Visninger: 0 Forfatter: Nettstedredaktør Publiseringstidspunkt: 2026-03-12 Opprinnelse: nettsted
API 5L X70 – også betegnet som L485 under ISO 3183 – er arbeidshestkvaliteten for høytrykks, langdistansetransmisjonsrørledninger. Med en minimum flytegrense på 485 MPa (70 300 psi) , sitter den i den øvre enden av den vanlige API 5L-gradstigen, noe som muliggjør tynnere vegger og lettere rørvekter for samme driftstrykk sammenlignet med X65 eller X60 - en avgjørende fordel på langrennsprosjekter med stor diameter er en primær kostnadsfaktor for ståltonnasje.
ZC Steel Pipe produserer og eksporterer API 5L X70 linjerør i sømløse og sveisede former (ERW, LSAW, SSAW) til PSL1 og PSL2, inkludert sur service-kvaliteter X70QS og X70MS. Våre interne kvalitetskontroller og API 5L møllesertifisering støtter prosjektspesifikasjoner over hele Afrika, Midtøsten og Sør-Amerika. Denne veiledningen dekker alt innkjøpsingeniører trenger for å spesifisere og kilde X70 riktig.
Hva er API 5L X70?
Karakterer og leveringsbetingelser
PSL1 vs PSL2 - Hva endres?
Kjemiske og mekaniske egenskaper
Produksjonstyper og størrelsesområde
Sveising og feltfabrikasjon
Sur service: X70QS & X70MS
Applikasjoner og prosjekteksempler
FAQ
API 5L X70 er en karbon-mangan høystyrke lavlegert (HSLA) linjerørkvalitet definert i API-spesifikasjon 5L / ISO 3183. 'X70'-betegnelsen betyr at røret har en minimum spesifisert flytegrense (SMYS) på 70 000 psi (483 MPa) — avrundet til 485 MPa-designet L485.
X70 sitter mellom X65 og X80 på API 5L klassestigen. Kombinasjonen av høy styrke, god seighet ved lav temperatur og etablerte sveiseprosedyrer har gjort den til det dominerende valget for:
Langdistanse høytrykksgassoverføring (MAOP > 10 MPa)
Hovedledningsrør med stor diameter (≥ 24' OD)
Offshore dypvannsstrømningslinjer og stigerør
Arktiske rørledninger og rørledninger med høy konsekvens krever PSL2 + CVN-testing
De nåværende X70-stålene er mikrolegerte karbon-manganstål . Niob (Nb), vanadium (V) og titan (Ti) er de viktigste mikrolegeringselementene, med totalt mikrolegeringsinnhold som ikke overstiger 0,15 %. Den resulterende nålformede ferritt- og bainittmikrostrukturen gir en balanse mellom styrke, seighet og sveisbarhet som konvensjonelle karbon-manganstål ikke kan matche på dette utbyttenivået.
Se også: Hva er forskjellen mellom rør og linjerør? →
API 5L X70 er ikke et enkelt produkt – det omfatter flere underklasser definert av deres leveringsbetingelser (varmebehandling/valsing) og produktspesifikasjonsnivå . Det er viktig å forstå disse forskjellene før du utsteder en innkjøpsordre.
Produktspesifikasjonsnivået er et av de mest konsekvensmessige valgene i enhver linjerørbestilling. For X70 er PSL2 nesten universelt spesifisert på store overføringsprosjekter. Her er en direkte sammenligning av de viktigste forskjellene:
| Krav | X70 PSL1 | X70 PSL2 |
|---|---|---|
| Karbonekvivalent (CE IIW ) | Ikke spesifisert | Maksimalt 0,43 (sømsveis) / 0,42 (rørkropp) |
| CVN-påvirkningstesting | Ikke obligatorisk | Obligatorisk (kropp + sveis + HAZ for sveiset rør) |
| DWTT (slipp vekt rive test) | Ikke nødvendig | Nødvendig for rørdiameter ≥ 508 mm (20') |
| Yield/strekkforhold | Ikke begrenset | Maksimalt 0,93 |
| Dimensjonstoleranser | Standard | Strammere – f.eks. OD-toleranse ±0,75 % vs. ±1,0 % |
| Sveisesøm NDE | Grunnleggende UT eller RT | 100 % UT/RT + lamineringsskanning på plate/coil |
| Sporbarhet | Varmenugsrør | Full varme + rørnummer sporbarhet |
| Sur servicealternativ | Ikke tilgjengelig | X70QS / X70MS (vedlegg H) |
| Offshore-alternativ | Ikke tilgjengelig | Vedlegg J tilleggskrav |
For mer lesing om PSL-krav: PSL1 vs PSL2 Kjemisk sammensetning og mekaniske egenskaper → og API 5L PSL1 vs PSL2 sømløs rør: Tekniske krav sammenlignet →
| Element | X70 PSL1 sømløs (maks %) | X70 PSL1 sveiset (maks %) | X70 PSL2 sømløs (maks %) | X70 PSL2 sveiset (maks %) |
|---|---|---|---|---|
| Karbon (C) | 0.28 | 0.26 | 0.18 | 0.18 |
| Mangan (Mn) | 1.40 | 1.40 | 1.85 | 1.85 |
| Fosfor (P) | 0.030 | 0.030 | 0.025 | 0.025 |
| Svovel (S) | 0.030 | 0.030 | 0.015 | 0.015 |
| Silisium (Si) | 0.45 | 0.45 | 0.45 | 0.45 |
| Nb + V + Ti (total mikrolegering) | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 |
| CE IIW | — | — | 0,43 maks | 0,43 maks |
| Pcm | — | — | 0,25 maks | 0,25 maks |
| Eiendom | X70 PSL1 | X70 PSL2 | X70QS/MS (sur, PSL2) |
|---|---|---|---|
| Min flytegrense (SMYS) | 485 MPa / 70 300 psi | 485 MPa / 70 300 psi | 485 MPa / 70 300 psi |
| Maks flytegrense | 635 MPa / 92 100 psi | 635 MPa / 92 100 psi | 635 MPa / 92 100 psi |
| Min strekkfasthet (SMTS) | 570 MPa / 82 700 psi | 570 MPa / 82 700 psi | 570 MPa / 82 700 psi |
| Yield/strekkforhold (maks.) | Ikke begrenset | 0.93 | 0.93 |
| Min forlengelse (Af, 50 mm GL) | Se API 5L Tabell 7 | Se API 5L Tabell 7 | Se API 5L Tabell 7 |
| Hardhet (maks.) | Ikke spesifisert | Ikke spesifisert | 250 HV10 / 22 HRC |
| CVN slagtesttemperatur | Ikke obligatorisk | 0°C standard; lavere per vedlegg J for offshore | minimum 0°C; prosjektspesifikk lavere temp |
| DWTT skjærområde (OD ≥ 508 mm) | — | ≥ 85 % ved -15 °C | ≥ 85 % ved -15 °C |
| Prosess | OD-område | Veggtykkelse | best for |
|---|---|---|---|
| Sømløs (SMLS) | ½' – 24' (opptil 610 mm) | Opptil ~65 mm | Høytrykks liten boring, offshore lateraler, kritisk service |
| ERW (elektrisk motstand sveiset) | 2' – 24' (opptil 610 mm) | Opptil ~19 mm | Samlelinjer, distribusjon med lavere trykk, kostnadssensitive applikasjoner |
| LSAW / DSAW (langsgående SAW) | 16' – 60' (406–1524 mm) | 6–60 mm | Hovedlinjeoverføring med stor diameter, offshore, høytrykk |
| SSAW / HSAW (Spiral SAW) | 16' – 120' (406–3048 mm) | 6–25 mm | Vannoverføring, gass med lavt trykk, konstruksjonshus |
For de fleste høytrykks X70 hovedlinjeprosjekter (driftstrykk > 8 MPa, diameter ≥ 24'), er LSAW det dominerende produksjonsvalget . JCOE/UOE platebøyeprosessen gir tett dimensjonskontroll, full lengdesømsveising UT, og muligheten til å produsere tungveggsrør som SSAW ikke kan matche ved denne trykkklassen.
Relatert lesning: LSAW vs Seamless for X70-prosjekter med stor diameter → | LSAW vs SSAW: Hvilken er best for høytrykkslinjer? → | LSAW JCOE vs Spiral Pipe for Subsea Risers →
| OD (tommer) | OD (mm) | Typisk WT-område (mm) | Vanlig prosess |
|---|---|---|---|
| 4' – 16' | 114,3 – 406,4 | 6.0 – 19.1 | Sømløs / ERW |
| 18' – 24' | 457,2 – 609,6 | 8.0 – 25.4 | Sømløs / LSAW |
| 26' – 36' | 660,4 – 914,4 | 9,5 – 38,1 | LSAW |
| 38' – 48' | 965,2 – 1219,2 | 12,7 – 50,8 | LSAW / SSAW |
| 50' – 60' | 1270 – 1524 | 14,3 – 60,0 | LSAW |
Tilpassede veggtykkelser utenfor standard tidsplaner er tilgjengelige på ordre-til-fabrikat-basis. Kontakt ZC for mølleplaner og minimumsbestillingsmengder på ikke-standard dimensjoner.
X70s mikrolegerte TMCP-kjemi gjør den mer sveisbar enn Q&T-kvaliteter ved sammenlignbare ytelsesnivåer - men det krever streng overholdelse av kvalifiserte sveiseprosedyrer. Snarveier i forvarming eller valg av forbruksvarer er den vanligste årsaken til at HAZ sprekker og mykner på X70-prosjekter.
| Parameterkrav | / veiledning |
|---|---|
| Styrende standard | API 1104 (feltomkretssveiser); ASME IX (trykkbeholder/anleggsrør) |
| Forvarm temperatur | Vanligvis 50–100°C; øk til 100–150 °C for WT > 25,4 mm eller i kalde omgivelser (<5 °C) |
| Hydrogenkontroll | Elektroder med lavt hydrogeninnhold obligatorisk (diffunderbar H₂ ≤ 5 ml/100g sveisemetall). Bake og lagre elektroder i henhold til produsentens instruksjoner. |
| Varmeinngangsområde | 1,0 – 3,5 kJ/mm for TMCP-kvaliteter. Overdreven varmetilførsel forringer HAZ-seighet gjennom dannelse av grovkornede soner. |
| Interpass temperatur (maks.) | 250°C. Overskridelse av dette overtemperer TMCP-mikrostrukturen og kan forårsake HAZ-mykning under SMYS. |
| PWHT | Ikke nødvendig for standard WT TMCP-kvaliteter. Nødvendig for WT > 38 mm eller per prosjektspesifikasjon. Rådfør deg med fabrikken for PWHT-påvirkning på TMCPs mekaniske egenskaper. |
| WPS-rekvalifiseringsutløser | Endring i rørprodusent, varme eller batch krever WPS-rekvalifisering i henhold til API 1104 §5. |
Mer lesing: X70 Line Pipe: Feilsøking av omkretssveisesprekker og HAZ-mykning → | Rørovalitet og Hi-Lo-toleranser i sveiser med stor diameter →
Standard API 5L X70 PSL2 er ikke egnet for rørledninger som bærer våt H₂S - den høye styrken og mikrolegerte kjemien skaper mottakelighet for sulfidspenningssprekker (SSC) og hydrogenindusert cracking (HIC). Sur service krever de dedikerte Annex H-kvalitetene: X70QS (avkjølt og temperert) eller X70MS (termomekanisk formet).
| Kravdetaljer | |
|---|---|
| Maksimal hardhet | 250 HV10 (22 HRC) — rørkropp, sveis, HAZ |
| HIC-test | NACE TM0284 — CLR ≤ 15 %, CTR ≤ 5 %, CSR ≤ 2 % (Løsning A, med mindre prosjektet spesifiserer noe annet) |
| SSC test | NACE TM0177 Metode A — ingen cracking ved 72 % SMYS i NACE Solution A |
| Karbonekvivalent | Strengere CE IIW- og Pcm-grenser sammenlignet med standard PSL2 — avtalt på bestillingsstadiet |
| Svovelinnhold | Vanligvis ≤ 0,003 % (mot 0,015 % for standard PSL2) – nødvendig for lav HIC-følsomhet |
| Styrende referansestandard | API 5L vedlegg H + NACE MR0175 / ISO 15156-2 |
Relatert: API 5L X70 PSL2 for Sour Service: NACE MR0175 Technical Deep Dive → | API 5CT vs NACE MR0175: Krav til foringshardhet forklart →
X70 er valget der hvor prosjekter trenger høyt driftstrykk, stor diameter eller aggressive miljøer – og hvor X65 vil kreve uøkonomisk tykke vegger.
| Bruksområde | Typisk OD × WT | Grade | Hvorfor X70? |
|---|---|---|---|
| Langdistanse gassoverføring | 36'–48' × 14–22 mm | X70M PSL2 | Veggbesparelser vs X65; utprøvd MAOP > 10 MPa ytelse |
| Offshore dypvannsstrømningslinjer | 8'–24' × 20–40 mm | X70Q PSL2 + vedlegg J | Høyt eksternt trykk, lavtemperatur CVN-krav |
| Surgass samler seg | 6'–16' × 9,5–19 mm | X70QS/MS PSL2 | H₂S motstand + høytrykksvurdering |
| Oljeeksportrørledninger over land | 24'–36' × 12–19 mm | X70M PSL2 | Optimal rørvekt-til-trykk-vurdering; Afrikas infrastrukturstandard |
| Hydrogenblandingsoverføring | 24'–48' × 14–25 mm | X70M PSL2 + prosjekt SR | Høysyklus tretthetsmotstand; bruddseighet for H₂-sprøhet |
| Arktiske / permafrost rørledninger | 30'–48' × 16–28 mm | X70Q PSL2 (−40°C CVN) | Høy bruddseighet ved lav temperatur; belastningsbasert designkompatibilitet |
Se også: X70 vs X65: Sveisbarhet og kostnadsrealiteter → | X70 vs X80 Line Pipe: Hvilken klasse å velge? →
For hydrogenrørledningsapplikasjoner: Steel Pipe for Hydrogen Pipelines: Grader & Welding Guide →
For offshore sveisede rørspesifikasjoner: Offshore vs Onshore Welded Pipe: Hvorfor LSAW er standarden for marine miljøer →
For valg av belegg på X70-prosjekter: 3LPE vs FBE vs 3LPP: Hvordan velge riktig rørbelegg → | 3LPE Belegg Standard DIN 30670 →
API 5L X70 (ISO 3183 L485) er en høyfast karbon-mangan linjerørkvalitet med en minimum flytegrense på 485 MPa (70 300 psi). Den produseres i sømløse og sveisede former (ERW, LSAW, SSAW) til to produktspesifikasjonsnivåer - PSL1 og PSL2 - og er den dominerende kvaliteten for olje- og gasstransmisjonsrørledninger med stor diameter og høytrykk over hele verden.
PSL2 stiller betydelig strengere krav: obligatorisk CVN-støttesting på rørkropp, sveis og HAZ; DWTT-testing for rør ≥ 508 mm OD; et maksimalt utbytte-til-strekkforhold på 0,93; strengere karbonekvivalentgrenser; strammere dimensjonstoleranser; og full varme- og rørsporbarhet. PSL2 er også forutsetningen for sur service (Annex H) og offshore (Annex J) karakterer. PSL1 er bare akseptabelt for lavkonsekvens, ikke-sure onshore-applikasjoner.
Disse suffiksene indikerer leveringsbetingelsen. M = termomekanisk kontrollert prosess (TMCP); Q = slukket og temperert; QS = bråkjølt og temperert for sur service (vedlegg H); MS = termomekanisk dannet for sur service. For standard hovedlinjeprosjekter er X70M den vanligste. For applikasjoner med tykk vegg eller sur service, spesifiser henholdsvis X70Q eller X70QS/X70MS.
Standard X70 PSL1 og PSL2 er ikke egnet for våt H₂S-service. Sur service krever de dedikerte Annex H-kvalitetene X70QS eller X70MS, som pålegger en maksimal hardhet på 250 HV10 over rørkroppen, sveisen og HAZ, sammen med obligatorisk HIC-testing (NACE TM0284) og SSC-testing (NACE TM0177). Svovelinnholdet er vanligvis begrenset til ≤ 0,003 % i forhold til standard PSL2-grense på 0,015 %.
Feltomkretssveising er underlagt API 1104. X70 krever en kvalifisert WPS som bruker lavhydrogenelektroder (≤ 5 ml/100g diffuserbar H₂), forvarming på 50–100°C (høyere for tykke vegger eller kaldt vær), og kontrollert varmetilførsel for å unngå HAZ-mykning. Interpasstemperaturen bør ikke overstige 250°C. PWHT er ikke nødvendig for TMCP-rør med standardvekt, men bør vurderes for veggtykkelser over 38 mm.
ISO 3183-ekvivalenten er L485. Andre ekvivalenter er EN 10208-2 Grade L485MB (europeisk standard) og CSA Z245.1 Grade 485 (kanadisk). Alle spesifiserer samme minimum flytegrense på 485 MPa, men kan ha mindre forskjeller i tilleggstestkrav. Bekreft ekvivalens med fabrikken før du erstatter under en prosjektspesifikasjon som refererer til en standard spesifikt.
ZC Steel Pipe produserer og eksporterer API 5L X70 linjerør i sømløs og sveiset form - ERW, LSAW og SSAW - til PSL1 og PSL2, inkludert sur-service Annex H-kvaliteter. Vi har API 5L møllesertifisering og leverer prosjekter over hele Afrika, Midtøsten og Sør-Amerika med full MTR-sporbarhet og tredjepartsinspeksjon.
Tilgjengelig med FBE, 3LPE eller 3LPP anti-korrosjonsbelegg i henhold til ISO 21809 / DIN 30670. Tilpasset OD, veggtykkelse og lengde på ordre-til-fabrikat-basis.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813