Tlf.: +86-139-1579-1813 E-post: mandy. w@zcsteelpipe.com
API 5L X80 linjerør — karakterer, spesifikasjoner og leverandørveiledning
Du er her: Hjem » Blogger » Produktnyheter » API 5L X80 Line Pipe — Grader, spesifikasjoner og leverandørveiledning

API 5L X80 linjerør — karakterer, spesifikasjoner og leverandørveiledning

Visninger: 0     Forfatter: Nettstedredaktør Publiseringstidspunkt: 2026-03-12 Opprinnelse: nettsted

Spørre

Facebook delingsknapp
twitter delingsknapp
linjedelingsknapp
wechat-delingsknapp
linkedin delingsknapp
pinterest delingsknapp
whatsapp delingsknapp
del denne delingsknappen

API 5L X80 – betegnet som  L555  under ISO 3183 – er den høyeste standardklassen i API 5L-gradstigen, og sitter over X70 og under de ultra-høystyrke eksperimentelle gradene X90, X100 og X120. Med en minimum flytegrense på  555 MPa (80 500 psi) muliggjør X80 ytterligere veggtykkelsesreduksjoner sammenlignet med X70 – en fordel som blir økonomisk avgjørende for svært lange, svært lange gassoverføringsrørledninger med svært høyt trykk, der hver millimeter veggtykkelse representerer tusenvis av tonn stål over hele rutelengden.

X80 er ikke en universell oppgradering fra X70. Det er en spesialistklasse med et smalere bruksvindu, strengere produksjonskontroll og ingen sur servicevariant. ZC Steel Pipe leverer API 5L X80 linjerør i LSAW og sømløs form til PSL2, med full MTR-sporbarhet og tredjepartsinspeksjon. Denne veiledningen dekker spesifikasjonene, utvalgskriteriene, sveisekravene og nøkkelspørsmålet som innkjøpsingeniører stiller: når gir X80 egentlig mening fremfor X70?

INNHOLD

  1. Hva er API 5L X80?

  2. Leveringsbetingelser: X80M vs X80Q

  3. Kjemiske og mekaniske egenskaper

  4. Produksjonstyper og størrelsesområde

  5. Sveising og feltfabrikasjon

  6. X80 vs X70 — Når skal oppgraderes

  7. Begrensninger og når X80 ikke skal brukes

  8. Applikasjoner og prosjekteksempler

  9. FAQ

1. Hva er API 5L X80?

API 5L X80 er en høystyrke lavlegert (HSLA) linjerørkvalitet definert i API-spesifikasjon 5L / ISO 3183, med følgende kjerneidentitet:

STANDARD DESIGNATION API 5L X80 (imperial) = ISO 3183 L555 (metrisk) = EN 10208-2 L555MB (europeisk) = CSA Z245.1 Grade 555 (kanadisk). Minimum flytegrense: 555 MPa (80 500 psi). Minimum strekkfasthet: 625 MPa (90 600 psi). KUN TILGJENGELIG I PSL2 — DET ER INGEN PSL1-ALTERNATIV FOR X80.

X80 produseres utelukkende som en  PSL2-kvalitet . Dette er en hard regel i API 5L, ikke en markedspreferanse - standarden definerer ikke PSL1-kjemi eller mekaniske krav for karakterer over X70. Hver X80-bestilling er automatisk en PSL2-bestilling, med all obligatorisk testing, sporbarhet og dokumentasjon som medfører.

Metallurgien til X80 er bygget på den samme mikrolegerte karbon-mangan-plattformen som X70, men presset videre. Niob (Nb), vanadium (V), titan (Ti), og i noen møllesammensetninger molybden (Mo) og nikkel (Ni) brukes for å oppnå høyere styrke gjennom kornforfining og utfellingsherding innenfor en TMCP- eller Q&T-prosesseringsrute. Resultatet er en finkornet bainitisk eller nålformet ferrittmikrostruktur med tett kontrollert karbonekvivalent – ​​avgjørende for å opprettholde sveisbarheten på dette styrkenivået.

Se også: Hva er forskjellen mellom rør og linjerør? →

2. Leveringsbetingelser: X80M vs X80Q

I likhet med X70 er X80 tilgjengelig i to hovedleveringsbetingelser. Suffikset forteller deg hvordan røret ble varmebehandlet etter rulling - og dette har betydning for både sveiseprosedyrekvalifisering og langsiktig mekanisk stabilitet.

X80M / L555M (TMCP)

Prosess:   Termomekanisk kontrollert valsing
Varmebehandling etter rulling:   Ingen — egenskaper fra rulling
Typisk veggtykkelse:   Opp til ~25 mm
Vanlig form:   LSAW rør med stor diameter
Typisk bruk:   Hovedledningsgassoverføring, stor OD

X80Q / L555Q (Q&T)

Prosess:   Bråkjølt og temperert etter rulling
Varmebehandling etter rulle:   Ja — full Q&T-syklus
Typisk veggtykkelse:   15 mm og over
Vanlig form:   Sømløs eller tungvegget LSAW
Typisk bruk:   Høytrykksapplikasjoner med tykkere vegger
Anskaffelsesmerknad — X80M er standard for LSAW-prosjekter På praktisk talt alle X80-prosjekter med stor diameter er røret spesifisert som X80M (TMCP). TMCP unngår kostnadene og ledetiden for en full Q&T-syklus og produserer utmerket CVN-seighet i den flatvalsede platen som brukes til LSAW-produksjon. Hvis forespørselen din bare sier «X80 PSL2 LSAW,» vil møllene sitere X80M med mindre du spesifiserer noe annet. Reserver X80Q for sømløse rør med tykk vegg eller der prosjektspesifikasjonen eksplisitt krever Q&T leveringsbetingelser.

3. Kjemiske og mekaniske egenskaper

3.1 Kjemisk sammensetning (API 5L 46. utgave, PSL2)

Element X80M sømløs (maks %) X80M sveiset (maks %) X80Q sømløs (maks %) X80Q sveiset (maks %)
Karbon (C) 0.10 0.10 0.18 0.18
Mangan (Mn) 1.85 1.85 1.85 1.85
Fosfor (P) 0.020 0.020 0.020 0.020
Svovel (S) 0.010 0.010 0.010 0.010
Silisium (Si) 0.45 0.45 0.45 0.45
Nb + V + Ti (total mikrolegering) 0.15 0.15 0.15 0.15
Mo (hvor brukt) 0,50 maks 0,50 maks 0,50 maks 0,50 maks
Ni (hvor brukt) 1,00 maks 1,00 maks 1,00 maks 1,00 maks
CE IIW  (maks.) Etter avtale - typisk ≤ 0,46 Etter avtale - typisk ≤ 0,46
Pcm (maks.) Etter avtale - typisk ≤ 0,22 Etter avtale - typisk ≤ 0,25

Merk: For X80Q sømløse rør med veggtykkelse > 20 mm, er CE IIW-  grenser underlagt obligatorisk avtale i henhold til API 5L Tabell 5 fotnote. Bekreft alltid CE-grenser med fabrikken ved bestilling.

3.2 Mekaniske egenskaper (PSL2)

Eiendom X80M PSL2 X80Q PSL2 Merknader
Min flytegrense (SMYS) 555 MPa / 80 500 psi 555 MPa / 80 500 psi Samme etasje begge forhold
Maks flytegrense 705 MPa / 102 200 psi 705 MPa / 102 200 psi PSL2 tak
Min strekkfasthet (SMTS) 625 MPa / 90 600 psi 625 MPa / 90 600 psi —
Maks strekkfasthet 825 MPa / 119 700 psi 825 MPa / 119 700 psi PSL2 tak
Yield/strekkforhold (maks.) 0.93 0.93 Obligatorisk PSL2-grense
CVN-påvirkningstesting Påbudt Påbudt Kropp, sveisesøm og HAZ
DWTT (OD ≥ 508 mm) ≥ 85 % skjærareal ved -15°C ≥ 85 % skjærareal ved -15°C Nødvendig for alle store OD-rør
Hardhet (maks.) Ikke spesifisert (ikke-sur) Ikke spesifisert (ikke-sur) Det finnes ingen sur servicegrad for X80
Sur servicealternativ Ikke tilgjengelig Ikke tilgjengelig X70QS/MS er maksimum for sur service
Engineering Insight — hvorfor X80M har lavere maks. karbon enn X80Q X80Ms maksimale karbon på 0,10 % (mot 0,18 % for X80Q) gjenspeiler TMCP-prosessavhengigheten. TMCP oppnår sin styrke først og fremst gjennom kornforfining under kontrollert valsing - ikke fra karboninnhold. Lavere karbon reduserer også risikoen for martensittdannelse i HAZ under sveising, noe som er kritisk gitt det allerede høye styrkenivået. X80Q kan tolerere høyere karbon fordi Q&T-syklusen gir mer kontroll over den endelige mikrostrukturen, men dette kommer på bekostning av mer krevende forvarmingskrav i feltet.

4. Produksjonstyper og størrelsesområde

X80 produseres nesten utelukkende som  LSAW (stor diameter)  eller  sømløs (mindre boring, høyt trykk) . ERW og SSAW er teknisk mulig, men sjelden spesifisert for X80 — karakterens høye styrke og TMCP-kjemi gjør konsekvent sveisesømkvalifisering mer krevende, og de fleste prosjektspesifikasjoner for X80-kompatible rørledninger krever implisitt LSAW.

Prosess OD-område Veggtykkelse Typisk leveringstilstand Best for
Sømløs (SMLS) ½' – 24' (opptil 610 mm) Opptil ~65 mm X80Q Høytrykks liten boring, stasjonsrør, bend
LSAW / DSAW 18' – 60' (457–1524 mm) 8–40 mm X80M Hovedledningsgassoverføring med stor diameter
ERW 4' – 24' (opptil 610 mm) Opptil ~19 mm X80M Sjelden spesifisert - kun prosjektspesifikk

4.1 Standard størrelsesområde (LSAW)

OD (tommer) OD (mm) Typisk WT-område (mm) Merknader
18' – 24' 457,2 – 609,6 8.0 – 19.1 Overgangs – sømløs også tilgjengelig
26' – 36' 660,4 – 914,4 9.5 – 25.4 Kjerne LSAW-serie for X80 hovedlinje
38' – 48' 965,2 – 1219,2 11,1 – 32,0 Høytrykks hovedlinje, ultralange ruter
50' – 60' 1270 – 1524 14,3 – 40,0 Gassmotorveier med stor diameter

Relatert lesning: LSAW vs sømløs for prosjekter med stor diameter og høy avkastning → | LSAW JCOE vs Spiral Pipe for Subsea Risers →

5. Sveising og feltfabrikasjon

Å sveise X80 i felt er betydelig mer krevende enn X70. Kombinasjonen av høy SMYS, lavkarbon TMCP-kjemi og stramme CE-grenser skaper et smalt sveisevindu som straffer dårlig prosedyrekontroll hardere enn lavere karakterer.

5.1 Viktige sveiseparametere

Parameterkrav / veiledning
Styrende standard API 1104 (feltomkretssveiser); ASME IX (anlegg/stasjonsrør)
Forvarm temperatur 75–150°C typisk; øk til 100–175 °C for WT > 20 mm eller omgivelsestemperatur < 5 °C
Hydrogenkontroll Diffusibel H₂ ≤ 4 ml/100g sveisemetall — strengere enn X70. Stek elektroder ved 300–350°C i minimum 1 time før bruk.
Varmeinngangsområde 1,0 – 3,0 kJ/mm. Strammere øvre grense enn X70 — overdreven varmetilførsel mer skadelig for TMCP HAZ-seighet ved dette styrkenivået.
Interpass temperatur (maks.) 230°C. Lavere enn X70s 250°C-grense – kritisk for TMCP-kvaliteter for å unngå mikrostrukturell nedbrytning.
Preferanse for sveiseprosess Automatisk eller halvautomatisk (GMAW, FCAW-G, SAW) foretrekkes sterkt for konsistens i varmetilførselen. SMAW akseptabelt, men krever strengere sveiserkvalifikasjoner.
WPQ-testkrav CVN-slagtester er obligatoriske på sveisemetall og HAZ som en del av WPQ. Hardhet på tvers av sveisetverrsnittet anbefales for alle X80 WPQ.
PWHT Ikke nødvendig for standard TMCP X80M. Evaluer for WT > 32 mm eller Q&T karakterer. PWHT av TMCP-rør risikerer å overtempere mikrostrukturen - konsulter fabrikken før påføring.
Critical Engineering Point – X80 WPS kan ikke lånes direkte fra X70-prosjekter En vanlig og farlig snarvei på prosjekter som går over fra X70 til X80 er gjenbruk av X70 WPS med mindre endringer. Dette er ikke akseptabelt. API 1104 krever full re-kvalifisering når grunnmetallkvaliteten endres. X80M TMCP har en annen CE, annen mikrostruktur og strammere varmetilførselsfølsomhet enn X70M. Sveiseprosedyrer kvalifisert på X70 kan gi HAZ-hardhet eller seighetsresultater som mislykkes i X80-kvalifikasjonstester. Kjør alltid et fullstendig WPQ-program på selve X80-røret fra den faktiske forsyningsmøllen.

Mer lesing: X70 linjerør: HAZ-mykning og omkretssveis feilsøking → | Rørovalitet og Hi-Lo-toleranser i sveiser med stor diameter →

6. X80 vs X70 — Når skal oppgraderes

Avgjørelsen mellom X70 og X80 er nesten alltid en veggtykkelse og total prosjektkostnadsberegning. X80s høyere SMYS tillater tynnere vegger for samme driftstrykk - men premien i materialkostnad, WPS-kvalifisering og forsyningskjedens kompleksitet betaler seg bare tilbake over visse prosjektterskler.

Faktor X70 PSL2 X80 PSL2
Min flytegrense 485 MPa 555 MPa (+14,4 %)
Veggtykkelsesbesparende vs X65 ~7–8 % ~17–18 % vs X65; ~10–12 % vs X70
PSL1 tilgjengelighet Ja Nei – kun PSL2
Sur servicekarakter X70QS / X70MS (vedlegg H) Ikke tilgjengelig
Sveisekompleksitet Moderat — veletablert WPS-bibliotek Høyere — strengere H₂-kontroll, smalere varmetilførsel
Mill tilgjengelighet Bred – de fleste API 5L-møller Smalere — færre fabrikker kvalifiserte for X80
Ledetidspremie Standard Vanligvis 4–8 uker lenger
Risiko for sprøhet av hydrogen Moderat — overkommelig med vedlegg H-karakterer Høyere – relevant for H₂-blandingstjeneste
Optimal prosjektprofil OD 24'–48', MAOP 8–12 MPa, onshore eller offshore OD ≥ 36', MAOP ≥ 12 MPa, ikke-sur, lang rute
Engineering Insight — X80 Break-Even Point. Veggtykkelsesbesparelsen fra X80 vs X70 er omtrent 10–12 % for samme OD og driftstrykk. På en 48' diameter, 800 km rute ved 12 MPa MAOP, kan denne besparelsen representere 15 000–20 000 tonn stål — en materialkostnadsbesparelse som enkelt dekker X80s høyere pris per tonn og den ekstra WPS-kvalifiseringskostnaden. På en 24' linje ved 8 MPa fungerer tallet sjelden over 100 km. X80-beslutningen er nesten alltid berettiget på ruter ≥ 500 km ved stor diameter og høyt trykk.

Se også: X70 vs X80 Line Pipe: The HSLA Sweet Spot → | X70 vs X65: Sveisbarhet og kostnadsrealiteter →

7. Begrensninger og når X80 ikke skal brukes

X80s ytelseskonvolutt har harde grenser som ofte blir undervurdert på et tidlig prosjektstadium. Å spesifisere X80 utenfor disse grensene skaper betydelige ingeniør- og anskaffelsesproblemer nedstrøms.

Critical Engineering Point – X80 har ingen sur servicegrad Dette er den viktigste begrensningen til X80. I motsetning til X70, som har dedikerte sure servicekarakterer (X70QS og X70MS) i samsvar med API 5L Annex H og NACE MR0175 / ISO 15156-2, er det ingen sur service-betegnelse for X80. Klassens minste flytegrense på 555 MPa plasserer den godt over hardhetsterskelen der sulfidspenningssprekken (SSC) blir ukontrollerbar. Hvis rørledningen din vil føre våt H₂S – selv delvis eller periodisk – er ikke X80 et alternativ. Maksimal sur servicegrad er X70QS/MS.

Ytterligere begrensninger for å bekrefte før du spesifiserer X80:

  • Hydrogentjeneste:  X80 har høyere mottakelighet for hydrogensprøhet enn X70 på grunn av sin høyere styrke. For hydrogenblandingsrørledninger (>10 % H₂ i volum) krever X80 ytterligere bruddmekanisk vurdering og kan kreve supplerende prosjektspesifikasjoner. Se: Steel Pipe for Hydrogen Pipelines: Grader & Welding Guide →

  • Tøyningsbasert design:  Det maksimale Y/T-forholdet på 0,93 gjelder for både X70 og X80, men X80s høyere absolutte utbytte betyr at tøyningsreserven i plast er proporsjonalt mindre. For rørledninger som krysser seismiske soner, permafrost eller områder med bakkebevegelse, bekrefter tøyningskapasiteten med bruddmekanikkanalyse.

  • Offshore dypvannsopprullede rør:  X80 er sjelden spesifisert for opprullet rørledningsinstallasjon på grunn av bekymringer om syklisk plastbelastning under oppspoling/avrulling - de fleste offshore X80-applikasjoner bruker stiv S-lay eller J-lay. Bekreft med installatøren før du spesifiserer.

  • Bend og fittings:  Induksjonsbend og fittings på X80 krever spesifikke formings- og varmebehandlingsprosedyrer. Standard X70 bøyeprosedyrer kan ikke brukes direkte.

Relatert: Beyond PSL2: Annex H Metallurgy for Sour Gas → | Hvorfor X65QS og X70QS overgår standardkarakterer i tretthetskritiske applikasjoner →

8. Applikasjoner og prosjekteksempler

X80 er spesifisert der prosjektøkonomi, ikke ingeniørkonservatisme, driver karakterutvelgelsen. Det er et kommersielt optimaliseringsverktøy for veldig store prosjekter - ikke en sikkerhetsoppgradering.

Bruksområde Typisk OD × WT Grade Hvorfor X80?
Gassoverføring med ultrahøyt trykk 42'–56' × 16–28 mm X80M PSL2 Veggbesparelser på svært lange ruter med stor diameter med MAOP ≥ 12 MPa
Grenseoverskridende gasseksportrørledninger 36'–48' × 14–22 mm X80M PSL2 Reduksjon av ståltonnasje over 500+ km ruter — avgjørende kostnadsfordel
Offshore ikke-surt dypvann 8'–16' × 20–40 mm X80Q PSL2 + vedlegg J Høyt ytre trykk kombinert med høyt indre trykk; ingen H₂S tilstede
Stasjon og kompressorrør 6'–16' × 12–32 mm X80Q PSL2 (sømløs) Høytrykksklassifisering i kompakt rørtverrsnitt; kun ikke-sur tjeneste
LNG fôrrørledninger (ikke-sur) 24'–36' × 14–25 mm X80M PSL2 Høyt driftstrykk, kryogene seighetskrav via supplerende CVN-spesifikasjon

For valg av belegg på X80-prosjekter: 3LPE vs FBE vs 3LPP: Hvordan velge riktig rørbelegg → | 3LPE Belegg Standard DIN 30670 →

For offshore sveiset rør: Offshore vs Onshore Welded Pipe: Hvorfor LSAW er standarden for marine miljøer →

9. Ofte stilte spørsmål

Hva er API 5L X80-rør?

API 5L X80 (ISO 3183 L555) er den høyeste ordinære karakteren i API 5L-standarden, med en minimum flytegrense på 555 MPa (80 500 psi). Den produseres utelukkende til PSL2 i LSAW eller sømløs form, og brukes til gass- og oljetransmisjonsrørledninger med stor diameter og ultrahøytrykk der veggtykkelsesreduksjon er den primære designdriveren.

Er API 5L X80 tilgjengelig i PSL1?

Nei. API 5L X80 er kun tilgjengelig i PSL2. Standarden definerer ikke PSL1-krav for karakterer over X70. Hver X80-innkjøpsordre er automatisk en PSL2-bestilling, med obligatorisk CVN-testing, DWTT-testing for stor OD, full sporbarhet og strammere dimensjonstoleranser.

Hva er forskjellen mellom X80M og X80Q?

X80M er produsert ved termomekanisk kontrollert prosessering (TMCP) — kontrollert valsing uten varmebehandling etter valsing. Den har svært lite karbon (≤ 0,10%) og er det dominerende valget for LSAW-rør med stor diameter. X80Q er bråkjølt og temperert etter valsing, tolererer høyere karbon (≤ 0,18%), og brukes for tykkere vegger eller sømløse applikasjoner der TMCP-rullevinduet ikke kan oppnå den nødvendige styrke- og seighetskombinasjonen.

Når bør jeg spesifisere X80 i stedet for X70?

X80 er berettiget når rørledningen har stor diameter (≥ 36'), opererer ved høyt trykk (MAOP ≥ 12 MPa), følger en lang rute (≥ 500 km), og tjenesten er ikke-sur. De omtrent 10–12 % veggtykkelsesbesparelser på over X70 ved disse prosjektskalaene mindre tonns diameter oversetter til tusenvis av mindre tonns diameter, for mindre ståldiameter. service- eller hydrogenblandingsapplikasjoner, er X70 det bedre valget.

Kan X80 pipe brukes i sur service?

Nei. Det er ingen sur tjenestebetegnelse for API 5L X80. Klassens minste flytegrense på 555 MPa gjør den iboende mottakelig for sulfidspenningssprekker (SSC) i våte H₂S-miljøer. For sur service er maksimal praktisk karakter X70QS eller X70MS (PSL2, vedlegg H). Å spesifisere X80 i en rørledning som fører våt H₂S er en teknisk feil som ikke kan løses med belegg eller inhibitorer.

Hvilken sveiseprosedyre kreves for X80-omkretssveiser?

X80 omkretssveiser styres av API 1104 og krever en fullt kvalifisert WPS spesifikk for X80 — prosedyrer kvalifisert på X70 kan ikke overføres direkte. Kravene inkluderer forvarming på 75–150°C, diffuserbart hydrogen ≤ 4 ml/100g, varmetilførsel på 1,0–3,0 kJ/mm, og en maksimal interpasstemperatur på 230°C. All WPQ-testing må inkludere CVN-slagtester på sveisemetall og HAZ. Automatisk sveising er sterkt foretrukket for varmetilførselskonsistens.

Kilde API 5L X80 Line Pipe fra ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe produserer og eksporterer API 5L X80 linjerør i LSAW og sømløs form til PSL2, i X80M og X80Q leveringsbetingelser. Vi leverer hovedlinjeprosjekter med stor diameter over hele Afrika, Midtøsten og Sør-Amerika med full MTR-sporbarhet og tredjeparts inspeksjonsstøtte.

Tilgjengelig med FBE, 3LPE eller 3LPP anti-korrosjonsbelegg i henhold til ISO 21809 / DIN 30670. Tilpasset OD, veggtykkelse og lengde på ordre-til-fabrikat-basis.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Be om et tilbud


Ta kontakt

Hurtigkoblinger

Støtte

Produktkategori

Kontakt oss

Legg til: nr. 42, gruppe 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Legg igjen en melding
Kontakt oss
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Alle rettigheter reservert. Støttes av leadong.com