Visningar: 0 Författare: Webbplatsredaktör Publiceringstid: 2026-03-12 Ursprung: Plats
API 5L X70 – även betecknad L485 enligt ISO 3183 – är arbetshästkvaliteten för högtrycksledningar för långdistanstransmission. Med en lägsta sträckgräns på 485 MPa (70 300 psi) sitter den i den övre änden av den vanliga API 5L-stegen, vilket möjliggör tunnare väggar och lättare rörvikter för samma driftstryck jämfört med X65 eller X60 - en avgörande fördel för längdåkningsprojekt med stor diameter, där ståltonnage är en primär kostnadsfaktor.
ZC Steel Pipe tillverkar och exporterar API 5L X70 linjerör i sömlösa och svetsade former (ERW, LSAW, SSAW) till PSL1 och PSL2, inklusive sur service-kvaliteterna X70QS och X70MS. Våra interna kvalitetskontroller och API 5L fabrikscertifiering stödjer projektspecifikationer i Afrika, Mellanöstern och Sydamerika. Den här guiden täcker allt inköpsingenjörer behöver för att specificera och köpa X70 korrekt.
Vad är API 5L X70?
Betyg & leveransvillkor
PSL1 vs PSL2 — Vad förändras?
Kemiska och mekaniska egenskaper
Tillverkningstyper och storleksintervall
Svetsning & Fälttillverkning
Sur Service: X70QS & X70MS
Applikationer & projektexempel
FAQ
API 5L X70 är ett kol-mangan höghållfast låglegerat (HSLA) linjerör som definieras i API-specifikation 5L / ISO 3183. Beteckningen 'X70' betyder att röret har en minsta specificerad sträckgräns (SMYS) på 70 000 psi (483 MPa) — avrundat till 485 MPa-designen L485.
X70 sitter mellan X65 och X80 på API 5L-stegen. Dess kombination av hög hållfasthet, god seghet vid låg temperatur och etablerade svetsprocedurer har gjort den till det dominerande valet för:
Långväga högtrycksgasöverföring (MAOP > 10 MPa)
Huvudledningsrör med stor diameter (≥ 24' OD)
Offshore djupvattenflödesledningar och stigare
Arktiska och högkonsekvensområdesrörledningar som kräver PSL2 + CVN-testning
De nuvarande X70-stålen är mikrolegerade kol-manganstål . Niob (Nb), vanadin (V) och titan (Ti) är de huvudsakliga mikrolegeringselementen, med en total mikrolegeringshalt som inte överstiger 0,15 %. Den resulterande nålformade ferrit- och bainitmikrostrukturen ger en balans mellan styrka, seghet och svetsbarhet som konventionella kol-manganstål inte kan matcha vid denna avkastningsnivå.
Se även: Vad är skillnaden mellan rör och linjerör? →
API 5L X70 är inte en enda produkt – den omfattar flera underklasser som definieras av deras leveransvillkor (värmebehandling/valsning) och produktspecifikationsnivå . Det är viktigt att förstå dessa skillnader innan du utfärdar en inköpsorder.
Produktspecifikationsnivån är ett av de mest följdriktiga valen i alla ledningsbeställningar. För X70 är PSL2 nästan universellt specificerad för större överföringsprojekt. Här är en direkt jämförelse av de viktigaste skillnaderna:
| Krav | X70 PSL1 | X70 PSL2 |
|---|---|---|
| Kolekvivalent (CE IIW ) | Ej specificerat | Max 0,43 (sömsvets) / 0,42 (rörkropp) |
| CVN-påverkanstestning | Inte obligatoriskt | Obligatorisk (kropp + svets + HAZ för svetsade rör) |
| DWTT (drop weight tear test) | Krävs inte | Krävs för rördiameter ≥ 508 mm (20') |
| Utbyte/dragförhållande | Inte begränsat | Max 0,93 |
| Måtttoleranser | Standard | Snävare — t.ex. OD-tolerans ±0,75 % vs ±1,0 % |
| Svetssöm NDE | Grundläggande UT eller RT | 100 % UT/RT + lamineringsskanning på platta/spole |
| Spårbarhet | Värmenummer | Full värme + spårbarhet av rörnummer |
| Sur servicealternativ | Ej tillgängligt | X70QS / X70MS (bilaga H) |
| Offshore-alternativ | Ej tillgängligt | Bilaga J kompletterande krav |
För ytterligare läsning om PSL-krav: PSL1 vs PSL2 kemisk sammansättning och mekaniska egenskaper → och API 5L PSL1 vs PSL2 Seamless Pipe: Jämförda tekniska krav →
| Element | X70 PSL1 Sömlös (max %) | X70 PSL1 Svetsad (max %) | X70 PSL2 Sömlös (max %) | X70 PSL2 Svetsad (max %) |
|---|---|---|---|---|
| Kol (C) | 0.28 | 0.26 | 0.18 | 0.18 |
| Mangan (Mn) | 1.40 | 1.40 | 1.85 | 1.85 |
| Fosfor (P) | 0.030 | 0.030 | 0.025 | 0.025 |
| Svavel (S) | 0.030 | 0.030 | 0.015 | 0.015 |
| Kisel (Si) | 0.45 | 0.45 | 0.45 | 0.45 |
| Nb + V + Ti (totalt mikrolegering) | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 |
| CE IIW | — | — | 0,43 max | 0,43 max |
| Pcm | — | — | 0,25 max | 0,25 max |
| Egenskap | X70 PSL1 | X70 PSL2 | X70QS/MS (sur, PSL2) |
|---|---|---|---|
| Min sträckgräns (SMYS) | 485 MPa / 70 300 psi | 485 MPa / 70 300 psi | 485 MPa / 70 300 psi |
| Max sträckgräns | 635 MPa / 92 100 psi | 635 MPa / 92 100 psi | 635 MPa / 92 100 psi |
| Min draghållfasthet (SMTS) | 570 MPa / 82 700 psi | 570 MPa / 82 700 psi | 570 MPa / 82 700 psi |
| Utbyte/drag-förhållande (max) | Inte begränsat | 0.93 | 0.93 |
| Min förlängning (Af, 50 mm GL) | Se API 5L Tabell 7 | Se API 5L Tabell 7 | Se API 5L Tabell 7 |
| Hårdhet (max) | Ej specificerat | Ej specificerat | 250 HV10 / 22 HRC |
| CVN slagtesttemperatur | Inte obligatoriskt | 0°C standard; lägre per bilaga J för offshore | 0°C minimum; projektspecifik lägre temp |
| DWTT-skjuvarea (OD ≥ 508 mm) | — | ≥ 85 % vid -15°C | ≥ 85 % vid -15°C |
| Process | OD Range | Väggtjocklek | Bäst för |
|---|---|---|---|
| Seamless (SMLS) | ½' – 24' (upp till 610 mm) | Upp till ~65 mm | Högtrycks liten borrning, offshore laterals, kritisk service |
| ERW (Electric Resistance Welded) | 2' – 24' (upp till 610 mm) | Upp till ~19 mm | Samlingslinjer, lägre tryckfördelning, kostnadskänsliga applikationer |
| LSAW / DSAW (longitudinell SAW) | 16' – 60' (406–1524 mm) | 6–60 mm | Huvudledningstransmission med stor diameter, offshore, högtryck |
| SSAW / HSAW (Spiral SAW) | 16' – 120' (406–3048 mm) | 6–25 mm | Vattenöverföring, lågtrycksgas, konstruktionshölje |
För de flesta högtrycksprojekt med X70 huvudlinje (driftstryck > 8 MPa, diameter ≥ 24'), är LSAW det dominerande tillverkningsvalet . JCOE/UOE-plåtböjningsprocessen ger tät dimensionskontroll, fullängdssvetssvets UT och förmågan att producera tungväggiga rör som SSAW inte kan matcha vid denna tryckklass.
Relaterad läsning: LSAW vs Seamless för X70-projekt med stor diameter → | LSAW vs SSAW: Vilket är bättre för högtrycksledningar? → | LSAW JCOE vs spiralrör för undervattens stigare →
| OD (tum) | OD (mm) | Typiskt WT-intervall (mm) | Vanlig process |
|---|---|---|---|
| 4' – 16' | 114,3 – 406,4 | 6.0 – 19.1 | Seamless / ERW |
| 18' – 24' | 457,2 – 609,6 | 8.0 – 25.4 | Seamless / LSAW |
| 26' – 36' | 660,4 – 914,4 | 9,5 – 38,1 | LSAW |
| 38' – 48' | 965,2 – 1219,2 | 12,7 – 50,8 | LSAW / SSAW |
| 50' – 60' | 1270 – 1524 | 14,3 – 60,0 | LSAW |
Anpassade väggtjocklekar utanför standardscheman är tillgängliga på order-to-make-basis. Kontakta ZC för fabriksscheman och minsta beställningskvantitet på icke-standardiserade dimensioner.
X70:s mikrolegerade TMCP-kemi gör den mer svetsbar än Q&T-kvaliteter vid jämförbara utbytesnivåer — men det kräver strikt efterlevnad av kvalificerade svetsprocedurer. Genvägar i förvärmning eller val av förbrukningsmaterial är den vanligaste orsaken till att HAZ spricker och mjuknar i X70-projekt.
| Parameterkrav | / vägledning |
|---|---|
| Styrande standard | API 1104 (fältomkretssvetsar); ASME IX (tryckkärl/anläggningsrör) |
| Förvärm temperatur | Typiskt 50–100°C; öka till 100–150°C för WT > 25,4 mm eller i kalla omgivningsförhållanden (<5°C) |
| Vätgaskontroll | Elektroder med låg vätehalt obligatoriska (diffunderbar H₂ ≤ 5 ml/100g svetsmetall). Baka och förvara elektroder enligt tillverkarens instruktioner. |
| Värmeinmatningsområde | 1,0 – 3,5 kJ/mm för TMCP-kvaliteter. Överdriven värmetillförsel försämrar HAZ-segheten genom bildning av grovkorniga zoner. |
| Interpass temperatur (max) | 250°C. Att överskrida detta övertemprar TMCP-mikrostrukturen och kan orsaka HAZ-mjukning under SMYS. |
| PWHT | Krävs inte för standard WT TMCP-kvaliteter. Krävs för WT > 38 mm eller enligt projektspecifikation. Rådfråga bruket för PWHT-påverkan på TMCP:s mekaniska egenskaper. |
| WPS-omkvalificeringsutlösare | Ändring av rörtillverkare, värme eller batch kräver WPS-omkvalificering enligt API 1104 §5. |
Mer läsning: X70 Line Pipe: Felsökning av omkretssvetssprickor och HAZ-mjukning → | Pipe Ovality & Hi-Lo-toleranser i svetsar med stor diameter →
Standard API 5L X70 PSL2 är inte lämplig för rörledningar som bär våt H₂S - den höga hållfastheten och mikrolegerade kemin skapar känslighet för sulfidspänningssprickning (SSC) och väte-inducerad sprickbildning (HIC). Sur service kräver de dedikerade Annex H-kvaliteterna: X70QS (härdad och härdad) eller X70MS (termomekanisk formad).
| Kravdetaljer | |
|---|---|
| Maximal hårdhet | 250 HV10 (22 HRC) — rörkropp, svets, HAZ |
| HIC-test | NACE TM0284 — CLR ≤ 15 %, CTR ≤ 5 %, CSR ≤ 2 % (Lösning A, om inte annat anges i projektet) |
| SSC test | NACE TM0177 Metod A — ingen sprickbildning vid 72 % SMYS i NACE Solution A |
| Kolmotsvarighet | Skärpta CE IIW- och Pcm-gränser jämfört med standard PSL2 — överenskom vid beställningsstadiet |
| Svavelhalt | Vanligtvis ≤ 0,003 % (mot 0,015 % för standard PSL2) – krävs för låg HIC-känslighet |
| Styrande referensstandard | API 5L bilaga H + NACE MR0175 / ISO 15156-2 |
Släkt: API 5L X70 PSL2 för Sour Service: NACE MR0175 Technical Deep Dive → | API 5CT vs NACE MR0175: Hårdhetskrav för hölje förklaras →
X70 är det bästa valet överallt där projekt kräver högt driftstryck, stor diameter eller aggressiva miljöer – och där X65 skulle kräva oekonomiskt tjocka väggar.
| Användning | Typisk OD × WT | Grade | Varför X70? |
|---|---|---|---|
| Långväga gasöverföring | 36'–48' × 14–22 mm | X70M PSL2 | Väggbesparingar vs X65; beprövad MAOP > 10 MPa prestanda |
| Offshore djupvattenflödesledningar | 8'–24' × 20–40 mm | X70Q PSL2 + Annex J | Högt externt tryck, lågtemperatur CVN-krav |
| Ansamling av sur gas | 6'–16' × 9,5–19 mm | X70QS/MS PSL2 | H₂S-resistans + högtrycksklassning |
| Rörledningar för oljeexport över landet | 24'–36' × 12–19 mm | X70M PSL2 | Optimal värdering av rörets vikt-till-tryck; Afrikas infrastrukturstandard |
| Vätgasblandningstransmission | 24'–48' × 14–25 mm | X70M PSL2 + projekt SR | Högcykelutmattningsmotstånd; brottseghet för H₂-försprödningshantering |
| Arktiska / permafrost rörledningar | 30'–48' × 16–28 mm | X70Q PSL2 (−40°C CVN) | Hög brottseghet vid låg temperatur; stambaserad designkompatibilitet |
Se även: X70 vs X65: Svetsbarhet och kostnadsverklighet → | X70 vs X80 Line Pipe: Vilken kvalitet ska man välja? →
För tillämpningar för vätgasledningar: Stålrör för vätgasrörledningar: Kvalitets- och svetsguide →
För offshore svetsade rörspecifikationer: Offshore vs onshore Welded Pipe: Varför LSAW är standarden för marina miljöer →
För val av beläggning på X70-projekt: 3LPE vs FBE vs 3LPP: Hur man väljer rätt rörbeläggning → | 3LPE Beläggning Standard DIN 30670 →
API 5L X70 (ISO 3183 L485) är en höghållfast kol-mangan linjerörskvalitet med en lägsta sträckgräns på 485 MPa (70 300 psi). Den tillverkas i sömlösa och svetsade former (ERW, LSAW, SSAW) till två produktspecifikationsnivåer - PSL1 och PSL2 - och är den dominerande kvaliteten för olje- och gastransmissionsrörledningar med stor diameter och högt tryck över hela världen.
PSL2 ställer betydligt hårdare krav: obligatorisk CVN-slagprovning på rörkropp, svets och HAZ; DWTT-testning för rör ≥ 508 mm OD; ett maximalt utbyte-till-dragförhållande på 0,93; strängare kolekvivalentgränser; snävare dimensionella toleranser; och full värme- och rörspårbarhet. PSL2 är också förutsättningen för sur service (Annex H) och offshore (Annex J) kvaliteter. PSL1 är endast acceptabelt för lågkonsekvens, icke-sura onshore-applikationer.
Dessa suffix indikerar leveransvillkoret. M = termomekaniskt kontrollerad process (TMCP); Q = släckt och härdat; QS = släckt och härdat för sur service (bilaga H); MS = termomekanisk formad för sur service. För vanliga huvudprojekt är X70M det vanligaste. Ange X70Q respektive X70QS/X70MS för tjockväggiga eller sura tjänster.
Standard X70 PSL1 och PSL2 är inte lämpliga för våt H₂S-service. Sur service kräver de dedikerade Annex H-kvaliteterna X70QS eller X70MS, som kräver en maximal hårdhet på 250 HV10 över rörkroppen, svetsen och HAZ, tillsammans med obligatorisk HIC-testning (NACE TM0284) och SSC-testning (NACE TM0177). Svavelhalten är vanligtvis begränsad till ≤ 0,003 % jämfört med standard PSL2-gränsen på 0,015 %.
Fältomkretssvetsning regleras av API 1104. X70 kräver en kvalificerad WPS som använder elektroder med låg vätehalt (≤ 5 ml/100g diffuserbar H₂), förvärmning på 50–100°C (högre för tjocka väggar eller kallt väder) och kontrollerad värmetillförsel för att undvika HAZ-mjukning. Interpasstemperaturen bör inte överstiga 250°C. PWHT krävs inte för TMCP-rör med standardvikt men bör utvärderas för väggtjocklekar över 38 mm.
Motsvarigheten till ISO 3183 är L485. Andra motsvarigheter är EN 10208-2 Grade L485MB (europeisk standard) och CSA Z245.1 Grade 485 (kanadensisk). Alla anger samma sträckgräns på minst 485 MPa men kan ha mindre skillnader i tilläggstestkrav. Bekräfta likvärdighet med bruket innan du ersätter under en projektspecifikation som refererar till en standard specifikt.
ZC Steel Pipe tillverkar och exporterar API 5L X70 linjerör i sömlös och svetsad form – ERW, LSAW och SSAW – till PSL1 och PSL2, inklusive sur service Annex H-kvaliteter. Vi håller API 5L-fabrikscertifiering och leveransprojekt i Afrika, Mellanöstern och Sydamerika med full MTR-spårbarhet och tredjepartsinspektion.
Finns med FBE, 3LPE eller 3LPP rostskyddsbeläggning enligt ISO 21809 / DIN 30670. Anpassad OD, väggtjocklek och längd på order-to-make-basis.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813