Aantal keren bekeken: 0 Auteur: Site-editor Publicatietijd: 12-03-2026 Herkomst: Locatie
API 5L X70 – ook wel L485 genoemd onder ISO 3183 – is het werkpaard voor hogedruktransmissiepijpleidingen over lange afstanden. Met een minimale vloeigrens van 485 MPa (70.300 psi) bevindt hij zich aan de bovenkant van de reguliere API 5L-ladder, waardoor dunnere wanden en lichtere buisgewichten mogelijk zijn voor dezelfde werkdruk vergeleken met X65 of X60 - een doorslaggevend voordeel bij projecten met een grote diameter in het hele land, waarbij het tonnage staal de belangrijkste kostenpost is.
ZC Steel Pipe produceert en exporteert API 5L X70-leidingpijpen in naadloze en gelaste vormen (ERW, LSAW, SSAW) naar PSL1 en PSL2, inclusief zure kwaliteit X70QS en X70MS. Onze interne kwaliteitscontroles en API 5L-fabriekscertificering ondersteunen projectspecificaties in Afrika, het Midden-Oosten en Zuid-Amerika. Deze handleiding behandelt alles wat inkoopingenieurs nodig hebben om X70 correct te specificeren en in te kopen.
Wat is API 5L X70?
Kwaliteiten & Leveringsvoorwaarden
PSL1 versus PSL2: welke veranderingen?
Chemische en mechanische eigenschappen
Productietypen en maatbereik
Lassen en veldfabricage
Zure service: X70QS & X70MS
Toepassingen en projectvoorbeelden
Veelgestelde vragen
API 5L X70 is een koolstof-mangaan hoge sterkte laaggelegeerde (HSLA) leidingpijpkwaliteit gedefinieerd in API-specificatie 5L / ISO 3183. De aanduiding 'X70' betekent dat de buis een minimaal gespecificeerde vloeigrens (SMYS) heeft van 70.000 psi (483 MPa) - afgerond op 485 MPa in de SI-metrische aanduiding L485.
X70 bevindt zich tussen X65 en X80 op de API 5L-ladder. De combinatie van hoge sterkte, goede taaiheid bij lage temperaturen en beproefde lasprocedures heeft het tot de dominante keuze gemaakt voor:
Gastransmissie onder hoge druk over lange afstanden (MAOP > 10 MPa)
Hoofdleidingleiding met grote diameter (≥ 24' buitendiameter)
Offshore diepwaterstroomleidingen en stijgleidingen
Pijpleidingen in het Noordpoolgebied en gebieden met grote gevolgen waarvoor PSL2 + CVN-testen vereist zijn
De huidige X70-staalsoorten zijn microgelegeerde koolstof-mangaanstaalsoorten . Niobium (Nb), vanadium (V) en titanium (Ti) zijn de belangrijkste microlegeringselementen, met een totaal gehalte aan microlegeringen van niet meer dan 0,15%. De resulterende naaldvormige ferriet- en bainietmicrostructuur levert een balans tussen sterkte, taaiheid en lasbaarheid die conventionele koolstof-mangaanstaalsoorten op dit vloeiniveau niet kunnen evenaren.
Zie ook: Wat is het verschil tussen pijp- en lijnpijp? →
API 5L X70 is niet één enkel product; het omvat verschillende subklassen, gedefinieerd door hun leveringsconditie (warmtebehandeling/walspraktijk) en productspecificatieniveau . Het begrijpen van dit onderscheid is van cruciaal belang voordat u een inkooporder plaatst.
Het productspecificatieniveau is een van de meest consequente keuzes bij elke leidingbestelling. Voor X70 wordt PSL2 vrijwel universeel gespecificeerd bij grote transmissieprojecten. Hier is een directe vergelijking van de belangrijkste verschillen:
| Vereiste | X70 PSL1 | X70 PSL2 |
|---|---|---|
| Koolstofequivalent (CE IIW ) | Niet gespecificeerd | Maximaal 0,43 (naadlas) / 0,42 (buislichaam) |
| CVN-impacttesten | Niet verplicht | Verplicht (lichaam + las + HAZ voor gelaste buis) |
| DWTT (valgewicht-scheurtest) | Niet vereist | Vereist voor buisbuitendiameter ≥ 508 mm (20') |
| Opbrengst/trekverhouding | Niet beperkt | Maximaal 0,93 |
| Dimensionale toleranties | Standaard | Strakker — bijv. buitendiametertolerantie ±0,75% versus ±1,0% |
| Lasnaad BDE | Basis UT of RT | 100% UT/RT + lamineringsscan op plaat/rol |
| Traceerbaarheid | Warmte nummer | Volledige warmte + traceerbaarheid van leidingnummers |
| Zure service-optie | Niet beschikbaar | X70QS / X70MS (bijlage H) |
| Offshore-optie | Niet beschikbaar | Bijlage J aanvullende eisen |
Voor meer informatie over PSL-vereisten: PSL1 versus PSL2 Chemische samenstelling en mechanische eigenschappen → en API 5L PSL1 versus PSL2 naadloze buis: technische vereisten vergeleken →
| Element | X70 PSL1 Naadloos (max %) | X70 PSL1 Gelast (max %) | X70 PSL2 Naadloos (max %) | X70 PSL2 Gelast (max %) |
|---|---|---|---|---|
| Koolstof (C) | 0.28 | 0.26 | 0.18 | 0.18 |
| Mangaan (Mn) | 1.40 | 1.40 | 1.85 | 1.85 |
| Fosfor (P) | 0.030 | 0.030 | 0.025 | 0.025 |
| Zwavel (S) | 0.030 | 0.030 | 0.015 | 0.015 |
| Silicium (Si) | 0.45 | 0.45 | 0.45 | 0.45 |
| Nb + V + Ti (totaal microlegering) | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 |
| CE IIW | — | — | Maximaal 0,43 | Maximaal 0,43 |
| PCM | — | — | Maximaal 0,25 | Maximaal 0,25 |
| Eigenschap | X70 PSL1 | X70 PSL2 | X70QS/MS (Zuur, PSL2) |
|---|---|---|---|
| Min. vloeigrens (SMYS) | 485 MPa / 70.300 psi | 485 MPa / 70.300 psi | 485 MPa / 70.300 psi |
| Maximale vloeigrens | 635 MPa / 92.100 psi | 635 MPa / 92.100 psi | 635 MPa / 92.100 psi |
| Min. treksterkte (SMTS) | 570 MPa / 82.700 psi | 570 MPa / 82.700 psi | 570 MPa / 82.700 psi |
| Opbrengst/trekverhouding (max) | Niet beperkt | 0.93 | 0.93 |
| Min. rek (Af, 50 mm GL) | Zie API 5L Tabel 7 | Zie API 5L Tabel 7 | Zie API 5L Tabel 7 |
| Hardheid (max) | Niet gespecificeerd | Niet gespecificeerd | 250 HV10 / 22 HRC |
| CVN-slagtesttemperatuur | Niet verplicht | 0°C standaard; lager volgens bijlage J voor offshore | minimaal 0°C; projectspecifiek lagere temp |
| DWTT-afschuifgebied (OD ≥ 508 mm) | — | ≥ 85% bij −15°C | ≥ 85% bij −15°C |
| Proces | buitendiameter bereik | Wanddikte | Beste voor |
|---|---|---|---|
| Naadloos (SMLS) | ½' – 24' (tot 610 mm) | Tot ~65 mm | Hogedruk kleine boring, offshore zijtakken, kritieke service |
| ERW (elektrische weerstand gelast) | 2' – 24' (tot 610 mm) | Tot ~19 mm | Verzamellijnen, lagere drukverdeling, kostengevoelige toepassingen |
| LSAW / DSAW (longitudinale SAW) | 16' – 60' (406–1524 mm) | 6–60 mm | Hoofdtransmissie met grote diameter, offshore, hogedruk |
| SSAW / HSAW (spiraalzaag) | 16' – 120' (406–3048 mm) | 6–25 mm | Watertransmissie, gas onder lagere druk, structurele behuizing |
Voor de meeste X70-hoofdlijnprojecten met hoge druk (bedrijfsdruk > 8 MPa, diameter ≥ 24') is LSAW de dominante productiekeuze . Het JCOE/UOE-plaatbuigproces biedt strakke maatvoering, naadlassen over de volledige lengte en de mogelijkheid om dikwandige buizen te produceren die SSAW bij deze drukklasse niet kan evenaren.
Gerelateerd lezen: LSAW versus naadloos voor X70-projecten met grote diameter → | LSAW versus SSAW: wat is beter voor hogedruklijnen? → | LSAW JCOE versus spiraalvormige buis voor onderzeese stijgbuizen →
| Buitendiameter (inch) | Buitendiameter (mm) | Typisch gewichtsbereik (mm) | Algemeen proces |
|---|---|---|---|
| 4' – 16' | 114,3 – 406,4 | 6,0 – 19,1 | Naadloos / ERW |
| 18' – 24' | 457,2 – 609,6 | 8,0 – 25,4 | Naadloos / LSAW |
| 26' – 36' | 660,4 – 914,4 | 9,5 – 38,1 | LSAW |
| 38' – 48' | 965,2 – 1219,2 | 12,7 – 50,8 | LSAW / SSAW |
| 50' – 60' | 1270 – 1524 | 14,3 – 60,0 | LSAW |
Wanddiktes op maat die buiten de standaardschema's vallen, zijn op order-to-make-basis verkrijgbaar. Neem contact op met ZC voor freesschema's en minimale bestelhoeveelheden bij niet-standaardafmetingen.
De microgelegeerde TMCP-chemie van de X70 maakt het beter lasbaar dan Q&T-kwaliteiten bij vergelijkbare opbrengstniveaus, maar vereist strikte naleving van gekwalificeerde lasprocedures. Snelkoppelingen bij het voorverwarmen of de selectie van verbruiksartikelen zijn de meest voorkomende oorzaak van HAZ-scheuren en -verzachting bij X70-projecten.
| Parametervereiste | /richtlijn |
|---|---|
| Regerende standaard | API 1104 (veldomtreklassen); ASME IX (drukvat/faciliteitsleidingen) |
| Temperatuur voorverwarmen | Typisch 50–100°C; verhogen tot 100–150°C voor WT > 25,4 mm of in koude omgevingsomstandigheden (<5°C) |
| Waterstof controle | Waterstofarme elektroden verplicht (diffundeerbare H₂ ≤ 5 ml/100 g lasmetaal). Bak en bewaar elektroden volgens de instructies van de fabrikant. |
| Bereik warmte-inbreng | 1,0 – 3,5 kJ/mm voor TMCP-kwaliteiten. Overmatige warmte-inbreng verslechtert de HAZ-taaiheid door de vorming van grove korrelzones. |
| Interpasstemperatuur (max) | 250°C. Als dit wordt overschreden, wordt de TMCP-microstructuur te hoog en kan HAZ-verzachting onder de SMYS veroorzaken. |
| PWHT | Niet vereist voor standaard WT TMCP-kwaliteiten. Vereist voor WT > 38 mm of per projectspecificatie. Raadpleeg de fabriek voor de impact van PWHT op de mechanische eigenschappen van TMCP. |
| WPS-herkwalificatietrigger | Wijzigingen in de pijpfabrikant, warmte of batch vereisen herkwalificatie van WPS volgens API 1104 §5. |
Verder lezen: X70-leidingbuis: problemen met scheuren in omtreklassen en verzachting van HAZ → | Ovaliteit en Hi-Lo-toleranties van buizen bij omtreklassen met grote diameter →
Standaard API 5L X70 PSL2 is niet geschikt voor pijpleidingen die natte H₂S vervoeren; de hoge sterkte en microgelegeerde chemie creëren gevoeligheid voor sulfidespanningsscheuren (SSC) en waterstofgeïnduceerde scheuren (HIC). Voor zure service zijn de speciale bijlage H-kwaliteiten vereist: X70QS (geblust en getemperd) of X70MS (thermomechanisch gevormd).
| Vereistedetail | |
|---|---|
| Maximale hardheid | 250 HV10 (22 HRC) — pijplichaam, las, HAZ |
| HIC-test | NACE TM0284 — CLR ≤ 15%, CTR ≤ 5%, CSR ≤ 2% (Oplossing A, tenzij project anders specificeert) |
| SSC-test | NACE TM0177 Methode A — geen scheurvorming bij 72% SMYS in NACE-oplossing A |
| Koolstof-equivalent | Strengere CE IIW- en Pcm-limieten versus standaard PSL2 – overeengekomen in de bestelfase |
| Zwavelgehalte | Typisch ≤ 0,003% (vs. 0,015% voor standaard PSL2) — vereist voor lage HIC-gevoeligheid |
| Toepasselijke referentienorm | API 5L Bijlage H + NACE MR0175 / ISO 15156-2 |
Verwant: API 5L X70 PSL2 voor zure service: NACE MR0175 technische diepgaande duik → | API 5CT versus NACE MR0175: Hardheidsvereisten voor behuizing uitgelegd →
X70 is de beste keuze overal waar projecten een hoge werkdruk, grote diameter of agressieve omgevingen vereisen - en waar X65 oneconomisch dikke muren zou vereisen.
| Toepassing | Typische OD × WT | -kwaliteit | Waarom X70? |
|---|---|---|---|
| Gastransmissie over lange afstanden | 36'–48' × 14–22 mm | X70M PSL2 | Muurbesparingen versus X65; bewezen MAOP > 10 MPa-prestaties |
| Offshore diepwaterstroomlijnen | 8'–24' × 20–40 mm | X70Q PSL2 + Bijlage J | Hoge externe druk, CVN-vereisten bij lage temperatuur |
| Zuur gas verzamelen | 6'–16' × 9,5–19 mm | X70QS/MS PSL2 | H₂S-bestendigheid + hoge drukbestendigheid |
| Olie-exportpijpleidingen over het hele land | 24'–36' × 12–19 mm | X70M PSL2 | Optimale leidinggewicht-drukwaarde; Afrikaanse infrastructuurstandaard |
| Transmissie van waterstofmengsels | 24'–48' × 14–25 mm | X70M PSL2 + project-SR | Hoge cyclische vermoeidheidsweerstand; breuktaaiheid voor het beheer van H₂-verbrossing |
| Arctische / permafrostpijpleidingen | 30'–48' × 16–28 mm | X70Q PSL2 (−40°C CVN) | Hoge breuktaaiheid bij lage temperatuur; op spanning gebaseerde ontwerpcompatibiliteit |
Zie ook: X70 versus X65: lasbaarheid en kostenrealiteit → | X70 versus X80 lijnpijp: welke kwaliteit moet u kiezen? →
Voor toepassingen in waterstofpijpleidingen: Stalen buizen voor waterstofpijpleidingen: kwaliteiten en lasgids →
Voor offshore gelaste pijpspecificaties: Offshore versus onshore gelaste buizen: waarom LSAW de standaard is voor maritieme omgevingen →
Voor coatingselectie op X70-projecten: 3LPE versus FBE versus 3LPP: hoe u de juiste buiscoating kiest → | 3LPE Coating Standaard DIN 30670 →
API 5L X70 (ISO 3183 L485) is een hoogwaardige koolstof-mangaan lijnleiding met een minimale vloeigrens van 485 MPa (70.300 psi). Het wordt geproduceerd in naadloze en gelaste vormen (ERW, LSAW, SSAW) volgens twee productspecificatieniveaus – PSL1 en PSL2 – en is wereldwijd de dominante kwaliteit voor hogedrukolie- en gastransmissiepijpleidingen met een grote diameter.
PSL2 stelt aanzienlijk strengere eisen: verplichte CVN-impacttesten op buislichaam, las en HAZ; DWTT-testen voor pijp ≥ 508 mm buitendiameter; een maximale vloei-trekverhouding van 0,93; strengere koolstofequivalentlimieten; nauwere maattoleranties; en volledige traceerbaarheid van warmte en leidingen. PSL2 is ook de voorwaarde voor zure service (bijlage H) en offshore (bijlage J) kwaliteiten. PSL1 is alleen acceptabel voor niet-zure onshore-toepassingen met lage gevolgen.
Deze achtervoegsels geven de leveringstoestand aan. M = thermomechanisch gecontroleerd proces (TMCP); Q = afgeschrikt en getemperd; QS = geblust en getemperd voor zure service (bijlage H); MS = thermomechanisch gevormd voor zure bediening. Voor standaard hoofdlijnprojecten is X70M de meest voorkomende. Voor dikwandige of zure toepassingen specificeert u respectievelijk X70Q of X70QS/X70MS.
Standaard X70 PSL1 en PSL2 zijn niet geschikt voor natte H₂S-service. Voor zure toepassingen zijn de speciale Annex H-klassen X70QS of X70MS vereist, die een maximale hardheid van 250 HV10 opleggen voor het leidinglichaam, de las en de HAZ, samen met verplichte HIC-tests (NACE TM0284) en SSC-tests (NACE TM0177). Het zwavelgehalte is doorgaans beperkt tot ≤ 0,003% versus de standaard PSL2-limiet van 0,015%.
Voor veldomtreklassen geldt API 1104. X70 vereist een gekwalificeerde WPS met behulp van elektroden met een laag waterstofgehalte (≤ 5 ml/100 g diffundeerbare H₂), voorverwarmen tot 50–100 °C (hoger voor dikke muren of bij koud weer) en gecontroleerde warmte-inbreng om verzachting van de HAZ te voorkomen. De interpasstemperatuur mag niet hoger zijn dan 250°C. PWHT is niet vereist voor TMCP-buizen met een standaardgewicht, maar moet worden geëvalueerd voor wanddiktes boven 38 mm.
Het ISO 3183-equivalent is L485. Andere equivalenten zijn EN 10208-2 klasse L485MB (Europese norm) en CSA Z245.1 klasse 485 (Canadees). Ze specificeren allemaal dezelfde minimale vloeigrens van 485 MPa, maar kunnen kleine verschillen in aanvullende testvereisten met zich meebrengen. Bevestig de gelijkwaardigheid met de fabriek voordat u vervangt onder een projectspecificatie die specifiek naar één standaard verwijst.
ZC Steel Pipe produceert en exporteert API 5L X70-leidingbuizen in naadloze en gelaste vorm - ERW, LSAW en SSAW - naar PSL1 en PSL2, inclusief zure service Annex H-kwaliteiten. We beschikken over een API 5L-fabriekscertificering en leveren projecten in Afrika, het Midden-Oosten en Zuid-Amerika met volledige MTR-traceerbaarheid en inspectie door derden.
Verkrijgbaar met FBE-, 3LPE- of 3LPP-anticorrosiecoating volgens ISO 21809 / DIN 30670. Aangepaste buitendiameter, wanddikte en lengte op bestelling.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813