Դիտումներ՝ 0 Հեղինակ՝ Կայքի խմբագիր Հրապարակման ժամանակը՝ 2026-03-12 Ծագում. Կայք
API 5L X70-ը, որը նաև նշանակված է L485 ISO 3183-ի համաձայն, բարձր ճնշման, երկար հեռավորությունների հաղորդման խողովակաշարերի համար նախատեսված է: նվազագույն թողունակությամբ 485 ՄՊա (70,300 psi) այն գտնվում է հիմնական API 5L դասի սանդուղքի վերին վերջում, ինչը հնարավորություն է տալիս ավելի բարակ պատերին և խողովակների ավելի թեթև կշիռներին նույն աշխատանքային ճնշման համար՝ համեմատած X65-ի կամ X60-ի հետ.
ZC Steel Pipe-ն արտադրում և արտահանում է API 5L X70 գծային խողովակներ անխափան և եռակցված ձևերով (ERW, LSAW, SSAW) դեպի PSL1 և PSL2, ներառյալ թթու սպասարկման դասակարգերը X70QS և X70MS: Մեր ներքին որակի վերահսկումը և API 5L գործարանի հավաստագրումը աջակցում են Աֆրիկայում, Մերձավոր Արևելքում և Հարավային Ամերիկայում ծրագրի տեխնիկական բնութագրերին: Այս ուղեցույցը ներառում է այն ամենը, ինչ գնումների ինժեներները պետք է նշեն և ճիշտ աղբյուրեն X70-ին:
Ի՞նչ է API 5L X70-ը:
Գնահատականներ և առաքման պայմաններ
PSL1 ընդդեմ PSL2. Ի՞նչ է փոխվում:
Քիմիական և մեխանիկական հատկություններ
Արտադրության տեսակները և չափերի շրջանակը
Եռակցում և դաշտային պատրաստում
Սուր ծառայություն՝ X70QS & X70MS
Ծրագրերի և ծրագրերի օրինակներ
ՀՏՀ
API 5L X70-ը ածխածնային-մանգանային բարձր ամրության ցածր խառնուրդով (HSLA) խողովակաշար է, որը սահմանված է API 5L/ISO 3183 ստանդարտում: 'X70' նշանակումը նշանակում է, որ խողովակն ունի նվազագույն սահմանված թողունակության ուժ (SMYS) 70,000 psi (483 կլորացված մինչև MP4 նախագծում) L485.
X70-ը գտնվում է X65-ի և X80-ի միջև API 5L դասի սանդուղքի վրա: Բարձր ամրության, ցածր ջերմաստիճանի լավ ամրության և եռակցման հաստատված ընթացակարգերի համադրությունը այն դարձրել է գերիշխող ընտրություն հետևյալի համար.
Միջքաղաքային բարձր ճնշման գազի փոխանցում (MAOP > 10 ՄՊա)
Մեծ տրամագծով մայրուղային խողովակ (≥ 24' OD)
Օֆշորային խորքային ջրերի հոսքագծեր և վերելակներ
Արկտիկայի և բարձր հետևանքների տարածքային խողովակաշարեր, որոնք պահանջում են PSL2 + CVN թեստավորում
Ներկայիս X70 պողպատները միկրոլեգիրված ածխածնային-մանգանային պողպատներ են : Նիոբիումը (Nb), վանադիումը (V) և տիտանը (Ti) հիմնական միկրոհամաձուլման տարրերն են, որոնց ընդհանուր միկրոհամաձուլվածքի պարունակությունը չի գերազանցում 0,15%-ը: Ստացված ասեղնաձև ֆերիտի և բայնիտի միկրոկառուցվածքը ապահովում է ուժի, ամրության և եռակցման հավասարակշռություն, որին սովորական ածխածնային-մանգանային պողպատները չեն կարող համապատասխանել այս եկամտաբերության մակարդակին:
Տես նաև. Ո՞րն է տարբերությունը խողովակի և գծային խողովակի միջև: →
API 5L X70-ը մեկ արտադրանք չէ, այն ներառում է մի քանի ենթակարգեր, որոնք սահմանվում են դրանց առաքման պայմանով (ջերմային մշակում/գլոցման պրակտիկա) և արտադրանքի բնութագրերի մակարդակով : Այս տարբերությունները հասկանալը կարևոր է մինչև գնման պատվեր տրամադրելը:
Ապրանքի բնութագրերի մակարդակը խողովակաշարի ցանկացած պատվերի ամենահետևողական ընտրություններից մեկն է: X70-ի համար PSL2-ը գրեթե համընդհանուր նշված է հաղորդման հիմնական նախագծերում: Ահա հիմնական տարբերությունների ուղղակի համեմատությունը.
| Պահանջը | X70 PSL1 | X70 PSL2 |
|---|---|---|
| Ածխածնի համարժեք (CE IIW ) | Չի նշվում | Առավելագույնը 0.43 (կարի զոդում) / 0.42 (խողովակի մարմին) |
| CVN ազդեցության փորձարկում | Պարտադիր չէ | Պարտադիր (մարմին + զոդում + ՀԱԶ եռակցված խողովակի համար) |
| DWTT (անկման քաշի արցունքաբեր թեստ) | Չի պահանջվում | Պահանջվում է խողովակի OD ≥ 508 մմ (20') |
| Ելք/առաձգական հարաբերակցությունը | Չի սահմանափակվում | Առավելագույնը 0,93 |
| Չափային հանդուրժողականություններ | Ստանդարտ | Ավելի խիստ — օրինակ՝ OD հանդուրժողականություն ±0,75% ընդդեմ ±1,0% |
| Եռակցման կարել NDE | Հիմնական UT կամ RT | 100% UT/RT + շերտավորման սկան ափսեի/կծիկի վրա |
| Հետագծելիություն | Ջերմային համարը | Ամբողջական ջերմություն + խողովակի համարի հետագծելիություն |
| Թթու սպասարկման տարբերակ | Հասանելի չէ | X70QS / X70MS (Հավելված H) |
| Օֆշորային տարբերակ | Հասանելի չէ | Հավելված J լրացուցիչ պահանջներ |
PSL պահանջների վերաբերյալ հետագա ընթերցման համար. PSL1 vs PSL2 Քիմիական կազմը և մեխանիկական հատկությունները → և API 5L PSL1 vs PSL2 Seamless Pipe. Տեխնիկական պահանջները համեմատվում են →
| Տարր | X70 PSL1 Անխափան (առավելագույնը %) | X70 PSL1 Եռակցված (առավելագույնը %) | X70 PSL2 Անխափան (առավելագույնը %) | X70 PSL2 Եռակցված (առավելագույնը %) |
|---|---|---|---|---|
| Ածխածին (C) | 0.28 | 0.26 | 0.18 | 0.18 |
| Մանգան (Mn) | 1.40 | 1.40 | 1.85 | 1.85 |
| Ֆոսֆոր (P) | 0.030 | 0.030 | 0.025 | 0.025 |
| Ծծումբ (S) | 0.030 | 0.030 | 0.015 | 0.015 |
| Սիլիկոն (Si) | 0.45 | 0.45 | 0.45 | 0.45 |
| Nb + V + Ti (ընդհանուր միկրոհամաձուլվածք) | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 |
| CE IIW | — | — | 0,43 առավելագույնը | 0,43 առավելագույնը |
| հատ | — | — | 0,25 առավելագույնը | 0,25 առավելագույնը |
| Սեփականություն | X70 PSL1 | X70 PSL2 | X70QS/MS (թթու, PSL2) |
|---|---|---|---|
| Նվազագույն զիջման ուժ (SMYS) | 485 ՄՊա / 70,300 psi | 485 ՄՊա / 70,300 psi | 485 ՄՊա / 70,300 psi |
| Առավելագույն զիջման ուժ | 635 ՄՊա / 92,100 psi | 635 ՄՊա / 92,100 psi | 635 ՄՊա / 92,100 psi |
| Նվազագույն առաձգական ուժ (SMTS) | 570 ՄՊա / 82,700 psi | 570 ՄՊա / 82,700 psi | 570 ՄՊա / 82,700 psi |
| Ելք/առաձգական հարաբերակցություն (առավելագույնը) | Չի սահմանափակվում | 0.93 | 0.93 |
| Նվազագույն երկարացում (Af, 50 մմ GL) | Տես API 5L Աղյուսակ 7 | Տես API 5L Աղյուսակ 7 | Տես API 5L Աղյուսակ 7 |
| Կարծրություն (առավելագույնը) | Չի նշվում | Չի նշվում | 250 HV10 / 22 HRC |
| CVN ազդեցության փորձարկման ջերմաստիճանը | Պարտադիր չէ | 0 ° C ստանդարտ; ավելի ցածր՝ ըստ J հավելվածի՝ օֆշորների համար | նվազագույնը 0°C; Ծրագրին հատուկ ցածր ջերմաստիճան |
| DWTT կտրող տարածք (OD ≥ 508 մմ) | — | ≥ 85% -15°C ջերմաստիճանում | ≥ 85% -15°C ջերմաստիճանում |
| Գործընթացը | OD Range | պատի հաստությունը | լավագույն համար |
|---|---|---|---|
| Անխափան (SMLS) | ½' – 24' (մինչև 610 մմ) | Մինչև ~65 մմ | Բարձր ճնշման փոքր հորատանցք, օֆշորային կողմեր, կրիտիկական սպասարկում |
| ERW (Electric Resistance Welded) | 2' – 24' (մինչև 610 մմ) | Մինչև ~ 19 մմ | Հավաքման գծեր, ցածր ճնշման բաշխում, ծախսերի նկատմամբ զգայուն ծրագրեր |
| LSAW / DSAW (երկայնական SAW) | 16' – 60' (406–1524 մմ) | 6–60 մմ | Մեծ տրամագծով մայրուղային փոխանցման տուփ, օֆշորային, բարձր ճնշման |
| SSAW / HSAW (Spiral SAW) | 16' – 120' (406–3048 մմ) | 6–25 մմ | Ջրի փոխանցում, ցածր ճնշման գազ, կառուցվածքային պատյան |
Բարձր ճնշման X70 հիմնական նախագծերի մեծ մասի համար (աշխատանքային ճնշում > 8 ՄՊա, տրամագիծը ≥ 24') LSAW-ն արտադրության գերիշխող ընտրությունն է : JCOE/UOE թիթեղների ճկման գործընթացը ապահովում է ծավալային կոշտ հսկողություն, կարի ամբողջ երկարությամբ զոդում UT և չի կարող արտադրել ծանր պատով SSAW դասի խողովակ:
Առնչվող ընթերցանություն. LSAW ընդդեմ Seamless մեծ տրամագծով X70 նախագծերի համար → | LSAW ընդդեմ SSAW. Ո՞րն է ավելի լավ բարձր ճնշման գծերի համար: → | LSAW JCOE ընդդեմ պարուրաձև խողովակ Subsea Risers-ի համար →
| OD (դյույմ) | OD (մմ) | Տիպիկ WT միջակայք (մմ) | Ընդհանուր գործընթաց |
|---|---|---|---|
| 4 ' – 16 ' | 114.3 – 406.4 | 6.0 – 19.1 | Անխափան / ERW |
| 18 ' – 24 ' | 457,2 – 609,6 | 8.0 – 25.4 | Անխափան / LSAW |
| 26 ' – 36 ' | 660,4 – 914,4 | 9.5 – 38.1 | LSAW |
| 38 ' – 48 ' | 965.2 – 1219.2 | 12,7 – 50,8 | LSAW / SSAW |
| 50 ' – 60 ' | 1270 – 1524 թթ | 14.3 – 60.0 | LSAW |
Պատվերի պատերի հաստությունները ստանդարտ գրաֆիկներից դուրս հասանելի են պատվերի հիման վրա: Կապվեք ZC-ի հետ գործարանի գրաֆիկների և ոչ ստանդարտ չափսերի նվազագույն պատվերի քանակի համար:
X70-ի միկրոհամաձուլված TMCP քիմիան այն ավելի եռակցելի է դարձնում, քան Q&T դասակարգերը համադրելի եկամտաբերության մակարդակներում, սակայն այն պահանջում է խստորեն հետևել որակյալ եռակցման ընթացակարգերին: Նախատաքացման կամ սպառվող նյութերի ընտրության դյուրանցումները HAZ-ի ճեղքման և փափկման ամենատարածված պատճառն են X70 նախագծերում:
| Պարամետրի | պահանջ / ուղեցույց |
|---|---|
| Կառավարման ստանդարտ | API 1104 (դաշտի շրջանակի զոդում); ASME IX (ճնշման անոթ/հաստատության խողովակաշար) |
| Preheat ջերմաստիճանը | Սովորաբար 50–100°C; բարձրացնել մինչև 100–150°C WT > 25,4 մմ կամ սառը շրջակա միջավայրի պայմաններում (<5°C) |
| Ջրածնի հսկողություն | Ցածր ջրածնի էլեկտրոդները պարտադիր են (ցրվող H2 ≤ 5 մլ/100 գ եռակցման մետաղ): Թխել և պահել էլեկտրոդները ըստ արտադրողի հրահանգների: |
| Ջերմային մուտքային միջակայք | 1.0 – 3.5 կՋ/մմ TMCP դասարանների համար: Չափազանց մեծ ջերմության ներածումը նվազեցնում է HAZ-ի ամրությունը՝ կոպիտ հատիկավոր գոտու ձևավորման միջոցով: |
| Միջանցումային ջերմաստիճան (առավելագույնը) | 250°C. Այս գերազանցումը գերխնամում է TMCP միկրոկառուցվածքը և կարող է առաջացնել HAZ-ի փափկացում SMYS-ից ցածր: |
| PWHT | Չի պահանջվում ստանդարտ WT TMCP դասարանների համար: Պահանջվում է WT > 38 մմ կամ յուրաքանչյուր նախագծի հստակեցման համար: Խորհրդակցեք գործարանին PWHT ազդեցության համար TMCP մեխանիկական հատկությունների վրա: |
| WPS վերաորակավորման ձգան | Խողովակների արտադրողի, ջերմության կամ խմբաքանակի փոփոխությունը պահանջում է WPS-ի վերաորակավորում API 1104 §5-ի համաձայն: |
Լրացուցիչ ընթերցում. X70 Line Pipe. Troubleshooting Perth Weld Cracking and HAZ softening → | Խողովակների ձվաձևություն և Hi-Lo հանդուրժողականություն մեծ տրամագծով եռակցման եռակցման մեջ →
Ստանդարտ API 5L X70 PSL2-ը հարմար չէ թաց H2S տեղափոխող խողովակաշարերի համար. բարձր ամրությունը և միկրոհամաձուլված քիմիան ընկալունակություն են ստեղծում սուլֆիդային սթրեսային ճաքերի (SSC) և ջրածնից առաջացած ճաքերի (HIC) նկատմամբ: Թթու ծառայության համար պահանջվում են հատուկ Հավելվածի H դասեր՝ X70QS (մարած և կոփված) կամ X70MS (ջերմամեխանիկական ձևավորված):
| Պահանջների | մանրամասն |
|---|---|
| Առավելագույն կարծրություն | 250 HV10 (22 HRC) — խողովակի մարմին, զոդում, HAZ |
| HIC թեստ | NACE TM0284 — CLR ≤ 15%, CTR ≤ 5%, CSR ≤ 2% (Լուծում A, եթե նախագծում այլ բան նախատեսված չէ) |
| SSC թեստ | NACE TM0177 Մեթոդ Ա - 72% SMYS-ով ճեղք չկա NACE լուծում A-ում |
| Ածխածնի համարժեք | CE IIW-ի և Pcm-ի ավելի խիստ սահմանափակումներ՝ ընդդեմ ստանդարտ PSL2-ի՝ համաձայնեցված պատվերի փուլում |
| Ծծմբի պարունակությունը | Սովորաբար ≤ 0,003% (ընդդեմ 0,015% ստանդարտ PSL2-ի համար) – պահանջվում է ցածր HIC զգայունության համար |
| Կառավարող հղման ստանդարտ | API 5L Հավելված H + NACE MR0175 / ISO 15156-2 |
Առնչվող: API 5L X70 PSL2 թթու ծառայության համար՝ NACE MR0175 Տեխնիկական խորը սուզում → | API 5CT ընդդեմ NACE MR0175. Պատյանների կարծրության պահանջները բացատրվում են →
X70-ն ընտրության աստիճանն է, որտեղ նախագծերը պահանջում են բարձր գործառնական ճնշում, մեծ տրամագիծ կամ ագրեսիվ միջավայրեր, և որտեղ X65-ը կպահանջի ոչ տնտեսապես հաստ պատեր:
| Դիմում | Typical OD × WT | Grade | Ինչու X70: |
|---|---|---|---|
| Միջքաղաքային գազի փոխանցում | 36 «–48» × 14–22 մմ | X70M PSL2 | Պատի խնայողություններ ընդդեմ X65-ի; ապացուցված MAOP > 10 ՄՊա կատարողականություն |
| Օֆշորային խորքային հոսքեր | 8 «–24» × 20–40 մմ | X70Q PSL2 + Հավելված J | Բարձր արտաքին ճնշում, ցածր ջերմաստիճանի CVN պահանջներ |
| Թթու գազի հավաքում | 6 «–16» × 9,5–19 մմ | X70QS/MS PSL2 | H₂S դիմադրություն + բարձր ճնշման վարկանիշ |
| Նավթի արտահանման միջերկրային խողովակաշարեր | 24 «–36» × 12–19 մմ | X70M PSL2 | Խողովակների քաշից ճնշման օպտիմալ գնահատական; Աֆրիկայի ենթակառուցվածքի ստանդարտ |
| Ջրածնի խառնուրդի փոխանցում | 24 «–48» × 14–25 մմ | X70M PSL2 + նախագիծ SR | Բարձր ցիկլի հոգնածության դիմադրություն; կոտրվածքի ամրություն H2 փխրունության կառավարման համար |
| Արկտիկայի / հավերժական սառույցի խողովակաշարեր | 30 «–48» × 16–28 մմ | X70Q PSL2 (−40°C CVN) | Կոտրվածքի բարձր ամրություն ցածր ջերմաստիճանում; լարվածության վրա հիմնված դիզայնի համատեղելիություն |
Տես նաև. X70 vs X65. Եռակցման և ծախսերի իրողություններ → | X70 vs X80 Line Pipe. Ո՞ր դասարան ընտրել: →
Ջրածնի խողովակաշարերի կիրառման համար. Պողպատե խողովակ ջրածնի խողովակաշարերի համար. դասակարգումներ և եռակցման ուղեցույց →
Օֆշորային եռակցված խողովակների առանձնահատկությունների համար. Օֆշորային ընդդեմ ցամաքային եռակցված խողովակի. ինչու է LSAW-ը ստանդարտ ծովային միջավայրերի համար →
X70 նախագծերի վրա ծածկույթի ընտրության համար. 3LPE vs FBE vs 3LPP. Ինչպես ընտրել խողովակի ճիշտ ծածկույթը → | 3LPE ծածկույթ Ստանդարտ DIN 30670 →
API 5L X70 (ISO 3183 L485) բարձր ամրության ածխածնային-մանգանային խողովակաշար է, որի նվազագույն թողունակությունը 485 ՄՊա է (70,300 psi): Այն արտադրվում է անխափան և եռակցված ձևերով (ERW, LSAW, SSAW) մինչև ապրանքի սպեցիֆիկացիայի երկու մակարդակ՝ PSL1 և PSL2, և մեծ տրամագծով, բարձր ճնշման նավթի և գազի հաղորդման խողովակաշարերի համար գերիշխող է ամբողջ աշխարհում:
PSL2-ը պահանջում է զգալիորեն ավելի խիստ պահանջներ. պարտադիր CVN ազդեցության փորձարկում խողովակի մարմնի, եռակցման և HAZ-ի վրա; DWTT փորձարկում խողովակի համար ≥ 508 մմ OD; առավելագույն զիջման և առաձգական հարաբերակցությունը 0,93; ածխածնի համարժեքի ավելի խիստ սահմաններ; ավելի խիստ ծավալային հանդուրժողականություն; ջերմության և խողովակների հետագծելիության լիարժեք հնարավորություն: PSL2-ը նաև նախապայմանն է թթու սպասարկման (Հավելված H) և օֆշորային (Հավելված J) դասարանների համար: PSL1-ը ընդունելի է միայն ցածր հետևանքների, ոչ թթու ցամաքային ծրագրերի համար:
Այս վերջածանցները ցույց են տալիս առաքման պայմանը: M = ջերմամեխանիկական վերահսկվող գործընթաց (TMCP); Q = մարված և կոփված; QS = թթու ծառայության համար մարված և կոփված (Հավելված H); MS = ջերմամեխանիկական ձևավորված թթու ծառայության համար: Հիմնական հիմնական նախագծերի համար X70M-ը ամենատարածվածն է: Հաստ պատի կամ թթու սպասարկման կիրառման համար նշեք համապատասխանաբար X70Q կամ X70QS/X70MS:
Ստանդարտ X70 PSL1-ը և PSL2-ը հարմար չեն թաց H₂S սպասարկման համար: Թթու ծառայության համար պահանջվում են հատուկ Հավելվածի H դասեր X70QS կամ X70MS, որոնք սահմանում են 250 HV10 առավելագույն կարծրություն խողովակի մարմնի, եռակցման և HAZ-ի վրա, ինչպես նաև պարտադիր HIC թեստավորում (NACE TM0284) և SSC թեստավորում (NACE TM0177): Ծծմբի պարունակությունը սովորաբար սահմանափակվում է ≤ 0,003%-ով, ընդդեմ ստանդարտ PSL2 սահմանաչափի՝ 0,015%:
Դաշտային շրջագծով եռակցումը կարգավորվում է API 1104-ով: X70-ը պահանջում է որակյալ WPS՝ օգտագործելով ցածր ջրածնի էլեկտրոդներ (≤ 5 մլ/100 գ ցրվող H2), 50–100°C նախնական տաքացում (ավելի բարձր հաստ պատի կամ սառը եղանակի դեպքում) և վերահսկվող ջերմության ներածում՝ HAZ-ի փափկացումից խուսափելու համար: Միջանցումային ջերմաստիճանը չպետք է գերազանցի 250°C: PWHT-ը չի պահանջվում ստանդարտ քաշի TMCP խողովակի համար, սակայն պետք է գնահատվի 38 մմ-ից բարձր պատերի հաստության համար:
ISO 3183-ի համարժեքը L485 է: Այլ համարժեքներն են EN 10208-2 Grade L485MB (եվրոպական ստանդարտ) և CSA Z245.1 Grade 485 (կանադական): Բոլորը նշում են նույն նվազագույն 485 ՄՊա զիջման ուժը, սակայն կարող են չնչին տարբերություններ ունենալ լրացուցիչ փորձարկման պահանջներում: Հաստատեք համարժեքությունը գործարանի հետ՝ նախքան նախագծի մասնագրերի տակ փոխարինելը, որը հատուկ հղում է կատարում մեկ ստանդարտին:
ZC Steel Pipe-ն արտադրում և արտահանում է API 5L X70 գծային խողովակ՝ անխափան և եռակցված տեսքով՝ ERW, LSAW և SSAW, PSL1 և PSL2՝ ներառյալ թթու սպասարկման հավելված H դասակարգերը: Մենք իրականացնում ենք API 5L գործարանի հավաստագրման և մատակարարման նախագծեր Աֆրիկայում, Մերձավոր Արևելքում և Հարավային Ամերիկայում՝ MTR-ի ամբողջական հետագծելիությամբ և երրորդ կողմի ստուգմամբ:
Հասանելի է FBE, 3LPE կամ 3LPP հակակոռոզիոն ծածկույթով՝ ISO 21809 / DIN 30670: Պատվերով OD, պատի հաստությունը և երկարությունը՝ ըստ պատվերի:
Մանդի. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813