Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: Mandy. w@zcsteelpipe.com
Rura przewodowa API 5L X80 — gatunki, specyfikacje i przewodnik dostawcy
Jesteś tutaj: Dom » Blogi » Nowości produktowe » Rura przewodowa API 5L X80 — gatunki, specyfikacje i przewodnik dostawcy

Rura przewodowa API 5L X80 — gatunki, specyfikacje i przewodnik dostawcy

Wyświetlenia: 0     Autor: Edytor witryny Czas publikacji: 2026-03-12 Pochodzenie: Strona

Pytać się

przycisk udostępniania na Facebooku
przycisk udostępniania na Twitterze
przycisk udostępniania linii
przycisk udostępniania wechata
przycisk udostępniania na LinkedIn
przycisk udostępniania na Pintereście
przycisk udostępniania WhatsApp
udostępnij ten przycisk udostępniania

API 5L X80 — oznaczony jako  L555  zgodnie z normą ISO 3183 — to najwyższy gatunek głównego nurtu w drabince gatunków API 5L, plasujący się powyżej X70 i poniżej ultrawytrzymałych eksperymentalnych gatunków X90, X100 i X120. Przy minimalnej granicy plastyczności wynoszącej  555 MPa (80 500 psi) , X80 umożliwia dalsze zmniejszenie grubości ścianek w porównaniu do X70 — jest to zaleta, która ma decydujące znaczenie ekonomiczne w przypadku rurociągów przesyłowych gazu o bardzo dużej średnicy, bardzo długich i bardzo wysokiego ciśnienia, gdzie każdy milimetr grubości ścianki odpowiada tysiącom ton stali na całej długości trasy.

X80 nie jest uniwersalną aktualizacją X70. Jest to gatunek specjalistyczny z węższym oknem zastosowań, bardziej rygorystyczną kontrolą produkcji i brakiem wariantu z kwasami. ZC Steel Pipe dostarcza rury przewodowe API 5L X80 w wersji LSAW i bez szwu do PSL2, z pełną identyfikowalnością MTR i kontrolą strony trzeciej. W tym przewodniku opisano specyfikacje, kryteria wyboru, wymagania dotyczące spawania oraz kluczowe pytanie, które zadają inżynierowie ds. zaopatrzenia: kiedy X80 faktycznie ma sens w porównaniu z X70?

ZAWARTOŚĆ

  1. Co to jest API 5L X80?

  2. Warunki dostawy: X80M vs X80Q

  3. Właściwości chemiczne i mechaniczne

  4. Rodzaje produkcji i zakres rozmiarów

  5. Spawanie i produkcja w terenie

  6. X80 vs X70 — kiedy dokonać aktualizacji

  7. Ograniczenia i kiedy nie używać X80

  8. Zastosowania i przykłady projektów

  9. Często zadawane pytania

1. Co to jest API 5L X80?

API 5L X80 to gatunek rur przewodowych o wysokiej wytrzymałości, niskostopowy (HSLA) zdefiniowany w specyfikacji API 5L / ISO 3183, o następującej charakterystyce rdzenia:

OZNACZENIE STANDARDOWE API 5L X80 (imperialne) = ISO 3183 L555 (metryczne) = EN 10208-2 L555MB (europejskie) = CSA Z245.1 Grade 555 (kanadyjskie). Minimalna granica plastyczności: 555 MPa (80 500 psi). Minimalna wytrzymałość na rozciąganie: 625 MPa (90 600 psi). DOSTĘPNE TYLKO W PSL2 — NIE MA OPCJI PSL1 DLA X80.

X80 jest produkowany wyłącznie w  klasie PSL2 . Jest to twarda zasada w API 5L, a nie preferencja rynkowa – norma nie definiuje wymagań chemicznych ani mechanicznych PSL1 dla gatunków powyżej X70. Każde zamówienie X80 jest automatycznie zamówieniem PSL2, ze wszystkimi związanymi z tym obowiązkowymi testami, identyfikowalnością i dokumentacją.

Metalurgia X80 opiera się na tej samej platformie mikrostopowej węgla i manganu, co X70, ale została poszerzona dalej. Niob (Nb), wanad (V), tytan (Ti), a w niektórych kompozycjach młynów molibden (Mo) i nikiel (Ni) stosuje się w celu uzyskania wyższej wytrzymałości poprzez rozdrobnienie ziarna i utwardzanie wydzieleniowe w ramach procesu przetwarzania TMCP lub Q&T. Rezultatem jest drobnoziarnista mikrostruktura bainityczna lub iglastego ferrytu ze ściśle kontrolowanym odpowiednikiem węgla – niezbędna do utrzymania spawalności na tym poziomie wytrzymałości.

Zobacz także: Jaka jest różnica między rurą a rurą przewodową? →

2. Warunki dostawy: X80M vs X80Q

Podobnie jak X70, X80 jest dostępny w dwóch głównych warunkach dostawy. Przyrostek informuje, w jaki sposób rura została poddana obróbce cieplnej po walcowaniu – i ma to znaczenie zarówno dla kwalifikacji procedury spawania, jak i długoterminowej stabilności mechanicznej.

X80M / L555M (TMCP)

Proces:   Walcowanie kontrolowane termomechanicznie
Obróbka cieplna po walcowaniu:   Brak — właściwości walcowania
Typowa grubość ścianki:   do ~25 mm
Powszechna forma:   rura o dużej średnicy LSAW
Typowe zastosowanie:   główna linia przesyłowa gazu, duża średnica zewnętrzna

X80Q / L555Q (pytania i odpowiedzi)

Proces:   Hartowany i odpuszczany po walcowaniu
Obróbka cieplna po walcowaniu:   Tak – pełny cykl Q&T
Typowa grubość ścianki:   15 mm i więcej
Typowa forma:   Bezszwowa lub grubościenna LSAW
Typowe zastosowanie:   zastosowania przy wysokim ciśnieniu i grubszych ściankach
Uwaga dotycząca zamówienia — X80M jest ustawieniem domyślnym w projektach LSAW. W praktycznie wszystkich projektach X80 z magistralą o dużej średnicy rura jest określana jako X80M (TMCP). TMCP pozwala uniknąć kosztów i czasu realizacji pełnego cyklu Q&T i zapewnia doskonałą wytrzymałość CVN w płycie walcowanej płasko stosowanej do produkcji LSAW. Jeśli w zapytaniu po prostu widnieje informacja „X80 PSL2 LSAW”, huty podają cenę X80M, chyba że określono inaczej. Zarezerwuj X80Q dla grubościennych rur bez szwu lub tam, gdzie specyfikacja projektu wyraźnie wymaga warunku dostawy Q&T.

3. Właściwości chemiczne i mechaniczne

3.1 Skład chemiczny (API 5L, wydanie 46., PSL2)

Element X80M Bez szwu (maks. %) X80M Spawany (maks. %) X80Q Bez szwu (maks. %) X80Q Spawany (maks. %)
Węgiel (C) 0.10 0.10 0.18 0.18
Mangan (Mn) 1.85 1.85 1.85 1.85
Fosfor (P) 0.020 0.020 0.020 0.020
Siarka (S) 0.010 0.010 0.010 0.010
Krzem (Si) 0.45 0.45 0.45 0.45
Nb + V + Ti (całkowity mikrostop) 0.15 0.15 0.15 0.15
Mo (gdzie używany) maks. 0,50 maks. 0,50 maks. 0,50 maks. 0,50
Ni (jeśli jest używany) 1,00 maks 1,00 maks 1,00 maks 1,00 maks
CE IIW  (maks.) Zgodnie z umową — zazwyczaj ≤ 0,46 Zgodnie z umową — zazwyczaj ≤ 0,46
szt. (maks.) Zgodnie z umową — zazwyczaj ≤ 0,22 Zgodnie z umową — zazwyczaj ≤ 0,25

Uwaga: W przypadku rur bez szwu X80Q o grubości ścianki > 20 mm limity CE IIW  podlegają obowiązkowemu uzgodnieniu zgodnie z przypisem API 5L Tabela 5. Zawsze potwierdzaj limity CE w młynie podczas składania zamówienia.

3.2 Właściwości mechaniczne (PSL2)

Właściwość X80M PSL2 X80Q PSL2 Uwagi
Minimalna granica plastyczności (SMYS) 555 MPa / 80 500 psi 555 MPa / 80 500 psi To samo piętro w obu warunkach
Maksymalna granica plastyczności 705 MPa / 102 200 psi 705 MPa / 102 200 psi Sufit PSL2
Minimalna wytrzymałość na rozciąganie (SMTS) 625 MPa / 90 600 psi 625 MPa / 90 600 psi —
Maksymalna wytrzymałość na rozciąganie 825 MPa / 119 700 psi 825 MPa / 119 700 psi Sufit PSL2
Stosunek plastyczności do rozciągania (maks.) 0.93 0.93 Obowiązkowy limit PSL2
Testy wpływu CVN Obowiązkowy Obowiązkowy Korpus, szew spawalniczy i HAZ
DWTT (OD ≥ 508 mm) ≥ 85% powierzchni ścinania w temperaturze -15°C ≥ 85% powierzchni ścinania w temperaturze -15°C Wymagane dla wszystkich rur o dużej średnicy zewnętrznej
Twardość (maks.) Nieokreślony (nie kwaśny) Nieokreślony (nie kwaśny) Dla X80 nie istnieje żadna klasa kwaśna
Opcja usługi kwaśnej Niedostępne Niedostępne X70QS/MS to maksimum dla kwaśnych usług
Spostrzeżenie inżynieryjne — dlaczego X80M ma niższą maksymalną zawartość węgla niż X80Q Maksymalna zawartość węgla w X80M wynosząca 0,10% (w porównaniu z 0,18% w przypadku X80Q) odzwierciedla zależność od procesu TMCP. TMCP osiąga swoją wytrzymałość przede wszystkim poprzez rozdrobnienie ziarna podczas kontrolowanego walcowania, a nie na podstawie zawartości węgla. Niższa zawartość węgla zmniejsza również ryzyko tworzenia się martenzytu w SWC podczas spawania, co ma kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę i tak już wysoki poziom wytrzymałości. X80Q może tolerować wyższą zawartość węgla, ponieważ cykl Q&T zapewnia większą kontrolę nad końcową mikrostrukturą, ale odbywa się to kosztem bardziej rygorystycznych wymagań dotyczących podgrzewania wstępnego w terenie.

4. Rodzaje produkcji i zakres rozmiarów

X80 jest prawie wyłącznie produkowany jako  LSAW (o dużej średnicy)  lub  bez szwu (mniejszy otwór, pod wysokim ciśnieniem) . ERW i SSAW są technicznie możliwe, ale rzadko są zalecane dla X80 — wysoka wytrzymałość tego gatunku i skład chemiczny TMCP sprawiają, że kwalifikacja spójnych szwów spawalniczych jest bardziej wymagająca, a większość specyfikacji projektów dotyczących rurociągów obsługujących X80 domyślnie wymaga LSAW.

Zakres procesu średnicy zewnętrznej Grubość ścianki Typowy stan dostawy Najlepszy dla
Bez szwu (SMLS) ½” – 24” (do 610 mm) Do ~65 mm X80Q Wysokociśnieniowy mały otwór, rurociągi stacyjne, kolana
ŁASZA / DSAW 18” – 60” (457–1524 mm) 8–40 mm X80M Główna linia przesyłowa gazu o dużej średnicy
ERW 4” – 24” (do 610 mm) Do ~19mm X80M Rzadko określone — tylko specyficzne dla projektu

4.1 Standardowy zakres rozmiarów (LSAW)

OD (cale) OD (mm) Typowy zakres WT (mm) Uwagi
18” – 24” 457,2 – 609,6 8,0 – 19,1 Przejściowe — dostępne również bez szwu
26” – 36” 660,4 – 914,4 9,5 – 25,4 Podstawowy asortyment LSAW dla linii głównej X80
38” – 48” 965,2 – 1219,2 11,1 – 32,0 Linia główna wysokiego ciśnienia, bardzo długie trasy
50” – 60” 1270 – 1524 14,3 – 40,0 Autostrady gazowe o dużej średnicy

Powiązana lektura: LSAW kontra bez szwu w przypadku projektów o dużej średnicy i wysokiej wydajności → | LSAW JCOE vs rura spiralna do pionów podmorskich →

5. Spawanie i produkcja w terenie

Spawanie X80 w terenie jest znacznie bardziej wymagające niż X70. Połączenie wysokiej zawartości SMYS, niskoemisyjnej chemii TMCP i rygorystycznych limitów CE tworzy wąskie okno spawalnicze, które karze za złą kontrolę procedury surowiej niż w przypadku niższych gatunków.

5.1 Kluczowe parametry spawania

dotyczące parametrów Wymagania / wytyczne
Obowiązująca norma API 1104 (spoiny obwodowe); ASME IX (rurociąg obiektu/stacji)
Rozgrzej temperaturę typowo 75–150°C; zwiększyć do 100–175°C dla WT > 20 mm lub temperatury otoczenia < 5°C
Kontrola wodoru Dyfuzyjny H₂ ≤ 4 ml/100g metalu spoiny — bardziej rygorystyczne niż X70. Przed użyciem piecz elektrody w temperaturze 300–350°C przez minimum 1 godzinę.
Zakres dopływu ciepła 1,0 – 3,0 kJ/mm. Węższa górna granica niż X70 — nadmierne doprowadzenie ciepła bardziej szkodliwe dla wytrzymałości TMCP HAZ przy tym poziomie wytrzymałości.
Temperatura międzyściegowa (maks.) 230°C. Niższa niż granica 250°C X70 – krytyczna dla gatunków TMCP, aby uniknąć degradacji mikrostrukturalnej.
Preferencje procesu spawania Automatyczny lub półautomatyczny (GMAW, FCAW-G, SAW) zdecydowanie preferowany ze względu na spójność dostarczanego ciepła. SMAW akceptowalny, ale wymaga bardziej rygorystycznych kwalifikacji spawacza.
Wymagania testowe WPQ Testy udarności CVN obowiązkowe dla metalu spoiny i HAZ w ramach WPQ. Zalecane dla wszystkich X80 WPQ jest przesunięcie twardości w poprzek przekroju spoiny.
PWHT Niewymagane w przypadku standardowego TMCP X80M. Oceń dla WT > 32 mm lub gatunków Q&T. PWHT rury TMCP stwarza ryzyko nadmiernego odpuszczenia mikrostruktury – przed zastosowaniem należy skonsultować się z młynem.
Krytyczny punkt inżynieryjny — instrukcji WPS X80 nie można bezpośrednio zapożyczyć z projektów X70 Powszechnym i niebezpiecznym skrótem w projektach przechodzących z X70 do X80 jest ponowne wykorzystanie instrukcji WPS X70 z niewielkimi poprawkami. To jest nie do przyjęcia. API 1104 wymaga pełnej ponownej kwalifikacji w przypadku zmiany gatunku metalu nieszlachetnego. X80M TMCP ma inny CE, inną mikrostrukturę i większą czułość na wprowadzanie ciepła niż X70M. Procedury spawania zakwalifikowane dla X70 mogą dawać wyniki w zakresie twardości lub wytrzymałości HAZ, które nie przejdą testów kwalifikacyjnych X80. Zawsze uruchamiaj pełny program WPQ na rzeczywistej rurze X80 z faktycznej walcowni dostarczającej.

Dalsza lektura: Rura przewodowa X70: rozwiązywanie problemów związanych ze zmiękczaniem HAZ i spoinami obwodowymi → | Owalność rur i tolerancje Hi-Lo w spoinach obwodowych o dużych średnicach →

6. X80 vs X70 — kiedy dokonać aktualizacji

Decyzja pomiędzy X70 a X80 prawie zawsze opiera się na grubości ściany i kalkulacji całkowitego kosztu projektu. Wyższa wersja SMYS X80 umożliwia zastosowanie cieńszych ścian przy tym samym ciśnieniu roboczym, ale wyższa cena materiałów, kwalifikacja WPS i złożoność łańcucha dostaw zwracają się dopiero powyżej pewnych progów projektu.

Współczynnik X70 PSL2 X80 PSL2
Minimalna granica plastyczności 485 MPa 555 MPa (+14,4%)
Oszczędność grubości ścianki w porównaniu z X65 ~7–8% ~17–18% w porównaniu z X65; ~10–12% w porównaniu z X70
Dostępność PSL1 Tak Nie — tylko PSL2
Kwaśna klasa usług X70QS / X70MS (załącznik H) Niedostępne
Złożoność spawania Umiarkowany — dobrze ugruntowana biblioteka WPS Wyższa — bardziej rygorystyczna kontrola H₂, węższy dopływ ciepła
Dostępność młyna Szeroki — większość młynów API 5L Węższy — mniej młynów kwalifikuje się do X80
Premia za czas realizacji Standard Zwykle 4–8 tygodni dłużej
Ryzyko kruchości wodorowej Umiarkowany – możliwy do opanowania ze stopniami z załącznika H Wyższa – dotyczy usługi mieszania H₂
Optymalny profil projektu OD 24'–48', MAOP 8–12 MPa, na lądzie lub na morzu OD ≥ 36', MAOP ≥ 12 MPa, niekwaśny, długa trasa
Spostrzeżenie inżynieryjne — próg rentowności X80 Oszczędność grubości ścianki w porównaniu z X80 w porównaniu z X70 wynosi około 10–12% przy tej samej średnicy zewnętrznej i ciśnieniu roboczym. Na trasie o średnicy 48 cali i długości 800 km przy ciśnieniu MAOP 12 MPa oszczędność ta może stanowić 15 000–20 000 ton stali — oszczędność kosztów materiałów, która z łatwością pokrywa wyższą cenę za tonę X80 i dodatkowy koszt kwalifikacji WPS. Na linii 24 cali przy 8 MPa na dystansie 100 km liczby rzadko się sprawdzają. Decyzja o X80 jest prawie zawsze uzasadniona na trasach ≥ 500 km przy dużej średnicy i wysokim ciśnieniu.

Zobacz także: Rura przewodowa X70 vs X80: najlepszy punkt HSLA → | X70 vs X65: Spawalność i realia kosztów →

7. Ograniczenia i kiedy nie używać X80

Zakres wydajności X80 ma twarde granice, które często są niedoceniane na wczesnym etapie projektu. Określenie X80 poza tymi granicami stwarza poważne problemy inżynieryjne i zaopatrzeniowe na dalszym etapie łańcucha dostaw.

Krytyczny punkt inżynieryjny — X80 nie ma klasy obsługi awaryjnej. Jest to najważniejsze ograniczenie X80. W przeciwieństwie do X70, który ma dedykowane klasy obsługi kwasowej (X70QS i X70MS) zgodne z API 5L załącznik H i NACE MR0175 / ISO 15156-2, dla X80 nie ma oznaczenia usługi kwasowej. Minimalna granica plastyczności gatunku wynosząca 555 MPa plasuje go znacznie powyżej progu twardości, przy którym pękanie naprężeniowe siarczkowe (SSC) staje się niekontrolowane. Jeśli rurociąg będzie transportował mokry H₂S – nawet częściowo lub sporadycznie – X80 nie wchodzi w grę. Maksymalny stopień kwaśności to X70QS/MS.

Dodatkowe ograniczenia, które należy potwierdzić przed określeniem X80:

  • Usługa wodorowa:  X80 ma większą podatność na kruchość wodorową niż X70 ze względu na wyższą wytrzymałość. W przypadku rurociągów z mieszanką wodoru (>10% H₂ objętościowo) X80 wymaga dodatkowej oceny mechaniki pękania i może wymagać dodatkowych specyfikacji projektowych. Widzieć: Rura stalowa do rurociągów wodorowych: Przewodnik po gatunkach i spawaniu →

  • Konstrukcja oparta na odkształceniach:  maksymalny stosunek Y/T wynoszący 0,93 dotyczy zarówno X70, jak i X80, ale wyższa bezwzględna wydajność X80 oznacza, że ​​rezerwa odkształcenia plastycznego jest proporcjonalnie mniejsza. W przypadku rurociągów przechodzących przez strefy sejsmiczne, wieczną zmarzlinę lub obszary ruchu gruntu należy potwierdzić wytrzymałość na odkształcenia za pomocą analizy mechaniki pękania.

  • Morska rura nawijana na głębokość:  X80 jest rzadko stosowana do instalacji rurociągów nawijanych ze względu na obawy związane z cyklicznymi odkształceniami plastycznymi podczas zwijania/rozwijania — w większości zastosowań X80 na morzu wykorzystuje się sztywne układanie typu S lub J. Przed określeniem parametrów skontaktuj się z wykonawcą instalacji.

  • Łuki i łączniki:  Łuki i łączniki indukcyjne w X80 wymagają specjalnych procedur formowania i obróbki cieplnej. Nie można bezpośrednio zastosować standardowych procedur gięcia X70.

Powiązany: Poza PSL2: Załącznik H Metalurgia kwaśnego gazu → | Dlaczego X65QS i X70QS przewyższają gatunki standardowe w zastosowaniach krytycznych pod względem zmęczenia →

8. Przykłady zastosowań i projektów

X80 jest zalecany tam, gdzie przy wyborze gatunku kieruje się ekonomiką projektu, a nie konserwatyzmem inżynieryjnym. Jest to komercyjne narzędzie optymalizacyjne dla bardzo dużych projektów, a nie ulepszenie bezpieczeństwa.

Zastosowanie Typowa średnica zewnętrzna × klasa WT Dlaczego X80?
Przesył gazu pod bardzo wysokim ciśnieniem 42 ”–56 ” × 16–28 mm X80M PSL2 Oszczędności ścian na bardzo długich trasach o dużej średnicy przy MAOP ≥ 12 MPa
Transgraniczne gazociągi eksportowe gazu 36 ”–48 ” × 14–22 mm X80M PSL2 Redukcja tonażu stali na trasach o długości ponad 500 km — zdecydowana korzyść kosztowa
Offshore, niekwaśna woda głębinowa 8 ”–16 ” × 20–40 mm X80Q PSL2 + załącznik J Wysokie ciśnienie zewnętrzne w połączeniu z wysokim ciśnieniem wewnętrznym; brak H₂S
Rurociągi stacji i sprężarki 6 ”–16 ” × 12–32 mm X80Q PSL2 (bez szwu) Wysokie ciśnienie w kompaktowym przekroju rury; tylko usługa niekwaśna
Rurociągi zasilające LNG (niekwaśne) 24”–36” × 14–25 mm X80M PSL2 Wysokie ciśnienie robocze, wymagania dotyczące wytrzymałości kriogenicznej zgodnie z dodatkową specyfikacją CVN

Aby wybrać powłokę w projektach X80: 3LPE vs FBE vs 3LPP: Jak wybrać odpowiednią powłokę do rur → | Norma powłokowa 3LPE DIN 30670 →

W przypadku rur spawanych na morzu: Rury spawane na morzu a na lądzie: dlaczego LSAW jest standardem dla środowisk morskich →

9. Często zadawane pytania

Co to jest rura API 5L X80?

API 5L X80 (ISO 3183 L555) to najwyższy standardowy gatunek w standardzie API 5L, z minimalną granicą plastyczności 555 MPa (80 500 psi). Jest produkowany wyłącznie dla PSL2 w formie LSAW lub bez szwu i jest stosowany w rurociągach przesyłowych gazu i ropy naftowej o dużej średnicy i bardzo wysokim ciśnieniu, gdzie głównym czynnikiem projektowym jest zmniejszenie grubości ścianki.

Czy API 5L X80 jest dostępne w PSL1?

Nie. API 5L X80 jest dostępne tylko w PSL2. Norma nie definiuje wymagań PSL1 dla klas powyżej X70. Każde zamówienie na X80 jest automatycznie zamówieniem PSL2, z obowiązkowymi testami CVN, testami DWTT pod kątem dużej średnicy zewnętrznej, pełną identyfikowalnością i węższymi tolerancjami wymiarowymi.

Jaka jest różnica między X80M a X80Q?

X80M jest wytwarzany w procesie kontrolowanego termomechanicznie przetwarzania (TMCP) — kontrolowanego walcowania bez obróbki cieplnej po walcowaniu. Ma bardzo niską zawartość węgla (≤ 0,10%) i jest dominującym wyborem w przypadku rur LSAW o dużej średnicy. X80Q jest hartowany i odpuszczany po walcowaniu, toleruje wyższą zawartość węgla (≤ 0,18%) i jest stosowany do zastosowań o grubszych ściankach lub bez szwu, gdzie okno walcowane TMCP nie może osiągnąć wymaganej kombinacji wytrzymałości i wytrzymałości.

Kiedy powinienem określić X80 zamiast X70?

X80 jest uzasadniony, gdy rurociąg ma dużą średnicę (≥ 36'), pracuje pod wysokim ciśnieniem (MAOP ≥ 12 MPa), pokonuje długą trasę (≥ 500 km) i rurociąg nie jest kwaśny. Oszczędność grubości ścianki o około 10–12% w porównaniu z X70 w tej skali projektu przekłada się na tysiące ton stali. W przypadku krótszych tras, mniejszych średnic, zastosowań kwaśnych lub mieszanek wodorowych X70 jest lepszym wyborem.

Czy rurę X80 można stosować w kwaśnych warunkach?

Nie. Dla API 5L X80 nie ma oznaczenia usługi kwaśnej. Minimalna granica plastyczności gatunku wynosząca 555 MPa sprawia, że ​​jest on z natury podatny na pękanie naprężeniowe siarczkowe (SSC) w wilgotnym środowisku H₂S. W przypadku usług kwaśnych maksymalny stopień praktyczny to X70QS lub X70MS (PSL2, załącznik H). Określanie X80 w rurociągu przewożącym mokry H₂S jest błędem inżynieryjnym, którego nie można rozwiązać za pomocą powłok lub inhibitorów.

Jaka procedura spawania jest wymagana w przypadku spoin obwodowych X80?

Spoiny obwodowe X80 podlegają przepisom API 1104 i wymagają w pełni kwalifikowanej instrukcji WPS specyficznej dla X80 — procedur zakwalifikowanych dla X70 nie można bezpośrednio przenieść. Wymagania obejmują podgrzewanie wstępne 75–150°C, wodór dyfundujący ≤ 4 ml/100 g, dopływ ciepła 1,0–3,0 kJ/mm i maksymalną temperaturę międzyściegową 230°C. Wszystkie badania WPQ muszą obejmować badania udarności CVN na metalu spoiny i SWC. Ze względu na spójność dostarczanego ciepła zdecydowanie preferowane jest spawanie automatyczne.

Źródło rury przewodowej API 5L X80 z rury stalowej ZC

ZC Steel Pipe produkuje i eksportuje rury przewodowe API 5L X80 w wersji LSAW i bez szwu do PSL2, w warunkach dostawy X80M i X80Q. Zaopatrujemy projekty głównych linii o dużej średnicy w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej, zapewniając pełną identyfikowalność MTR i wsparcie w zakresie inspekcji stron trzecich.

Dostępne z powłoką antykorozyjną FBE, 3LPE lub 3LPP zgodnie z ISO 21809 / DIN 30670. Niestandardowa średnica zewnętrzna, grubość ścianki i długość na zamówienie.

 Mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Poproś o wycenę


Skontaktuj się

Szybkie linki

Wsparcie

Kategoria produktu

Skontaktuj się z nami

Dodaj: nr 42, grupa 8, wioska Huangke, Sunzhuang Street,
komórka miasta Hai'an/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Zostaw wiadomość
Skontaktuj się z nami
Prawa autorskie © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez leadong.com