Προβολές: 0 Συγγραφέας: Επεξεργαστής ιστότοπου Ώρα δημοσίευσης: 2026-03-12 Προέλευση: Τοποθεσία
Το API 5L X70 — επίσης ονομαζόμενο L485 σύμφωνα με το ISO 3183 — είναι ο βαθμός εργασίας για αγωγούς μετάδοσης υψηλής πίεσης και μεγάλων αποστάσεων. Με ελάχιστη ισχύ διαρροής 485 MPa (70.300 psi) , βρίσκεται στο πάνω άκρο της κύριας κλίμακας API 5L, επιτρέποντας λεπτότερα τοιχώματα και ελαφρύτερα βάρη σωλήνων για την ίδια πίεση λειτουργίας σε σύγκριση με το X65 ή το X60 — ένα αποφασιστικό πλεονέκτημα σε έργα μεγάλης διαμέτρου, με μεγάλο κόστος οδήγησης χάλυβα.
Η ZC Steel Pipe κατασκευάζει και εξάγει σωλήνες γραμμής API 5L X70 σε ομοιόμορφες και συγκολλημένες μορφές (ERW, LSAW, SSAW) σε PSL1 και PSL2, συμπεριλαμβανομένων των κατηγοριών ξινής εξυπηρέτησης X70QS και X70MS. Οι εσωτερικοί μας έλεγχοι ποιότητας και η πιστοποίηση μύλου API 5L υποστηρίζουν τις προδιαγραφές του έργου σε όλη την Αφρική, τη Μέση Ανατολή και τη Νότια Αμερική. Αυτός ο οδηγός καλύπτει όλα όσα πρέπει να καθορίσουν οι μηχανικοί προμηθειών και να προμηθεύονται σωστά το X70.
Τι είναι το API 5L X70;
Βαθμοί & Όροι Παράδοσης
PSL1 vs PSL2 — Τι αλλάζει;
Χημικές & Μηχανικές Ιδιότητες
Τύποι Κατασκευής & Εύρος Μεγεθών
Συγκόλληση & Κατασκευή Πεδίου
Sour Service: X70QS & X70MS
Εφαρμογές & Παραδείγματα Έργων
FAQ
Ο API 5L X70 είναι μια κατηγορία σωλήνων υψηλής αντοχής χαμηλού κράματος (HSLA) άνθρακα-μαγγανίου που ορίζεται στην Προδιαγραφή API 5L / ISO 3183. Η ονομασία 'X70' σημαίνει ότι ο σωλήνας έχει μια ελάχιστη καθορισμένη αντοχή διαρροής (SMYS) 70.000 psi (483 MPa) L485. στρογγυλή σχεδίαση MPa στα 483
Το X70 βρίσκεται μεταξύ X65 και X80 στη σκάλα ποιότητας API 5L. Ο συνδυασμός υψηλής αντοχής, καλής ανθεκτικότητας σε χαμηλές θερμοκρασίες και καθιερωμένων διαδικασιών συγκόλλησης το έχει καταστήσει την κυρίαρχη επιλογή για:
Μετάδοση αερίου υψηλής πίεσης σε μεγάλες αποστάσεις (MAOP > 10 MPa)
Σωλήνας κεντρικής γραμμής μεγάλης διαμέτρου (≥ 24' OD)
Υπεράκτιες ροές βαθέων υδάτων και ανυψωτές
Αρκτικοί αγωγοί και αγωγοί περιοχής υψηλών συνεπειών που απαιτούν δοκιμή PSL2 + CVN
Οι σημερινοί χάλυβες X70 είναι χάλυβες με μικροκράμα άνθρακα-μαγγανίου . Το νιόβιο (Nb), το βανάδιο (V) και το τιτάνιο (Ti) είναι τα κύρια στοιχεία μικροκράματος, με συνολική περιεκτικότητα σε μικροκράμα που δεν υπερβαίνει το 0,15%. Η προκύπτουσα βελονοειδής μικροδομή φερρίτη και μπαινίτη παρέχει μια ισορροπία αντοχής, σκληρότητας και συγκολλησιμότητας που οι συμβατικοί χάλυβες άνθρακα-μαγγανίου δεν μπορούν να ταιριάξουν σε αυτό το επίπεδο απόδοσης.
Δείτε επίσης: Ποια είναι η διαφορά μεταξύ του σωλήνα και του σωλήνα γραμμής; →
Το API 5L X70 δεν είναι ένα ενιαίο προϊόν — περιλαμβάνει πολλές υποκατηγορίες που ορίζονται από την κατάσταση παράδοσης (θερμική επεξεργασία / πρακτική κύλισης) και το επίπεδο προδιαγραφών του προϊόντος . Η κατανόηση αυτών των διακρίσεων είναι κρίσιμης σημασίας πριν από την έκδοση εντολής αγοράς.
Το επίπεδο προδιαγραφών προϊόντος είναι μια από τις πιο σημαντικές επιλογές σε οποιαδήποτε παραγγελία σωλήνων γραμμής. Για το X70, το PSL2 καθορίζεται σχεδόν παγκοσμίως σε μεγάλα έργα μετάδοσης. Ακολουθεί μια άμεση σύγκριση των βασικών διαφορών:
| Απαίτηση | X70 PSL1 | X70 PSL2 |
|---|---|---|
| Ισοδύναμο άνθρακα (CE IIW ) | Δεν διευκρινίζεται | Μέγιστο 0,43 (συγκόλληση ραφής) / 0,42 (σώμα σωλήνα) |
| Δοκιμή πρόσκρουσης CVN | Όχι υποχρεωτικό | Υποχρεωτικό (σώμα + συγκόλληση + HAZ για συγκολλημένο σωλήνα) |
| DWTT (Drop Wear Tear Tear Test) | Δεν απαιτείται | Απαιτείται για OD σωλήνα ≥ 508 mm (20') |
| Αναλογία απόδοσης / εφελκυσμού | Δεν περιορίζεται | Μέγιστο 0,93 |
| Ανοχές διαστάσεων | Πρότυπο | Πιο αυστηρή — π.χ. ανοχή OD ±0,75% έναντι ±1,0% |
| Ραφή συγκόλλησης NDE | Βασικό UT ή RT | 100% UT/RT + σάρωση πλαστικοποίησης σε πλάκα/πηνίο |
| Ιχνηλασιμότητα | Αριθμός θερμότητας | Πλήρης θερμότητα + ιχνηλασιμότητα αριθμού σωλήνα |
| Επιλογή ξινής υπηρεσίας | Μη διαθέσιμο | X70QS / X70MS (Παράρτημα Η) |
| Offshore επιλογή | Μη διαθέσιμο | Παράρτημα Ι συμπληρωματικές απαιτήσεις |
Για περαιτέρω ανάγνωση σχετικά με τις απαιτήσεις PSL: PSL1 vs PSL2 Χημική σύνθεση και μηχανικές ιδιότητες → και API 5L PSL1 vs PSL2 Seamless Pipe: Σύγκριση Τεχνικών Απαιτήσεων →
| Στοιχείο | X70 PSL1 Χωρίς ραφή (μέγιστο %) | X70 PSL1 Συγκολλημένο (μέγιστο %) | X70 PSL2 Χωρίς ραφή (μέγιστο %) | X70 PSL2 Συγκολλημένο (μέγιστο %) |
|---|---|---|---|---|
| Άνθρακας (C) | 0.28 | 0.26 | 0.18 | 0.18 |
| Μαγγάνιο (Mn) | 1.40 | 1.40 | 1.85 | 1.85 |
| Φώσφορος (P) | 0.030 | 0.030 | 0.025 | 0.025 |
| Θείο (S) | 0.030 | 0.030 | 0.015 | 0.015 |
| Πυρίτιο (Si) | 0.45 | 0.45 | 0.45 | 0.45 |
| Nb + V + Ti (ολικό μικροκράμα) | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 |
| CE IIW | — | — | 0,43 μέγ | 0,43 μέγ |
| Pcm | — | — | 0,25 μέγ | 0,25 μέγ |
| Ιδιότητα | X70 PSL1 | X70 PSL2 | X70QS/MS (Ξινό, PSL2) |
|---|---|---|---|
| Ελάχιστη ισχύς διαρροής (SMYS) | 485 MPa / 70.300 psi | 485 MPa / 70.300 psi | 485 MPa / 70.300 psi |
| Μέγιστη αντοχή διαρροής | 635 MPa / 92.100 psi | 635 MPa / 92.100 psi | 635 MPa / 92.100 psi |
| Ελάχιστη αντοχή σε εφελκυσμό (SMTS) | 570 MPa / 82.700 psi | 570 MPa / 82.700 psi | 570 MPa / 82.700 psi |
| Λόγος απόδοσης/ελκυσμού (μέγ.) | Δεν περιορίζεται | 0.93 | 0.93 |
| Ελάχιστη επιμήκυνση (Af, 50 mm GL) | Δείτε τον Πίνακα 7 του API 5L | Δείτε τον Πίνακα 7 του API 5L | Δείτε τον Πίνακα 7 του API 5L |
| Σκληρότητα (μέγ.) | Δεν διευκρινίζεται | Δεν διευκρινίζεται | 250 HV10 / 22 HRC |
| Θερμοκρασία δοκιμής κρούσης CVN | Όχι υποχρεωτικό | Πρότυπο 0°C; χαμηλότερο ανά παράρτημα J για υπεράκτια | 0°C ελάχιστη; χαμηλότερη θερμοκρασία για συγκεκριμένο έργο |
| Περιοχή διάτμησης DWTT (OD ≥ 508 mm) | — | ≥ 85% στους -15°C | ≥ 85% στους -15°C |
| Πάχος | Διαδικασίας OD | τοιχώματος Εύρους | Το καλύτερο για |
|---|---|---|---|
| Χωρίς ραφή (SMLS) | ½' – 24' (έως 610 mm) | Έως ~65 mm | Μικρή οπή υψηλής πίεσης, υπεράκτιες πλευρές, κρίσιμη υπηρεσία |
| ERW (Συγκολλημένο με ηλεκτρική αντίσταση) | 2' – 24' (έως 610 χλστ.) | Έως ~19 mm | Γραμμές συγκέντρωσης, διανομή χαμηλότερης πίεσης, ευαίσθητες στο κόστος εφαρμογές |
| LSAW / DSAW (Διαμήκης SAW) | 16' – 60' (406–1524 χλστ.) | 6–60 mm | Μετάδοση κύριας γραμμής μεγάλης διαμέτρου, υπεράκτια, υψηλής πίεσης |
| SSAW / HSAW (Spiral SAW) | 16' – 120' (406–3048 mm) | 6–25 mm | Μετάδοση νερού, αέριο χαμηλότερης πίεσης, δομικό περίβλημα |
Για τα περισσότερα έργα κύριας γραμμής X70 υψηλής πίεσης (λειτουργική πίεση > 8 MPa, διάμετρος ≥ 24'), το LSAW είναι η κυρίαρχη επιλογή κατασκευής . Η διαδικασία κάμψης πλακών JCOE/UOE παρέχει αυστηρό έλεγχο διαστάσεων, συγκόλληση ραφής σε όλο το μήκος UT και τη δυνατότητα παραγωγής βαρέος τοίχου σε αυτόν τον σωλήνα πίεσης SSAW.
Σχετική ανάγνωση: LSAW vs Χωρίς ραφή για έργα X70 μεγάλης διαμέτρου → | LSAW εναντίον SSAW: Τι είναι καλύτερο για γραμμές υψηλής πίεσης; → | LSAW JCOE εναντίον Spiral Pipe for Subsea Risers →
| OD (ίντσες) | OD (mm) | Τυπικό εύρος WT (mm) | Κοινή διαδικασία |
|---|---|---|---|
| 4' – 16' | 114,3 – 406,4 | 6,0 – 19,1 | Άνευ ραφής / ERW |
| 18' – 24' | 457,2 – 609,6 | 8,0 – 25,4 | Άνευ ραφής / LSAW |
| 26' – 36' | 660,4 – 914,4 | 9,5 – 38,1 | LSAW |
| 38' – 48' | 965,2 – 1219,2 | 12,7 – 50,8 | LSAW / SSAW |
| 50' – 60' | 1270 – 1524 | 14,3 – 60,0 | LSAW |
Προσαρμοσμένα πάχη τοίχου εκτός των τυπικών χρονοδιαγραμμάτων είναι διαθέσιμα κατόπιν παραγγελίας. Επικοινωνήστε με την ZC για προγράμματα μύλου και ελάχιστες ποσότητες παραγγελίας σε μη τυποποιημένες διαστάσεις.
Η χημεία του μικροκράματος TMCP του X70 το καθιστά πιο συγκολλήσιμο από τους βαθμούς Q&T σε συγκρίσιμα επίπεδα απόδοσης — αλλά απαιτεί αυστηρή τήρηση των κατάλληλων διαδικασιών συγκόλλησης. Οι συντομεύσεις στην προθέρμανση ή στην επιλογή αναλώσιμων είναι η πιο κοινή αιτία ρωγμών και μαλακώματος HAZ σε έργα X70.
| Απαίτηση παραμέτρου | / Καθοδήγηση |
|---|---|
| Κυβερνητικό πρότυπο | API 1104 (συγκολλήσεις περιφέρειας πεδίου); ASME IX (δοχείο πίεσης/σωλήνες εγκατάστασης) |
| Θερμοκρασία προθέρμανσης | Τυπικά 50–100°C. αύξηση στους 100–150°C για WT > 25,4 mm ή σε ψυχρές συνθήκες περιβάλλοντος (<5°C) |
| Έλεγχος υδρογόνου | Υποχρεωτικά ηλεκτρόδια χαμηλής περιεκτικότητας σε υδρογόνο (διαχύσιμο H2 ≤ 5 ml/100 g μετάλλου συγκόλλησης). Ψήστε και αποθηκεύστε τα ηλεκτρόδια σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. |
| Εύρος εισόδου θερμότητας | 1,0 – 3,5 kJ/mm για ποιότητες TMCP. Η υπερβολική εισροή θερμότητας υποβαθμίζει την ανθεκτικότητα του HAZ μέσω του σχηματισμού ζώνης χονδροειδών κόκκων. |
| Θερμοκρασία ενδιάμεσης διέλευσης (μέγιστη) | 250°C. Η υπέρβαση αυτού υπερθερμαίνει τη μικροδομή TMCP και μπορεί να προκαλέσει μαλάκωμα HAZ κάτω από το SMYS. |
| PWHT | Δεν απαιτείται για τυπικούς βαθμούς WT TMCP. Απαιτείται για WT > 38 mm ή ανά προδιαγραφή έργου. Συμβουλευτείτε τον μύλο για την επίδραση PWHT στις μηχανικές ιδιότητες του TMCP. |
| Σκανδάλη επαναπροσδιορισμού WPS | Η αλλαγή στον κατασκευαστή σωλήνων, τη θέρμανση ή την παρτίδα απαιτεί εκ νέου πιστοποίηση WPS ανά API 1104 §5. |
Περαιτέρω ανάγνωση: Σωλήνα γραμμής X70: Αντιμετώπιση προβλημάτων Ρηγμάτωση συγκόλλησης περιφέρειας και μαλάκωμα HAZ → | Ovality σωλήνων & ανοχές Hi-Lo σε συγκολλήσεις μεγάλης διαμέτρου →
Το τυπικό API 5L X70 PSL2 δεν είναι κατάλληλο για αγωγούς που μεταφέρουν υγρό H2S — η υψηλή αντοχή και η μικροκράμα χημεία δημιουργούν ευαισθησία σε ρωγμές καταπόνησης σουλφιδίου (SSC) και πυρόλυση που προκαλείται από υδρογόνο (HIC). Το σέρβις απαιτεί τους αποκλειστικούς βαθμούς Παραρτήματος H: X70QS (σβησμένο και μετριασμένο) ή X70MS (θερμομηχανική διαμόρφωση).
| απαίτησης | Λεπτομέρεια |
|---|---|
| Μέγιστη σκληρότητα | 250 HV10 (22 HRC) — σώμα σωλήνα, συγκόλληση, HAZ |
| Δοκιμή HIC | NACE TM0284 — CLR ≤ 15%, CTR ≤ 5%, CSR ≤ 2% (Λύση A, εκτός εάν το έργο ορίζει διαφορετικά) |
| Δοκιμή SSC | NACE TM0177 Μέθοδος A — χωρίς ρωγμές στο 72% SMYS στη λύση NACE A |
| Ισοδύναμο άνθρακα | Αυστηρότερα IIW και Pcm έναντι του τυπικού PSL2 — συμφωνήθηκαν στο στάδιο της παραγγελίας όρια CE |
| Περιεκτικότητα σε θείο | Τυπικά ≤ 0,003% (έναντι 0,015% για το τυπικό PSL2) — απαιτείται για χαμηλή ευαισθησία HIC |
| Κυβερνητικό πρότυπο αναφοράς | API 5L Παράρτημα H + NACE MR0175 / ISO 15156-2 |
Συγγενεύων: API 5L X70 PSL2 for Sour Service: NACE MR0175 Technical Deep Dive → | API 5CT έναντι NACE MR0175: Επεξήγηση των απαιτήσεων σκληρότητας περιβλήματος →
Το X70 είναι ο βαθμός επιλογής όπου τα έργα χρειάζονται υψηλή πίεση λειτουργίας, μεγάλη διάμετρο ή επιθετικά περιβάλλοντα — και όπου το X65 θα απαιτούσε αντιοικονομικά χοντρούς τοίχους.
| Εφαρμογή | Τυπική OD × | Βαθμός WT | Γιατί X70; |
|---|---|---|---|
| Μεταφορά αερίου σε μεγάλες αποστάσεις | 36 '–48' × 14–22 mm | X70M PSL2 | Εξοικονόμηση τοίχου έναντι X65; αποδεδειγμένη απόδοση MAOP > 10 MPa |
| Υπεράκτιες γραμμές ροής βαθέων υδάτων | 8 '–24' × 20–40 mm | X70Q PSL2 + Παράρτημα J | Υψηλή εξωτερική πίεση, απαιτήσεις CVN χαμηλής θερμοκρασίας |
| Συγκέντρωση όξινου αερίου | 6 '–16' × 9,5–19 mm | X70QS/MS PSL2 | Αντίσταση H₂S + βαθμολογία υψηλής πίεσης |
| Διακρατικοί αγωγοί εξαγωγής πετρελαίου | 24 '–36' × 12–19 mm | X70M PSL2 | Βέλτιστη βαθμολογία βάρους προς πίεση σωλήνα. Πρότυπο υποδομής της Αφρικής |
| Μετάδοση μείγματος υδρογόνου | 24 '–48' × 14–25 mm | X70M PSL2 + έργο SR | Αντοχή στην κόπωση υψηλού κύκλου. ανθεκτικότητα σε θραύση για διαχείριση ευθραυστότητας H2 |
| Αγωγοί Αρκτικής / Μόνιμου Πάγου | 30 '–48' × 16–28 mm | X70Q PSL2 (−40°C CVN) | Υψηλή αντοχή σε θραύση σε χαμηλή θερμοκρασία. συμβατότητα σχεδιασμού με βάση το στέλεχος |
Δείτε επίσης: X70 vs X65: Weldability & Cost Realities → | X70 vs X80 Line Pipe: Ποιο βαθμό να επιλέξω; →
Για εφαρμογές αγωγών υδρογόνου: Χαλύβδινος σωλήνας για αγωγούς υδρογόνου: Οδηγός βαθμών και συγκόλλησης →
Για τις προδιαγραφές υπεράκτιων συγκολλημένων σωλήνων: Offshore vs Onshore Welded Pipe: Γιατί το LSAW είναι το πρότυπο για θαλάσσια περιβάλλοντα →
Για την επιλογή επικάλυψης σε έργα X70: 3LPE vs FBE vs 3LPP: Πώς να επιλέξετε τη σωστή επίστρωση σωλήνα → | Πρότυπο επίστρωσης 3LPE DIN 30670 →
Το API 5L X70 (ISO 3183 L485) είναι ένας υψηλής αντοχής σωλήνας σωλήνων άνθρακα-μαγγανίου με ελάχιστη αντοχή διαρροής 485 MPa (70.300 psi). Παράγεται σε ομοιόμορφες και συγκολλημένες μορφές (ERW, LSAW, SSAW) σε δύο επίπεδα προδιαγραφών προϊόντων — PSL1 και PSL2 — και είναι η κυρίαρχη ποιότητα για αγωγούς μεταφοράς πετρελαίου και φυσικού αερίου μεγάλης διαμέτρου και υψηλής πίεσης παγκοσμίως.
Το PSL2 επιβάλλει σημαντικά αυστηρότερες απαιτήσεις: υποχρεωτική δοκιμή πρόσκρουσης CVN στο σώμα του σωλήνα, τη συγκόλληση και το HAZ. Δοκιμή DWTT για σωλήνα ≥ 508 mm OD. μέγιστος λόγος απόδοσης προς εφελκυσμό 0,93. Αυστηρότερα όρια ισοδυνάμου άνθρακα· Πιο αυστηρές ανοχές διαστάσεων. και πλήρη ιχνηλασιμότητα θερμότητας και σωλήνων. Το PSL2 είναι επίσης το προαπαιτούμενο για τους βαθμούς ξινής εξυπηρέτησης (Παράρτημα Η) και υπεράκτιων (Παράρτημα J). Το PSL1 είναι αποδεκτό μόνο για χερσαίες εφαρμογές χαμηλών συνεπειών, μη ξινή.
Αυτά τα επιθέματα υποδεικνύουν την κατάσταση παράδοσης. M = θερμομηχανικά ελεγχόμενη διεργασία (TMCP); Q = σβησμένο και μετριασμένο. QS = σβησμένο και μετριασμένο για ξινό σερβίρισμα (Παράρτημα Η). MS = θερμομηχανικό διαμορφωμένο για ξινό σέρβις. Για τυπικά έργα κύριας γραμμής, το X70M είναι το πιο κοινό. Για εφαρμογές με χοντρό τοίχο ή ξινά, προσδιορίστε X70Q ή X70QS/X70MS αντίστοιχα.
Τα πρότυπα X70 PSL1 και PSL2 δεν είναι κατάλληλα για σέρβις υγρού H2S. Το σέρβις απαιτεί τους αποκλειστικούς βαθμούς Παραρτήματος H X70QS ή X70MS, οι οποίοι επιβάλλουν μέγιστη σκληρότητα 250 HV10 σε όλο το σώμα του σωλήνα, τη συγκόλληση και το HAZ, μαζί με υποχρεωτική δοκιμή HIC (NACE TM0284) και δοκιμή SSC (NACE TM0177). Η περιεκτικότητα σε θείο τυπικά περιορίζεται σε ≤ 0,003% έναντι του τυπικού ορίου PSL2 του 0,015%.
Η συγκόλληση περιφέρειας πεδίου διέπεται από το API 1104. Το X70 απαιτεί πιστοποιημένο WPS που χρησιμοποιεί ηλεκτρόδια χαμηλής περιεκτικότητας σε υδρογόνο (≤ 5 ml/100 g διαχύσιμο H2), προθέρμανση 50–100°C (υψηλότερη για παχύ τοίχωμα ή κρύο καιρό) και ελεγχόμενη εισαγωγή θερμότητας για την αποφυγή μαλάκυνσης HAZ. Η θερμοκρασία ενδιάμεσης διέλευσης δεν πρέπει να υπερβαίνει τους 250°C. Το PWHT δεν απαιτείται για σωλήνα TMCP τυπικού βάρους, αλλά θα πρέπει να αξιολογηθεί για πάχη τοιχωμάτων άνω των 38 mm.
Το ισοδύναμο ISO 3183 είναι L485. Άλλα ισοδύναμα είναι EN 10208-2 Grade L485MB (Ευρωπαϊκό πρότυπο) και CSA Z245.1 Grade 485 (καναδικό). Όλα καθορίζουν την ίδια ελάχιστη ισχύ διαρροής 485 MPa, αλλά ενδέχεται να φέρουν μικρές διαφορές στις απαιτήσεις συμπληρωματικών δοκιμών. Επιβεβαιώστε την ισοδυναμία με το μύλο προτού αντικαταστήσετε σύμφωνα με μια προδιαγραφή έργου που αναφέρεται συγκεκριμένα σε ένα πρότυπο.
Η ZC Steel Pipe κατασκευάζει και εξάγει σωλήνες γραμμής API 5L X70 σε απρόσκοπτη και συγκολλημένη μορφή — ERW, LSAW και SSAW — σε PSL1 και PSL2, συμπεριλαμβανομένων των βαθμών παραρτήματος H για όξινη υπηρεσία. Διατηρούμε έργα πιστοποίησης και προμήθειας μύλου API 5L σε όλη την Αφρική, τη Μέση Ανατολή και τη Νότια Αμερική με πλήρη ιχνηλασιμότητα MTR και επιθεώρηση από τρίτους.
Διατίθεται με αντιδιαβρωτική επίστρωση FBE, 3LPE ή 3LPP κατά ISO 21809 / DIN 30670. Προσαρμοσμένη OD, πάχος τοιχώματος και μήκος κατόπιν παραγγελίας.
Mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813