Zobrazení: 0 Autor: Editor webu Čas publikování: 2026-03-12 Původ: místo
API 5L X70 – také označovaný jako L485 podle ISO 3183 – je tahounem pro vysokotlaká, dálková přepravní potrubí. S minimální mezí kluzu 485 MPa (70 300 psi) je umístěn na horním konci běžného žebříku třídy API 5L, což umožňuje tenčí stěny a lehčí hmotnosti trubek při stejném provozním tlaku ve srovnání s X65 nebo X60 – rozhodující výhoda u velkoprůměrových projektů napříč zeměmi, kde je tonáž oceli primárním hnacím motorem nákladů.
Společnost ZC Steel Pipe vyrábí a vyváží potrubí API 5L X70 v bezešvých a svařovaných formách (ERW, LSAW, SSAW) do PSL1 a PSL2, včetně jakostí X70QS a X70MS pro kyselý provoz. Naše interní kontroly kvality a certifikace mlýnů API 5L podporují specifikace projektů v Africe, na Středním východě a v Jižní Americe. Tato příručka pokrývá vše, co technici nákupu potřebují ke správnému určení a zdroji X70.
Co je API 5L X70?
Třídy a dodací podmínky
PSL1 vs PSL2 – jaké změny?
Chemické a mechanické vlastnosti
Výrobní typy a rozsah velikostí
Svařování a výroba v terénu
Kyselá služba: X70QS & X70MS
Příklady aplikací a projektů
FAQ
API 5L X70 je uhlíkovo-manganová vysokopevnostní nízkolegovaná (HSLA) potrubní trubka definovaná ve specifikaci API 5L / ISO 3183. Označení 'X70' znamená, že trubka má minimální specifikovanou mez kluzu (SMYS) 70 000 psi (483 MPa) – zaokrouhleno na 4485 MPa.
X70 se nachází mezi X65 a X80 na žebříku třídy API 5L. Díky kombinaci vysoké pevnosti, dobré houževnatosti při nízkých teplotách a zavedených svařovacích postupů je dominantní volbou pro:
Dálkový vysokotlaký přenos plynu (MAOP > 10 MPa)
Hlavní potrubí o velkém průměru (≥ 24' vnější průměr)
Pobřežní hlubinné toky a stoupačky
Potrubí v arktické oblasti a oblasti s vysokým dopadem vyžadující testování PSL2 + CVN
Současné oceli X70 jsou mikrolegované uhlík-manganové oceli . Niob (Nb), vanad (V) a titan (Ti) jsou hlavními mikrolegovacími prvky s celkovým obsahem mikroslitin nepřesahujícím 0,15 %. Výsledná jehličkovitá feritová a bainitová mikrostruktura poskytuje rovnováhu pevnosti, houževnatosti a svařitelnosti, které se konvenční uhlík-manganové oceli na této úrovni průtažnosti nemohou rovnat.
Viz také: Jaký je rozdíl mezi potrubím a potrubím? →
API 5L X70 není jediný produkt – zahrnuje několik podtříd definovaných jejich dodacími podmínkami (tepelné zpracování / válcování) a úrovní specifikace produktu . Pochopení těchto rozdílů je zásadní před vystavením objednávky.
Úroveň specifikace produktu je jednou z nejdůležitějších možností v jakékoli objednávce potrubí. Pro X70 je PSL2 téměř univerzálně specifikováno na velkých přenosových projektech. Zde je přímé srovnání klíčových rozdílů:
| Požadavek | X70 PSL1 | X70 PSL2 |
|---|---|---|
| Uhlíkový ekvivalent (CE IIW ) | Neuvedeno | Maximálně 0,43 (ševový svar) / 0,42 (tělo trubky) |
| Testování dopadu CVN | Není povinné | Povinné (tělo + svar + HAZ pro svařované potrubí) |
| DWTT (test odtržení pádem váhy) | Není vyžadováno | Požadováno pro průměr trubky ≥ 508 mm (20') |
| Poměr kluzu/tahu | Bez omezení | Maximálně 0,93 |
| Rozměrové tolerance | Norma | Přísnější – např. tolerance vnějšího průměru ±0,75 % oproti ±1,0 % |
| Svar NDE | Základní UT nebo RT | 100% UT/RT + skenování laminace na desce/cívce |
| Sledovatelnost | Teplotní číslo | Plná sledovatelnost tepla + čísla potrubí |
| Možnost kyselého servisu | Není k dispozici | X70QS / X70MS (příloha H) |
| Možnost offshore | Není k dispozici | Doplňkové požadavky přílohy J |
Další informace o požadavcích PSL: PSL1 vs PSL2 Chemické složení a mechanické vlastnosti → a Bezešvá trubka API 5L PSL1 vs PSL2: Porovnání technických požadavků →
| Prvek | X70 PSL1 Bezešvý (max %) | X70 PSL1 Svařovaný (max %) | X70 PSL2 Bezešvý (max %) | X70 PSL2 Svařovaný (max %) |
|---|---|---|---|---|
| uhlík (C) | 0.28 | 0.26 | 0.18 | 0.18 |
| mangan (Mn) | 1.40 | 1.40 | 1.85 | 1.85 |
| fosfor (P) | 0.030 | 0.030 | 0.025 | 0.025 |
| síra (S) | 0.030 | 0.030 | 0.015 | 0.015 |
| křemík (Si) | 0.45 | 0.45 | 0.45 | 0.45 |
| Nb + V + Ti (mikroslitina celkem) | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 |
| CE IIW | — | — | max. 0,43 | max. 0,43 |
| PCm | — | — | 0,25 max | 0,25 max |
| Vlastnost | X70 PSL1 | X70 PSL2 | X70QS/MS (kyselý, PSL2) |
|---|---|---|---|
| Minimální mez kluzu (SMYS) | 485 MPa / 70 300 psi | 485 MPa / 70 300 psi | 485 MPa / 70 300 psi |
| Maximální mez kluzu | 635 MPa / 92 100 psi | 635 MPa / 92 100 psi | 635 MPa / 92 100 psi |
| Minimální pevnost v tahu (SMTS) | 570 MPa / 82 700 psi | 570 MPa / 82 700 psi | 570 MPa / 82 700 psi |
| Poměr kluzu/tahu (max) | Bez omezení | 0.93 | 0.93 |
| Minimální prodloužení (Af, 50 mm GL) | Viz tabulka API 5L 7 | Viz tabulka API 5L 7 | Viz tabulka API 5L 7 |
| Tvrdost (max) | Neuvedeno | Neuvedeno | 250 HV10 / 22 HRC |
| Teplota nárazové zkoušky CVN | Není povinné | 0 °C standard; nižší podle přílohy J pro offshore | 0°C minimum; nižší tepl |
| DWTT smyková plocha (OD ≥ 508 mm) | — | ≥ 85 % při -15 °C | ≥ 85 % při -15 °C |
| Zpracovat rozsah | OD | Tloušťka stěny | Nejlepší pro |
|---|---|---|---|
| Bezešvé (SMLS) | ½' – 24' (až 610 mm) | Až ~65 mm | Vysokotlaký malý vrt, boční strany na moři, kritický servis |
| ERW (elektricky odporově svařované) | 2' – 24' (až 610 mm) | Až ~19 mm | Sběrné linky, distribuce nižšího tlaku, aplikace citlivé na náklady |
| LSAW / DSAW (Longitudinal SAW) | 16' – 60' (406–1524 mm) | 6–60 mm | Velký průměr hlavního vedení, offshore, vysokotlaký |
| SSAW / HSAW (Spiral SAW) | 16' – 120' (406–3048 mm) | 6–25 mm | Vodní převod, nízkotlaký plyn, konstrukční plášť |
Pro většinu vysokotlakých projektů hlavní řady X70 (provozní tlak > 8 MPa, průměr ≥ 24') je LSAW dominantní výrobní volbou . Proces ohýbání desek JCOE/UOE poskytuje těsnou kontrolu rozměrů, UT švového svaru po celé délce a schopnost vyrábět tlustostěnnou trubku, které se SSAW v této tlakové třídě nemůže rovnat.
Související čtení: LSAW vs bezproblémové pro velkoprůměrové projekty X70 → | LSAW vs SSAW: Co je lepší pro vysokotlaká vedení? → | LSAW JCOE vs spirálová trubka pro podmořské stoupačky →
| OD (palce) | OD (mm) | Typický rozsah WT (mm) | Běžný proces |
|---|---|---|---|
| 4' – 16' | 114,3 – 406,4 | 6.0 – 19.1 | Bezešvé / ERW |
| 18' – 24' | 457,2 – 609,6 | 8.0 – 25.4 | Bezešvé / LSAW |
| 26' – 36' | 660,4 – 914,4 | 9,5 – 38,1 | LSAW |
| 38' – 48' | 965,2 – 1219,2 | 12.7 – 50.8 | LSAW / SSAW |
| 50' – 60' | 1270 – 1524 | 14,3 – 60,0 | LSAW |
Vlastní tloušťky stěn mimo standardní plány jsou k dispozici na základě objednávky. Kontaktujte ZC pro plány fréz a minimální objednací množství u nestandardních rozměrů.
Mikroslitina TMCP u X70 ji činí svařitelnější než jakosti Q&T při srovnatelných úrovních výtěžnosti – vyžaduje však přísné dodržování kvalifikovaných svařovacích postupů. Zkratky v předehřívání nebo výběru spotřebního materiálu jsou nejčastější příčinou praskání a měknutí HAZ na projektech X70.
| Parametr | Požadavek / Návod |
|---|---|
| Rozhodující standard | API 1104 (polní obvodové svary); ASME IX (tlaková nádoba/potrubí zařízení) |
| Teplota předehřátí | Typicky 50–100 °C; zvýšení na 100–150 °C pro WT > 25,4 mm nebo v podmínkách chladného prostředí (<5 °C) |
| Řízení vodíku | Povinné elektrody s nízkým obsahem vodíku (difuzní H₂ ≤ 5 ml/100 g svarového kovu). Pečte a skladujte elektrody podle pokynů výrobce. |
| Rozsah tepelného příkonu | 1,0 – 3,5 kJ/mm pro třídy TMCP. Nadměrný přívod tepla snižuje houževnatost HAZ tvorbou hrubozrnných zón. |
| Interpass teplota (max) | 250 °C. Překročení této hodnoty způsobí přehřátí mikrostruktury TMCP a může způsobit změkčení HAZ pod SMYS. |
| PWHT | Není vyžadováno pro standardní třídy WT TMCP. Požadováno pro WT > 38 mm nebo podle projektové specifikace. Konzultujte s mlýnem vliv PWHT na mechanické vlastnosti TMCP. |
| Spouštěč rekvalifikace WPS | Změna výrobce potrubí, tepla nebo šarže vyžaduje rekvalifikaci WPS podle API 1104 §5. |
Další čtení: X70 Line Pipe: Odstraňování problémů s praskáním obvodových svarů a změkčováním HAZ → | Ovalita potrubí a tolerance Hi-Lo ve svarech s velkým průměrem obvodu →
Standardní API 5L X70 PSL2 není vhodný pro potrubí přenášející mokrý H₂S – vysoká pevnost a mikrolegovaná chemie vytváří náchylnost k sulfidovému praskání napětím (SSC) a vodíkem indukovanému praskání (HIC). Kyselý provoz vyžaduje specializované třídy Annex H: X70QS (kalené a temperované) nebo X70MS (termomechanicky tvarované).
| požadavku | Detail |
|---|---|
| Maximální tvrdost | 250 HV10 (22 HRC) — tělo trubky, svar, HAZ |
| HIC test | NACE TM0284 — CLR ≤ 15 %, CTR ≤ 5 %, CSR ≤ 2 % (Řešení A, pokud projekt nestanoví jinak) |
| SSC test | NACE TM0177 Metoda A – žádné praskání při 72 % SMYS v NACE řešení A |
| Ekvivalent uhlíku | Přísnější limity CE IIW a Pcm oproti standardnímu PSL2 – dohodnuto ve fázi objednávky |
| Obsah síry | Typicky ≤ 0,003 % (vs. 0,015 % pro standardní PSL2) – potřebné pro nízkou citlivost HIC |
| Rozhodující referenční standard | API 5L příloha H + NACE MR0175 / ISO 15156-2 |
Související: API 5L X70 PSL2 pro Sour Service: NACE MR0175 Technical Deep Dive → | API 5CT vs NACE MR0175: Vysvětlení požadavků na tvrdost pláště →
X70 je volbou všude tam, kde projekty vyžadují vysoký provozní tlak, velký průměr nebo agresivní prostředí – a kde by X65 vyžadoval neekonomicky silné stěny.
| Aplikace | Typický vnější průměr × WT | Třída | Proč X70? |
|---|---|---|---|
| Přenos plynu na dlouhé vzdálenosti | 36'–48' × 14–22 mm | X70M PSL2 | Nástěnné úspory vs X65; osvědčený výkon MAOP > 10 MPa |
| Pobřežní hlubinné toky | 8'–24' × 20–40 mm | X70Q PSL2 + příloha J | Vysoký vnější tlak, nízkoteplotní CVN požadavky |
| Shromažďování kyselého plynu | 6'–16' × 9,5–19 mm | X70QS/MS PSL2 | Odolnost H₂S + vysoký tlak |
| Přespolní ropovody pro export ropy | 24'–36' × 12–19 mm | X70M PSL2 | Optimální poměr hmotnosti potrubí k tlaku; Africký standard infrastruktury |
| Přenos vodíkové směsi | 24'–48' × 14–25 mm | X70M PSL2 + projekt SR | Odolnost proti vysokocyklové únavě; lomová houževnatost pro řízení křehkosti H₂ |
| Arktida / permafrost potrubí | 30'–48' × 16–28 mm | X70Q PSL2 (–40 °C CVN) | Vysoká lomová houževnatost při nízké teplotě; kompatibilita designu založená na napětí |
Viz také: X70 vs X65: Svařitelnost a realita nákladů → | Potrubní potrubí X70 vs X80: Jakou třídu zvolit? →
Pro aplikace na vodíkovém potrubí: Ocelové trubky pro vodíkové potrubí: Průvodce třídami a svařováním →
Pro specifika svařovaných trubek na moři: Offshore vs Onshore Welded Pipe: Proč je LSAW standardem pro mořské prostředí →
Pro výběr povlaku na projektech X70: 3LPE vs FBE vs 3LPP: Jak vybrat správný povlak potrubí → | 3LPE nátěrová norma DIN 30670 →
API 5L X70 (ISO 3183 L485) je vysokopevnostní karbon-manganová potrubní třída s minimální mezí kluzu 485 MPa (70 300 psi). Vyrábí se v bezešvých a svařovaných formách (ERW, LSAW, SSAW) ve dvou úrovních produktových specifikací — PSL1 a PSL2 — a je celosvětově dominantní jakostí pro velkoprůměrové vysokotlaké ropovody a plynovody.
PSL2 klade výrazně přísnější požadavky: povinné zkoušky nárazem CVN na tělo trubky, svar a HAZ; DWTT testování pro potrubí ≥ 508 mm vnější průměr; maximální poměr kluzu k pevnosti v tahu 0,93; přísnější limity uhlíkového ekvivalentu; užší rozměrové tolerance; a plnou sledovatelnost tepla a potrubí. PSL2 je také nezbytným předpokladem pro třídy sour service (příloha H) a offshore (příloha J). PSL1 je přijatelný pouze pro nekyselé aplikace na pevnině s nízkými následky.
Tyto přípony označují dodací podmínky. M = termomechanicky řízený proces (TMCP); Q = kalené a temperované; QS = kalené a temperované pro kyselé provozy (příloha H); MS = termomechanický tvarovaný pro kyselou obsluhu. Pro standardní hlavní projekty je nejběžnější X70M. Pro silnostěnné aplikace nebo aplikace s kyselým provozem zadejte X70Q nebo X70QS/X70MS.
Standardní X70 PSL1 a PSL2 nejsou vhodné pro mokrý provoz H₂S. Kyselý provoz vyžaduje vyhrazené třídy X70QS nebo X70MS podle přílohy H, které ukládají maximální tvrdost 250 HV10 přes tělo trubky, svar a HAZ, spolu s povinným testováním HIC (NACE TM0284) a testováním SSC (NACE TM0177). Obsah síry je obvykle omezen na ≤ 0,003 % oproti standardnímu limitu PSL2 0,015 %.
Svařování obvodu pole se řídí API 1104. X70 vyžaduje kvalifikovanou WPS s použitím elektrod s nízkým obsahem vodíku (≤ 5 ml/100 g difuzní H₂), předehřev na 50–100 °C (vyšší pro silné stěny nebo chladné počasí) a řízený přívod tepla, aby se zabránilo měknutí HAZ. Interpass teplota by neměla překročit 250°C. PWHT není vyžadováno pro trubky TMCP standardní hmotnosti, ale mělo by být vyhodnoceno pro tloušťku stěny nad 38 mm.
Ekvivalent ISO 3183 je L485. Další ekvivalenty jsou EN 10208-2 Grade L485MB (evropská norma) a CSA Z245.1 Grade 485 (Kanadská). Všechny specifikují stejnou minimální mez kluzu 485 MPa, ale mohou mít menší rozdíly v požadavcích na doplňkové zkoušky. Před nahrazením podle projektové specifikace, která konkrétně odkazuje na jeden standard, ověřte ekvivalenci s mlýnem.
Společnost ZC Steel Pipe vyrábí a vyváží potrubní trubky API 5L X70 v bezešvé a svařované formě – ERW, LSAW a SSAW – do PSL1 a PSL2, včetně jakostních tříd Annex H. Jsme držiteli certifikace API 5L a dodáváme projekty v Africe, na Středním východě a v Jižní Americe s plnou sledovatelností MTR a kontrolou třetí strany.
K dispozici s antikorozním nátěrem FBE, 3LPE nebo 3LPP podle ISO 21809 / DIN 30670. Vlastní vnější průměr, tloušťka stěny a délka na zakázku.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813