Vizualizări: 0 Autor: Editor site Ora publicării: 2026-03-12 Origine: Site
API 5L X70 - desemnat și L485 în conformitate cu ISO 3183 - este gradul de lucru pentru conductele de transport de înaltă presiune, pe distanțe lungi. Cu o limită de curgere minimă de 485 MPa (70.300 psi) , acesta se află la capătul superior al scării principale de grad API 5L, permițând pereți mai subțiri și greutăți mai mici ale țevilor pentru aceeași presiune de operare în comparație cu X65 sau X60 - un avantaj decisiv pentru proiectele cu diametru mare, în care tonajul de oțel este un factor principal de cost.
ZC Steel Pipe produce și exportă țevi de linie API 5L X70 în forme fără sudură și sudate (ERW, LSAW, SSAW) către PSL1 și PSL2, inclusiv clasele X70QS și X70MS. Controalele noastre interne de calitate și certificarea morii API 5L susțin specificațiile proiectelor din Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud. Acest ghid acoperă tot ceea ce inginerii de achiziții au nevoie pentru a specifica și a furniza corect X70.
Ce este API 5L X70?
Clase și condiții de livrare
PSL1 vs PSL2 - Ce schimbări?
Proprietăți chimice și mecanice
Tipuri de producție și interval de dimensiuni
Sudare și fabricație pe câmp
Serviciu acru: X70QS și X70MS
Aplicații și exemple de proiecte
FAQ
API 5L X70 este un tip de conductă de conductă carbon-manganez de înaltă rezistență și aliaj scăzut (HSLA), definit în specificația API 5L / ISO 3183. Denumirea „X70” înseamnă că conducta are o limită de curgere specificată minimă (SMYS) de 70.000 psi (483 MPa) - rotunjit la designul SI85MPa la 485MPa.
X70 se află între X65 și X80 pe scara de grad API 5L. Combinația sa de rezistență ridicată, rezistență bună la temperatură scăzută și proceduri de sudare stabilite a făcut din aceasta alegerea dominantă pentru:
Transmisia de gaz de înaltă presiune pe distanțe lungi (MAOP > 10 MPa)
Conductă principală cu diametru mare (≥ 24' OD)
Linii de curgere și ascensoare de apă adâncă în larg
Conducte arctice și zone cu consecințe mari care necesită testare PSL2 + CVN
Actualele oțeluri X70 sunt oțeluri carbon-mangan microaliate . Niobiul (Nb), vanadiul (V) și titanul (Ti) sunt principalele elemente de microaliere, cu conținut total de microaliaje care nu depășește 0,15%. Microstructura aciculară de ferită și bainită rezultată oferă un echilibru de rezistență, tenacitate și sudabilitate pe care oțelurile convenționale carbon-mangan nu îl pot egala la acest nivel de randament.
Vezi și: Care este diferența dintre conductă și conductă? →
API 5L X70 nu este un singur produs - cuprinde mai multe sub-grade definite de starea lor de livrare (tratament termic/practica de laminare) și de nivelul de specificație a produsului . Înțelegerea acestor distincții este esențială înainte de a emite o comandă de cumpărare.
Nivelul de specificare a produsului este una dintre cele mai importante alegeri din orice comandă de conducte de linie. Pentru X70, PSL2 este aproape universal specificat pe proiecte majore de transmisie. Iată o comparație directă a diferențelor cheie:
| Cerință | X70 PSL1 | X70 PSL2 |
|---|---|---|
| Echivalent carbon (CE IIW ) | Nu este specificat | Maxim 0,43 (sudura cu cusături) / 0,42 (corp țeavă) |
| Testarea de impact CVN | Nu este obligatoriu | Obligatoriu (corp + sudura + HAZ pentru conducta sudata) |
| DWTT (test de rupere în greutate) | Nu este necesar | Necesar pentru țeavă OD ≥ 508 mm (20') |
| Raport randament/întindere | Nu limitat | Maxim 0,93 |
| Toleranțe dimensionale | Standard | Mai strâns - de exemplu, toleranță OD ±0,75% față de ±1,0% |
| Cusătură de sudură NDE | UT sau RT de bază | 100% UT/RT + scanare laminare pe placă/bobină |
| Trasabilitate | Numărul de căldură | Trasabilitate totală căldură + număr de conducte |
| Opțiune de serviciu acru | Nu este disponibil | X70QS / X70MS (Anexa H) |
| Opțiune offshore | Nu este disponibil | Anexa J cerințe suplimentare |
Pentru citiri suplimentare despre cerințele PSL: PSL1 vs PSL2 Compoziție chimică și proprietăți mecanice → și API 5L PSL1 vs PSL2 țeavă fără sudură: cerințe tehnice comparate →
| Element | X70 PSL1 fără sudură (max %) | X70 PSL1 sudat (max %) | X70 PSL2 fără sudură (max %) | X70 PSL2 sudat (max %) |
|---|---|---|---|---|
| Carbon (C) | 0.28 | 0.26 | 0.18 | 0.18 |
| Mangan (Mn) | 1.40 | 1.40 | 1.85 | 1.85 |
| Fosfor (P) | 0.030 | 0.030 | 0.025 | 0.025 |
| sulf (S) | 0.030 | 0.030 | 0.015 | 0.015 |
| Siliciu (Si) | 0.45 | 0.45 | 0.45 | 0.45 |
| Nb + V + Ti (microaliaj total) | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 |
| CE IIW | — | — | 0,43 max | 0,43 max |
| Pcm | — | — | 0,25 max | 0,25 max |
| Proprietate | X70 PSL1 | X70 PSL2 | X70QS/MS (Acru, PSL2) |
|---|---|---|---|
| Rezistenta minimă de curgere (SMYS) | 485 MPa / 70.300 psi | 485 MPa / 70.300 psi | 485 MPa / 70.300 psi |
| Rezistenta maxima de curgere | 635 MPa / 92.100 psi | 635 MPa / 92.100 psi | 635 MPa / 92.100 psi |
| Rezistenta minima la tractiune (SMTS) | 570 MPa / 82.700 psi | 570 MPa / 82.700 psi | 570 MPa / 82.700 psi |
| Raport randament/întindere (max) | Nu limitat | 0.93 | 0.93 |
| Alungire minimă (Af, 50 mm GL) | A se vedea API 5L Tabelul 7 | A se vedea API 5L Tabelul 7 | A se vedea API 5L Tabelul 7 |
| Duritate (max) | Nu este specificat | Nu este specificat | 250 HV10 / 22 HRC |
| Temperatura testului de impact CVN | Nu este obligatoriu | 0°C standard; mai mic conform Anexei J pentru offshore | 0°C minim; temperatură mai mică specifică proiectului |
| Aria de forfecare DWTT (OD ≥ 508 mm) | — | ≥ 85% la -15°C | ≥ 85% la -15°C |
| Procesare | Gama OD | Grosimea peretelui | Cel mai bun pentru |
|---|---|---|---|
| Fără sudură (SMLS) | ½' – 24' (până la 610 mm) | Până la ~65 mm | Alezaj mic de înaltă presiune, laterale offshore, serviciu critic |
| ERW (Sudate cu rezistență electrică) | 2' – 24' (până la 610 mm) | Până la ~19 mm | Linii de adunare, distribuție cu presiune scăzută, aplicații sensibile la costuri |
| LSAW / DSAW (SAW longitudinal) | 16' – 60” (406–1524 mm) | 6–60 mm | Transmisia principală cu diametru mare, offshore, de înaltă presiune |
| SSAW / HSAW (Spiral SAW) | 16' – 120” (406–3048 mm) | 6–25 mm | Transmisia apei, gaz de presiune joasa, carcasa structurala |
Pentru majoritatea proiectelor X70 de înaltă presiune (presiune de operare > 8 MPa, diametru ≥ 24'), LSAW este alegerea dominantă de producție . Procesul de îndoire a plăcilor JCOE/UOE oferă un control dimensional strâns, sudură UT pe toată lungimea și capacitatea de a produce țevi cu pereți grei nu se potrivește la această clasă de presiune SSAW.
Lectură înrudită: LSAW vs fără sudură pentru proiecte X70 cu diametru mare → | LSAW vs SSAW: care este mai bun pentru liniile de înaltă presiune? → | LSAW JCOE vs țeavă în spirală pentru ridicări submarine →
| OD (inci) | OD (mm) | Interval WT tipic (mm) | Proces comun |
|---|---|---|---|
| 4' – 16' | 114,3 – 406,4 | 6.0 – 19.1 | Fără sudură / ERW |
| 18' - 24' | 457,2 – 609,6 | 8.0 – 25.4 | Fără sudură / LSAW |
| 26' – 36' | 660,4 – 914,4 | 9,5 – 38,1 | LSAW |
| 38' – 48' | 965,2 – 1219,2 | 12,7 – 50,8 | LSAW / SSAW |
| 50' – 60' | 1270 – 1524 | 14,3 – 60,0 | LSAW |
Grosimile de perete personalizate în afara programelor standard sunt disponibile pe bază de comandă până la fabricare. Contactați ZC pentru programele morii și cantitățile minime de comandă pe dimensiuni nestandard.
Chimia TMCP microaliată a lui X70 îl face mai sudabil decât gradele Q&T la niveluri de randament comparabile - dar necesită respectarea strictă a procedurilor de sudare calificate. Comenzile rapide în preîncălzirea sau selecția consumabilelor sunt cea mai frecventă cauză a crăpăturilor și a înmuiării HAZ pe proiectele X70.
| Cerință de parametri | / Ghidare |
|---|---|
| Standard de guvernare | API 1104 (suduri pe circumferinta câmpului); ASME IX (recipient sub presiune/conducte instalație) |
| Preîncălziți temperatura | De obicei 50–100°C; crește la 100–150°C pentru WT > 25,4 mm sau în condiții de mediu rece (<5°C) |
| Controlul hidrogenului | Electrozi cu conținut scăzut de hidrogen obligatorii (H₂ difuzibil ≤ 5 ml/100g metal de sudură). Coaceți și depozitați electrozii conform instrucțiunilor producătorului. |
| Interval de intrare de căldură | 1,0 – 3,5 kJ/mm pentru clasele TMCP. Aportul excesiv de căldură degradează tenacitatea HAZ prin formarea zonei de granule grosiere. |
| Temperatura interpass (max) | 250°C. Depășirea acestui lucru temperează microstructura TMCP și poate provoca înmuierea HAZ sub SMYS. |
| PWHT | Nu este necesar pentru clasele standard WT TMCP. Necesar pentru WT > 38 mm sau conform specificațiilor proiectului. Consultați moara pentru impactul PWHT asupra proprietăților mecanice TMCP. |
| Declanșator de recalificare WPS | Modificarea producătorului de țevi, a căldurii sau a lotului necesită recalificarea WPS conform API 1104 §5. |
Lectură suplimentară: Țeavă de linie X70: Depanarea fisurilor de sudură din circumferință și înmuierea HAZ → | Ovalitatea țevii și toleranțele Hi-Lo la sudurile de circumferință cu diametru mare →
Standardul API 5L X70 PSL2 nu este potrivit pentru conductele care transportă H₂S umed — rezistența ridicată și chimia microaliată creează susceptibilitate la cracarea prin stres cu sulfuri (SSC) și cracarea indusă de hidrogen (HIC). Serviciul acru necesită clasele dedicate Anexa H: X70QS (călit și călit) sau X70MS (format termomecanic).
| cerință | Detaliu |
|---|---|
| Duritate maximă | 250 HV10 (22 HRC) — corp țeavă, sudură, HAZ |
| Testul HIC | NACE TM0284 — CLR ≤ 15%, CTR ≤ 5%, CSR ≤ 2% (Soluția A, cu excepția cazului în care proiectul specifică altfel) |
| Testul SSC | NACE TM0177 Metoda A — fără fisurare la 72% SMYS în soluția NACE A |
| Echivalent carbon | Limite CE IIW și Pcm mai stricte față de PSL2 standard — convenite în faza comenzii |
| Conținut de sulf | De obicei ≤ 0,003% (față de 0,015% pentru PSL2 standard) - necesar pentru sensibilitate scăzută la HIC |
| Standard de referință de guvernare | API 5L Anexa H + NACE MR0175 / ISO 15156-2 |
Înrudit: API 5L X70 PSL2 pentru Service Sour: NACE MR0175 Technical Deep Dive → | API 5CT vs NACE MR0175: Cerințele de duritate a carcasei explicate →
X70 este clasa de alegere oriunde proiectele necesită presiune de operare ridicată, diametru mare sau medii agresive - și acolo unde X65 ar necesita pereți groși neeconomic.
| Aplicație | Tip OD × WT | Grad | De ce X70? |
|---|---|---|---|
| Transport de gaze pe distanțe lungi | 36'–48' × 14–22 mm | X70M PSL2 | Economii de perete vs X65; performanță demonstrată MAOP > 10 MPa |
| Linii de curgere în apă adâncă în larg | 8'–24' × 20–40 mm | X70Q PSL2 + Anexa J | Cerințe CVN de presiune externă ridicată, temperatură scăzută |
| Adunare de gaz acru | 6'–16' × 9,5–19 mm | X70QS/MS PSL2 | Rezistență H₂S + presiune ridicată |
| Conducte de export de petrol trans-naționale | 24'–36' × 12–19 mm | X70M PSL2 | Evaluarea optimă a greutății conductei la presiune; Standardul de infrastructură din Africa |
| Transmiterea amestecului de hidrogen | 24'–48' × 14–25 mm | X70M PSL2 + proiect SR | Rezistență la oboseală la ciclu înalt; tenacitatea la rupere pentru managementul fragilizării cu H₂ |
| Conducte arctice/permafrost | 30'–48' × 16–28 mm | X70Q PSL2 (−40°C CVN) | Rezistență ridicată la rupere la temperatură scăzută; compatibilitate de proiectare bazată pe deformare |
Vezi și: X70 vs X65: Realități de sudabilitate și cost → | Conductă de linie X70 vs X80: ce grad să alegeți? →
Pentru aplicații pentru conducte de hidrogen: Țevi de oțel pentru conducte de hidrogen: grade și ghid de sudare →
Pentru specificul conductelor sudate offshore: Țevi sudate offshore vs onshore: de ce LSAW este standardul pentru mediile marine →
Pentru selecția acoperirii pentru proiectele X70: 3LPE vs FBE vs 3LPP: Cum să alegi stratul potrivit pentru țevi → | Acoperire 3LPE Standard DIN 30670 →
API 5L X70 (ISO 3183 L485) este un tip de conductă de conductă carbon-mangan de înaltă rezistență, cu o limită de curgere minimă de 485 MPa (70.300 psi). Este produs în forme fără sudură și sudate (ERW, LSAW, SSAW) la două niveluri de specificații de produs - PSL1 și PSL2 - și este clasa dominantă pentru conductele de transport de petrol și gaze cu diametru mare, de înaltă presiune, la nivel mondial.
PSL2 impune cerințe semnificativ mai stricte: testarea de impact CVN obligatorie pe corpul țevii, sudură și HAZ; Testare DWTT pentru conducte ≥ 508 mm OD; un raport maxim de curgere la tracțiune de 0,93; limite mai stricte de echivalent carbon; toleranțe dimensionale mai strânse; și trasabilitatea completă a căldurii și a conductelor. PSL2 este, de asemenea, condiția prealabilă pentru clasele de serviciu acru (Anexa H) și offshore (Anexa J). PSL1 este acceptabil numai pentru aplicații onshore cu consecințe scăzute, non-acre.
Aceste sufixe indică starea de livrare. M = proces controlat termomecanic (TMCP); Q = stins si calit; QS = stins si calit pentru serviciu acru (Anexa H); MS = termomecanic format pentru serviciu acru. Pentru proiectele standard, X70M este cel mai comun. Pentru aplicații cu pereți groși sau cu servicii acru, specificați X70Q sau, respectiv, X70QS/X70MS.
Standard X70 PSL1 și PSL2 nu sunt potrivite pentru serviciul H₂S umed. Serviciul acru necesită gradele dedicate Anexa H X70QS sau X70MS, care impun o duritate maximă de 250 HV10 pe corpul conductei, sudură și HAZ, împreună cu testarea HIC obligatorie (NACE TM0284) și testarea SSC (NACE TM0177). Conținutul de sulf este de obicei limitat la ≤ 0,003% față de limita standard PSL2 de 0,015%.
Sudarea pe circumferință este reglementată de API 1104. X70 necesită un WPS calificat care utilizează electrozi cu conținut scăzut de hidrogen (≤ 5 ml/100 g H₂ difuzabil), preîncălzire la 50–100°C (mai mare pentru pereți gros sau vreme rece) și aport de căldură controlat pentru a evita înmuierea HAZ. Temperatura între treceri nu trebuie să depășească 250°C. PWHT nu este necesar pentru țeava TMCP cu greutate standard, dar trebuie evaluat pentru grosimi de perete de peste 38 mm.
Echivalentul ISO 3183 este L485. Alte echivalente sunt EN 10208-2 Grad L485MB (standard european) și CSA Z245.1 Grade 485 (canadian). Toate specifică aceeași limită de curgere minimă de 485 MPa, dar pot prezenta diferențe minore în cerințele de testare suplimentare. Confirmați echivalența cu moara înainte de a înlocui în conformitate cu o specificație de proiect care face referire în mod specific la un standard.
ZC Steel Pipe produce și exportă țevi de linie API 5L X70 în formă fără sudură și sudate - ERW, LSAW și SSAW - la PSL1 și PSL2, inclusiv clasele de service acru din Anexa H. Deținem proiecte de certificare API 5L și de aprovizionare în Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud, cu trasabilitate MTR completă și inspecție de la terți.
Disponibil cu acoperire anti-coroziune FBE, 3LPE sau 3LPP conform ISO 21809 / DIN 30670. OD, grosimea peretelui și lungimea personalizate în funcție de comandă.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813