Tel: +86-139-1579-1813 Email: mandy. w@zcsteelpipe.com
API 5L X70 Line Pipe — Notat, Specifikimet dhe Udhëzuesi i Furnizuesit
Ju jeni këtu: Shtëpi » Blogjet » Lajmet e produkteve » API 5L X70 Line Pipe — Klasat, Specifikimet dhe Udhëzuesi i Furnizuesit

API 5L X70 Line Pipe — Notat, Specifikimet dhe Udhëzuesi i Furnizuesit

Shikimet: 0     Autori: Redaktori i faqes Koha e publikimit: 2026-03-12 Origjina: Faqe

pyesni

butoni i ndarjes në facebook
butoni i ndarjes në Twitter
butoni i ndarjes së linjës
butoni i ndarjes së wechat
butoni i ndarjes së linkedin
butoni i ndarjes pinterest
butoni i ndarjes së whatsapp
Ndani këtë buton të ndarjes

API 5L X70 - i përcaktuar gjithashtu  L485  sipas ISO 3183 - është niveli i punës për tubacionet e transmetimit me presion të lartë dhe në distanca të gjata. Me një forcë rendimenti minimal prej  485 MPa (70,300 psi) , ai vendoset në skajin e sipërm të shkallës kryesore API 5L, duke mundësuar mure më të hollë dhe pesha më të lehta tubash për të njëjtin presion operativ në krahasim me X65 ose X60 - një avantazh vendimtar për projektet me diametër të madh dhe me kosto të lartë të çelikut.

ZC Steel Pipe prodhon dhe eksporton tubacionin e linjës API 5L X70 në forma pa probleme dhe saldim (ERW, LSAW, SSAW) në PSL1 dhe PSL2, duke përfshirë klasat e shërbimit të thartë X70QS dhe X70MS. Kontrollet tona të brendshme të cilësisë dhe certifikimi i mullirit API 5L mbështesin specifikimet e projektit në të gjithë Afrikën, Lindjen e Mesme dhe Amerikën e Jugut. Ky udhëzues mbulon gjithçka që inxhinierët e prokurimit duhet të specifikojnë dhe burimin e saktë të X70.

PËRMBAJTJA

  1. Çfarë është API 5L X70?

  2. Notat dhe kushtet e dorëzimit

  3. PSL1 vs PSL2 - Çfarë ndryshon?

  4. Vetitë Kimike dhe Mekanike

  5. Llojet e prodhimit dhe diapazoni i madhësisë

  6. Saldim & Fabrikim në terren

  7. Shërbimi i thartë: X70QS & X70MS

  8. Shembuj të aplikacioneve dhe projekteve

  9. FAQ


1. Çfarë është API 5L X70?

API 5L X70 është një klasë e linjës së tubit me rezistencë të lartë me aliazh të ulët (HSLA) me karbon-mangan, i përcaktuar në Specifikimin API 5L / ISO 3183. Emërtimi 'X70' do të thotë se tubi ka një  forcë rendimenti të specifikuar minimale (SMYS) prej 70,000 psi (  dizajnimi 483 MPatric i rrumbullakosur në 483 MPa) L485.

PËRCAKTIMI STANDARD API 5L X70 (imperial) = ISO 3183 L485 (metrik) = EN 10208-2 L485MB (Evropian) = CSA Z245.1 Nota 485 (kanadeze). Kur rishikoni specifikimet ndërkombëtare të projektit, të katër emërtimet i referohen të njëjtës kërkesë minimale të fuqisë rrjedhëse prej 485 MPa.

X70 ndodhet midis X65 dhe X80 në shkallën e klasës API 5L. Kombinimi i tij i forcës së lartë, rezistencës së mirë në temperaturë të ulët dhe procedurave të vendosura të saldimit e ka bërë atë zgjedhjen dominuese për:

  • Transmetimi i gazit me presion të lartë në distanca të gjata (MAOP > 10 MPa)

  • Tub i linjës kryesore me diametër të madh (≥ 24' OD)

  • Rrjedhat dhe ngritësit e ujërave të thella në det të hapur

  • Tubacionet e zonës së Arktikut dhe me pasoja të larta që kërkojnë testim PSL2 + CVN

Çeliqet e tanishëm X70 janë  çeliqe të mikroaliazhuar me karbon-mangan . Niobiumi (Nb), vanadiumi (V) dhe titani (Ti) janë elementët kryesorë të mikroaliazheve, me përmbajtje totale të mikroaliazheve që nuk i kalon 0.15%. Mikrostruktura e ferritit dhe bainitit, e cila rezulton në formë akulli, jep një ekuilibër të forcës, rezistencës dhe saldueshmërisë që çeliqet konvencionale të karbon-manganit nuk mund të përputhen në këtë nivel rendimenti.

Shihni gjithashtu: Cili është ndryshimi midis tubit dhe tubit të linjës? →

2. Notat dhe kushtet e dorëzimit

API 5L X70 nuk është një produkt i vetëm — ai përfshin disa nën-grade të përcaktuara nga  gjendja e tyre e ofrimit  (trajtimi termik / praktika e rrotullimit) dhe  niveli i specifikimit të produktit . Kuptimi i këtyre dallimeve është thelbësor përpara se të lëshoni një urdhër blerje.

X70 / L485 (PSL1)

Kushti i dorëzimit:   si i mbështjellë (R) ose N
Testimi i ndikimit:   Jo i detyrueshëm
Shërbimi i thartë:   Jo i përshtatshëm
Përdorimi tipik:   Në breg, jo i thartë, me pasoja të ulëta

X70M / L485M (PSL2)

Kushti i dorëzimit:   Termomekanik (TMCP)
Testimi i ndikimit:   CVN i detyrueshëm
Shërbimi i thartë:   Jo i përshtatshëm (standard)
Përdorimi tipik:   Shumica e projekteve të linjës kryesore me diametër të madh

X70Q / L485Q (PSL2)

Kushti i dorëzimit:   i shuar dhe i kalitur (Q&T)
Testimi i ndikimit:   CVN i detyrueshëm
Shërbimi i thartë:   Jo i përshtatshëm (standard)
Përdorimi tipik:   Tub muri me presion të lartë, më të trashë

X70QS / X70MS (PSL2 + Shtojca H)

Kushti i dorëzimit:   Q&T ose TMCP
Testimi i ndikimit:   CVN + HIC + SSC i detyrueshëm
Shërbimi i thartirës:   Po — në përputhje me Shtojcën H
Përdorimi tipik:   Gaz i thartë, H2S i lagësht, injektim i gazit acid
Shënim i prokurimit — Specifikimi i nën-notës së duhur Në shumë projekte afrikane dhe në Lindjen e Mesme, pyetjet thjesht deklarojnë 'X70 PSL2' pa një prapashtesë kushti të dorëzimit. Në praktikë, shumica e tubave LSAW me diametër të madh për këto projekte prodhohen si X70M (TMCP). Nëse projekti juaj kërkon Q&T për tubin me mur të trashë (>25,4 mm) ose përputhshmërinë me shërbimin e thartë të Aneksit H, duhet të shprehni qartë X70Q ose X70QS/X70MS në MR. Specifikimet e paqarta janë shkaku kryesor i mosmarrëveshjeve për porositë e mullirit.

3. PSL1 vs PSL2 - Çfarë ndryshon?

Niveli i Specifikimit të Produktit është një nga zgjedhjet më të rëndësishme në çdo porosi tubash. Për X70, PSL2 është pothuajse universalisht i specifikuar në projektet kryesore të transmetimit. Këtu është një krahasim i drejtpërdrejtë i dallimeve kryesore:

Kërkesa X70 PSL1 X70 PSL2
Ekuivalenti i karbonit (CE IIW ) Nuk është specifikuar Maksimumi 0,43 (saldimi me tegel) / 0,42 (trupi i tubit)
Testimi i ndikimit CVN Jo i detyrueshëm E detyrueshme (trup + saldim + HAZ për tubin e salduar)
DWTT (testi i lotit të rënies së peshës) Nuk kërkohet Kërkohet për tubin OD ≥ 508 mm (20')
Raporti i rendimentit/tërheqjes Jo i kufizuar Maksimumi 0,93
Tolerancat dimensionale Standard Më e fortë - p.sh., toleranca e OD ±0,75% kundrejt ±1,0%
Tegel saldimi NDE UT bazë ose RT 100% UT/RT + skanim i petëzimit në pllakë/spirale
Gjurmueshmëria Numri i nxehtësisë Nxehtësia e plotë + gjurmueshmëria e numrit të tubit
Opsioni i shërbimit të thartë Nuk disponohet X70QS / X70MS (Shtojca H)
Opsioni në det të hapur Nuk disponohet Aneksi J kërkesat plotësuese

Për lexim të mëtejshëm mbi kërkesat e PSL: PSL1 vs PSL2 Përbërja Kimike dhe Vetitë Mekanike →  dhe API 5L PSL1 vs Tub pa tela PSL2: Krahasohen Kërkesat Teknike →

4. Vetitë Kimike dhe Mekanike

4.1 Përbërja Kimike (Edicioni i 46-të i API 5L)

Elementi X70 PSL1 Pa tegel (maksimumi %) X70 PSL1 I salduar (maksimumi %) X70 PSL2 Pa tegel (maksimumi %) X70 PSL2 I salduar (maksimumi %)
Karboni (C) 0.28 0.26 0.18 0.18
Mangani (Mn) 1.40 1.40 1.85 1.85
Fosfor (P) 0.030 0.030 0.025 0.025
Squfuri (S) 0.030 0.030 0.015 0.015
Silic (Si) 0.45 0.45 0.45 0.45
Nb + V + Ti (mikroaliazh total) 0.15 0.15 0.15 0.15
CE IIW - - 0.43 maksimum 0.43 maksimum
PCm - - 0.25 maksimum 0.25 maksimum

4.2 Vetitë mekanike

Prona X70 PSL1 X70 PSL2 X70QS/MS (E thartë, PSL2)
Forca minimale e rendimentit (SMYS) 485 MPa / 70,300 psi 485 MPa / 70,300 psi 485 MPa / 70,300 psi
Forca maksimale e rendimentit 635 MPa / 92,100 psi 635 MPa / 92,100 psi 635 MPa / 92,100 psi
Rezistenca minimale në tërheqje (SMTS) 570 MPa / 82,700 psi 570 MPa / 82,700 psi 570 MPa / 82,700 psi
Raporti i rendimentit/tërheqjes (maksimumi) Jo i kufizuar 0.93 0.93
Zgjatimi minimal (Af, 50 mm GL) Shih Tabelën 7 API 5L Shih Tabelën 7 API 5L Shih Tabelën 7 API 5L
Fortësia (maksimumi) Nuk është specifikuar Nuk është specifikuar 250 HV10 / 22 HRC
Temperatura e testit të ndikimit CVN Jo i detyrueshëm Standardi 0°C; më e ulët për Aneksin J për në det të hapur Minimumi 0°C; Temperatura më e ulët specifike për projektin
Zona e prerjes DWTT (OD ≥ 508 mm) - ≥ 85% në -15°C ≥ 85% në -15°C
Inxhinieri Insight — Kufiri i raportit Y/T Raporti maksimal i rendimentit ndaj tërheqjes PSL2 prej 0,93 është një kërkesë e anashkaluar shpesh, por kritike. Një raport i lartë Y/T do të thotë se tubi ka kapacitet të kufizuar deformimi plastik përpara dështimit - i rëndësishëm për skenarët e lëvizjes së tokës, sizmike ose ngarkimit të ngricave. Nëse itinerari juaj përshkon tokë të paqëndrueshme, konfirmoni pajtueshmërinë Y/T në MTR dhe merrni parasysh të specifikoni një kufi më të rreptë specifik për projektin (p.sh., 0,90 max).

5. Llojet e prodhimit dhe diapazoni i madhësisë

5.1 Metodat e prodhimit

procesit OD Trashësia e murit të diapazonit të më e mira për
Pa probleme (SMLS) ½' – 24' (deri në 610 mm) Deri në ~ 65 mm Hapje e vogël me presion të lartë, anësor në det të hapur, shërbim kritik
ERW (Electric Resistance Welded) 2' – 24' (deri në 610 mm) Deri në ~ 19 mm Linjat e grumbullimit, shpërndarje me presion më të ulët, aplikacione të ndjeshme ndaj kostos
LSAW / DSAW (SAW gjatësore) 16 ' – 60' (406–1524 mm) 6–60 mm Transmetim i linjës kryesore me diametër të madh, në det të hapur, me presion të lartë
SSAW / HSAW (SAW spirale) 16 ' – 120' (406–3048 mm) 6–25 mm Transmetimi i ujit, gazi me presion më të ulët, kasaforta strukturore

Për shumicën e projekteve të linjës kryesore X70 me presion të lartë (presioni operativ > 8 MPa, diametri ≥ 24'),  LSAW është zgjedhja dominuese e prodhimit . Procesi i përkuljes së pllakës JCOE/UOE siguron kontroll të ngushtë dimensionale, saldim me tegel me gjatësi të plotë UT dhe aftësinë për të prodhuar tub me mur të rëndë në këtë klasë SSAW.

Lexim i lidhur: LSAW vs Seamless për projektet X70 me diametër të madh → | LSAW vs SSAW: Cila është më e mirë për linjat me presion të lartë? → | LSAW JCOE vs Tub Spiral për ngritësit nënujorë →

5.2 Gama standarde e madhësisë

OD (inç) OD (mm) Gama tipike WT (mm) Procesi i zakonshëm
4 ' – 16' 114,3 – 406,4 6.0 – 19.1 Seamless / ERW
18 ' – 24' 457,2 – 609,6 8.0 – 25.4 Seamless / LSAW
26 ' – 36 ' 660,4 – 914,4 9,5 – 38,1 LSAW
38 ' – 48 ' 965.2 – 1219.2 12,7 – 50,8 LSAW / SSAW
50 ' - 60 ' 1270 – 1524 14.3 - 60.0 LSAW

Trashësi muri të personalizuara jashtë planeve standarde janë të disponueshme sipas porosisë për t'u bërë. Kontaktoni ZC për oraret e mullirit dhe sasitë minimale të porosive në dimensione jo standarde.

6. Saldim & Fabrikim në terren

Kimia e mikroaliazhit TMCP e X70 e bën atë më të saldueshëm se klasat Q&T në nivele të krahasueshme rendimenti — por kërkon respektim të rreptë të procedurave të kualifikuara të saldimit. Shkurtoret në paranxehjen ose përzgjedhjen e materialeve konsumuese janë shkaku më i zakonshëm i plasaritjes dhe zbutjes së HAZ në projektet X70.

6.1 Parametrat kryesorë të saldimit

për parametrat Kërkesa/Udhëzim
Standardi qeverisës API 1104 (saldimet me perimetër në terren); ASME IX (tubacionet e enës nën presion/objektit)
Temperatura e parangrohjes Zakonisht 50–100°C; rritet në 100–150°C për WT > 25,4 mm ose në kushte të ftohta ambienti (<5°C)
Kontrolli i hidrogjenit Elektroda me përmbajtje të ulët hidrogjeni të detyrueshme (H2 i shpërndarë ≤ 5 ml/100 g metal saldimi). Piqni dhe ruani elektrodat sipas udhëzimeve të prodhuesit.
Gama e hyrjes së nxehtësisë 1,0 – 3,5 kJ/mm për klasat TMCP. Futja e tepërt e nxehtësisë degradon qëndrueshmërinë e HAZ përmes formimit të zonës me kokërr të trashë.
Temperatura e ndërkalimit (maksimumi) 250°C. Tejkalimi i kësaj e zbut mikrostrukturën TMCP dhe mund të shkaktojë zbutje të HAZ poshtë SMYS.
PWHT Nuk kërkohet për notat standarde WT TMCP. Kërkohet për WT > 38 mm ose për specifikimin e projektit. Konsultohuni me fabrikën për ndikimin e PWHT në vetitë mekanike të TMCP.
Aktivizimi i rikualifikimit të WPS Ndryshimi në prodhuesin e tubave, ngrohjen ose grupin kërkon rikualifikim të WPS sipas API 1104 §5.
Pika Kritike e Inxhinierisë — Zbutja e HAZ në X70 TMCP Zbutja e HAZ në TMCP X70 është një mënyrë e vërtetë dështimi — jo një shqetësim teorik. Mikrostruktura e TMCP (ferriti acikular / bainit) forcohet nga përpunimi termomekanik, jo vetëm nga aliazhi. Futja e lartë e nxehtësisë gjatë saldimit mund të krijojë një zonë të butë në HAZ nënkritike ku forca e rrjedhjes bie nën tubin mëmë SMYS. Në projektet e projektimit të bazuara në sforcim (p.sh., permafrost, zonat sizmike), kjo është një gjendje kufi potenciale. Specifikoni kufijtë e hyrjes së nxehtësisë në WPS dhe kërkoni testim tërthor të tërheqjes dhe fortësisë përgjatë HAZ si pjesë e WPQ.

Leximi i mëtejshëm: Tubi i linjës X70: Zgjidhja e problemeve plasaritjet e saldimit të brezit dhe zbutja e HAZ → | Ovaliteti i tubave dhe Tolerancat Hi-Lo në saldimet me brez me diametër të madh →

7. Shërbimi i thartë: X70QS & X70MS

Standardi API 5L X70 PSL2  nuk është i përshtatshëm  për tubacionet që transportojnë H2S të lagësht — forca e lartë dhe kimia e mikroaliazheve krijojnë ndjeshmëri ndaj plasaritjes së stresit të sulfurit (SSC) dhe plasaritjes së shkaktuar nga hidrogjeni (HIC). Shërbimi i thartë kërkon notat e dedikuara të Shtojcës H:  X70QS  (i shuar dhe i kalitur) ose  X70MS  (i formuar termomekanik).

7.1 Aneksi H Përmbledhje e Kërkesave

Kërkesës Detajet e
Fortësia maksimale 250 HV10 (22 HRC) — trupi i tubit, saldimi, HAZ
Testi HIC NACE TM0284 — CLR ≤ 15%, CTR ≤ 5%, CSR ≤ 2% (Zgjidhja A, përveç nëse projekti specifikon ndryshe)
Testi SSC Metoda A NACE TM0177 - pa plasaritje në 72% SMYS në zgjidhjen NACE A
Ekuivalenti i karbonit Kufijtë më të rreptë të CE IIW  dhe Pcm kundrejt standardit PSL2 — të rënë dakord në fazën e porosisë
Përmbajtja e squfurit Në mënyrë tipike ≤ 0,003% (kundrejt 0,015% për PSL2 standarde) - kërkohet për ndjeshmëri të ulët HIC
Standardi drejtues i referencës API 5L Shtojca H + NACE MR0175 / ISO 15156-2
Shënim në terren — Kur NACE MR0175 dhe API 5L Aneksi H Konflikti NACE MR0175 / ISO 15156-2 përcakton kërkesat nga ana e shërbimit (kushtet e ekspozimit, kufijtë e fortësisë, materialet e pranueshme). API 5L Shtojca H përcakton kërkesat e prodhimit të tubave. Ato janë plotësuese, jo të këmbyeshme. Disa projekte specifikojnë njërin pa tjetrin - gjithmonë konfirmoni që të dyja janë thirrur në MR tuaj dhe në QCP të mullirit. Shihni:  Përtej PSL2: Shtojca H Metalurgjia për gazin e thartë →

Të lidhura: API 5L X70 PSL2 për shërbimin e thartë: NACE MR0175 Zhytje teknike e thellë → | API 5CT vs NACE MR0175: Shpjegohen kërkesat e fortësisë së kasës →

8. Aplikacionet dhe Shembujt e Projekteve

X70 është shkalla e zgjedhur kudo ku projektet kanë nevojë për presion të lartë funksionimi, diametër të madh ose mjedise agresive — dhe ku X65 do të kërkonte mure të trasha joekonomike.

e aplikimit OD × WT Klasa tipike Pse X70?
Transmetimi i gazit në distanca të gjata 36 '–48' × 14–22 mm X70M PSL2 Kursimet në mur kundrejt X65; performancë e provuar MAOP > 10 MPa
Linjat e rrjedhës së ujërave të thella në det të hapur 8 '–24' × 20–40 mm X70Q PSL2 + Shtojca J Presion i lartë i jashtëm, kërkesa për CVN me temperaturë të ulët
Grumbullimi i gazit të thartë 6 '–16' × 9,5–19 mm X70QS/MS PSL2 Rezistenca H₂S + vlerësimi i presionit të lartë
Tubacionet e eksportit të naftës ndërmjet vendeve 24 '–36' × 12–19 mm X70M PSL2 Vlerësimi optimal i peshës ndaj presionit të tubit; Standardi i infrastrukturës së Afrikës
Transmetimi i përzierjes së hidrogjenit 24 '–48' × 14–25 mm X70M PSL2 + projekti SR Rezistenca ndaj lodhjes me cikël të lartë; rezistencë ndaj thyerjes për menaxhimin e brishtësisë së H2
Tubacionet arktike / permafrost 30 '–48' × 16–28 mm X70Q PSL2 (−40°C CVN) Rezistencë e lartë ndaj thyerjes në temperaturë të ulët; pajtueshmëria e dizajnit të bazuar në tendosje
Inxhinieri Insight — X70 vs X65: Ekuacioni i trashësisë së murit Për të njëjtën OD të tubit dhe presionin e funksionimit, X70 lejon afërsisht 7–8% mure më të hollë krahasuar me X65 (485 MPa kundrejt 450 MPa SMYS). Në një projekt 500 km, me diametër 42 ', ky ndryshim përkthehet në mijëra tonë çelik — dhe kursime proporcionalisht të mëdha në koston e materialit, transportin dhe saldimin në terren. Ekonomia favorizon vazhdimisht X70 për çdo tubacion transmetimi mbi ~8 MPa MAOP dhe 24' OD. Nën këtë prag, çmimi premium dhe kostoja e kualifikimit të WPS mund të tejkalojnë kursimet në mur.

Shihni gjithashtu: X70 vs X65: Saldueshmëria dhe realitetet e kostos → | Tubi i linjës X70 vs X80: Cila klasë të zgjidhni? →

Për aplikimet e tubacioneve të hidrogjenit: Tub çeliku për tubacionet e hidrogjenit: Udhëzues për notat dhe saldimin →

Për specifikat e tubave të salduar në det të hapur: Tub i salduar në det vs në tokë: Pse LSAW është standardi për mjediset detare →

Për zgjedhjen e veshjes në projektet X70: 3LPE vs FBE vs 3LPP: Si të zgjidhni veshjen e duhur të tubit → | Standardi i veshjes 3LPE DIN 30670 →

9. Pyetjet e bëra më shpesh

Çfarë është tubi API 5L X70?

API 5L X70 (ISO 3183 L485) është një kategori tubacioni i linjës karbon-mangan me rezistencë të lartë me një forcë rendimenti minimal prej 485 MPa (70,300 psi). Prodhohet në forma pa probleme dhe të salduara (ERW, LSAW, SSAW) në dy nivele të specifikimit të produktit - PSL1 dhe PSL2 - dhe është klasa dominuese për tubacionet e transmetimit të naftës dhe gazit me diametër të madh dhe presion të lartë në mbarë botën.

Cili është ndryshimi midis X70 PSL1 dhe PSL2?

PSL2 imponon kërkesa dukshëm më të rrepta: testimi i detyrueshëm i ndikimit CVN në trupin e tubit, saldimin dhe HAZ; Testimi DWTT për tubin ≥ 508 mm OD; një raport maksimal i rendimentit ndaj tërheqjes prej 0,93; kufij më të rreptë të ekuivalentit të karbonit; toleranca më të forta dimensionale; dhe gjurmueshmëria e plotë e ngrohjes dhe tubave. PSL2 është gjithashtu parakusht për notat e shërbimit të thartë (Aneksi H) dhe në det të hapur (Aneksi J). PSL1 është i pranueshëm vetëm për aplikime në tokë me pasoja të ulëta dhe jo të tharta.

Çfarë do të thotë X70M, X70Q dhe X70QS?

Këto prapashtesa tregojnë gjendjen e dorëzimit. M = proces i kontrolluar termomekanik (TMCP); Q = i shuar dhe i kalitur; QS = i shuar dhe i kalitur për shërbim të thartë (Shtojca H); MS = formuar termomekanik për shërbim të thartë. Për projektet standarde të linjës kryesore, X70M është më i zakonshmi. Për aplikime të shërbimit me mure të trasha ose të tharta, specifikoni përkatësisht X70Q ose X70QS/X70MS.

A mund të përdoret tubi X70 në shërbim të thartë (mjedise H₂S)?

Standardi X70 PSL1 dhe PSL2 nuk janë të përshtatshëm për shërbimin e lagësht H₂S. Shërbimi i thartë kërkon klasat e dedikuara të Aneksit H X70QS ose X70MS, të cilat imponojnë një fortësi maksimale prej 250 HV10 në të gjithë trupin e tubit, saldimin dhe HAZ, së bashku me testimin e detyrueshëm HIC (NACE TM0284) dhe testimin SSC (NACE TM0177). Përmbajtja e squfurit zakonisht është e kufizuar në ≤ 0,003% kundrejt kufirit standard PSL2 prej 0,015%.

Çfarë standardi saldimi zbatohet për saldimet me nënbarkëz X70?

Saldimi me perimetër në terren rregullohet nga API 1104. X70 kërkon një WPS të kualifikuar duke përdorur elektroda me nivel të ulët hidrogjeni (≤ 5 ml/100 g H2 të përhapur), ngrohje paraprake prej 50–100°C (më e lartë për mure të trasha ose mot të ftohtë) dhe hyrje të kontrolluar të nxehtësisë për të shmangur zbutjen e HAZ. Temperatura e ndërkalimit nuk duhet të kalojë 250°C. PWHT nuk kërkohet për gypat TMCP me peshë standarde, por duhet të vlerësohet për trashësi muri mbi 38 mm.

Cili është ekuivalenti ISO 3183 i API 5L X70?

Ekuivalenti i ISO 3183 është L485. Ekuivalente të tjera janë EN 10208-2 Grade L485MB (standard evropian) dhe CSA Z245.1 Grade 485 (Kanadeze). Të gjithë specifikojnë të njëjtën forcë rendimenti minimal prej 485 MPa, por mund të kenë dallime të vogla në kërkesat suplementare të testit. Konfirmoni ekuivalencën me mulli përpara se ta zëvendësoni sipas një specifikimi projekti që i referohet një standardi në mënyrë specifike.

Burimi API 5L X70 Line Pipe nga ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe prodhon dhe eksporton tubacionet e linjës API 5L X70 në formë pa telash dhe të salduar - ERW, LSAW dhe SSAW - në PSL1 dhe PSL2, duke përfshirë klasat e Aneksit H të shërbimit të thartë. Ne mbajmë projekte të certifikimit dhe furnizimit të mullirit API 5L në të gjithë Afrikën, Lindjen e Mesme dhe Amerikën e Jugut me gjurmueshmëri të plotë MTR dhe inspektim nga palët e treta.

E disponueshme me veshje kundër korrozionit FBE, 3LPE ose 3LPP sipas ISO 21809 / DIN 30670. OD, trashësia e murit dhe gjatësia e personalizuar sipas porosisë.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Kërko një ofertë


Kontaktoni

Lidhje të shpejta

Mbështetje

Kategoria e produktit

Na kontaktoni

Shtoni: Nr. 42, Grupi 8, Fshati Huangke, Rruga Sunzhuang,
Celula e qytetit Hai'an/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Lini një Mesazh
Na kontaktoni
E drejta e autorit © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Të gjitha të drejtat e rezervuara. Mbështetur nga leadong.com