Views: 0 Author: Site Editor ເວລາເຜີຍແຜ່: 2026-03-12 ຕົ້ນກໍາເນີດ: ເວັບໄຊ
API 5L X80 — ກໍານົດ L555 ພາຍໃຕ້ ISO 3183 — ເປັນຊັ້ນນໍາທີ່ສູງທີ່ສຸດໃນຂັ້ນໄດເກຣດ API 5L, ນັ່ງຢູ່ຂ້າງເທິງ X70 ແລະຕ່ໍາກວ່າຊັ້ນທົດລອງທີ່ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງທີ່ສຸດ X90, X100, ແລະ X120. ດ້ວຍຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດຕໍາ່ສຸດທີ່ 555 MPa (80,500 psi) , X80 ເຮັດໃຫ້ການຫຼຸດຜ່ອນຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງຕື່ມອີກເມື່ອທຽບກັບ X70 - ປະໂຫຍດທີ່ກາຍເປັນການຕັດສິນໃຈທາງດ້ານເສດຖະກິດກ່ຽວກັບເສັ້ນຜ່າກາງຂະຫນາດໃຫຍ່ຫຼາຍ, ຍາວຫຼາຍ, ທໍ່ສົ່ງອາຍແກັສຄວາມກົດດັນສູງຫຼາຍ, ເຊິ່ງທຸກໆ millimeter ຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງເປັນຕົວແທນຂອງເຫຼັກຫຼາຍພັນໂຕນໃນໄລຍະເສັ້ນທາງເຕັມ.
X80 ບໍ່ແມ່ນການຍົກລະດັບທົ່ວໄປຈາກ X70. ມັນເປັນລະດັບຜູ້ຊ່ຽວຊານທີ່ມີປ່ອງຢ້ຽມຄໍາຮ້ອງສະຫມັກແຄບ, ການຄວບຄຸມການຜະລິດທີ່ເຂັ້ມງວດ, ແລະບໍ່ມີຕົວແປຂອງບໍລິການສົ້ມ. ZC Steel Pipe ສະຫນອງທໍ່ API 5L X80 ເສັ້ນໃນ LSAW ແລະຮູບແບບ seamless ກັບ PSL2, ມີການຕິດຕາມ MTR ຢ່າງເຕັມທີ່ແລະການກວດສອບພາກສ່ວນທີສາມ. ຄູ່ມືນີ້ກວມເອົາຂໍ້ມູນສະເພາະ, ເງື່ອນໄຂການຄັດເລືອກ, ຄວາມຕ້ອງການການເຊື່ອມໂລຫະ, ແລະຄໍາຖາມທີ່ສໍາຄັນທີ່ວິສະວະກອນຈັດຊື້ຖາມວ່າ: ເມື່ອ X80 ມີຄວາມຫມາຍຫຼາຍກວ່າ X70?
API 5L X80 ແມ່ນຫຍັງ?
ເງື່ອນໄຂການຈັດສົ່ງ: X80M vs X80Q
ຄຸນສົມບັດທາງເຄມີ ແລະກົນຈັກ
ປະເພດການຜະລິດ ແລະຂອບເຂດຂະໜາດ
ການເຊື່ອມໂລຫະ ແລະການຜະລິດພາກສະໜາມ
X80 vs X70 — ເມື່ອໃດທີ່ຈະຍົກລະດັບ
ຂໍ້ຈໍາກັດ & ເມື່ອບໍ່ໃຊ້ X80
ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກ & ຕົວຢ່າງໂຄງການ
FAQ
API 5L X80 ແມ່ນເກຣດທໍ່ເສັ້ນໂລຫະປະສົມທີ່ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງ (HSLA) ທີ່ໄດ້ກໍານົດໄວ້ໃນ API Specification 5L / ISO 3183, ໂດຍມີຕົວຕົນຫຼັກຕໍ່ໄປນີ້:
X80 ແມ່ນຜະລິດສະເພາະເປັນ ເກຣດ PSL2 ເທົ່ານັ້ນ . ນີ້ແມ່ນກົດລະບຽບທີ່ຍາກໃນ API 5L, ບໍ່ແມ່ນຄວາມມັກຂອງຕະຫຼາດ - ມາດຕະຖານບໍ່ໄດ້ກໍານົດ PSL1 ເຄມີຫຼືຄວາມຕ້ອງການກົນຈັກສໍາລັບຊັ້ນຮຽນທີ່ສູງກວ່າ X70. ທຸກໆຄໍາສັ່ງ X80 ແມ່ນຄໍາສັ່ງ PSL2 ໂດຍອັດຕະໂນມັດ, ມີການທົດສອບບັງຄັບ, ການຕິດຕາມ, ແລະເອກະສານທີ່ປະກອບມີ.
ໂລຫະຂອງ X80 ຖືກສ້າງຂຶ້ນໃນເວທີ microalloyed carbon-manganese ດຽວກັນກັບ X70, ແຕ່ pushed ຕື່ມອີກ. Niobium (Nb), vanadium (V), titanium (Ti), ແລະໃນບາງອົງປະກອບຂອງໂຮງງານ molybdenum (Mo) ແລະ nickel (Ni) ຖືກນໍາໃຊ້ເພື່ອບັນລຸຄວາມເຂັ້ມແຂງທີ່ສູງຂຶ້ນໂດຍຜ່ານການປັບປຸງເມັດພືດແລະການແຂງ precipitation ພາຍໃນເສັ້ນທາງການປຸງແຕ່ງ TMCP ຫຼື Q&T. ຜົນໄດ້ຮັບແມ່ນໂຄງສ້າງຈຸລະພາກ bainitic ຫຼື ferrite acicular ທີ່ມີເມັດລະອຽດທີ່ມີການຄວບຄຸມທຽບເທົ່າກາກບອນທີ່ແຫນ້ນຫນາ - ທີ່ຈໍາເປັນສໍາລັບການຮັກສາການເຊື່ອມໂລຫະໃນລະດັບຄວາມເຂັ້ມແຂງນີ້.
ເບິ່ງ: ຄວາມແຕກຕ່າງລະຫວ່າງທໍ່ແລະທໍ່ເສັ້ນແມ່ນຫຍັງ? →
ເຊັ່ນດຽວກັນກັບ X70, X80 ແມ່ນມີຢູ່ໃນສອງເງື່ອນໄຂການຈັດສົ່ງຕົ້ນຕໍ. ຄໍາຕໍ່ທ້າຍບອກທ່ານວ່າທໍ່ໄດ້ຖືກປິ່ນປົວດ້ວຍຄວາມຮ້ອນແນວໃດຫຼັງຈາກມ້ວນ - ແລະເລື່ອງນີ້ສໍາຄັນສໍາລັບທັງຄຸນສົມບັດຂອງການເຊື່ອມໂລຫະແລະຄວາມຫມັ້ນຄົງຂອງກົນຈັກໃນໄລຍະຍາວ.
| ອົງປະກອບ | X80M Seamless (ສູງສຸດ %) | X80M Welded (ສູງສຸດ %) | X80Q Seamless (ສູງສຸດ %) | X80Q Welded (ສູງສຸດ %) |
|---|---|---|---|---|
| ຄາບອນ (C) | 0.10 | 0.10 | 0.18 | 0.18 |
| ແມນການີສ (Mn) | 1.85 | 1.85 | 1.85 | 1.85 |
| ຟອສຟໍຣັດ (P) | 0.020 | 0.020 | 0.020 | 0.020 |
| ຊູນຟູຣິກ (S) | 0.010 | 0.010 | 0.010 | 0.010 |
| ຊິລິໂຄນ (Si) | 0.45 | 0.45 | 0.45 | 0.45 |
| Nb + V + Ti (microalloy ທັງໝົດ) | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 |
| Mo (ບ່ອນທີ່ໃຊ້) | ສູງສຸດ 0.50 | ສູງສຸດ 0.50 | ສູງສຸດ 0.50 | ສູງສຸດ 0.50 |
| Ni (ບ່ອນທີ່ໃຊ້) | ສູງສຸດ 1.00 | ສູງສຸດ 1.00 | ສູງສຸດ 1.00 | ສູງສຸດ 1.00 |
| CE IIW (ສູງສຸດ) | ໂດຍການຕົກລົງ — ໂດຍປົກກະຕິ ≤ 0.46 | ໂດຍການຕົກລົງ — ໂດຍປົກກະຕິ ≤ 0.46 | ||
| Pcm (ສູງສຸດ) | ໂດຍການຕົກລົງ — ໂດຍປົກກະຕິ ≤ 0.22 | ໂດຍການຕົກລົງ — ໂດຍປົກກະຕິ ≤ 0.25 | ||
ຫມາຍເຫດ: ສໍາລັບທໍ່ X80Q seamless ທີ່ມີຄວາມຫນາຂອງຝາ> 20 ມມ, ຂອບເຂດຈໍາກັດ CE IIW ແມ່ນຂຶ້ນກັບຂໍ້ຕົກລົງບັງຄັບຕໍ່ API 5L ຕາຕະລາງ 5. ຢືນຢັນການຈໍາກັດ CE ສະເຫມີກັບໂຮງງານໃນການຈັດວາງຄໍາສັ່ງ.
| Property | X80M PSL2 | X80Q PSL2 | Notes |
|---|---|---|---|
| ຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດຕໍ່າສຸດ (SMYS) | 555 MPa / 80,500 psi | 555 MPa / 80,500 psi | ຊັ້ນດຽວກັນທັງສອງເງື່ອນໄຂ |
| ຄວາມເຂັ້ມແຂງຂອງຜົນຜະລິດສູງສຸດ | 705 MPa / 102,200 psi | 705 MPa / 102,200 psi | ເພດານ PSL2 |
| ຄວາມແຮງ tensile ຕ່ຳສຸດ (SMTS) | 625 MPa / 90,600 psi | 625 MPa / 90,600 psi | — |
| ຄວາມແຮງ tensile ສູງສຸດ | 825 MPa / 119,700 psi | 825 MPa / 119,700 psi | ເພດານ PSL2 |
| ອັດຕາສ່ວນຜົນຜະລິດ/ແຮງດຶງ (ສູງສຸດ) | 0.93 | 0.93 | ຈຳກັດ PSL2 ບັງຄັບ |
| ການທົດສອບຜົນກະທົບ CVN | ບັງຄັບ | ບັງຄັບ | ຮ່າງກາຍ, seam ການເຊື່ອມ, ແລະ HAZ |
| DWTT (OD ≥ 508 ມມ) | ≥ 85% ພື້ນທີ່ shear ທີ່ −15°C | ≥ 85% ພື້ນທີ່ shear ທີ່ −15°C | ຕ້ອງການສໍາລັບທໍ່ OD ຂະຫນາດໃຫຍ່ທັງຫມົດ |
| ຄວາມແຂງ (ສູງສຸດ) | ບໍ່ລະບຸ (ບໍ່ສົ້ມ) | ບໍ່ລະບຸ (ບໍ່ສົ້ມ) | ບໍ່ມີເກຣດບໍລິການສົ້ມສຳລັບ X80 |
| ທາງເລືອກການບໍລິການສົ້ມ | ບໍ່ມີໃຫ້ | ບໍ່ມີໃຫ້ | X70QS/MS ແມ່ນສູງສຸດສໍາລັບການບໍລິການສົ້ມ |
X80 ເກືອບສະເພາະແມ່ນຜະລິດເປັນ LSAW (ເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂະຫນາດໃຫຍ່) ຫຼື seamless (ເຈາະຂະຫນາດນ້ອຍກວ່າ, ຄວາມກົດດັນສູງ) . ERW ແລະ SSAW ແມ່ນເປັນໄປໄດ້ທາງດ້ານວິຊາການແຕ່ບໍ່ຄ່ອຍໄດ້ລະບຸໄວ້ສໍາລັບ X80 - ລະດັບຄວາມແຂງແຮງສູງແລະເຄມີ TMCP ເຮັດໃຫ້ການເຊື່ອມໂລຫະທີ່ສອດຄ່ອງມີຄວາມຕ້ອງການຫຼາຍ, ແລະຂໍ້ກໍາຫນົດໂຄງການສ່ວນໃຫຍ່ສໍາລັບທໍ່ທີ່ມີຄວາມສາມາດ X80 implicitly ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີ LSAW.
| ຂະບວນການ | OD Range | Wall Thickness | ເງື່ອນໄຂການຈັດສົ່ງປົກກະຕິ | ທີ່ດີທີ່ສຸດສໍາລັບ |
|---|---|---|---|---|
| ໄຮ້ຮອຍຕໍ່ (SMLS) | ½' – 24' (ສູງສຸດ 610 ມມ) | ເຖິງ ~ 65 ມມ | X80Q | ທໍ່ນ້ອຍທີ່ມີຄວາມກົດດັນສູງ, ທໍ່ສະຖານີ, ໂຄ້ງ |
| LSAW / DSAW | 18'–60' (457–1524 ມມ) | 8–40 ມມ | X80M | ລະບົບສາຍສົ່ງອາຍແກັສທີ່ມີເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂະຫນາດໃຫຍ່ |
| ERW | 4'– 24' (ສູງສຸດ 610 ມມ) | ເຖິງ ~19 ມມ | X80M | ບໍ່ຄ່ອຍໄດ້ລະບຸ — ສະເພາະໂຄງການເທົ່ານັ້ນ |
| OD (ນິ້ວ) | OD (ມມ) | Typical WT Range (mm) | Notes |
|---|---|---|---|
| 18'–24' | 457.2 – 609.6 | 8.0 – 19.1 | Transitional — ຍັງມີ seamless |
| 26'– 36' | 660.4 – 914.4 | 9.5 – 25.4 | ລະດັບ LSAW ຫຼັກສຳລັບສາຍຫຼັກ X80 |
| 38'–48' | 965.2 – 1219.2 | 11.1 – 32.0 | ເສັ້ນທາງຫຼັກຂອງຄວາມກົດດັນສູງ, ເສັ້ນທາງຍາວທີ່ສຸດ |
| 50'– 60' | 1270 – 1524 | 14.3 – 40.0 | ເສັ້ນທາງໃຫຍ່ອາຍແກັສທີ່ມີເສັ້ນຜ່າສູນກາງໃຫຍ່ |
ການອ່ານທີ່ກ່ຽວຂ້ອງ: LSAW vs Seamless ສໍາລັບໂຄງການຂະຫນາດໃຫຍ່ທີ່ມີເສັ້ນຜ່າກາງສູງ → | LSAW JCOE vs Spiral Pipe ສໍາລັບ Subsea Risers →
ການເຊື່ອມໂລຫະ X80 ໃນພາກສະຫນາມແມ່ນມີຄວາມຕ້ອງການຫຼາຍກ່ວາ X70. ການປະສົມປະສານຂອງ SMYS ສູງ, ເຄມີ TMCP ຄາບອນຕ່ໍາ, ແລະຂໍ້ຈໍາກັດ CE ທີ່ແຫນ້ນຫນາສ້າງປ່ອງຢ້ຽມການເຊື່ອມໂລຫະແຄບທີ່ລົງໂທດການຄວບຄຸມຂັ້ນຕອນທີ່ບໍ່ດີຫຼາຍກ່ວາຊັ້ນຕ່ໍາ.
| ຄວາມຕ້ອງການ ພາລາມິເຕີ | / ຄໍາແນະນໍາ |
|---|---|
| ມາດຕະຖານການປົກຄອງ | API 1104 (ເຊື່ອມ girth ພາກສະຫນາມ); ASME IX (ສິ່ງອໍານວຍຄວາມສະດວກ/ທໍ່ສະຖານີ) |
| Preheat ອຸນຫະພູມ | 75–150°C ປົກກະຕິ; ເພີ່ມຂຶ້ນເປັນ 100–175°C ສໍາລັບ WT > 20 ມມ ຫຼືອຸນຫະພູມສະພາບແວດລ້ອມ <5°C |
| ການຄວບຄຸມໄຮໂດຣເຈນ | ກະຈາຍ H₂ ≤ 4 ml/100g ໂລຫະເຊື່ອມ — ເຂັ້ມງວດກວ່າ X70. ອົບໄຟຟ້າທີ່ອຸນຫະພູມ 300–350 ອົງສາ ເປັນເວລາຢ່າງໜ້ອຍ 1 ຊົ່ວໂມງກ່ອນນຳໃຊ້. |
| ໄລຍະການປ້ອນຄວາມຮ້ອນ | 1.0 – 3.0 kJ/ມມ. ຂອບເຂດທີ່ເຄັ່ງຄັດກວ່າ X70 — ການປ້ອນຄວາມຮ້ອນຫຼາຍເກີນໄປເຮັດໃຫ້ຄວາມເຂັ້ມແຂງ TMCP HAZ ເກີນໄປໃນລະດັບຄວາມເຂັ້ມແຂງນີ້. |
| ອຸນຫະພູມລະຫວ່າງກັນ (ສູງສຸດ) | 230°C. ຕ່ຳກວ່າຂີດຈຳກັດ 250°C ຂອງ X70 — ທີ່ສຳຄັນສຳລັບຊັ້ນຮຽນທີ TMCP ເພື່ອຫຼີກເວັ້ນການເສື່ອມໂຊມຂອງໂຄງສ້າງຈຸລະພາກ. |
| ຄວາມມັກຂະບວນການເຊື່ອມ | ອັດຕະໂນມັດຫຼືເຄິ່ງອັດຕະໂນມັດ (GMAW, FCAW-G, SAW) ຕ້ອງການຢ່າງແຂງແຮງສໍາລັບຄວາມສອດຄ່ອງຂອງວັດສະດຸປ້ອນຄວາມຮ້ອນ. SMAW ທີ່ຍອມຮັບໄດ້ແຕ່ຕ້ອງການຄຸນວຸດທິການເຊື່ອມໂລຫະທີ່ເຄັ່ງຄັດກວ່າ. |
| ຄວາມຕ້ອງການການທົດສອບ WPQ | ການທົດສອບຜົນກະທົບ CVN ບັງຄັບກ່ຽວກັບໂລຫະເຊື່ອມແລະ HAZ ເປັນສ່ວນຫນຶ່ງຂອງ WPQ. ຄວາມແຂງຂ້າມຜ່ານສ່ວນເຊື່ອມທີ່ແນະນຳສຳລັບ X80 WPQ ທັງໝົດ. |
| PWHT | ບໍ່ຈໍາເປັນສໍາລັບມາດຕະຖານ TMCP X80M. ປະເມີນລະດັບ WT > 32 mm ຫຼື Q&T. PWHT ຂອງທໍ່ TMCP ມີຄວາມສ່ຽງຕໍ່ໂຄງສ້າງຈຸລະພາກທີ່ຮ້ອນເກີນໄປ - ປຶກສາໂຮງງານກ່ອນທີ່ຈະນໍາໃຊ້. |
ອ່ານເພີ່ມເຕີມ: X70 Line Pipe: HAZ Softening and Girth Weld Troubleshooting → | Pipe Ovality & Hi-Lo Tolerances in Large Diameter Girth Welds →
ການຕັດສິນໃຈລະຫວ່າງ X70 ແລະ X80 ແມ່ນເກືອບສະເຫມີຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງແລະການຄິດໄລ່ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຂອງໂຄງການທັງຫມົດ. SMYS ທີ່ສູງຂຶ້ນຂອງ X80 ອະນຸຍາດໃຫ້ຝາບາງໆສໍາລັບຄວາມກົດດັນໃນການດໍາເນີນງານດຽວກັນ - ແຕ່ຄ່ານິຍົມໃນຄ່າໃຊ້ຈ່າຍວັດສະດຸ, ຄຸນສົມບັດ WPS, ແລະຄວາມຊັບຊ້ອນຂອງລະບົບຕ່ອງໂສ້ການສະຫນອງພຽງແຕ່ຈ່າຍຄືນເຫນືອຂອບເຂດໂຄງການທີ່ແນ່ນອນ.
| ປັດໄຈ | X70 PSL2 | X80 PSL2 |
|---|---|---|
| ຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດຕໍ່າສຸດ | 485 MPa | 555 MPa (+14.4%) |
| ປະຢັດຄວາມໜາຂອງຝາທຽບກັບ X65 | ~7–8% | ~17–18% ທຽບກັບ X65; ~10–12% ທຽບກັບ X70 |
| ຄວາມພ້ອມຂອງ PSL1 | ແມ່ນແລ້ວ | ບໍ່ - PSL2 ເທົ່ານັ້ນ |
| ເກຣດບໍລິການສົ້ມ | X70QS / X70MS (ເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ H) | ບໍ່ມີໃຫ້ |
| ຄວາມສັບສົນຂອງການເຊື່ອມ | ປານກາງ — ຫ້ອງສະໝຸດ WPS ທີ່ໄດ້ຮັບການສ້າງຕັ້ງຂຶ້ນເປັນຢ່າງດີ | ສູງກວ່າ — ການຄວບຄຸມ H₂ ທີ່ເຂັ້ມງວດ, ການປ້ອນຄວາມຮ້ອນແຄບລົງ |
| ຄວາມພ້ອມຂອງໂຮງງານ | ກວ້າງ - ໂຮງງານ API 5L ສ່ວນໃຫຍ່ | ແຄບກວ່າ - ໂຮງງານໜ້ອຍກວ່າມີຄຸນສົມບັດສຳລັບ X80 |
| ພີມຽມເວລານໍາ | ມາດຕະຖານ | ໂດຍປົກກະຕິ 4-8 ອາທິດຕໍ່ໄປອີກແລ້ວ |
| ຄວາມສ່ຽງຕໍ່ການເສື່ອມທາດໄຮໂດຣເຈນ | ປານກາງ — ສາມາດຈັດການໄດ້ດ້ວຍຊັ້ນຮຽນທີ 2 ຊ້ອນກັນ H | ສູງກວ່າ — ກ່ຽວຂ້ອງກັບການບໍລິການຜະສົມ H₂ |
| ໂປຣໄຟລໂຄງການທີ່ດີທີ່ສຸດ | OD 24'–48', MAOP 8–12 MPa, ເທິງຝັ່ງ ຫຼື ທະເລ. | OD ≥ 36', MAOP ≥ 12 MPa, ບໍ່ສົ້ມ, ເສັ້ນທາງຍາວ |
ເບິ່ງ: X70 vs X80 Line Pipe: The HSLA Sweet Spot → | X70 vs X65: Weldability & Cost Realities →
ຊອງປະສິດຕິພາບຂອງ X80 ມີຂອບເຂດທີ່ຍາກທີ່ມັກຈະຖືກຄາດຄະເນຢູ່ໃນຂັ້ນຕອນໂຄງການຕົ້ນໆ. ການກໍານົດ X80 ຢູ່ນອກເຂດແດນເຫຼົ່ານີ້ສ້າງບັນຫາດ້ານວິສະວະກໍາແລະການຈັດຊື້ທີ່ສໍາຄັນຢູ່ລຸ່ມນ້ໍາ.
ຂໍ້ຈໍາກັດເພີ່ມເຕີມເພື່ອຢືນຢັນກ່ອນທີ່ຈະລະບຸ X80:
ການບໍລິການໄຮໂດຣເຈນ: X80 ມີຄວາມອ່ອນໄຫວຕໍ່ກັບການຝັງຕົວຂອງໄຮໂດເຈນສູງກວ່າ X70 ເນື່ອງຈາກມີຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງຂອງມັນ. ສໍາລັບທໍ່ປະສົມໄຮໂດເຈນ (> 10% H₂ ໂດຍປະລິມານ), X80 ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການປະເມີນກົນໄກການກະດູກຫັກເພີ່ມເຕີມແລະອາດຈະຕ້ອງການລາຍລະອຽດໂຄງການເພີ່ມເຕີມ. ເບິ່ງ: ທໍ່ເຫລໍກສໍາລັບທໍ່ໄຮໂດເຈນ: ຊັ້ນນໍາ & ຄູ່ມືການເຊື່ອມໂລຫະ →
ການອອກແບບໂດຍອີງໃສ່ສາຍພັນ: ອັດຕາສ່ວນ Y/T ສູງສຸດ 0.93 ໃຊ້ໄດ້ກັບທັງ X70 ແລະ X80, ແຕ່ຜົນຜະລິດຢ່າງແທ້ຈິງທີ່ສູງຂຶ້ນຂອງ X80 ຫມາຍເຖິງການສະຫງວນສາຍພັນຢາງທີ່ມີອັດຕາສ່ວນຫນ້ອຍລົງ. ສໍາລັບທໍ່ສົ່ງຜ່ານເຂດ seismic, permafrost, ຫຼືພື້ນທີ່ຂອງການເຄື່ອນໄຫວຂອງພື້ນດິນ, ຢືນຢັນຄວາມສາມາດຂອງເມື່ອຍດ້ວຍການວິເຄາະກົນໄກການກະດູກຫັກ.
ທໍ່ລະບາຍນ້ໍາເລິກນອກຝັ່ງ: X80 ບໍ່ຄ່ອຍໄດ້ລະບຸໄວ້ສໍາລັບການຕິດຕັ້ງທໍ່ທໍ່ມ້ວນເນື່ອງຈາກຄວາມກັງວົນກ່ຽວກັບສາຍຢາງຂອງວົງຈອນໃນລະຫວ່າງການ reeling / unreeling - ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກ X80 ຕ່າງປະເທດສ່ວນໃຫຍ່ໃຊ້ S-lay ຫຼື J-lay ແຂງ. ຢືນຢັນກັບຜູ້ຮັບເຫມົາການຕິດຕັ້ງຂອງທ່ານກ່ອນທີ່ຈະກໍານົດ.
ງໍ ແລະ fittings: Induction ງໍ ແລະ fittings ຢູ່ X80 ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີຂະບວນການສ້າງແລະຄວາມຮ້ອນສະເພາະ. ຂັ້ນຕອນການໂຄ້ງມາດຕະຖານ X70 ບໍ່ສາມາດນຳໃຊ້ໂດຍກົງໄດ້.
ທີ່ກ່ຽວຂ້ອງ: ນອກເໜືອໄປຈາກ PSL2: ເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ H Metallurgy ສໍາລັບອາຍແກັສສົ້ມ → | ເປັນຫຍັງ X65QS ແລະ X70QS ຈຶ່ງດີກວ່າເກຣດມາດຕະຖານໃນແອັບພລິເຄຊັນທີ່ເມື່ອຍລ້າ-ສຳຄັນ →
X80 ຖືກກໍານົດໄວ້ບ່ອນທີ່ເສດຖະກິດໂຄງການ, ບໍ່ແມ່ນການອະນຸລັກດ້ານວິສະວະກໍາ, ຂັບລົດການຄັດເລືອກຊັ້ນຮຽນ. ມັນເປັນເຄື່ອງມືການເພີ່ມປະສິດທິພາບການຄ້າສໍາລັບໂຄງການຂະຫນາດໃຫຍ່ຫຼາຍ - ບໍ່ແມ່ນການຍົກລະດັບຄວາມປອດໄພ.
| Application | Typical OD × WT | Grade | ເປັນຫຍັງ X80? |
|---|---|---|---|
| ການສົ່ງອາຍແກັສຄວາມກົດດັນສູງສຸດ | 42'–56' × 16–28 ມມ | X80M PSL2 | ປະຫຍັດຝາໃນເສັ້ນທາງຍາວ, ເສັ້ນຜ່າກາງຂະຫນາດໃຫຍ່ທີ່ມີ MAOP ≥ 12 MPa |
| ທໍ່ສົ່ງອາຍແກັສຂ້າມຊາຍແດນ | 36'–48' × 14–22 ມມ | X80M PSL2 | ການຫຼຸດໂຕນເຫຼັກກ້າໃນໄລຍະ 500+ ກິໂລແມັດເສັ້ນທາງ — ໄດ້ປຽບຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຕັດສິນໃຈ |
| ນ້ຳເລິກບໍ່ສົ້ມນອກຝັ່ງ | 8'–16' × 20–40 ມມ | X80Q PSL2 + ເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ J | ຄວາມກົດດັນພາຍນອກສູງສົມທົບກັບຄວາມກົດດັນພາຍໃນສູງ; ບໍ່ມີ H₂S |
| ສະຖານີແລະທໍ່ compressor | 6'–16' × 12–32 ມມ | X80Q PSL2 (ບໍ່ມີຮອຍຕໍ່) | ລະດັບຄວາມກົດດັນສູງໃນທໍ່ກະທັດຮັດຂ້າມພາກສ່ວນ; ການບໍລິການທີ່ບໍ່ແມ່ນສົ້ມເທົ່ານັ້ນ |
| ທໍ່ສົ່ງອາຫານ LNG (ບໍ່ສົ້ມ) | 24'–36' × 14–25 ມມ | X80M PSL2 | ຄວາມກົດດັນປະຕິບັດງານສູງ, ຄວາມຕ້ອງການຄວາມທົນທານຂອງ cryogenic ຜ່ານ CVN spec ເສີມ |
ສໍາລັບການຄັດເລືອກການເຄືອບໃນໂຄງການ X80: 3LPE vs FBE vs 3LPP: ວິທີການເລືອກການເຄືອບທໍ່ທີ່ຖືກຕ້ອງ → | ມາດຕະຖານການເຄືອບ 3LPE DIN 30670 →
ສໍາລັບການເຊື່ອມທໍ່ນອກຝັ່ງທະເລ: Offshore vs Onshore Welded Pipe: ເປັນຫຍັງ LSAW ເປັນມາດຕະຖານສໍາລັບສະພາບແວດລ້ອມທາງທະເລ →
API 5L X80 (ISO 3183 L555) ເປັນຊັ້ນນໍາທີ່ສູງທີ່ສຸດໃນມາດຕະຖານ API 5L, ມີຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດຕໍ່າສຸດ 555 MPa (80,500 psi). ມັນໄດ້ຖືກຜະລິດສະເພາະກັບ PSL2 ໃນຮູບແບບ LSAW ຫຼື seamless, ແລະຖືກນໍາໃຊ້ສໍາລັບເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂະຫນາດໃຫຍ່, ທໍ່ສົ່ງອາຍແກັສຄວາມກົດດັນສູງແລະນໍ້າມັນທີ່ຫຼຸດຜ່ອນຄວາມຫນາຂອງຝາເປັນຕົວຂັບເຄື່ອນຕົ້ນຕໍ.
ໝາຍເລກ API 5L X80 ແມ່ນມີຢູ່ໃນ PSL2 ເທົ່ານັ້ນ. ມາດຕະຖານບໍ່ໄດ້ກໍານົດຄວາມຕ້ອງການ PSL1 ສໍາລັບຊັ້ນຮຽນທີ່ສູງກວ່າ X70. ທຸກໆຄໍາສັ່ງຊື້ X80 ແມ່ນອັດຕະໂນມັດຄໍາສັ່ງ PSL2, ມີການທົດສອບ CVN ບັງຄັບ, ການທົດສອບ DWTT ສໍາລັບ OD ຂະຫນາດໃຫຍ່, ການຕິດຕາມຢ່າງເຕັມທີ່, ແລະຄວາມທົນທານຂອງມິຕິທີ່ເຄັ່ງຄັດ.
X80M ແມ່ນຜະລິດໂດຍການປຸງແຕ່ງຄວບຄຸມດ້ວຍກົນຈັກກົນຈັກ (TMCP) — ການມ້ວນທີ່ຄວບຄຸມໂດຍບໍ່ມີການຮັກສາຄວາມຮ້ອນຫຼັງມ້ວນ. ມັນມີຄາບອນຕ່ໍາຫຼາຍ (≤ 0.10%) ແລະເປັນທາງເລືອກທີ່ໂດດເດັ່ນສໍາລັບທໍ່ LSAW ທີ່ມີເສັ້ນຜ່າກາງຂະຫນາດໃຫຍ່. X80Q ແມ່ນ quenched ແລະ tempered ຫຼັງຈາກມ້ວນ, ທົນທານຕໍ່ຄາບອນທີ່ສູງຂຶ້ນ (≤ 0.18%), ແລະຖືກນໍາໃຊ້ສໍາລັບການນໍາໃຊ້ກໍາແພງຫນາຫຼື seamless ບ່ອນທີ່ປ່ອງຢ້ຽມມ້ວນ TMCP ບໍ່ສາມາດບັນລຸການປະສົມຄວາມເຂັ້ມແຂງແລະຄວາມທົນທານທີ່ຕ້ອງການ.
X80 ມີຄວາມຍຸດຕິທໍາເມື່ອທໍ່ມີເສັ້ນຜ່າກາງຂະຫນາດໃຫຍ່ (≥ 36'), ດໍາເນີນການດ້ວຍຄວາມກົດດັນສູງ (MAOP ≥ 12 MPa), ໄປຕາມເສັ້ນທາງຍາວ (≥ 500 ກິໂລແມັດ), ແລະການບໍລິການແມ່ນບໍ່ສົ້ມ. ຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງປະມານ 10-12% ປະຫຍັດຫຼາຍກວ່າ X70 ໃນຂະຫນາດໂຄງການເຫຼົ່ານີ້ແປເປັນພັນຂອງເຫຼັກກ້າປະສົມ, ຂະຫນາດນ້ອຍ, ເສັ້ນຜ່າກາງ X7 ທີ່ມີນ້ໍາສົ້ມ, ເສັ້ນຜ່າກາງຂອງ 7. ເປັນທາງເລືອກທີ່ດີກວ່າ.
ບໍ່. ບໍ່ມີການກຳນົດການບໍລິການສົ້ມສຳລັບ API 5L X80. ຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດຂັ້ນຕ່ຳ 555 MPa ຂອງຊັ້ນຮຽນເຮັດໃຫ້ມັນມີຄວາມອ່ອນໄຫວຕໍ່ກັບການແຕກຂອງຄວາມຄຽດຂອງຊູນຟິດ (SSC) ໃນສະພາບແວດລ້ອມ H₂S ທີ່ປຽກ. ສໍາລັບການບໍລິການສົ້ມ, ຊັ້ນປະຕິບັດສູງສຸດແມ່ນ X70QS ຫຼື X70MS (PSL2, ເອກະສານຊ້ອນ H). ການລະບຸ X80 ໃນທໍ່ທີ່ບັນຈຸ H₂S ປຽກແມ່ນຄວາມຜິດພາດທາງວິສະວະກໍາທີ່ບໍ່ສາມາດແກ້ໄຂໄດ້ດ້ວຍການເຄືອບຫຼື inhibitors.
ການເຊື່ອມໂລຫະ X80 girth ຖືກຄວບຄຸມໂດຍ API 1104 ແລະຕ້ອງການ WPS ທີ່ມີຄຸນສົມບັດຄົບຖ້ວນສະເພາະກັບ X80 — ຂັ້ນຕອນທີ່ມີຄຸນສົມບັດໃນ X70 ບໍ່ສາມາດໂອນໂດຍກົງໄດ້. ຄວາມຕ້ອງການປະກອບມີ preheat ຂອງ 75-150 ° C, hydrogen diffusible ≤ 4 ml / 100g, ການປ້ອນຄວາມຮ້ອນຂອງ 1.0-3.0 kJ / mm, ແລະອຸນຫະພູມ interpass ສູງສຸດຂອງ 230 ° C. ການທົດສອບ WPQ ທັງຫມົດຕ້ອງປະກອບມີການທົດສອບຜົນກະທົບ CVN ກ່ຽວກັບໂລຫະເຊື່ອມແລະ HAZ. ການເຊື່ອມໂລຫະອັດຕະໂນມັດແມ່ນເປັນທີ່ນິຍົມຫຼາຍສໍາລັບຄວາມສອດຄ່ອງຂອງວັດສະດຸປ້ອນຄວາມຮ້ອນ.
ZC Steel Pipe ຜະລິດແລະສົ່ງອອກທໍ່ເສັ້ນ API 5L X80 ໃນ LSAW ແລະຮູບແບບ seamless ກັບ PSL2, ໃນເງື່ອນໄຂການຈັດສົ່ງ X80M ແລະ X80Q. ພວກເຮົາສະຫນອງໂຄງການເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂະຫນາດໃຫຍ່ໃນທົ່ວອາຟຣິກາ, ຕາເວັນອອກກາງ, ແລະອາເມລິກາໃຕ້ທີ່ມີ MTR traceability ເຕັມທີ່ແລະສະຫນັບສະຫນູນການກວດກາພາກສ່ວນທີສາມ.
ສາມາດໃຊ້ໄດ້ກັບ FBE, 3LPE, ຫຼື 3LPP ການເຄືອບຕ້ານ corrosion ກັບ ISO 21809 / DIN 30670. Custom OD, ຄວາມຫນາຂອງຝາ, ແລະຄວາມຍາວຕາມຄໍາສັ່ງເພື່ອເຮັດໃຫ້ພື້ນຖານ.
ແມນດີ. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813