Views: 0 Author: Site Editor ເວລາເຜີຍແຜ່: 2026-03-12 ຕົ້ນກໍາເນີດ: ເວັບໄຊ
API 5L X70 — ຍັງໄດ້ຮັບການກໍານົດ L485 ພາຍໃຕ້ ISO 3183 — ແມ່ນຊັ້ນແຮງງານສໍາລັບການຄວາມກົດດັນສູງ, ທໍ່ສົ່ງທາງໄກທາງໄກ. ດ້ວຍຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດຕໍາ່ສຸດທີ່ 485 MPa (70,300 psi) , ມັນຕັ້ງຢູ່ເທິງສຸດຂອງຂັ້ນໄດຊັ້ນ API 5L ຫຼັກ, ເຮັດໃຫ້ຝາບາງໆແລະນ້ໍາຫນັກທໍ່ອ່ອນກວ່າສໍາລັບຄວາມກົດດັນໃນການດໍາເນີນງານດຽວກັນເມື່ອທຽບກັບ X65 ຫຼື X60 - ປະໂຫຍດທີ່ຕັດສິນຊີ້ຂາດກ່ຽວກັບເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂະຫນາດໃຫຍ່, ໂຄງການຂ້າມປະເທດແມ່ນຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຕົ້ນຕໍໃນການຂັບລົດເຫຼັກ.
ZC Steel Pipe ຜະລິດ ແລະສົ່ງອອກທໍ່ເສັ້ນ API 5L X70 ໃນຮູບແບບທີ່ບໍ່ມີ seamless ແລະ welded (ERW, LSAW, SSAW) ກັບ PSL1 ແລະ PSL2, ລວມທັງຊັ້ນບໍລິການສົ້ມ X70QS ແລະ X70MS. ການຄວບຄຸມຄຸນນະພາບພາຍໃນຂອງພວກເຮົາ ແລະ API 5L mill certification ສະຫນັບສະຫນູນໂຄງການສະເພາະໃນທົ່ວອາຟຣິກາ, ຕາເວັນອອກກາງ, ແລະອາເມລິກາໃຕ້. ຄູ່ມືນີ້ກວມເອົາທຸກສິ່ງທຸກຢ່າງທີ່ວິສະວະກອນຈັດຊື້ຕ້ອງການເພື່ອກໍານົດແລະແຫຼ່ງ X70 ຢ່າງຖືກຕ້ອງ.
API 5L X70 ແມ່ນຫຍັງ?
ເກຣດ ແລະ ເງື່ອນໄຂການຈັດສົ່ງ
PSL1 vs PSL2 — ມີຫຍັງປ່ຽນແປງ?
ຄຸນສົມບັດທາງເຄມີ ແລະກົນຈັກ
ປະເພດການຜະລິດ ແລະຂອບເຂດຂະໜາດ
ການເຊື່ອມໂລຫະ ແລະການຜະລິດພາກສະໜາມ
ບໍລິການສົ້ມ: X70QS & X70MS
ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກ & ຕົວຢ່າງໂຄງການ
FAQ
API 5L X70 ແມ່ນເກຣດທໍ່ເສັ້ນໂລຫະປະສົມຄາບອນ-ແມນກາເນສທີ່ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງ (HSLA) ທີ່ກໍານົດໄວ້ໃນ API Specification 5L / ISO 3183. ການອອກແບບ 'X70' ຫມາຍຄວາມວ່າທໍ່ມີ ຄວາມເຂັ້ມແຂງຜົນຜະລິດທີ່ກໍານົດໄວ້ຕ່ໍາສຸດ (SMYS) ຂອງ 70,000 psi (483 MPa) — 5 MPa ການອອກແບບມົນ 4 8 MPa.
X70 ນັ່ງຢູ່ລະຫວ່າງ X65 ແລະ X80 ໃນຂັ້ນໄດເກຣດ API 5L. ການປະສົມປະສານຂອງຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງ, ຄວາມທົນທານຕໍ່ອຸນຫະພູມຕ່ໍາທີ່ດີ, ແລະຂັ້ນຕອນການເຊື່ອມໂລຫະທີ່ສ້າງຕັ້ງຂຶ້ນໄດ້ເຮັດໃຫ້ມັນເປັນທາງເລືອກທີ່ໂດດເດັ່ນສໍາລັບ:
ການສົ່ງອາຍແກັສຄວາມດັນສູງທາງໄກ (MAOP > 10 MPa)
ທໍ່ຫຼັກເສັ້ນຜ່າສູນກາງໃຫຍ່ (≥ 24' OD)
ເສັ້ນໄຫຼຂອງນ້ຳເລິກນອກຝັ່ງ ແລະ ສາຍນ້ຳໄຫຼ
ທໍ່ສົ່ງເຂດ Arctic ແລະຜົນສະທ້ອນສູງທີ່ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການທົດສອບ PSL2 + CVN
ເຫຼັກກ້າ X70 ໃນປະຈຸບັນແມ່ນ ເຫຼັກກາກບອນ-ແມກການິດສທີ່ມີຈຸລະພາກ . Niobium (Nb), vanadium (V), ແລະ titanium (Ti) ແມ່ນອົງປະກອບ microalloying ຕົ້ນຕໍ, ມີເນື້ອໃນ microalloy ທັງຫມົດບໍ່ເກີນ 0.15%. ໂຄງສ້າງຈຸລະພາກ ferrite acicular ແລະ bainite ສົ່ງຜົນໃຫ້ຄວາມສົມດູນຂອງຄວາມເຂັ້ມແຂງ, ຄວາມທົນທານ, ແລະການເຊື່ອມໂລຫະທີ່ເຫຼັກກາກບອນ-manganese ທໍາມະດາບໍ່ສາມາດຈັບຄູ່ໄດ້ໃນລະດັບຜົນຜະລິດນີ້.
ເບິ່ງ: ຄວາມແຕກຕ່າງລະຫວ່າງທໍ່ແລະທໍ່ເສັ້ນແມ່ນຫຍັງ? →
API 5L X70 ບໍ່ແມ່ນຜະລິດຕະພັນດຽວ — ມັນປະກອບມີຫຼາຍຊັ້ນຍ່ອຍທີ່ກໍານົດໂດຍ ສະພາບການຈັດສົ່ງ ຂອງເຂົາເຈົ້າ (ການປິ່ນປົວຄວາມຮ້ອນ / ການປະຕິບັດການມ້ວນ) ແລະ ລະດັບສະເພາະຂອງຜະລິດຕະພັນ . ຄວາມເຂົ້າໃຈກ່ຽວກັບຄວາມແຕກຕ່າງເຫຼົ່ານີ້ແມ່ນສໍາຄັນກ່ອນທີ່ຈະອອກຄໍາສັ່ງຊື້.
ລະດັບຂໍ້ມູນຈໍາເພາະຂອງຜະລິດຕະພັນແມ່ນຫນຶ່ງໃນທາງເລືອກທີ່ເປັນຜົນສະທ້ອນທີ່ສຸດໃນຄໍາສັ່ງທໍ່ເສັ້ນໃດ. ສໍາລັບ X70, PSL2 ແມ່ນເກືອບທົ່ວໄປທີ່ລະບຸໄວ້ໃນໂຄງການສາຍສົ່ງທີ່ສໍາຄັນ. ນີ້ແມ່ນການປຽບທຽບໂດຍກົງຂອງຄວາມແຕກຕ່າງທີ່ ສຳ ຄັນ:
| ຄວາມຕ້ອງການ | X70 PSL1 | X70 PSL2 |
|---|---|---|
| ທຽບເທົ່າຄາບອນ (CE IIW ) | ບໍ່ໄດ້ລະບຸ | ສູງສຸດ 0.43 (ການເຊື່ອມ seam) / 0.42 (ຮ່າງກາຍທໍ່) |
| ການທົດສອບຜົນກະທົບ CVN | ບໍ່ບັງຄັບ | ບັງຄັບ (ຮ່າງກາຍ + ການເຊື່ອມ + HAZ ສໍາລັບທໍ່ເຊື່ອມ) |
| DWTT (ການທົດສອບການ້ໍາຕາຫຼຸດລົງ) | ບໍ່ຈໍາເປັນ | ຕ້ອງການສໍາລັບທໍ່ OD ≥ 508 ມມ (20') |
| ອັດຕາສ່ວນຜົນຜະລິດ / tensile | ບໍ່ຈໍາກັດ | ສູງສຸດ 0.93 |
| ຄວາມທົນທານຂອງມິຕິລະດັບ | ມາດຕະຖານ | ແໜ້ນກວ່າ — ຕົວຢ່າງ: ຄວາມທົນທານ OD ±0.75% ທຽບກັບ ±1.0% |
| Weld seam NDE | UT ຫຼື RT ພື້ນຖານ | 100% UT/RT + ສະແກນແຜ່ນໃສ່ແຜ່ນ/ມ້ວນ |
| ການຕິດຕາມ | ຕົວເລກຄວາມຮ້ອນ | ຄວາມຮ້ອນເຕັມ + ຈໍານວນທໍ່ traceability |
| ທາງເລືອກການບໍລິການສົ້ມ | ບໍ່ມີໃຫ້ | X70QS / X70MS (ເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ H) |
| ທາງເລືອກນອກຝັ່ງ | ບໍ່ມີໃຫ້ | ຄວາມຕ້ອງການເພີ່ມເຕີມຂອງເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ J |
ສໍາລັບການອ່ານເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບຄວາມຕ້ອງການ PSL: PSL1 vs PSL2 ອົງປະກອບທາງເຄມີແລະຄຸນສົມບັດກົນຈັກ → ແລະ API 5L PSL1 vs PSL2 Seamless Pipe: ຄວາມຕ້ອງການດ້ານວິຊາການປຽບທຽບ →
| ອົງປະກອບ | X70 PSL1 Seamless (ສູງສຸດ %) | X70 PSL1 ເຊື່ອມ (ສູງສຸດ %) | X70 PSL2 Seamless (ສູງສຸດ %) | X70 PSL2 ເຊື່ອມ (ສູງສຸດ %) |
|---|---|---|---|---|
| ຄາບອນ (C) | 0.28 | 0.26 | 0.18 | 0.18 |
| ແມນການີສ (Mn) | 1.40 | 1.40 | 1.85 | 1.85 |
| ຟອສຟໍຣັດ (P) | 0.030 | 0.030 | 0.025 | 0.025 |
| ຊູນຟູຣິກ (S) | 0.030 | 0.030 | 0.015 | 0.015 |
| ຊິລິໂຄນ (Si) | 0.45 | 0.45 | 0.45 | 0.45 |
| Nb + V + Ti (microalloy ທັງໝົດ) | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 |
| CE IIW | — | — | ສູງສຸດ 0.43 | ສູງສຸດ 0.43 |
| Pcm | — | — | ສູງສຸດ 0.25 | ສູງສຸດ 0.25 |
| ຊັບສິນ | X70 PSL1 | X70 PSL2 | X70QS/MS (ສົ້ມ, PSL2) |
|---|---|---|---|
| ຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດຕໍ່າສຸດ (SMYS) | 485 MPa / 70,300 psi | 485 MPa / 70,300 psi | 485 MPa / 70,300 psi |
| ຄວາມເຂັ້ມແຂງຂອງຜົນຜະລິດສູງສຸດ | 635 MPa / 92,100 psi | 635 MPa / 92,100 psi | 635 MPa / 92,100 psi |
| ຄວາມແຮງ tensile ຕ່ຳສຸດ (SMTS) | 570 MPa / 82,700 psi | 570 MPa / 82,700 psi | 570 MPa / 82,700 psi |
| ອັດຕາສ່ວນຜົນຜະລິດ/ແຮງດຶງ (ສູງສຸດ) | ບໍ່ຈໍາກັດ | 0.93 | 0.93 |
| ການຍືດຕົວຕ່ຳສຸດ (Af, 50 mm GL) | ເບິ່ງ API 5L ຕາຕະລາງ 7 | ເບິ່ງ API 5L ຕາຕະລາງ 7 | ເບິ່ງ API 5L ຕາຕະລາງ 7 |
| ຄວາມແຂງ (ສູງສຸດ) | ບໍ່ໄດ້ລະບຸ | ບໍ່ໄດ້ລະບຸ | 250 HV10 / 22 HRC |
| ອຸນຫະພູມການທົດສອບຜົນກະທົບ CVN | ບໍ່ບັງຄັບ | 0°C ມາດຕະຖານ; ຕ່ໍາຕໍ່ເອກະສານຊ້ອນ J ສໍາລັບ offshore | ຕ່ຳສຸດ 0°C; ອຸນຫະພູມຕ່ໍາສະເພາະໂຄງການ |
| DWTT ພື້ນທີ່ shear (OD ≥ 508 ມມ) | — | ≥ 85% ທີ່ −15°C | ≥ 85% ທີ່ −15°C |
| ຂະບວນການ | OD Range | ຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງ | ທີ່ດີທີ່ສຸດສໍາລັບ |
|---|---|---|---|
| ໄຮ້ຮອຍຕໍ່ (SMLS) | ½' – 24' (ສູງສຸດ 610 ມມ) | ເຖິງ ~ 65 ມມ | ທໍ່ນ້ອຍຄວາມກົດດັນສູງ, ຂ້າງນອກ, ການບໍລິການທີ່ສໍາຄັນ |
| ERW (ຄວາມຕ້ານທານໄຟຟ້າເຊື່ອມ) | 2'– 24' (ສູງສຸດ 610 ມມ) | ເຖິງ ~19 ມມ | ການລວບລວມສາຍ, ການແຜ່ກະຈາຍຄວາມກົດດັນຕ່ໍາ, ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທີ່ລະອຽດອ່ອນຄ່າໃຊ້ຈ່າຍ |
| LSAW / DSAW (SAW ຕາມລວງຍາວ) | 16'–60' (406–1524 ມມ) | 6–60 ມມ | ສາຍສົ່ງຕົ້ນຕໍທີ່ມີເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂະຫນາດໃຫຍ່, offshore, ຄວາມກົດດັນສູງ |
| SSAW / HSAW (Spiral SAW) | 16'– 120' (406–3048 ມມ) | 6–25 ມມ | ການສົ່ງນ້ໍາ, ອາຍແກັສຄວາມກົດດັນຕ່ໍາ, ທໍ່ໂຄງສ້າງ |
ສໍາລັບໂຄງການຕົ້ນຕໍ X70 ຄວາມກົດດັນສູງສ່ວນໃຫຍ່ (ຄວາມກົດດັນປະຕິບັດງານ> 8 MPa, ເສັ້ນຜ່າກາງ ≥ 24'), LSAW ແມ່ນທາງເລືອກໃນການຜະລິດທີ່ໂດດເດັ່ນ . ຂະບວນການບິດແຜ່ນ JCOE / UOE ສະຫນອງການຄວບຄຸມຂະຫນາດທີ່ແຫນ້ນຫນາ, ການເຊື່ອມ seam ຍາວເຕັມ UT, ແລະຄວາມສາມາດໃນການຜະລິດທໍ່ນ້ໍາຫນັກທີ່ SSAW ບໍ່ສາມາດຈັບຄູ່ກັບລະດັບຄວາມກົດດັນນີ້.
ການອ່ານທີ່ກ່ຽວຂ້ອງ: LSAW vs Seamless ສໍາລັບໂຄງການ X70 ເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂະຫນາດໃຫຍ່ → | LSAW vs SSAW: ອັນໃດດີກວ່າສໍາລັບສາຍຄວາມກົດດັນສູງ? → | LSAW JCOE vs Spiral Pipe ສໍາລັບ Subsea Risers →
| OD (ນິ້ວ) | OD (ມມ) | Typical WT Range (mm) | ຂະບວນການທົ່ວໄປ |
|---|---|---|---|
| 4'– 16' | 114.3 – 406.4 | 6.0 – 19.1 | Seamless / ERW |
| 18'–24' | 457.2 – 609.6 | 8.0 – 25.4 | Seamless / LSAW |
| 26'– 36' | 660.4 – 914.4 | 9.5 – 38.1 | LSAW |
| 38'–48' | 965.2 – 1219.2 | 12.7 – 50.8 | LSAW / SSAW |
| 50'– 60' | 1270 – 1524 | 14.3 – 60.0 | LSAW |
ຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງທີ່ກໍາຫນົດເອງນອກຕາຕະລາງມາດຕະຖານແມ່ນມີຢູ່ໃນພື້ນຖານການສັ່ງຊື້. ຕິດຕໍ່ ZC ສໍາລັບຕາຕະລາງໂຮງງານແລະປະລິມານການສັ່ງຊື້ຂັ້ນຕ່ໍາກ່ຽວກັບຂະຫນາດທີ່ບໍ່ແມ່ນມາດຕະຖານ.
ເຄມີ TMCP microalloyed ຂອງ X70 ເຮັດໃຫ້ມັນສາມາດເຊື່ອມໄດ້ຫຼາຍກ່ວາລະດັບ Q&T ໃນລະດັບຜົນຜະລິດທີ່ປຽບທຽບ - ແຕ່ມັນຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການຍຶດຫມັ້ນຢ່າງເຂັ້ມງວດຕໍ່ຂັ້ນຕອນການເຊື່ອມໂລຫະທີ່ມີຄຸນວຸດທິ. ທາງລັດໃນການຄັດເລືອກ preheat ຫຼືບໍລິໂພກແມ່ນສາເຫດທົ່ວໄປທີ່ສຸດຂອງການແຕກ HAZ ແລະ softening ໃນໂຄງການ X70.
| ຄວາມຕ້ອງການ ພາລາມິເຕີ | / ຄໍາແນະນໍາ |
|---|---|
| ມາດຕະຖານການປົກຄອງ | API 1104 (ເຊື່ອມ girth ພາກສະຫນາມ); ASME IX (ທໍ່ຄວາມກົດດັນ / ທໍ່ອຸປະກອນ) |
| Preheat ອຸນຫະພູມ | ປົກກະຕິ 50-100°C; ເພີ່ມຂຶ້ນເປັນ 100–150°C ສໍາລັບ WT > 25.4 mm ຫຼືໃນສະພາບແວດລ້ອມເຢັນ (<5°C) |
| ການຄວບຄຸມໄຮໂດຣເຈນ | ບັງຄັບໃຊ້ electrodes ຕ່ໍາ hydrogen (H₂ ≤ 5 ml / 100g ໂລຫະເຊື່ອມ). Bake ແລະເກັບຮັກສາ electrodes ຕາມຄໍາແນະນໍາຜູ້ຜະລິດ. |
| ໄລຍະການປ້ອນຄວາມຮ້ອນ | 1.0 – 3.5 kJ/mm ສໍາລັບຊັ້ນຮຽນທີ TMCP. ການປ້ອນຂໍ້ມູນດ້ວຍຄວາມຮ້ອນຫຼາຍເກີນໄປເຮັດໃຫ້ຄວາມເຄັ່ງຄັດຂອງ HAZ ຫຼຸດລົງໂດຍຜ່ານການສ້າງເຂດເມັດພືດຫຍາບ. |
| ອຸນຫະພູມລະຫວ່າງກັນ (ສູງສຸດ) | 250°C. ການເກີນນີ້ເຮັດໃຫ້ໂຄງສ້າງຈຸລະພາກຂອງ TMCP ແລະສາມາດເຮັດໃຫ້ HAZ softening ຂ້າງລຸ່ມນີ້ SMYS. |
| PWHT | ບໍ່ຈໍາເປັນສໍາລັບລະດັບມາດຕະຖານ WT TMCP. ຕ້ອງການສໍາລັບ WT > 38 ມມ ຫຼືຕໍ່ສະເພາະໂຄງການ. ປຶກສາໂຮງງານສໍາລັບຜົນກະທົບ PWHT ກ່ຽວກັບຄຸນສົມບັດກົນຈັກ TMCP. |
| ຜົນກະທົບຕໍ່ການທົດແທນ WPS | ການປ່ຽນແປງໃນຜູ້ຜະລິດທໍ່, ຄວາມຮ້ອນ, ຫຼື batch ຕ້ອງການ WPS re-qualification ຕໍ່ API 1104 §5. |
ອ່ານເພີ່ມເຕີມ: X70 Line Pipe: ການແກ້ໄຂບັນຫາການຂັດຂອງ Girth Weld ແລະ HAZ Softening → | Pipe Ovality & Hi-Lo Tolerances in Large Diameter Girth Welds →
ມາດຕະຖານ API 5L X70 PSL2 ບໍ່ເຫມາະສົມ ສໍາລັບທໍ່ທີ່ບັນຈຸ H₂S ປຽກ — ຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງແລະເຄມີທີ່ມີຈຸລະພາກສ້າງຄວາມອ່ອນໄຫວຕໍ່ກັບການແຕກຂອງຄວາມກົດດັນຂອງຊູນຟູຣິກ (SSC) ແລະຮອຍແຕກທີ່ເກີດຈາກໄຮໂດເຈນ (HIC). ການບໍລິການ Sour ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການອຸປະຖໍາຂອງພາກຜະລິດ H ຊັ້ນຮຽນທີ X70QS (quenched & tempered) ຫຼື X70MS (thermomechanical ສ້າງຕັ້ງຂຶ້ນ).
| ຄວາມຕ້ອງການ | ລາຍລະອຽດ |
|---|---|
| ຄວາມແຂງສູງສຸດ | 250 HV10 (22 HRC) — ທໍ່, ການເຊື່ອມ, HAZ |
| ການທົດສອບ HIC | NACE TM0284 — CLR ≤ 15%, CTR ≤ 5%, CSR ≤ 2% (ການແກ້ໄຂ A, ເວັ້ນເສຍແຕ່ໂຄງການຈະລະບຸເປັນຢ່າງອື່ນ) |
| ການທົດສອບ SSC | NACE TM0177 ວິທີ A — ບໍ່ມີການແຕກທີ່ 72% SMYS ໃນ NACE Solution A |
| ທຽບເທົ່າຄາບອນ | ຄວາມເຂັ້ມ ງວດຂອງ CE IIW ແລະ Pcm ທຽບກັບມາດຕະຖານ PSL2 — ຕົກລົງໃນຂັ້ນຕອນການສັ່ງຊື້ |
| ເນື້ອໃນຊູນຟູຣິກ | ໂດຍປົກກະຕິ ≤ 0.003% (vs 0.015% ສໍາລັບມາດຕະຖານ PSL2) — ຕ້ອງການສໍາລັບຄວາມອ່ອນໄຫວຕໍ່ HIC ຕໍ່າ |
| ມາດຕະຖານການອ້າງອີງ | API 5L ເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ H + NACE MR0175 / ISO 15156-2 |
ທີ່ກ່ຽວຂ້ອງ: API 5L X70 PSL2 ສໍາລັບການບໍລິການສົ້ມ: NACE MR0175 Technical Deep Dive → | API 5CT ທຽບກັບ NACE MR0175: Casing Hardness Requirements ອະທິບາຍ →
X70 ແມ່ນຊັ້ນຂອງການເລືອກບ່ອນໃດກໍ່ຕາມທີ່ໂຄງການຕ້ອງການຄວາມກົດດັນໃນການດໍາເນີນງານສູງ, ເສັ້ນຜ່າກາງຂະຫນາດໃຫຍ່, ຫຼືສະພາບແວດລ້ອມທີ່ຮຸກຮານ - ແລະບ່ອນທີ່ X65 ຕ້ອງການຝາຫນາທີ່ບໍ່ມີເສດຖະກິດ.
| Application | Typical OD × WT | Grade | ເປັນຫຍັງ X70? |
|---|---|---|---|
| ການສົ່ງອາຍແກັສທາງໄກ | 36'–48' × 14–22 ມມ | X70M PSL2 | ເງິນຝາກປະຢັດກໍາແພງ vs X65; ພິສູດແລ້ວ MAOP > 10 MPa ປະສິດທິພາບ |
| ສາຍນ້ຳເລິກນອກຝັ່ງ | 8'–24' × 20–40 ມມ | X70Q PSL2 + ເອກະສານຄັດຕິດ J | ຄວາມກົດດັນພາຍນອກສູງ, ຄວາມຕ້ອງການ CVN ອຸນຫະພູມຕ່ໍາ |
| ການລວບລວມອາຍແກັສສົ້ມ | 6'–16' × 9.5–19 ມມ | X70QS/MS PSL2 | ຄວາມຕ້ານທານ H₂S + ລະດັບຄວາມກົດດັນສູງ |
| ທໍ່ສົ່ງນ້ຳມັນຂ້າມປະເທດ | 24'–36' × 12–19 ມມ | X70M PSL2 | ການປະເມີນນ້ໍາຫນັກຕໍ່ຄວາມກົດດັນຂອງທໍ່ທີ່ດີທີ່ສຸດ; ມາດຕະຖານພື້ນຖານໂຄງລ່າງຂອງອາຟຣິກາ |
| ການສົ່ງຕໍ່ປະສົມໄຮໂດຣເຈນ | 24'–48' × 14–25 ມມ | X70M PSL2 + ໂຄງການ SR | ຄວາມຕ້ານທານຄວາມເມື່ອຍລ້າຂອງວົງຈອນສູງ; ຄວາມແຂງກະດ້າງຂອງກະດູກຫັກສໍາລັບ H₂ embrittlement management |
| ທໍ່ອາກຕິກ / permafrost | 30'–48' × 16–28 ມມ | X70Q PSL2 (−40°C CVN) | ຄວາມທົນທານຂອງກະດູກຫັກສູງຢູ່ໃນອຸນຫະພູມຕ່ໍາ; ຄວາມເຂົ້າກັນໄດ້ຂອງການອອກແບບໂດຍອີງໃສ່ຄວາມເຄັ່ງຕຶງ |
ເບິ່ງ: X70 vs X65: Weldability & Cost Realities → | ທໍ່ X70 vs X80: ຊັ້ນໃດທີ່ຈະເລືອກ? →
ສໍາລັບຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທໍ່ໄຮໂດເຈນ: ທໍ່ເຫລໍກສໍາລັບທໍ່ໄຮໂດເຈນ: ຊັ້ນນໍາ & ຄູ່ມືການເຊື່ອມໂລຫະ →
ສໍາລັບຂໍ້ສະເພາະຂອງການເຊື່ອມຕໍ່ offshore: Offshore vs Onshore Welded Pipe: ເປັນຫຍັງ LSAW ເປັນມາດຕະຖານສໍາລັບສະພາບແວດລ້ອມທາງທະເລ →
ສໍາລັບການຄັດເລືອກການເຄືອບໃນໂຄງການ X70: 3LPE vs FBE vs 3LPP: ວິທີການເລືອກການເຄືອບທໍ່ທີ່ຖືກຕ້ອງ → | ມາດຕະຖານການເຄືອບ 3LPE DIN 30670 →
API 5L X70 (ISO 3183 L485) ເປັນທໍ່ເສັ້ນຄາບອນ-ແມນກາເນສທີ່ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງທີ່ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງຜົນຜະລິດຕໍາ່ສຸດທີ່ 485 MPa (70,300 psi). ມັນໄດ້ຖືກຜະລິດໃນຮູບແບບທີ່ບໍ່ມີຮອຍຕໍ່ແລະການເຊື່ອມໂລຫະ (ERW, LSAW, SSAW) ເຖິງສອງລະດັບສະເພາະຂອງຜະລິດຕະພັນ - PSL1 ແລະ PSL2 - ແລະເປັນຊັ້ນທີ່ໂດດເດັ່ນສໍາລັບທໍ່ສົ່ງນ້ໍາມັນແລະອາຍແກັສທີ່ມີເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂະຫນາດໃຫຍ່, ຄວາມກົດດັນສູງໃນທົ່ວໂລກ.
PSL2 ກໍານົດຄວາມຕ້ອງການທີ່ເຄັ່ງຄັດກວ່າ: ການທົດສອບຜົນກະທົບ CVN ບັງຄັບກ່ຽວກັບຮ່າງກາຍທໍ່, ການເຊື່ອມໂລຫະແລະ HAZ; ການທົດສອບ DWTT ສໍາລັບທໍ່≥ 508 mm OD; ອັດຕາສ່ວນຜົນຜະລິດຕໍ່ແຮງດຶງສູງສຸດຂອງ 0.93; ຈຳກັດການທຽບເທົ່າຄາບອນທີ່ເຂັ້ມງວດ; ຄວາມທົນທານຂອງມິຕິທີ່ເຄັ່ງຄັດ; ແລະຄວາມຮ້ອນຢ່າງເຕັມທີ່ແລະການຕິດຕາມທໍ່. PSL2 ຍັງເປັນເງື່ອນໄຂເບື້ອງຕົ້ນສໍາລັບການບໍລິການສົ້ມ (ເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ H) ແລະນອກຝັ່ງ (ເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ J). PSL1 ແມ່ນສາມາດຍອມຮັບໄດ້ພຽງແຕ່ສໍາລັບຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທີ່ມີຜົນກະທົບຕ່ໍາ, ທີ່ບໍ່ແມ່ນສົ້ມ.
ຄໍາຕໍ່ທ້າຍເຫຼົ່ານີ້ຊີ້ໃຫ້ເຫັນເຖິງເງື່ອນໄຂການຈັດສົ່ງ. M = ຂະບວນການຄວບຄຸມ thermomechanical (TMCP); Q = quenched ແລະ tempered; QS = quenched ແລະ tempered ສໍາລັບການບໍລິການສົ້ມ (ເອກະສານຊ້ອນ H); MS = thermomechanical ສ້າງຕັ້ງຂຶ້ນສໍາລັບການບໍລິການສົ້ມ. ສໍາລັບໂຄງການມາດຕະຖານຕົ້ນຕໍ, X70M ແມ່ນທົ່ວໄປທີ່ສຸດ. ສໍາລັບຄໍາຮ້ອງສະຫມັກບໍລິການທີ່ມີຝາຫນາຫຼືສົ້ມ, ໃຫ້ລະບຸ X70Q ຫຼື X70QS / X70MS ຕາມລໍາດັບ.
ມາດຕະຖານ X70 PSL1 ແລະ PSL2 ບໍ່ເຫມາະສົມສໍາລັບການບໍລິການ H₂S ປຽກ. ການບໍລິການ Sour ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີອຸປະກອນເສີມ H ຊັ້ນຮຽນທີ X70QS ຫຼື X70MS ທີ່ອຸທິດຕົນ, ເຊິ່ງບັງຄັບຄວາມແຂງສູງສຸດຂອງ 250 HV10 ໃນທົ່ວຮ່າງກາຍຂອງທໍ່, ການເຊື່ອມໂລຫະ, ແລະ HAZ, ພ້ອມກັບການທົດສອບ HIC ບັງຄັບ (NACE TM0284) ແລະການທົດສອບ SSC (NACE TM0177). ເນື້ອໃນຂອງຊູນຟູຣິກປົກກະຕິແລ້ວແມ່ນຈໍາກັດ ≤ 0.003% ທຽບກັບຂອບເຂດຈໍາກັດ PSL2 ມາດຕະຖານຂອງ 0.015%.
ການເຊື່ອມໂລຫະຂອບສະໜາມແມ່ນຄວບຄຸມໂດຍ API 1104. X70 ຕ້ອງການ WPS ທີ່ມີຄຸນວຸດທິໂດຍໃຊ້ electrodes ໄຮໂດເຈນຕໍ່າ (≤ 5 ml/100g diffusible H₂), preheat 50–100°C (ສູງກວ່າສໍາລັບກໍາແພງຫນາຫຼືອາກາດເຢັນ), ແລະການປ້ອນຄວາມຮ້ອນຄວບຄຸມເພື່ອຫຼີກເວັ້ນການ HAZ softening. ອຸນຫະພູມລະຫວ່າງກັນບໍ່ຄວນເກີນ 250 ອົງສາ. PWHT ແມ່ນບໍ່ຈໍາເປັນສໍາລັບທໍ່ TMCP ທີ່ມີນ້ໍາຫນັກມາດຕະຖານແຕ່ຄວນໄດ້ຮັບການປະເມີນສໍາລັບຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງສູງກວ່າ 38 ມມ.
ທຽບເທົ່າ ISO 3183 ແມ່ນ L485. ທຽບເທົ່າອື່ນໆແມ່ນ EN 10208-2 Grade L485MB (ມາດຕະຖານເອີຣົບ) ແລະ CSA Z245.1 Grade 485 (ການາດາ). ທັງໝົດລະບຸຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດຂັ້ນຕ່ຳ 485 MPa ແຕ່ອາດມີຄວາມແຕກຕ່າງເລັກນ້ອຍໃນຄວາມຕ້ອງການການທົດສອບເພີ່ມເຕີມ. ຢືນຢັນຄວາມເທົ່າທຽມກັບໂຮງງານກ່ອນການທົດແທນພາຍໃຕ້ເງື່ອນໄຂໂຄງການທີ່ອ້າງອີງເຖິງມາດຕະຖານຫນຶ່ງໂດຍສະເພາະ.
ZC Steel Pipe ຜະລິດ ແລະສົ່ງອອກທໍ່ເສັ້ນ API 5L X70 ໃນຮູບແບບທີ່ບໍ່ມີຮອຍຕໍ່ ແລະ ເຊື່ອມ — ERW, LSAW, ແລະ SSAW — ກັບ PSL1 ແລະ PSL2, ລວມທັງຊັ້ນຮຽນທີ Hour-service Annex H. ພວກເຮົາຖື API 5L mill certification ແລະໂຄງການສະຫນອງໃນທົ່ວອາຟຣິກາ, ຕາເວັນອອກກາງ, ແລະອາເມລິກາໃຕ້ທີ່ມີການຕິດຕາມ MTR ຢ່າງເຕັມທີ່ແລະການກວດກາພາກສ່ວນທີສາມ.
ສາມາດໃຊ້ໄດ້ກັບ FBE, 3LPE, ຫຼື 3LPP ການເຄືອບຕ້ານ corrosion ກັບ ISO 21809 / DIN 30670. Custom OD, ຄວາມຫນາຂອງຝາ, ແລະຄວາມຍາວຕາມຄໍາສັ່ງເພື່ອເຮັດໃຫ້ພື້ນຖານ.
ແມນດີ. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813