onshore tai offshore | OD ≥ 36', MAOP ≥ 12 MPa, ei-hapan, pitkä reitti |
Katso myös: X70 vs X80 Line Pipe: HSLA Sweet Spot → | X70 vs X65: hitsattavuus ja kustannustodellisuudet →
X80:n suorituskykykuoressa on kovat rajat, jotka usein aliarvioidaan projektin alkuvaiheessa. X80:n määrittäminen näiden rajojen ulkopuolelle aiheuttaa merkittäviä suunnittelu- ja hankintaongelmia loppupäässä.
Lisärajoituksia, jotka on vahvistettava ennen X80:n määrittämistä:
Vetypalvelu: X80 on herkempi vetyhaurastumiselle kuin X70 sen suuremman lujuuden vuoksi. Vetysekoitusputkistojen (> 10 % H₂ tilavuudesta) osalta X80 vaatii ylimääräisen murtumismekaniikan arvioinnin ja saattaa vaatia täydentäviä projektispesifikaatioita. Katso: Teräsputki vetyputkille: Grades & hitsing Guide →
Venymäpohjainen rakenne: Suurin Y/T-suhde 0,93 koskee sekä X70:tä että X80:aa, mutta X80:n korkeampi absoluuttinen tuotto tarkoittaa, että muovinen jännitysreservi on suhteellisesti pienempi. Putkilinjojen, jotka ylittävät seismiset vyöhykkeet, ikiroutaa tai maaperän liikealueita, venymäkapasiteetti on vahvistettava murtumismekaniikkaanalyysillä.
Offshore syvänmeren kelattu putki: X80 on harvoin tarkoitettu kelattujen putkilinjojen asennukseen, koska rullauksen/purkauksen aikana esiintyy syklistä muovijännitystä. Useimmat offshore X80 -sovellukset käyttävät jäykkää S- tai J-layoutta. Varmista asennusurakoitsijalta ennen määrittämistä.
Taivutukset ja liittimet: X80:n induktiotaivutukset ja liittimet vaativat erityisiä muovaus- ja lämpökäsittelymenetelmiä. Vakiomuotoisia X70-taivutusmenetelmiä ei voida soveltaa suoraan.
Aiheeseen liittyvä: PSL2:n lisäksi: Liite H Metallurgy for Sour Gas → | Miksi X65QS ja X70QS ylittävät standardiluokitukset väsymiskriittisissä sovelluksissa →
X80 määritetään silloin, kun projektitalous, ei tekninen konservatiivisuus, ohjaa luokan valintaa. Se on kaupallinen optimointityökalu erittäin suuriin projekteihin – ei turvallisuuspäivitys.
| Sovellus | Tyypillinen OD × WT | -luokka | Miksi X80? |
|---|---|---|---|
| Erittäin korkeapaineinen kaasunsiirto | 42'–56' × 16–28 mm | X80M PSL2 | Seinäsäästöä erittäin pitkillä, halkaisijaltaan suurilla reiteillä MAOP ≥ 12 MPa |
| Rajat ylittävät kaasunvientiputket | 36'–48' × 14–22 mm | X80M PSL2 | Teräsmäärän vähennys yli 500 km reiteillä – ratkaiseva kustannusetu |
| Offshore ei-hapan syvävesi | 8'–16' × 20–40 mm | X80Q PSL2 + liite J | Korkea ulkoinen paine yhdistettynä korkeaan sisäiseen paineeseen; ei H₂S:ää |
| Asema- ja kompressoriputket | 6'–16' × 12–32 mm | X80Q PSL2 (saumaton) | Korkea paineluokitus kompaktissa putken poikkileikkauksessa; vain ei-hapan palvelu |
| LNG-syöttöputket (ei-hapan) | 24'–36' × 14–25 mm | X80M PSL2 | Korkea käyttöpaine, kryogeeninen sitkeysvaatimukset täydentävän CVN-spesifikaation kautta |
Pinnoitteiden valinta X80-projekteissa: 3LPE vs FBE vs 3LPP: Oikean putkipinnoitteen valinta → | 3LPE-pinnoite Standardi DIN 30670 →
Offshore-hitsatut putket: Offshore vs onshore hitsattu putki: miksi LSAW on standardi meriympäristöissä →
API 5L X80 (ISO 3183 L555) on API 5L -standardin korkein valtavirtaluokka, jonka vähimmäismyötölujuus on 555 MPa (80 500 psi). Se valmistetaan yksinomaan PSL2:lle LSAW- tai saumattomassa muodossa, ja sitä käytetään halkaisijaltaan suurissa, ultrakorkeapaineisissa kaasu- ja öljynsiirtoputkissa, joissa seinämän paksuuden vähentäminen on tärkein suunnittelutekijä.
Ei. API 5L X80 on saatavilla vain PSL2:ssa. Standardi ei määrittele PSL1-vaatimuksia yli X70:n luokille. Jokainen X80-ostotilaus on automaattisesti PSL2-tilaus, jossa on pakollinen CVN-testaus, DWTT-testaus suurelle ulkopinnalle, täydellinen jäljitettävyys ja tiukemmat mittatoleranssit.
X80M valmistetaan termomekaanisella ohjatulla käsittelyllä (TMCP) – kontrolloidulla valssauksella ilman jälkivalssauksen lämpökäsittelyä. Siinä on erittäin alhainen hiilipitoisuus (≤ 0,10 %) ja se on hallitseva valinta suurihalkaisijaisille LSAW-putkille. X80Q on karkaistu ja karkaistu valssauksen jälkeen, sietää korkeampaa hiiltä (≤ 0,18 %) ja sitä käytetään paksummissa seinämissä tai saumattomissa sovelluksissa, joissa TMCP-rullaikkuna ei pysty saavuttamaan vaadittua lujuus- ja sitkeysyhdistelmää.
X80 on perusteltu, kun putkilinja on halkaisijaltaan suuri (≥ 36'), toimii korkeassa paineessa (MAOP ≥ 12 MPa), kulkee pitkää reittiä (≥ 500 km) ja palvelu ei ole hapanta. Noin 10–12 % seinämänpaksuuden säästö yli X70 reitin näissä projektimitoissa tarkoittaa, että halkaisijaltaan pienempiä teräksiä, nn. vetysekoitussovellukset, X70 on parempi valinta.
Ei. API 5L X80:lle ei ole hapanta palvelunimitystä. Lajin 555 MPa:n pienin myötöraja tekee siitä luonnostaan alttiita sulfidijännityshalkeilulle (SSC) märissä H₂S-ympäristöissä. Hapan palvelussa suurin käytännön arvosana on X70QS tai X70MS (PSL2, liite H). X80:n määrittäminen märkää H₂S:ää kuljettavaan putkilinjaan on suunnitteluvirhe, jota ei voida korjata pinnoitteilla tai inhibiittoreilla.
X80 ympärysmuurihitsauksia säätelee API 1104, ja ne vaativat täysin pätevän, X80:lle ominaisen WPS:n – X70:lle hyväksyttyjä toimenpiteitä ei voida siirtää suoraan. Vaatimuksia ovat esilämmitys 75–150°C, diffuusiovety ≤ 4 ml/100g, lämmöntuotto 1,0–3,0 kJ/mm ja maksimilämpötila 230°C. Kaikkien WPQ-testien tulee sisältää CVN-iskutestit hitsausmetallille ja HAZ:lle. Automaattinen hitsaus on erittäin suositeltava lämmöntuonnin tasaisuuden vuoksi.
ZC Steel Pipe valmistaa ja vie API 5L X80 -linjaputkia LSAW-muodossa ja saumattomassa muodossa PSL2:lle X80M- ja X80Q-toimitusolosuhteissa. Toimitamme halkaisijaltaan suuria päälinjaprojekteja Afrikassa, Lähi-idässä ja Etelä-Amerikassa täyden MTR-jäljitettävyyden ja kolmannen osapuolen tarkastustuen avulla.
Saatavana FBE-, 3LPE- tai 3LPP-korroosionestopinnoitteella standardin ISO 21809 / DIN 30670 mukaan. Mukautettu ulkohalkaisija, seinämän paksuus ja pituus tilauskohtaisesti.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813